بهترین مکان های سفر در خرداد ماه 1401تیتربرتر: برای بسیاری از کسانی که در تعطیلات عید امکان سفر رفتن را نداشتند، اردیبهشت و خرداد، ماه‌هایی هستند که بهترین زمان برای سفر می‌باشند. اگر به این فکر می‌کنید که تعطیلات خرداد ماه امسال را هم، مانند دیگر سال‌ها، به شهرهای شمالی سفر کنید، برایتان پیشنهاد‌های ویژه‌ای داریم. می‌توانید بجای سفرهای مداوم و تکراری به شمال، زیبایی‌ها و جاذبه‌های دیگر شهرها و مناطق ایران را ببینید و لذت ببرید. با ما همراه باشید تا چند پیشنهاد سفر جذاب برای تعطیلات خرداد را بررسی نماییم.

سوباتان بهترین مکان برای سفر در خردادماه

سوباتان بهترین مکان برای سفر در خردادماه سوباتان بهترین مکان برای سفر در خردادماه

سوباتان یا در زبان تالشی «سووتون» ییلاقی زیبا در استان گیلان است که طبیعت دوستان از آن با نام بهشت گیلان یاد می‌کنند. این منطقه خوش آب و هوا در قلب جنگل‌های لیسار قرار دارد و محل به هم رسیدن ییلاق‌هایی زیبا در استان گیلان به شمار می‌رود. «سو» در زبان محلی به‌معنای گلپر و «وتون» به معنی روییدن است. رویش گیاه گلپر در بخش‌های مختلف این ییلاق سبب نام‌گذاری این منطقه به سووتون شده که در طول زمان به سوباتان تغییر کرده است. این ییلاق زیبا را دشت‌های سرسبز و پرگل، چشمه‌های پر آب و چشم‌اندازهای طبیعی زیبا پوشانده‌اند.

در سوباتان هرچه به ارتفاع بالاتری بروید، مناظر زیباتری خواهید دید. در خرداد ماه طبیعت سوباتان به اوج زیبایی خود می‌رسد و آب و هوا برای گشت و گذار در دشت‌ها بسیار مناسب است. از اواخر اردیبهشت ماه می‌توانید برای سفر به سوباتان برنامه‌ریزی کنید. دشت‌های این ییلاق در خرداد ماه پر از شقایق‌های وحشی می‌شوند. بیشتر ساکنان روستای سوباتان در فصل زمستان این منطقه را ترک می‌کنند، زیرا سرمای هوا و بارش‌های سنگین برف و باران زندگی در این منطقه را در فصل‌های سرد بسیار سخت می‌کند.

سوباتان در شمال غربی شهرستان تالش و در ارتفاع بین ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این ییلاق در فاصله ۲۲ کیلومتری از شهر لیسار قرار گرفته است و اطراف آن را جاذبه‌های طبیعی زیبایی پوشانده‌اند. از میان چشمه‌های سوباتان می‌توان به سید بلاغی، نظیری بلاغی، نومندان بلاغی، ورزان بلاغی، ساری بلاغ و چشمه کلیه سویی اشاره کرد که در خرداد ماه بسیار پر آب می‌شوند.

ماسال بهترین مکان برای سفر در خردادماه

ماسال بهترین مکان برای سفر در خردادماه ماسال بهترین مکان برای سفر در خردادماه

شهر ماسال و ییلاق‌های اطراف آن نیز از زیباترین مناطق استان گیلان هستند که از بهترین مقاصد سفر در آخرین روزهای بهار به شمار می‌روند. در گذشته روستای ماسال بخشی از منطقه تالش بود، اما با گسترش این منطقه و توجه بیشتر گردشگران به آن، به مرور تبدیل به شهر و بخشی جدا در استان گیلان شد. در حال حاضر ماسال از دو بخش ماسال و شاندرمن تشکیل می‌شود که در این مناطق زیباترین جاذبه‌های طبیعت گیلان را می‌توان دید. ییلاق‌های ماسال را دشت گل‌های رنگانگ، جنگل‌های پر درخت، رودخانه‌های خروشان و آبشارهای پر آب پوشانده‌اند. معنای کلمه ماسال «در میان کوه» است و به‌دلیل قرار داشتن این منطقه میان کوه‌های تالش و دریای خزر این نام را بر آن گذاشته‌اند.

در ماسال و ییلاق‌های اطراف آن می‌توانید زیباترین مناظر بهاری را در خرداد ماه ببینید. رودخانه‌ها و آبشارهای این منطقه برای قایق سواری و آب تنی مناسب هستند و گردشگران زیادی برای تفریح در آب‌های خروشان این منطقه به ماسال می‌آیند. بوستان ساحلی ماسال در جوار رودخانه «خالکایی» تفرجگاهی دلچسب با طبیعت زیبا است که به سه بخش تقسیم می‌شود.

یکی از معروف‌ترین بخش‌های این بوستان ییلاق اولسبلنگاه است که در آن کلبه‌های چوبی برای گردشگران تعبیه کرده‌اند. ییلاق اولسبلنگاه امکانات و زیر ساخت‌های مناسبی برای گردشگران دارد و در طول سال از مسافران زیادی میزبانی می‌کند. اگر به قدم زدن در میان اقیانوس ابرها علاقه دارید می‌توانید به منطقه سوئه چاله در نزدیکی اولسبلنگاه نیز سری بزنید.

مطالب مرتبط: دره ویژدرون یکی از جاذبه های گردشگری ایلام زیباترین و جذاب ترین جاده های ایران

ارسباران بهترین مکان برای سفر در خردادماه

ارسباران بهترین مکان برای سفر در خردادماه ارسباران بهترین مکان برای سفر در خردادماه

منطقه حفاظت‌شده ارسباران در استان آذربایجان شرقی را می‌توان یکی از زیباترین مناطق جنگلی مرتفع در ایران دانست که سازمان یونسکو نام آن را به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست کره ثبت کرده است. این منطقه شهرها و بخش‌های مختلفی را شامل می‌شود که از بهترین مقاصد سفر در اواخر بهار و خرداد ماه هستند. تمدن در این ناحیه قدمت بسیار دارد و آثار و نشانه‌هایی از قلعه‌های باستانی در گوشه و کنار منطقه ارسباران به چشم می‌خورند.

یکی از زیباترین نواحی در منطقه ارسباران شهرستان کلیبر است که زیبایی‌های طبیعی و تاریخی را با هم دارد. در خرداد ماه می‌توانید با سفر به جنگل های ارسباران و شهرستان کلیبر از جاده‌های سرسبز و پر گل، آب و هوای عالی و مناظر زیبا و منحصربه‌فرد لذت ببرید. سراسر شهرستان کلیبر را جنگل‌های انبوه، مراتع سرسبز و کوهستان‌های مه گرفته پوشانده‌اند. داخل شهر نیز ساختمان‌های قدیمی با معماری چشم‌نواز و آثار باستانی برجسته به چشم می‌خورند.

از معروف‌ترین جاذبه‌های شهرستان کلیبر می‌توان به مسجد جامع کلیبر اشاره کرد. دیگر ساختمان قدیمی در این شهر به امامزاده کلیبر اختصاص دارد. خرابه‌های دو برج باستانی به نام‌های «برج سفید» و «برج امید» در این شهر وجود دارند که ساکنان این منطقه قدمت آن‌ها را مربوط به دوران ایران باستان می‌دانند. «برج خانلار خان» و «قلعه پیغام» از دیگر آثار باستانی این شهر هستند که در حال حاضر تنها خرابه‌هایی از آن‌ها باقی مانده است.

جلفا بهترین مکان برای سفر در خرداد ماه

جلفا بهترین مکان برای سفر در خرداد ماه جلفا بهترین مکان برای سفر در خرداد ماه

شهر جلفا یکی از زیباترین شهرهای ایران در استان آذربایجان شرقی است که در نقطه مرزی ایران با جمهوری آذربایجان قرار دارد. این شهر و مناطق اطراف آن در اواخر بهار زیبایی‌هایی چشم‌نواز و آب وهوایی عالی دارند. اگر به‌دنبال مقصدی رویایی برای سفر در خرداد هستید و به تماشای جاذبه‌های تاریخی نیز علاقه دارید، شهر جلفا از بهترین انتخاب‌ها برای شما است. قرار گرفتن این شهر در نقطه مرزی ایران بازار خریدوفروش اجناس در این شهر را داغ کرده‌اند. بازارچه مرزی جلفا در خیابان گمرک این شهر گردشگران زیادی را جلب می‌کند.

شهر جلفا در منطقه‌ای کوهستانی و سردسیر قرار گرفته است و بازدید از این شهر و جاذبه‌های اطرف آن در فصل‌های سرد برای بسیاری از گردشگران مناسب نیست. فصل بهار و خرداد ماه زمان‌های مناسبی برای بازدید از این شهر و طبیعت اطراف آن هستند. جاده مرزی ارس در جوار رودخانه‌ ارس از زیباترین جاذبه‌های اطراف شهر جلفا به شمار می‌رود. این جاده از میان خانه‌های روستایی و جنگل‌های انبوه می‌گذرد. سد ارس روی همین رودخانه در ۴۰ کیلومتری شهر جلفا قرار دارد و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

شهر جلفا را با نام شهر کلیساها می‌شناسند. کلیسای سنت استپانوس از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی در این شهر است که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به چشم می‌خورد. این بنای تاریخی پس از قره کلیسا در استان آذربایجان غربی، مهم‌ترین بنای مسیحیان در ایران به حساب می‌آید. کلیسای سنت استپانوس در دامنه کوه‌های «ماغارد» قرار دارد. دیگر کلیسای این شهر «کلیسای چوپان» نام دار که در غرب شهر جلفا واقع شده است. این بنای تاریخی همان طور که از نام آن پیدا است، محلی برای عبادت چوپانان و اقشار ساده مردم بوده و در جوار رود اس، میان کوه‌های سرخ رنگ قرار گرفته است.

ماسوله بهترین مکان برای سفر در خردادماه

ماسوله بهترین مکان برای سفر در خردادماه ماسوله بهترین مکان برای سفر در خردادماه

روستای ماسوله یکی از زیباترین مناطق استان گیلان است که در منطقه‌ای مرتفع و میان دامنه‌های کوه قرار گرفته است. این روستا از خوش آب و هواترین مناطق شمال ایران است که در خرداد ماه بسیار تماشایی می‌شود. گرچه روستای ماسوله در تمام روزهای سال گردشگر دارد، خرداد ماه از بهترین زمان‌های سفر به این منطقه به شمار می‌رود. شکل ظاهری روستای ماسوله به‌صورت پلکانی است و با وجود اینکه مناطق دیگری از ایران معماری شبیه به این روستا دارند، ماسوله نخستین مقصد گردشگری میان این مناطق محسوب می‌شود.

قدمت روستای ماسوله به حدود ۱۰۰۰ سال می‌رسد و بسیاری از خانه‌های قدیمی و موزه ماسوله در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده‌اند. برای علاقه‌مندان به کوهنوردی و طبیعت گردی این روستا جذابیت بالایی دارد. اگر صبح زود به نقاط مرتفع این روستا بروید، مه زیبای صبحگاهی شما را احاطه می‌کند. هرچه به قسمت‌های بالاتر این روستا بروید، چشم‌انداز زیباتری مقابل شما قرار می‌گیرد، زیرا بام هر خانه حیاط خانه بالایی است. مناظر زیبای این روستا علاقه‌مندان به عکاسی را نیز جذب می‌کند.

موزه‌های روستای ماسوله شامل موزه حیات وحش و موزه تاریخ با آثار به مانده از دوران تیموریان و سلجوقیان هستند. از موزه حیات وحش ماسوله با نام «خانه درزی» یاد می‌شود و بازدید از آن اطلاعات جامعی از پرندگان و دیگر حیوانات این منطقه به شما ارائه می‌دهد. بازار تاریخی ماسوله در دو طبقه، یکی از پرترددترین نقاط این روستای تاریخی است. در این بازار انواع صنایع دستی ساکنان این روستا و کافه‌ها و رستوران‌های قدیمی به چشم می‌خورند.

در این مقاله سعی کردیم زیباترین جاذبه‌های طبیعی ایران در خرداد ماه را به شما معرفی کنیم. اگر در نزدیکی محل سکونت شما جاذبه‌هایی وجود دارند که در اواخر بهار تماشایی می‌شوند، به ما معرفی کنید. 

آنچه دیگران میخوانند: سفری جذاب به قیز قلعه یا قلعه دختر ساوه جاذبه های دیدنی روستای برغان

گردآورنده: زهره شعبانی 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب