احیای خودروی عصر اتحاد جماهیربه گزارش خودروکار، روسیه در فکر از سر گیری تولید خودروی «مسکویچ» در کارخانه رهای شده رنو است. رنو یکی از صدها برندی است که به خاطر حمله روسیه به اوکراین این کشور را رها کرده اند. روسیه هم کارخانه های به جا مانده از این برندها را به نفع خود مورد استفاده قرار می دهد.

خروج دست جمعی برندها شامل حال خودروسازی فرانسوی رنو هم شد و از روز دوشنبه هفته ی گذشته رنو تمامی عملیات خود را در روسیه متوقف و کارخانه خود را در معرض فروش قرار داد و شهر مسکو همراه با یک گروه دولتی کنترل این کارخانه را به دست گرفتند. سرگئی سوبیانین Sergei Sobyanin  شهردار مسکو هم خبر داد که روسیه تصمیم دارد خودروی مسکویچ را در این کارخانه تولید کند.

سوبیانین می گوید این کارخانه «تاریخچه ی باشکوه و طولانی» دارد و روسیه برند افسانه ای خود را با کمک خودروسازی کاماز Kamaz احیا خواهد کرد. کاماز به تولید و ساخت خودروهای سنگین و قوای محرکه شهرت دارد. شهردار مسکو می گوید برند مسکویچ ابتدا به تولید خودروهای بنزینی ادامه می دهد و سپس خود را برای تولید خودروهای برقی آماده خواهد کرد.

گزارش های فایننشال تایمز و رویترز نشان می دهد که روسیه مجبور شده است تمامی عملیات خود در روسیه را به روبل بفروشد در حالی که خودش با یورو سرمایه گذاری کرده بود. برآوردها نشان می دهد که رنو در این معامله حدود 2.2 میلیارد دلار زیان می بیند.

رفته رفته، روسیه از تجارت بین الملل منزوی می شود و این ماجرا شامل حال خودرو و قطعه در این کشور می شود. سوبیانین شهردار مسکو می گوید این تغییرات باعث می شود که حکومت روسیه از بومی سازی تولید قطعات خودرو حمایت کند. در حالی که رویترز می گوید برای احیای مسکویچ، روسیه مجبور است از پلتفرم چینی برای ساخت این خودرو بهره بگیرد.

خودروهای دوره اتحاد جماهیر شوروی سابق در کشورهای همسایه به کیفیت و قابلیت اتکای پایین  شهرت پیدا کرده اند. برای مثال خودروی یوگو Yugo که یک خودروی جمع جور دوره اتحاد جماهیر بود و در کشور یوگسلاوی سابق تولید می شد به کشورهای همسایه صادر می شد. حتی تعداد معدودی از آن نیز در دهه 1980 در ایالات متحده نیز به فروش رسید که بهانه ای برای استهزا و ساختن جوک ایجاد کرد.


منبع: سایپانیوز

انتهای پیام/


نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب