هایما ۷X برقی، نسخه برقی از محصول جدید ایران خودروهایما 7X الکتریکیهایما 7X الکتریکیهایما ۷X الکتریکی

هایما ۷X برقی جدیدترین محصول کمپانی چینی هایما است که به تازگی در چین معرفی شده است.

فهرست مطالب

طراحی هایما ۷X برقیمشخصات فنی هایما ۷X برقی

چند روز پیش، گروه صنعتی ایران خودرو از هایما ۷X به عنوان یک محصول جدید در نمایشگاه تهران پرده برداشت؛ خودرویی که در کلاس MPV قرار می گیرد و قرار است در ایران مونتاژ شود و سعی دارد کلاس فراموش شده مینی ون ها را احیا کند. علاوه بر این، ۷X می بایست در بازار ایران با رقیب جدی و همکلاس خود یعنی FMC M4 هم رقابت کند که البته با توجه به امکانات بیش تر M4 باید بین این دو خودرو اختلاف قیمت را داشته باشیم. اما همزمان با معرفی ۷X در ایران، شریک تجاری ایران خودرو از هایما ۷X برقی پرده برداشته که قرار است عرضه آن به زودی در بازار چین آغاز شود.

طراحی هایما ۷X برقی

هایما 7X الکتریکیهایما 7X الکتریکیهایما ۷X الکتریکی

با یک نگاه کلی به این خودرو متوجه می شویم که طراحی بدنه همان چیزی است که در نسخه بنزینی دیده می شد و به جز چند تغییر جزئی، تغییر چندانی را در نسخه برقی نمی بینیم. در هایما ۷X برقی دیگر خبری از جلوپنجره نیست و یک قاب بسته جای آن خطوط عمودی را گرفته اند. اما طراحی کلی سپر و ورودی های هوا تغییرات اندکی داشته است، به شکلی که با دیدن این خودرو حتا اگر نشان آن مشخص نباشد می توان گفت با ۷X طرف هستیم. همان طور که در نسخه بنزینی ۷X دیده بودیم ستون ها مشکی رنگ طراحی شده بودند و در هایما ۷X برقی هم باز همین روند طراحی را داریم. طراحی ستون ها و چراغ ها بدون تغییر مانده اند، اما از آن جا که عکسی از نمای عقب این خودرو منتشر نشده است نمی توان در مورد طراحی عقب آن نظر داد.

هایما 7X الکتریکیهایما 7X الکتریکیهایما ۷X الکتریکی

با نگاهی به سایت های خودرویی چین می توان فهمید هایما ۷X از جمله جذاب ترین MPVهای تازه وارد بازار چین است و طراحی این خودرو به نسبت آن چه از چینی ها در این کلاس دیده بودیم جذاب تر است. دلیل این متفاوت بودن هم استفاده از تیم قوی طراحی پینین‌فارینا در طرح های اولیه این خودروست تا مینی ون جدید هایما با دیگر چینی ها متفاوت باشد. حالا باید دید واکنش بازار ایران به نسخه بنزینی این خودرو چه خواهد بود.

مشخصات فنی هایما ۷X برقی

هایما 7X الکتریکیهایما 7X الکتریکیهایما ۷X الکتریکی

براساس آن چه کمپانی هایما منتشر کرده است، هایما ۷X برقی با هر بار شارژ مسافتی در حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی می کند که نسبت به رقبا عدد بالایی نیست، اما برای یک مینی ون می تواند راضی کننده باشد. در مورد ظرفیت پک باتری و خروجی های قدرتی پیشرانه برقی هنوز اطلاعاتی موجود نیست و احتمالاً در زمانی نزدیک به عرضه این خودرو اطلاعات دقیق تری منتشر خواهد شد. پک سه گانه باتری در کف این مینی ون قرار می گیرد و نوع باتری ها هم لیتیومی خواهد بود.

کابین هایما 7X الکتریکیکابین هایما 7X الکتریکیکابین هایما ۷X الکتریکی

قیمت هایما ۷X برقی احتمالاً در محدوده ۲۲ تا ۳۰ هزار دلار خواهد بود. پیش فروش این خودرو اواخر تابستان امسال انجام خواهد شد و باز هم این خودرو رقیبی مستقیم برای دانگ فنگ فورتینگ M4 در بازار چین خواهد بود. فورتینگ M4 همان FMC M4 است که در بازار چین با نام فورتینگ یوتینگ هم شناخته می شود و در اکثر رسانه های چینی ۷X رقیب اصلی همین خودرو محسوب می شود، اما M4 هنوز نسخه برقی ندارد و باید دید آیا نسخه برقی برای این خودرو هم معرفی خواهد شد یا نه.

با وجود این که هنوز زیرساخت های خودرو برقی در ایران به خوبی شکل نگرفته است، اما باید معرفی نسخه برقی خودروهایی که در بازار ایران حضور دارند را به فال نیک گرفت. این خودرو از جمله محصولاتی است که ایران خودرو می تواند نسخه برقی آن را هم برای انجام تست های فنی به ایران بیاورد و به مرور حضور این نوع خودروها در بازار قدیمی کشورمان آغاز شود.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

هایما ۷X برقی چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

هایما ۷X برقی مجهز به پک باتری ۳ گانه در کف است که با هر بار شارژ آن می توان مسافت ۵۰۰ کیلومتر را پیمود، اما مشخصات قدرتی این خودرو هنوز رسانه ای نشده است.

هایما ۷X برقی با چه قیمتی و چه زمان به بازار چین می آید؟

قیمت هایما ۷X برقی احتمالاً در محدوده ۲۲ تا ۳۰ هزار دلار خواهد بود. پیش فروش این خودرو اواخر تابستان امسال انجام خواهد شد.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب