تفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتاب در چیست؟کرم، اسپری و ژل ضد آفتاب هر سه با هدف محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید به تولید رسیده و مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات مراقبتی از پیری زودرس پوست، ایجاد لکه‌های تیره و چین و چروک بر روی آن ممانعت کرده و در بسیاری از موارد با آبرسانی و حفظ رطوبت کافی در شادابی و نشاط پوست نقش دارند.

زمانی که پوست شما در برابر تابش نور آفتاب پوشش و محافظی نداشته باشد به مرور دچار آسیب‌های گوناگونی می‌شود که هم به سلامت و هم به زیبایی چهره آسیب وارد می‌کند. به دلیل تاثیر بسزای این محصولات بر سلامت پوست، در هنگام خرید این نوع محصولات علاوه بر ساختار نمونه مورد نظر باید به برند تولید کننده، اعتبار فروشگاه و فرمولاسیون محصول نیز توجه شود.

محصولات ضد آفتاب و مراقبت از پوست در انواع مدل‌های مختلف تولید و عرضه می‌شوند و در قالب کرم‌ها، اسپری‌ها و ژل‌های ضد آفتاب در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند. اما در میان این نوع محصولات محافظتی کدام یک تاثیرات بهتری دارند و تفاوت میان این ساختارها چیست؟ در ادامه مقاله شما را با مهم‌ترین تفاوت‌های کرم، اسپری و ژل ضد آفتاب آشنا کرده و ویژگی‌های هر یک را برمی‌شماریم. اما پیش از آن بهتر است درباره لزوم استفاده از ضد آفتاب‌ها توضیحات بیشتری ارائه نماییم.

تفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتابتفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتاب

اهمیت استفاده از محصولات ضد آفتاب

اشعه‌های مختلف با طیف‌های گوناگون از نور خورشید متساعد می‌شوند. برخی از این اشعه‌ها مفید بوده و تعدادی از آن‌ها برای پوست مضر هستند. محدوده نور فرابنفش خورشید که اشعه‌های UVA (با طول موج ۳۲۰ تا ۴۰۰ نانومتر) و UVB (با طول موج ۲۹۰ تا ۳۲۰ نانومتر) را در بر می‌گیرد برای پوست خطر آفرین بوده و نباید بدون لایه و پوشش محافظ پوست در برابر این نوع اشعه‌ها قرار گرفت.

بجز نور آفتاب، اشعه‌های فرابنفش به شکل مصنوعی توسط دستگاه‌های مخصوص سولاریوم و برنزه کردن پوست نیز تولید می‌شوند و قرار گرفتن تحت اثر این اشعه‌ها بدون استفاده از ضد آفتاب و محصولات مراقبتی خطر بروز سرطان‌های پوستی را افزایش می‌دهد. استفاده مداوم و اصولی از کرم‌های ضد آفتاب و توجه به کیفیت و مرغوبیت آن‌ها از ضروری‌ترین اقداماتی است که باید برای مراقبت از پوست، صورت گیرد.

استفاده از ضد آفتاب در تمام فصول سال ضرورت دارد؟

استفاده از ضد آفتاب‌ها در تمامی مناطق جغرافیایی و تمام فصل‌های سال الزامی است. به عبارت دیگر فرقی نمی‌کند که شما در منطقه‌ای با آب و هوای گرم خشک، معتدل یا سرد و کوهستانی زندگی کنید؛ اشعه‌های فرابنفش نور خورشید فارغ از موقعیت مکانی و فصلی که در آن قرار دارید پوست شما را مورد حمله قرار می‌دهند.

اشعه‌های مضر خورشید حتی در روزهای ابری نیز به میزان ۸۰ درصد بر روی پوست اثر می‌گذارند اما بدیهی است که استفاده از ضد آفتاب‌ها در روزهای آفتابی یا تحت تابش نور مستقیم خورشید از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

تفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتابتفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتاب

تفاوت بین کرم، ژل و اسپری ضد آفتاب

منظور از SPF همان Sun Protection Factor است که به معنی فاکتورهای محافظت در مقابل نور خورشید است.  هر چقدر مقدار این فاکتور بیشتر باشد، در مدت زمان بیشتری می‌توانید در فضای باز که دارای نور شدید خورشید است، قرار بگیرید. یادتان باشد، قبل از کرم ضدآفتاب، نوع SPF درج شده بر روی جعبه را بخوانید و ضد آفتاب مناسب برای محافظت از پوست خود را انتخاب کنید. در این قسمت مهم‌ترین تفاوت‌هایی که میان این سه محصول مراقبتی وجود دارد را ذکر می‌کنیم:

تفاوت تکسچر کرم، ژل و اسپری ضد آفتاب

بسیاری افراد پس از استفاده از کرم‌های ضد آفتاب بر روی پوست خود احساس سنگینی کرده و از بروز جوش و آکنه‌هایی که بعد استفاده از این نوع محصول مراقبتی بر روی پوست ظهور می‌یابند گله مند هستند. بروز این نشانه‌ها از بافت متراکم و سنگین‌تر کرم‌های ضد آفتاب به نسبت ژل و اسپری منشا می‌گیرد.

بنابراین برای پوست‌های چرب، پرتعرق و مستعد جوش استفاده از ژل و اسپری که ساختاری بر پایه آب دارند مناسب‌تر است اما برای پوست‌های خشک استفاده از کرم ضد آفتاب توصیه می‌شود.

تفاوت اثرگذاری کرم، ژل و اسپری ضد آفتاب

مقصود از اثرگذاری این سه محصول را می‌توان به میزان ماندگاری آن‌ها بر روی پوست نسبت داد. کرم ضد آفتاب به واسطه دست یا پد مخصوص تمام بخش‌های پوست صورت را پوشش داده و به خوبی در لایه‌ها نفوذ می‌یابد.

اما اسپری و ژل به دلیل بافت نرم‌تر اثرپذیری کمتری در قیاس با یک لایه کرم دارند. ژل و اسپری دارای ذرات کوچکتری نسبت به کرم‌ها هستند و با قرار گرفتن در مقابل باد، سرما و گرما راحت‌تر از بین می‌روند.

تفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتاب تفاوت بین کرم ضد آفتاب و اسپری و ژل ضد آفتاب

تفاوت خواص شیمیایی و فیزیکی کرم، ژل و اسپری ضد آفتاب

ضد آفتاب‌هایی که دارای خاصیت شیمیایی (ارگانیک) هستند نور خورشید را به خود جذب می‌کنند. اما ضد آفتاب‌هایی خواص فیزیکی (غیر ارگانیک) دارند نور آفتاب را بازتاب داده و به فضا برمی‌گردانند.‌

گرچه اکثر ضد آفتاب‌های محافظتی هر دو خاصیت فیزیکی و شیمیایی را دارند اما این ویژگی‌ها در برخی از این محصولات بیشتر است. ضد آفتاب‌های فیزیکال از فیلترهای فیزیکی بهره‌مند بوده و ضد آفتاب‌های شیمیایی دارای فیلترهای شیمیایی هستند.

ضد آفتاب‌های فیزیکی به نسبت نوع شیمیایی آن‌ها سنگین‌تر بوده و ماندگاری‌شان بر روی پوست بیشتر است؛ لذا استفاده از آن‌ها برای پوست‌های حساس بیشتر توصیه می‌شود.

نتیجه گیری

اهمیت و ضرورت استفاده از ضد آفتاب‌ها و محصولات مراقبتی این چنینی به اندازه‌ای بالا است که می‌توان بخش عمده‌ای از سلامت پوست را در گرو استفاده از آن‌ها دانست. ضد آفتاب‌ها در انواع مدل‌ها و در دسته بندی‌های مختلف در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌گیرند و در میان آن‌ها کرم‌ها، ژل‌ها، لوسیون‌ها و اسپری‌ها محبوبیت بیشتری دارند. شما میتوانید با مراجعه به مو تن رو انواع آنها و همچنین سایر لوازم آرایش مثل کرم پودر ها و بهترین خط چشم ها را خریداری نمائید.

برای انتخاب هر یک از انواع ضد آفتاب‌های موجود در بازار بهتر است به نوع پوست خود و فرمولاسیون محصول مورد نظر دقت کرده و نمونه‌ای را که با نیازهای شما مطابق است خریداری کنید.

در خلال این مقاله تفاوت کرم، ژل و اسپری ضد آفتاب را از سه جنبه گوناگون مورد بررسی قرار دادیم‌. بهتر است با توجه به نکات یاد شده در خرید و استفاده از این محصولات دقت داشته و مراقبت از پوست خود را جدی بگیرید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب