شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون ارشد شرایط اختصاصی ثبت نام آزمون ارشد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

هرساله تعداد زیادی از فارغ التحصیلان کارشناسی با هدف ورود به مقاطع بالاتر و بالا بردن سطح علمی خود، به دنبال زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد هستند تا بتوانند در موعد مقرر نسبت به نام نویسی خود در این آزمون اقدام کنند. این مقطع، دوره ای از آموزش عالی محسوب می شود که به صورت پیوسته و ناپیوسته در دانشگاه ها ارائه می گردد. داوطلبان می توانند با استناد بر شرایط و علاقه شخصی در یکی از رشته های مرتبط با گروه انتخابی خود به تحصیل بپردازند.

اولین مرحله برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد با آزمون، طی کردن فرآیند ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد می باشد که صرفا متقاضیان واجد شرایط و ضوابط اعلام شده در دفترچه راهنمای مربوطه مجاز به انجام این فرآیند هستند.

پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد 1401 در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 می توانند در این آزمون نام نویسی کنند.

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402

متقاضیان کنکور کارشناسی ارشد می توانند با مطالعه دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد از قوانین مربوط به شرایط عمومی، اختصاصی و علمی این آزمون اطلاع یابند. با توجه به این که ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد با کنکور کارشناسی ارشد مشترک است، دفترچه ای تحت عنوان دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به طور جداگانه منتشر نخواهد شد، بنابراین داوطلبان دانشگاه آزاد نیز ملزم به رعایت شرایط و قوانین کنکور کارشناسی ارشد سراسری می باشند.

شرایط عمومی

اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان مورد تایید قانون اساسی جهموری اسلامی ایران نداشتن خصومت و یا دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران عدم فساد اخلاقی انجام واجبات و پرهیز از محرمات عدم ارتکاب به اعمال خلاف قوانین شغلی و تحصیلی در مدت زمان تحصیل و یا اشتغال نداشتن سابقه عضویت در گروه های ضد انقلابی

شرایط اختصاصی

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد 1401 مجاز به شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 می باشند. افرادی که در دوره روزانه آزمون ارشد سال 1401 پذیرفته شده اند و همچنین دانشجویان مشغول به تحصیل در دوره روزانه کارشناسی ارشد سال های قبل، چنانچه تمایل به شرکت در پذیرش سال 1402 داشته باشند، لازم است تا پایان مهلت ثبت نام نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند. (در غیر این صورت حتی در صورت موفقیت در آزمون، قبولی آنان لغو می گردد.) تمام کسانی که دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترای حرفه ای و حتی دانشجویانی که حداکثر تا 31 شهریور 1402 موفق به اخذ مدرک کارشناسی خود شوند، (رشته هایی که پذیرش آن ها در نیمسال دو سال تحصیلی 1401 – 1402 صورت می گیرد) مجاز به ثبت نام در این آزمون خواهند بود. داوطلبان چنانچه یک بار از امکانات آموزش دولتی استفاه کرده اند، در صورتی که برای بار دوم در دوره روزانه پذیرش شوند باید شهریه معادل دوره شبانه را پرداخت کنند. فارغ التحصیلان رشته های گروه پزشکی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد 1402 را دارند باید عدم تعهد به خدمت آن ها ثابت گردد. دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های دبیری باید از سوی وزارت آموزش و پرورش موافقت نامه کتبی مبنی بر ادامه تحصیل دریافت کنند. دانش آموختگانی که قصد شرکت در آزمون ارشد 1402 را دارند، در صورتی که دارای معدل کمتر از 12 باشند، مجاز به ثبت نام نخواهند بود. (فارع التحصیلان سال 86 به بعد) متقاضیان توجه نمایند که از نظر مقررات نظام وظیفه منعی برای شرکت نداشته باشند. پذیرفته شدگان در حال تحصیل در دوره های غیر روزانه در کنکور کارشناسی ارشد 1401 (به شرط نداشتن مشکل نظام وظیفه برای داوطلبان آقا) می توانند بدون انصراف اقدام به شرکت در کنکور ارشد سال 1402 نموده و پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کارشناسی ارشد در صورت پذیرش نهایی، انصراف قطعی حاصل نمایند. شرکت کنندگان می بایست دارای مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی در صورتی که مورد تائید شورای عالی انقلاب فرهنگی یا وزارت علوم، درمان و آموزش پزشکی، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت باشند. پذیرفته شدگان شاغل در وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی، با توجه به تعهدات آموزش رایگان باید برابر طول مدت تحصیل دوره کارشناسی ارشد، در زمان ثبت نام به وزارت خانه، سازمان و یا نهاد دولتی مربوط تعهد خدمت بسپارند.

مقررات وظیفه عمومی

با توجه به قوانین سازمان وظیفه عمومی، داوطلبان آقا می بایست به هنگام ثبت نام در آزمون و قبولی در آن، دارای یکی از شرایط زیر از لحاظ وضعیت مشمولیت بوده و یکی از کدهای 11 گانه به شرح موارد زیر را در بند 15 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند.

کد 01: داشتن کارت پایان خدمت هوشمند کد 02: دارا بودن کارت معافیت دائم هوشمند (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص) کد 03: داشتن برگ آماده به خدمت بدون غیبت (که زمان پذیرش و ثبت نام آنان در دانشگاه قبل از تاریخ اعزام به خدمت باشد.) برای مشمولان فارغ التحصیل کارشناسی کد 04: دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی که تا تاریخ 31 شهریور 1402 دانش آموخته می شوند. (در سنوات تحصیلی مجاز) کد 05: دانش آموختگان کارشناسی که در سنوات مجاز فارغ التحصیل شده و از تاریخ فراغت از تحصیل آن ها تا زمان قبولی در مقطع ارشد بیشتر از یکسال سپری نشده و وارد غیبت نشده باشند. کد 06: افراد متعهد به خدمتی که مشغول به کار در سازمان ها و یا وزارتخانه ها هستند. (با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت بالاترین مقام اجرایی سازمان مربوطه برای ادامه تحصیل) کد 07: کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح (با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت سازمان ذیربط برای ادامه تحصیل) کد 08: طلاب علوم دینی دارنده مدرک کارشناسی و دارای معافیت تحصیلی حوزه کد 09: مشمولان دارای برگه معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت و یا … در مدت اعتبار آن) کد 10: سربازان مشغول به خدمت (فارغ التحصیل مقطع کارشناسی) بدون غیبت اولیه و به شرط داشتن سایر شرایط استفاده از معافیت کد 11: دانشجویان انصرافی که در سنوات مجاز انصراف داده و از تاریخ انصراف از تحصیل آن ها تا زمان قبولی در مقطع ارشد بیشتر از یکسال سپری نشده باشد. همچنین از تاریخ 22 آبان سال 90 به بعد، از امتیاز یک بار انصراف استفاده نکرده باشند.

نکات مهم

سربازان وظیفه غایب اجازه ادامه تحصیل ندارند و در صورت شرکت در آزمون و قبولی در دانشگاه، از معافیت تحصیلی بهره مند نمی گردند. دانشگاه ها نیز مجاز به نام نویسی آن ها نیستند. –فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد مشمول، امکان تحصیل مجدد در این مقطع را ندارند. سنوات مجاز تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر سه سال است. پذیرفته شدگان برای دریافت معافیت تحصیلی این مقطع، لازم است با به همراه داشتن برگ درخواست مربوطه به یکی از دفاتر پلیس + 10 شهرستان دانشگاه محل تحصیل مراجعه نمایند.

هر داوطلب، مجاز به انتخاب یک کد رشته امتحانی اصلی و یک رشته شناور می باشد که لازم است هزینه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد و شرکت در کد رشته امتحانی اصلی و شناور به صورت جداگانه پرداخت گردد. همچنین داوطلبان متقاضی تحصیل در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی ملزم به تهیه کارت اعتباری جداگانه می باشند اما داوطلبان متقاضی شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد، نیازی به خرید کارت اعتباری جداگانه ندارند و با شرکت در کنکور سراسری ارشد، مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های آزاد نیز می باشند.

 

سوالات متداول

1- فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می بایست دارای چه معدلی برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 باشند؟

دانش آموختگان دوره کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته باید برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 دارای معدل بالای 12 باشند.

2- آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد 1401 مجاز به شرکت در آزمون سال 1402 می باشند؟

بله، اما ضرورت دارد این افراد تا قبل از پایان مهلت ثبت نام، نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند.

3- جهت نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد 1402 باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟

دارندگان مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مورد تایید مراجع ذی صلاح قرار گرفته باشد، مجاز به ثبت نام در این آزمون می باشند.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی می بایست دارای چه معدلی برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 باشند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "دانش آموختگان دوره کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته باید برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1402 دارای معدل بالای 12 باشند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور کارشناسی ارشد 1401 مجاز به شرکت در آزمون سال 1402 می باشند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، اما ضرورت دارد این افراد تا قبل از پایان مهلت ثبت نام، نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند." } },{"@type": "Question", "name": "جهت نام نویسی در کنکور کارشناسی ارشد 1402 باید دارای چه مدرک تحصیلی باشیم؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "دارندگان مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد و یا اشتغال به تحصیل در سال آخر مقطع کارشناسی که مورد تایید مراجع ذی صلاح قرار گرفته باشد، مجاز به ثبت نام در این آزمون می باشند." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب