ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

چرا از میان تمام بازیگران مو بلوند، فقط مرلین مونرو ماندگار شد؟

درباره این پدیده زیبایی، مرلین مونرو می‌توان بدون توقف صحبت کرد. دختری از قشر مردم عادی که ناگهان به محبوب‌ترین و بزرگترین بازیگر دهه 50 میلادی مبدل شد. زیبایی او به قدری خاص بود که بسیاری عاشق او می شدند و دلباخته بازی و فیلم های او می‌شدند. در این دوران طلایی تصاویر او در سراسر بیلبوردهای سینما و جلد مجلات بود.

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

ما در این مطلب از مجله برایت ساید قصد داریم تا داستان محبوبیت این ستاره قدیم هالیوود را که به نمادی از زیبایی در تاریخ تبدیل شد و تاکنون بی نظیر و بی رقیب مانده است را تعریف کنیم و بگوییم در میان تعداد کثیری از بازیگران مو بلوند تنها او در قلب‌ها جاودان باقی ماند.

چگونه مرلین از یک دختر ساده به نام نورما به یک نماد تبدیل شد؟

او در ابتدا و قبل از اینکه حرفه بازیگری را آغاز کند ظاهر خود را به شدت تغییر داد. در آن دوران او به این نتیجه رسید که با موی بلند شیک تر خواهد شد و شانس بیشتری را برای حضور در دنیای سینما دارد.

حتما بخوانید...
بازیگران در نقش بازیگران؛ رونی مارا وارث جدید آدری هپبورن
هنرمندان مشهور و عطرهای مورد علاقه آن‌ها

مرلین زمانی که همین ظاهر معروف را داشت، اولین قراردادش را با فاکس امضا کرد. بن لیون مدیر قرن بیستم این کمپانی گفت نام خانوادگی همسر نورما که دوگرتی بود تلفظ‌های زیادی دارد و ممک است بعدا به خاطر آن درست شناخته نشود. بنابراین آن‌ها به یک اسم مستعار جدید برای نورما فکر کردند. نورما در ابتدا پیشناد کرد که از نام خانوادگی مادری خود استفاده کند، در حالی که لیون نام مرلین را برای او انتخاب کرد. چراکه نورما در چشم او شبیه مرلین میلر ستاره زیگفلد فولیز در برادوی نیویورک بود.

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

بازیگر محبوب فیلم «جنتلمن‌ها بلوندها را ترجیح می‌دهند» در یکی از یادداشت‌های خود نوشته بود که نام مستعار کلر نورمن نیز به عنوان نام نمایشی به قدری مورد توجه قرار گرفته است که سال‌ها طول می‌کشد تا تغییر نامش جا بیوفتد.

اما این محبوبیت تنها به خاطر انتخاب نام مستعار درست نبود. ظاهر بازیگری او نیز با نقش‌های کوچکی که در ابتدا به عنوان زنی شیک و لوکس دریافت می‌کرد، به تدریج شکل گرفت. مردم از این تصاویر استقبال کردند و محبوبیت او افزایش یافت.

علیرغم این واقعیت که مرلین پیشنهادهای زیادی برای بازی در فیلم داشت، چیزی که می‌خواست این بود که به عنوان بازیگر حرفه‌ای پیشرفت کند و بدرخشد. بنابراین تصمیم گرفت دوره‌های بازیگری را بگذارند. با این وجود به نظر می‌رسید کارگردانان او را فقط به عنوان عروسکی جذاب می‌دیدند و به او پیشنهاد می‌دادند. این باعث شد تا مرلین تا نهایت تلاش خود را انجام دهد تا زنی زیبا و اغواگر را به بهترین شکل به تصویر بکشد.

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

قابل ذکر است که در آن دوران زنان تصویر مونرو را دوست داشتند. آنان بازی او را بیش از حد مبتنذل می‌پنداشتند. با این حال، مرلین ترندی برای لباس‌ها باب کرد، پیراهن‌هایی که به انحنای زنانه بدن تاکید داشتند. نماد فشن دهه 50 میلادی با جسارت تمام از پوشیدن لباس‌هایی او دلبرتر و زیباتر می‌کند خجالت نمی‌کشد.

مونرو و تمام بازیگرانی که شبیه او بودند

لانا ترنر

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

مرلین اولین دختر مو بلوندی نبود که در صفحه تلویزیون هنرنمایی می‌کند. به طور مثال، لانا ترنر قبل از او شروع به بازیگری کرده بود. هر دوی آن‌ها دوران کودکی شادی نداشتند اما در جوانی به اوج شهرت رسیدند. ترنر در سال 1951 به عنوان خوش استایل‌ترین و دلرباترین زن تاریخ هنر شناخته شد.

گریس کلی

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

از دیگر ستاره‌های مو بلوند آن دهه می‌توان از پرنسس موناکو، گریس کلی یاد کرد. او وقتی که با شاهزاده موناکو ازدواج کرد به کار خود پایان داد اما همچنان به عنوان نمادی از خوش پوشی شهرت داشت. در برخی شایعات گفته شده که شاهزاده موناکو در ابتدا مایل به ازدواج با یک هنر پیشه مطرح هالیوود بود و آن فرد مرلین مونرو بوده است.

پس از مشهور شدن مونرو در هالیوود و خارج از پرده سینما، همه خواستند موفقیت او را تکرار کنند بدین ترتیب همه دختران موهای خود را مثل مرلین بلوند کردند و فکر می‌کردند این تنها راه رسیدن به آن شکوه و جذابیت بود.

جین منسفیلد

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

جین منسفیلد یکی دیگر از بازیگرانی بود که با کمپانی قرن بیستم فاکس قرارداد امضا کرد. ای کمپانی در نظر داشت که این چهره جدید را جایگزین مونروی بازیگوش و مصمم کند با این وجود که منسفیلد با وجود کارهایی که برای شبیه شدن به مرلین انجام داده خود را شبیه به او نمی‌داند و خود را در گروه مرلین کلونز قرار نمی‌دهد.

کیم نواک

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

باز هم بیشتر کنجکاوی می کنیم و یکی نفر دیگر از دسته مرلین کلونز را به شما معرفی می‌کنیم؛ کیم نواک. نواک در بدو تولد مرلین نام داشت و با بازی در نقش اصلی فیلم سرگیجه هیچکاک به شهرت رسید و مردم او را در همین فیلم بیاد می‌آورند. نواک و مرلین نه تنها از لحاظ ظاهری شباهت داشتند بلکه هر دو دوران کودکی سختی را گذرانده بودند و دچار مشکلات روحی و روانی بودند.

استودیو دیگری نواک را استخدام کرد تا او را جایگزین بازیگر دیگری به اسم ریتا هایورث کند. کار کردن با هایورث بسیار سخت بود و برای استودیو آورده چندانی نداشت. صاحبان این استودیو سینمایی امیدوار بودند که نواک هم به اندازه مرلین برای آن‌ها پول ساز باشد.

آن‌ها سعی کردند نواک را رفتار قالب مخاطب سینما آشنا کنند، اما او به این سادگی‌ها توصیه های آن‌ها را نمی پذیرفت و با ناامیدی ادامه می‌داد و با آن‌ها مقابله می‌کرد، همواره سعی می‌کرد تا بر ویژگی‌های منحصر به فردش تکیه کند. در ابتدا حتی از تغییر اسمش و انتخاب نام مستعار نیز امتناع می‌کرد. استودیو از نواک خواست تا علاوه بر انتخاب یک نام هنری، وزن خود را کم کند و اینکه موهای خود را هم روشن‌تر کند تا به کاراکتر کلیشه‌ای سینما شبیه‌تر شود. با طراحی صحیح استایل، نواک تبدیل به نمونه‌ای ایده‌آل شد تا در مسیر پولسازی برای استودیو قرار گیرد. این تغییرات اثر کرد و این اتفاق نیز افتاد.

بتی گریبل

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

بازیگران زیادی بودند که شبیه مرلین بودند و در لیست مرلین کلونز قرار دارند. یکی از آن‌ها بتی گریبل بود. هر دو مانند سیبی که از وسط نصف شده در فیلم  چگونه با یک میلیونر ازدواج کنیم بازی کرده‌اند. شایعاتی وجود دارد مبنی براینکه این دو با هم خوب نبودند. مردم می پنداشتند که بتی در حالی که شهرتش رو به زوال است به مرلین حسادت می کند. اما در واقع آن دو رابطه خوبی با یکدیگر داشتند. گویا گریبل به مرلین گفته است که او به هر چی خواسته رسیده و در نهایت برای مرلین آرزوی موفقیت کرده است.

مامی ون دورن

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

مامی ون دورن که یک مرلین کلونز بود با استودیوی دیگری به نام یونیورسال کار می‌کرد. این کمپانی به دنبال نسخه آنالوگ مرلین بود‌. در ابتدا مامی موهای خود را رنگ کرد و آن‌ها شروع کردن او را در نقش دختر احمق و زیبا در فیلم شرکت دادند. مامی در مصاحبه‌اش گفته است که این استودیو در ابتدا نمی دانست با او چکار کند‌. چرا که آن‌ها همیشه با ستاره‌های هالیوودی مرد از جمله راک هادسون، جف چندلر و تونی کورتیز کار کرده‌اند و می‌دانستند چگونه عمل کنند.

دایانا دورس

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

از آن سوی اقیانوس هم یک مرلین کلونز برخاست. دایانا دورس دقیقا نسخه بریتانیایی مرلین مونرو بود. او به دلیل همین شباهت شگفت انگیزی که به ستاره هالیوود داشت به این اسم نامگذاری شد. زمانی که فیلم جنگل آسفالت در بریتانیا اکران شد، روزنامه نگاران خاطر نشان کردند که بازیگر اصلی آن، مرلین مونرو بسیار شبیه دایانا دورس است.

خود دایانا آن چنان به این شباهت برای موفقیتش اعتقاد داشت که در سال ۱۹۵۶ برای تسخیر هالیوود به خارج از مرزهای کشورش مسافرت کرد و با کمپانی فیلم سازی RKO قرارداد بست. در نهایت بازی او مورد استقبال کافی قرار نگرفت و پروژه‌های او شکست خورد‌. استودیو فیلم سازی نیز همکاری خود را با او متوقف کرد.

آنیتا اِکبرگ

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

بازیگر دیگری که قصد داشت کرسی مرلین را از او بگیرد، آنیتا اِکبرگ بود. او در سوئد به دنیا آمده و بزرگ شده بود. آنیتا در سال ۱۹۵۱ برای شرکت در مسابقات دختران شایسته میس یونیورس به ایالت متحده آمریکا سفر کرد. با اینکه او در این مسابقه عنوان بهترین را دریافت نکرد، با این حال مورد توجه استودیو سینمایی یونیورسال قرار گرفت.

در اواسط دهه ۵۰ استودیوی پارامونت، دومین استودیوی فیلم سازی دنیا همکاری با او را آغاز کرد و آنیتا را به عنوان مرلین مونرو پارامونت معرفی و تبلیغ کرد. آنیتا با بازی در فیلم زندگی شیرین اثر فردریکو فلینی به شهرت جهانی رسید.

مدونا و کریستینا آگیلرا

همسان‌های مرلین مونروهمسان‌های مرلین مونرو

امروزه سوپر استانها با خوشحالی از ظاهر و پوشش مرلین مونرو کپی برداری می‌کنند.  همچنین مرلین مونرو طیفی از استایل‌های کلاسیک را پس از خود بر جای گذاشت و در دنیای مد و فشن باب کرد که به عناصر اصلی فرهنگ پاپ مبدل شد. سلبریتی‌های زیادی هستند که سعی بر آن داشتند تا ظاهر او را دوباره زنده کنند مانند مدونا، اسکارلت جوهانسون، کریستینا آگیلرا، میشل ویلیامز، ماریا کری، گوئن استفانی، لیندسی لوهان، لیدی گاگا، درو بریمور و دیگران.

در نتیجه تصویر مرلین مونرو، نماد زیبایی و مد دهه 50 میلادی هرگز محو نخواهد شد و تلاش برای جایگزین کردن او با سایرین به شکست می‌انجامد.

به نظر شما راز محبوبیت مرلین مونرو چیست؟ چرا دیگر بازیگران بلوند نتوانستند موفقیت او را تکرار کنند؟

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
دانلود آهنگ زخم کاری از برزان علیمرادی (+ متن آهنگ)
کلیپ طرز پخت خینگالی گرجستانی
دزدان درختان پارک‌ های تهران دستگیر شدند
در جلسه شورای امنیت درباره ایران چه گذشت؟
دانلود برنامه Dailyhunt اپلیکیشن شبکه اجتماعی خبری هند اندروید
علی کریمی در لیگ 22 به استقلال بر می گردد؟
عکس جدیدی از مدونا و دخترش
کلیپ بلندترین ترن هوایی جهان با ارتفاع ۷۷ متر
مهدی طارمی عادل فردوسی پور را به عروسیش دعوت کرد؟ | حرکات موزون عادل فردوسی پور در کنار طارمی
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
فیلم لو رفته از رقص آذری اکبر عبدی | اکبر عبدی و جمعی از هنرمندان ایرانی
رضا عطاران بازیگر مطرح سینمای ایران در کانادا دستگیر شد | رضا عطاران در زندان
کمپینگ لوکس دارا حیایی در جنگل | دارا حیایی و نامزدش در جنگل
زمان پایان گرانی ها در دولت سیزدهم
کلیپ علت آزاد بودن فروش و حمل سلاح در آمریکا چیست؟
خوراکی های پروتئین بالا، عضله بساز!
ازدواج اندرو فورم و الکساندرا داداریو
دکتر رژیم تهران، به بهترین‌ها مراجعه کنید!
کلیپ کیسه‌های نوین برای حمل اشیا شکستنی
تصویر روز 10 تیر ماه
کلیپ تسلط پیرمرد عربستانی به چند زبان
کلیپ تست مقاومت ضد ضربه‌ترین محافظ صفحه گوشی
کلیپ کیسه‌های نوین برای حمل اشیاء شکستنی
کلیپ طرز تهیه سالاد سیب زمینی و مرغ
کلیپ حادثه در اثر عبور خودرو از چراغ قرمز
علی غلامپور – کاش میشد برگردی
امین کیا – خوبم شد
ویژگی های رفتاری انسان های اصیل کدام است؟
دانلود آهنگ ئامینه گیان از ناصر رزازی (آمینه گیان + متن آهنگ)
راهبری در مسیر توسعه متوازن
حمایت از طرح های توانمندسازی بانوان در اولویت فعالیت های مناطق آزاد
شما ازدواج کنید، وام قرض‌الحسنه با بانک آینده
عجیب ترین عکس های هفته در 2022
وانت کاپرا برای آفرود مناسب است؟
جدیدترین مدل مانتو شیک تابستانی جذاب
دیهوانگ – مهیتو
صادق خوشحال – سنگ
دی جی بلک سی – منم
افشین جهاندیده – شاه دلم
مونو بند – نباشی
تقلید صدای بی نظیر حامد آهنگی باز هم توجه خواننده منشوری را جلب کرد | غوغای حامد آهنگی
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
بهاره رهنما خودشو برای عشقش لوس کرد | بچه گانه حرف زدن بهاره رهنما
ویژگی ها و نحوه چیدمان مبل شزلون
جواد برزنونی – عاشقونه
آذین بردیا – تقصیر دل
محسن دریه – بازیگر
امیرحسین صفری زاده – گل پامچال
آرمان امینی فر – عاشقانه
مهدی نکونام – عدل جهانی
Arcmd – شب تاریک
اهورا – رد تو
سنسور باران چیست و چگونه کار می‌کند؟
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402
فیلم لو رفته از رقص آذری اکبر عبدی | اکبر عبدی و جمعی از هنرمندان ایرانی
دانلود آهنگ خانمه‌له از ارشاد خان (خانمله)
مدل مفهومی‌ هیوندای Ioniq 6 رونمایی شد
گزارش از آخرین روند توقف مذاکرات دوحه
دانلود آهنگ ده‌رون از عادل هورامی (دل دیار نین + متن آهنگ)
کالاهای اساسی کشور از شنبه ارزان می شوند | تمام قیمت ها به سال قبل باز می گردد
رضا درخشان – مشهدیوم
رضا پیردل – دورت بگردم‌
امید عقابی – دل
اکبر اختری – آخرین دیدار
مصطفی شیدایی – دیگه برنگرد
سقوط وحشتناک قیمت دلار امروز 9 تیر ماه | دلار با سر زمین خورد
امید نوروزی – با تو خوبه حالم
سالار نادی – گلی
کلیپ برخورد صاعقه در نزدیکی یک جوان
هرآنچه می‌خواهید درباره اسلک لاین بدانید
کلیپ عاقبت چرت زدن راننده تریلی پشت فرمان
سمیر سام – آهای لیلی
صاحب ولی زاده – چشای رویایی
دوربین ۳۶۰ درجه Insta360 با همکاری شرکت لایکا عرضه شد
دیدار مشاور وزیر راه و شهرسازی از خانواده تنها شهید زرتشتی یزد
علی زمانی – خیال
مجید صالح – خونسردی
حمید هامان – ملکه ی قلبم
دانلود برنامه STOKiE PRO اپلیکیشن گنجینه عظیم والپیپر و تصویر زمینه اندروید
امیر حسین نقی پور – عشق دلم
برگه ها