طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروها در گیر و دار مجلس و‌ دولتطرح ملی دوگانه سوز کردن خودروهاطرح ملی دوگانه سوز کردن خودروهاطرح ملی دوگانه سوز کردن خودروها

طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروها در گیر و دار مجلس و‌ دولت مانده است که به نظر می رسد با توجه به کشمکش های میان دولت و مجلس این طرح به زودی رنگ اجرا نخواهد دید و باید بیش از پیش دود این آلودگی به چشم مردم و اقتصاد کشور برود.

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، در همین رابطه یک عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد در سال ۹۸ برای طرح ملی دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی و شخصی گفت: «براساس این مصوبه مقرر بود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودروی عمومی (شامل وانت‌بار و تاکسی) به صورت رایگان دوگانه‌سوز شود.»

نوید خاصه باف اضافه کرد: «این مصوبه در میانه راه اجرا، با اصلاحیه‌ای مواجه شد که اجازه می‌داد خودروهای مسافربرهای شخصی و تاکسی‌های اینترنتی نیز دوگانه‌سوز شود.»

وی ادامه‌داد: «از آن زمان تاکنون فقط ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو دوگانه‌سوز شده است و به‌ویژه مواجهه با پاندمی کرونا و همچنین کمبود ارز در کشور، اجرای آن را با کندی همراه کرد.»

این مقام صنفی خاطرنشان‌کرد: «آمار صرفه‌جویی روزانه ۲۳ میلیون لیتری در کشور ناشی از دوگانه‌سوز کردن خودروها در حالی است که کشور چین با هفت میلیون دستگاه خودروی دوگانه‌سوز، روزانه در مصرف ۱۳۰ میلیون لیتر بنزین صرفه‌جویی می‌کند و دلیل آن، تمرکز بر دوگانه‌سوز کردن خودروهای سنگین و تجاری است؛ نکته‌ای که در کشورمان از آن غفلت شده است.»

عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور یادآوری‌کرد:‌ «از ابتدای این طرح مقرر بود ۱۰۰ هزار دستگاه مینی‌بوس و ۴۰ هزار دستگاه اتوبوس سی. ان. جی سوز شوند، اما اجرایی نشد.»

خاصه باف تأکید کرد: «پیش از استقرار دولت سیزدهم هیچ نقطه روشنی از آینده این قراردادها و همچنین طراحی برنامه جامعی در این خصوص وجود نداشت، اما با روی کار آمدن دولت آیت‌الله رییسی امیدواریم اقدامات لازم برای اجرای این طرح انجام شود.»

وی تصریح کرد: «در حالی که، صنعت سی.ان. جی زمینه اشتغال به کار مستقیم بیش از ۳۰ هزار نفر را فراهم کرده است، اما برخی نمایندگان خانه ملت بدون مطالعه و با اتکا به سخنان چند نفر دلال، قراردادهای یادشده را غیراستاندارد توصیف می‌کنند که با شرکت‌هایی غیراستاندارد منعقد شده است.»

خاصه باف اشاره کرد: «اگر در حال حاضر از مسئولان در وزارت نفت و پالایش و پخش در خصوص چشم انداز صنعت سی ان جی سوال پرسیده شود می بینید که هیچ برنامه و چشم اندازی برای این صنعت وجود ندارد، ما بارها و بارها جلساتی با مسئولان ذی ربط گذاشته ایم اما نتیجه ای در بر نداشته است.»

این مقام مسئول ادامه داد: «متأسفانه شاهد این قضیه بوده ایم که در کمیسیون انرژی مجلس بدون مطالعه و تحقیقات لازم با اتکا به سخنان چند نفر دلال، گفته شده است این قراردادها استانداردهای لازم را ندارند و با شرکت‌هایی غیراستاندارد منعقد شده است و در حال جریان سازی برای قراردادها هستند.»

وی یادآور شد: «امروز کیت و کپسول‌سازان ایرانی ضمن بومی‌سازی کامل این صنعت، محصولات‌شان را به روسیه، کشورهای حوزه اوراسیا و حتی برخی کشورهای اروپایی صادر می‌کنند و از استاندارد «گوس» روسیه برخوردارند، اما جالب است که اجازه استفاده از این استانداردها در تولید داخل داده نمی‌شود.»

استانداردهای لازم برای دو گانه سوز کردن

همچنین محمدرضا گلزار، دیگر عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور در این نشست اظهار داشت: «آنانی که بحث تحقیق و تفحص از این صنعت را در مجلس دنبال می‌کنند، باید بدانند سالیانه چند بار به صورت دوره‌ای از خطوط تولید و محصولات این صنعت نمونه‌برداری می‌شود و در صورت هر گونه تخلف، گواهی استانداردشان باطل می‌شود.»

وی با اشاره به استفاده از کیت‌های نسل اول در ابتدای دهه ۸۰ برای دوگانه سوز کردن خودروها، خاطرنشان کرد: «امروز به فناوری کیت نسل ۴ دست یافته ایم و حتی موفق به دریافت استاندارد آن نیز شده ایم.»

عدم استفاده درست از منابع گازی

محسن خانقلی از دیگر فعالان این مجمع در ادامه این نشست گفت: «ما به عنوان دارنده ۱۶ درصد ذخایر گازی در جهان به درستی نتوانسته ایم از این منابع استفاده لازم را ببریم چین یک کشور واردکننده گاز است، با ۷ میلیون خودرو جمعاً ۱۳۰ میلیون متر مکعب مصرف دارد، اما ما فقط ۲۲ میلیون متر مکعب از گاز را به مصرف خودروها می رسانیم.»

وی گفت: «در سال ۱۳۹۸ با اخذ مصوبه شورای اقتصاد برای هدفمندسازی یارانه‌ حامل های انرژی مجدداً پروژه تبدیل رایگان خودروهای عمومی آغاز گردید.»

وی افزود: «در این پروژه تمامی خودروهای عمومی و همچنین خودروهای شخصی‌ای که کاربری آن ها به تأیید نهاد‌های ذی‌ربط عمومی باشد (همانند اسنپ، تپسی، تاکسی خطی و…) مشمول تسهیلات حمایتی ۷۰% (در مسافربرهای شخصی) و ۱۰۰% (در خودروهای عمومی) برای دوگانه‌سوز کردن خودرو خواهند شد، مشروط به آن که مالکان موافقت داشته باشند که فرآیند تبدیل در یکی از مراکز مجاز مورد تأیید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام شود و کارت سوخت خودرو به CNG سوز تغییر یافته و سهمیه مازاد یارانه‌ای آن ها حذف شود.»

وی ادامه داد: «در این طرح علی رغم این که بسیار خوب آغاز شد، مشکلاتی در ادامه بر سر راه این طرح قرار گرفت که عملاً باعث شد پیمانکاران این طرح به شدت تحت فشار قرار گیرند و زیان ده شدند و باعث نارضایی مراجعه کنندگان نیز شد و عملاً استقبال از این طرح کمرنگ شد.»

هزار مرکز خدمات دارای پروانه

در ادامه خلیل علی‌عسگری، از فعالان و کارشناسان صنعت سی. ان. جی افزود: «هفت کارخانه تولیدکننده مخزن و تعداد قابل ملاحظه‌ای تولیدکننده کیت کپسول در کشور فعالند و اتحادیه سوخت‌های جایگزین با حدود یک‌هزار مرکز خدمات دارای پروانه در کشور مشغول به فعالیت هستند.»

وی یادآور شد: «در سال ۸۹ مقرر شد ۱۰ درصد به قیمت سی. ان. جی در کشور افزوده شود و از این پول برای اورهال کردن و هوشمند کردن جایگاه‌های سی. ان. جی استفاده شود؛ مبلغی بیش از یک‌هزار میلیارد تومان که می‌توانست تحولی در این صنعت ایجاد کند.»

علی طجوزی

پایگاه خبری اسب بخار

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب