قیمت مرغ دوباره گران شد | آخرین قیمت مرغ در بازار امروز 31 اردیبهشتپای مرغ به سفره مردم باز شد اما کماکان قیمت مرغ برای برخی از مردم بالا است.

با توجه به افزایش یارانه ها قیمت مرغ در بازار بالا رفت که حتی دولت هم نتوانست جلوی افزایش قیمت مرغ را بگیرد. با افزایش قیمت مرغ مردم به بازار رفته و مرغ کمیاب شد اما با توجه به تدبیرات دولت قیمت مرغ کاهش اندکی را شاهد خواهد بود. 

قیمت مرغ

براساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران قیمت هر کیلو مرغ گرم کامل ‌۴۲ تا ۴۶ هزار تومان است.

گفتنی است در راستای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ای، قیمت مصوب هر کیلو مرغ گرم برای مصرف کننده ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان شده است.

قیمت مرغ

با این حساب برخی خرده‌فروشی‌ها این محصول را با نرخ‌هایی پایین‌تر از ۴۰ هزار تومان عرضه می‌کنند.

گویا کاهش خرید علت اصلی این ماجراست. رئیس انجمن پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی با تائید این خبر می‌گوید: مردم هنوز به قیمت‌های جدید عادت نکرده‌اند.

محمد یوسفی درباره عرضه مرغ با قیمت‌های کمتر از نرخ مصوب توضیح داد: به نظر می‌رسد با تکمیل پرداخت یارانه‌های ۳۰۰-۴۰۰ هزار تومانی کم‌کم قیمت‌های جدید کالاهای اساسی در جامعه جا بیفتد.

او افزود: طبیعی است که مردم به افزایش قیمت مرغ و سایر کالاهای اساسی واکنش نشان دهند و آن را باور نکنند. بدین ترتیب از آن‌جایی که برخی شهروندان تصور می‌کنند قیمت‌ها کاهش می‌یابد، فعلا دست از خرید کشیده‌اند.

وی ادامه داد: مسئله مهم این است که وقتی مرغ از کشتارگاه خارج می‌شود باید درنهایت به دست مصرف‌کننده برسد. از این رو همچنان قیمت‌ها نابسامان است و هر جایی با نرخی متفاوت ارائه می‌شود.

حتی شنیده‌ها حاکی از آن است که در برخی از خرده‌فروشی‌ها مرغ با قیمت ۳۷ هزار تومان به عرضه می‌رسد. در واقع زمانی که مرغ کشتار روز به مراکز استانی می‌رسد باید تا بعد از ظهر مشتری خود را پیدا کند.

اگر مرغ‌های قابل عرضه تمام نشوند، قیمت مرغ آن‌قدر کاهش می‌یابد که سرانجام خریداری پیدا کند.

یوسفی در پایان تأکید کرد: نام این شرایط را نباید افت تقاضا یا کاهش قدرت خرید گذاشت. چراکه دولت با پرداخت یارانه جدید تا حدودی اصلاح نرخ ارز را جبران کرد. البته انتظار می‌رود تکلیف پرداخت یارانه تمام دهک‌ها زودتر مشخص شود.

به گزارش صفحه اقتصاد مدیر عامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های کشاورزی پرورش دهندگان مرغ گوشتی ایران با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل اتحادیه مرغداران استانها اعلام کرد: نظر به شرایط حساس کنونی و ضرورت تامین مرغ مورد نیاز کشور توسط مرغداران، با عنایت به اینکه دولت نهاده های مورد نیاز واحدهای مرغداری را تا جوجه ریزی مورخه ۱۴ اردیبهشت سال جاری تامین نموده است خواهشمند است با همکاری مرغداران کشور که همواره در صحنه تولید علیرغم تمامی مشکلات و کاستی ها حضور پررنگی داشته اند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا مرغ مورد نیاز بازار (بدون توجه به شرایط و جو احساسی چند روز اخیر که ناشی از اعلام اصلاح نظام یارانه و اثرات روانی ناشی از انتشار لیست قیمت غیر رسمی قیمت برخی از محصولات بعد از آزادسازی است) تامین شود.

قیمت مرغ

مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغداران میهن گفت: با تصویب ستاد تنظیم بازار، قیمت هرشانه تخم مرغ ۳۰ عددی با وزن ۱.۹ کیلوگرم ۷۶ هزار تومان تعیین شد.

 
* تخم مرغ فراوان در بازار با قیمت های پر نوسان
 
بررسی‌ها از بازار نشان می‌دهد تخم مرغ که در اوایل اجرای‌ طرح اصلاح یارانه‌ها تا حدودی در بازار کم شده بود، اکنون به صورت فراوان وجود دارد، اما قیمت‌ها متفاوت است و فروشندگان از شانه ای ۶۰ تا ۸۰ هزار تومان می‌فروشند، مغازه داران ریز و درشتی تخم مرغ‌ها را دلیل اختلاف قیمت عنوان می‌کنند.

قیمت مرغ

ستاد تنظیم بازار قیمت شانه ۲ کیلویی تخم‌مرغ را ۸۰ هزار تومان تصویب کرده است، اما وزن شانه ها خیلی نوسان دارد. وزن و اندازه تخم مرغ در یکی دو سال گذشته خیلی فرق کرده و این برای خریداران عجیب است. 
عدم شفافیت در قیمت گذاری تخم مرغ موجب شده، است فروشگاه ها تخم مرغ‌های معروف به سنتی و یا با بسته بندی‌های ۲۰ تایی را گران‌تر بفروشند، هر دانه تخم مرغ سنتی یا ۲۰ تایی ۵ هزار تومان است.
پیش از این رئیس هیئت مدیره تولید مرغ تخم‌گذار هم اعلام کرده بود که دولت این نوع تخم مرغ ها را هم قیمت‌گذاری کند.
در حال حاضر تولید تخم مرغ در کشور بیش از نیاز است و اخیرا معاون وزارت جهاد کشاورزی مجوز صادرات آن را صادر کرد.

* عرضه لبنیات با نرخ مصوب 

اوضاع لبنیات هم در بازار بسیار خوب است، تولید فراوان است و در قفسه ها از هر نوع محصول لبنی با برندهای مختلف وجود دارد، نرخ مصوب روی محصولات برچسب خورده و مردم خرید معمولی خود را دارند.

مشاهدات خبرنگار فارس نشان می‌دهد که مردم نسبت به قبل تمایل بیشتری برای خرید لبنیات سنتی پیدا کرده‌اند، چون این روزها نرخ‌های لبنیات سنتی برای آنها مناسب‌تر تمام می‌شود.

قیمت مرغ

 قطعه فروشی همچنان مشکل بازار مرغ

 قطعه مرغ جزو قیمت‌گذاری‌ها نیست و در بازار به قیمت‌های ‌گران‌تر عرضه می‌شود، مثلا فیله مرغ ۱۰۵ هزار تومان قیمت دارد که ۲ برابر نرخ مصوب مرغ کامل است.

مشکل جدی آنجاست که ‌برخی مغازه‌ها در مراجعه افراد می‌گویند مرغ کامل ندارند و آنها بالاجبار قطعات مرغ را به قیمت های خیلی گرانتری می خرند قیمت‌هایی که همه آنها گرانتر از قیمت مرغ است.
مشکل دیگر قطعه فروشی، امکان افزایش انتقال بیماری است که سازمان دامپزشکی هم مخالف است و رئیس این سازمان می‌گوید به زودی در قبال قطعه فروشی مرغ واکنش نشان می‌دهد.
پیش‌تر در دوره بحران کرونا، قطعه فروشی مرغ ممنوع شد ولی پس از اعتراض فروشندگان،‌ دوباره به ویترین مغازه‌ها برگشت و وزارت جهاد به طور رسمی قیمت گذاری کرد اکنون این قیمت ها رعایت نمی شود و سازمان دامپزشکی دوباره مخالفت کرده است.
در زیر به قیمت انواع مرغ که در بازار ‌عرضه می‌شود اشاره شده است.
قیمت مرغ و قطعات آن در فروشگاه های تهران
کالا (هر کیلوگرم) قیمت (تومان)
مرغ ۴۵۵۰۰ 
فیله مرغ ۱۰۵۰۰۰
سینه مرغ بدون استخوان ۹۸۰۰۰
سینه مرغ با استخوان ۵۵۰۰۰
بال مرغ ۴۵۰۰۰
کتف مرغ ۴۵۰۰۰
کمر مرغ ۵۵۰۰۰
گردن مرغ ۱۷۰۰۰
بوقلمون ۶۸۰۰۰
دل مرغ ۱۸۰۰۰
جگر مرغ ۱۲۰۰۰
سنگدان ۱۸۰۰۰
پای مرغ ۷۰۰۰
قارچ ۵۳۰۰۰
علی دایی و تفریحات چند میلیون دلاری | زندگی لوکس علی دایی

علی دایی و تفریحات چند میلیون دلاری | زندگی لوکس علی دایی

var NewsListLimit = 5;
آنچه دیگران میخوانند :

قیمت مرغ دوباره گران شد | آخرین قیمت مرغ در بازار امروز 31 اردیبهشت

عکس عروسی دارا حیایی لو رفت | لباس عروس لاکچری عشق دارا حیایی

یوسف تیموری از عشق جدیدش رونمایی کرد | عشق جدید یوسف تیموری نمایان شد

فوری و مهم | قیمت گوشت قرمز امروز 30 اردیبهشت اعلام شد | مرغ گران است یا گوشت؟

خبر خوش برای سهام عدالتی‌ها | سهام عدالت پرواز کرد

var newsMasterIdForRate = "82066";
آیا این خبر مفید بود؟
0
قیمت مرغ امروز قیمت مرغ زنده قیمت مرغ دولتی چند؟ قیمت مرغ چند؟ قیمت مرغ کشتار روز

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب