ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

چگونه شیردهی کودک را متوقف کنیم؟

دانستن زمان و نحوه توقف شیردهی شیرخوار می تواند اطمینان حاصل کند که نیازهای تغذیه ای کودک شما به خطر نمی افتد. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) تغذیه انحصاری با شیر مادر را برای نوزادان حداقل در شش ماه اول توصیه می کند. سپس می توانید شیردهی را با تغذیه تکمیلی تا یک سالگی یا تا زمانی که مادر و نوزاد تمایل دارند ادامه دهید.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) همچنین شیر دادن به نوزادان از شش ماهگی تا دو سالگی و بالاتر را با یک رژیم غذایی مکمل کافی توصیه می کند. تغذیه تکمیلی یا از شیر گرفتن زمانی است که کودک شروع به مصرف غذاهایی غیر از شیر مادر می کند و در نهایت منجر به قطع شیردهی می شود.

در ادامه بخوانید و همه چیز را در مورد از شیر گرفتن نوزاد به شما می گوییم و نکاتی که به شما کمک می کند شیردهی را متوقف کنید.

زمان مناسب برای قطع شیردهی چه زمانی است؟

این کاملا به مادر و کودک بستگی دارد که چه زمانی می خواهند شیر مادر را قطع کنند. توصیه می شود شیردهی را تا سن توصیه شده ادامه دهید. اما برخی عوامل ممکن است مادر را وادار کند که زودتر از شیر گرفتن شروع کند. وضعیت خود را با سایر خانواده ها یا مادران مقایسه نکنید. از شیر گرفتن یک تصمیم شخصی است و شما بهترین را برای کودک خود می دانید.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها توصیه می کند که اگر تصمیم به از شیر گرفتن دارید و کودک شما کمتر از 12 ماه است، باید شیر خشک را به کودک بدهید. اگر پس از 12 ماهگی نوزاد خود را از شیر بگیرید، باید به او شیر گاو غنی شده داده شود.

عواملی که مادران را برای ترک شیردهی تحت تاثیر قرار می دهد

شیردهی گاهی اوقات می تواند خسته کننده و طاقت فرسا باشد. دلایل زیر ممکن است مادر را وادار به ترک شیردهی کند.

تولید ناکافی شیر

نوشته های مشابه
برای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟ || پزشکتبرای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟ || پزشکت
برای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟
پد شیردهی و انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه || پزشکتپد شیردهی و انتخاب بهترین و مناسب ترین گزینه || پزشکت
پدهای سینه و انتخاب بهترین نوع آن

اندازه گیری میزان شیر مادری که نوزاد هنگام تغذیه مستقیم از سینه مادر مصرف می کند، برای مادر امکان پذیر نیست. اکثر مادران فکر می کنند که شیر کافی ندارند و ممکن است بعد از یک جلسه شیردهی یک بطری شیر خشک به آنها بدهند. نوزاد به دلیل رفلکس مکیدن نوک سینه را می مکد و باعث می شود مادر فکر کند که شیر کم دارد.

کودک ناراضی

برخی از مادران فکر می کنند که چون کودک به سرعت شیشه شیر را می مکد، کودک راضی نیست. آنها به دلیل رفلکس مکیدن بطری را ادامه می دهند. این نگرانی می تواند برخی از مادران را وادار به قطع شیردهی زودهنگام کند. مطالعه ای در بین 1323 مادر نشان داد که 43.5 درصد از زنان معتقد بودند که شیر مادر کودک آنها را سیر نمی کند.

عدم علاقه به شیر مادر

برخی از مادران معتقدند که کودک علاقه خود را به شیر دادن از دست داده است. با این حال، نوزادان ممکن است با افزایش سن و افزایش قدرت، بازیگوش تر و تحرک تر شوند. آنها ممکن است در هنگام شیردهی از قرار گرفتن در یک موقعیت بی قراری نشان دهند . تغذیه در یک محیط تاریک و ساکت می تواند در چنین مواردی کمک کننده باشد. همچنین نوزادان با افزایش سن در مکیدن کارآمدتر می شوند. در حالی که ممکن است در نوزادی 30 دقیقه طول بکشد تا آنها را تغذیه کنند، نوزادان بزرگتر ممکن است ظرف 5 تا 10 دقیقه شیر کامل بخورند.

افزایش نیازهای غذایی

برای برخی از نوزادان، شیر مادر ممکن است برای برآوردن نیازهای کالری آنها کافی نباشد. اگر پزشک تغییر به شیر خشک یا مواد جامد را توصیه کرد، ممکن است به جای قطع شیردهی، به دادن شیر مادر همراه با غذای کمکی ادامه دهید.

وضعیت سلامتی مادر

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مادر از نظر جسمی یا عاطفی ناخوشایند باشد و شیر دادن را برای او دشوار کند. در چنین مواردی شیر خشک می تواند جایگزین باشد.

تعهدات کاری

برخی از زنان باید پس از زایمان به محل کار خود بپیوندند. مشخصات شغلی یا شرایط ممکن است برای آنها امکان پذیر نباشد که به سفر شیردهی خود ادامه دهند و ممکن است شیردهی به نوزاد را ترک کنند.

گاز گرفتن نوزاد

برخی از نوزادان به خوبی چفت نمی شوند و ممکن است به گاز گرفتن نوک سینه های مادر ادامه دهند. این ممکن است منجر به زخم، ترک خوردگی و خونریزی نوک سینه ها شود. باعث درد شدید در مادران می شود و همچنین ممکن است باعث عفونت شود. این ممکن است برخی از مادران را مجبور کند که شیردهی را به طور کامل متوقف کنند. در برخی مواقع، مادران مجبورند به طور ناگهانی شیر دادن به نوزاد را قطع کنند. در زیر سناریوهایی وجود دارد که ممکن است مادران به طور ناگهانی شیردهی را متوقف کنند.

مصرف یک داروی جدید

برخی از داروها در شیردهی منع مصرف دارند. اگر پزشک این داروها را برای شما تجویز کند، ممکن است مجبور شوید شیردهی را به طور ناگهانی قطع کنید. به عنوان مثال، داروهای مورد استفاده در شیمی درمانی برای درمان سرطان ممکن است برای نوزاد مضر باشد. در صورت وجود داروهای مناسب برای شیردهی، می توانید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید. اکثر داروها با شیردهی سازگاری دارند، بنابراین دارو را با مشاور شیردهی یا پایگاه داده لاکت مد بررسی کنید.

جدایی از کودک

برخی تعهدات حرفه ای، مانند اعزام نظامی، ممکن است شما را از فرزندتان جدا کند. در حالی که شما می توانید شیر مادر را برای کودک خود پمپاژ کرده و بفرستید، بسیاری از مادران ممکن است به دلیل محدودیت زمانی نتوانند این کار را انجام دهند.

 

فشار همسالان

برخی از مادران ترجیح می دهند به کودک اجازه دهند تصمیم بگیرد که چه زمانی می خواهد شیر مادر را از شیر بگیرد. با این حال، سایر افراد، شرکا یا خانواده ها ممکن است به اندازه کافی حمایت نکنند و از انتخاب او برای ادامه شیردهی انتقاد کنند، به خصوص اگر کودک کمی بزرگتر باشد. این ممکن است باعث شود مادر به طور ناگهانی شیردهی را متوقف کند.

بارداری جدید

بارداری جدید همیشه مستلزم قطع شیردهی نیست. اما تغییرات هورمونی در دوران شیردهی می تواند باعث انقباضات رحمی شود و خطر زایمان زودرس را افزایش دهد (5) . در چنین شرایطی ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند نوزاد را به طور ناگهانی از شیر بگیرید. اگر به شما اجازه برقراری رابطه جنسی داده شود، همچنان می توانید در دوران بارداری با خیال راحت به نوزاد خود شیر دهید. شیر مادر تا سه ماهه دوم به آغوز تبدیل می شود. آغوز بسیار شورتر از شیر مادر بالغ است و معمولا حجم بسیار کمتری دارد. برخی از نوزادان بزرگتر طعم آغوز را دوست ندارند زیرا ممکن است از شیر خود جدا شوند. برای برخی دیگر، کاهش عرضه برای حفظ نیازهای غذایی کافی نخواهد بود و ممکن است به مکمل‌ها نیاز باشد. سایر نوزادان بزرگتر یا کودکان نوپا ممکن است از طریق این تغییرات به تغذیه ادامه دهند و به تغذیه پشت سر هم ادامه دهند.

چگونه شیردهی به نوزاد را به تدریج متوقف کنیم؟

توصیه می شود کودک را به تدریج از شیر بگیرید. تولید شیر مادر بستگی به تقاضا دارد (6) . از شیر گرفتن تدریجی تولید شیر مادر را به تدریج کاهش می دهد و همچنین زمان کافی را برای انتقال نوزاد فراهم می کند. توصیه های زیر ممکن است به شما کمک کند تا کودک خود را به تدریج از شیر بگیرید.

اگر کودک کمتر از 12 ماه است، می توانید شیر مادر را با شیر خشک غنی شده با آهن جایگزین کنید.

گاهی اوقات، ممکن است یک نوزاد برای نزدیک شدن به مادر، نیاز به پرستاری راحت داشته باشد. در چنین مواقعی بدون شیر دادن نوزاد را در آغوش بگیرید. شما همچنین می توانید آنها را در فعالیت هایی مانند مطالعه، زمانی که نیاز به پرستاری راحت دارند، درگیر کنید.

خوراکی را که خیلی مهم نیست انتخاب کنید و آن را از برنامه شیردهی حذف کنید. معمولاً اولین و آخرین تغذیه برای نوزاد اهمیت بیشتری دارد. می‌توانید با گذاشتن خوراک وسط روز شروع کنید. همچنین می‌توانید شیر خشک یا شیر گاو (اگر کودک بزرگ‌تر از 12 ماه است) را در طول زمان حذف شیر در نظر بگیرید.

می توانید در فاصله دو تا پنج روزه به ریختن فیدها ادامه دهید. واکنش کودک را بررسی کنید. اگر به نظر می رسد که کودک در تنظیم مشکل دارد، ممکن است فاصله را افزایش دهید.

ممکن است سعی کنید برنامه های آنها را تغییر دهید. به عنوان مثال، اگر کودک عادت دارد بلافاصله پس از بازگشت از مهد کودک به خانه شیر بدهد، به جای بازگشت مستقیم به خانه، او را به سوپرمارکت ببرید.

اگر بیش از شش ماه هستند، چند دقیقه قبل از زمان عادی غذا خوردن به آنها یک میان وعده یا آب سالم بدهید.

همچنین ممکن است سعی کنید جلسات تغذیه را کوتاهتر کنید. به جای اینکه به زور قفل آنها را باز کنید، داستانی بگویید یا آهنگی بخوانید تا حواسشان را با بازیگوشی پرت کنید.

تغذیه شبانه معمولاً برای نوزادان آرامش بخش ترین و مهم ترین است. پس از قطع شیردهی دیگر، می توانید شیردهی را در شب متوقف کنید .

اگر کودک نوپا به اندازه کافی بزرگ شده است، می توانید نیاز به از شیر گرفتن را توضیح دهید. شما ممکن است ضرب الاجلی تعیین کنید که آنها پس از تاریخ تعیین شده دوجانبه تغذیه نکنند.

ممکن است گاهی اوقات از پستانک برای آرامش کودک خود استفاده کنید، زیرا مکیدن باعث آرامش او می شود. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، پستانک را در شکر فرو نکنید.

آیا می توان به طور ناگهانی شیردهی را قطع کرد؟

در حالی که از شیر گرفتن تدریجی هم برای مادر و هم برای نوزاد راحت تر است، می توان شیردهی را به طور ناگهانی قطع کرد. مادران ممکن است به دلایلی خارج از کنترل خود، مانند مشکلات سلامتی یا تعهدات حرفه ای، نیاز به قطع ناگهانی شیردهی داشته باشند. اگر مجبور هستید نوزاد خود را به طور ناگهانی از شیر بگیرید، توصیه‌های زیر ممکن است به شما کمک کند تا از پر شدن سینه‌ها جلوگیری کنید.

یک سوتین بپوشید که به خوبی حمایت می کند. مصرف نمک را کاهش دهید. مصرف مایعات را محدود نکنید. برای تسکین ناراحتی، مقدار مناسب شیر را بنوشید. به تدریج بدن شما شروع به تولید شیر کمتری می کند. اگر به طور ناگهانی شیردهی را متوقف کنید، نکات زیر ممکن است به سلامت و راحتی کودک شما کمک کند. در صورت امکان، زمانی که در بهترین حالت خود نیستند، آنها را ناگهان از شیر جدا نکنید. به عنوان مثال، از شیر گرفتن در هنگام بیماری، دندان درآوردن یا در میان جهش رشد ممکن است این روند را دشوارتر کند. شما ممکن است از پدر کودک یا مراقب دیگری بخواهید که با استفاده از شیشه شیر یا فنجان به کودک شیر بدهد. از شخص دیگری بخواهید وقتی شب از خواب بیدار می شود مراقب او باشد. ممکن است سعی کنید روال خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، زمانی که زمان معمول شیردهی است، با کودک بیرون بروید. با پزشک کودک تماس بگیرید تا بپرسید از چه جایگزین های غذایی برای جایگزینی شیر مادر استفاده کنید. بسیاری از مادران احساس می کنند که باید از کودک فاصله بگیرند، زیرا می ترسند کودک اصرار بر شیردهی داشته باشد. اما این انتقال برای نوزادان دشوار است. آنها تنها برای گرسنگی شیر نمی دهند بلکه آن را با عشق همراه می کنند. آنها به مراقبت محبت آمیز هنگام از شیر گرفتن نیاز دارند. آنها را در آغوش بگیرید و در آغوش بگیرید تا اطمینان حاصل کنید که هنوز دوستشان دارند.

عوارض قطع ناگهانی شیردهی

هنگامی که شیردهی به طور ناگهانی قطع می شود، مادر ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کند:

چکه کردن شیر از سینه ها سینه های متورم نوسانات خلقی سینه های دردناک پف کرده گرفتگی مجاری ورم پستان تب خفیف یا علائم شبیه آنفولانزا

اگر کودک شما همچنان به شیر مادر نیاز دارد چه؟

از شیر گرفتن یک فرآیند تدریجی است و کودک شما ممکن است به تقاضای شیر مادر ادامه دهد. ممکن است یک یا چند مورد از اقدامات زیر را برای مقابله با این وضعیت امتحان کنید.

تغییر شیر خشک یا مواد جامد: درست مانند بزرگسالان، حتی نوزادان نیز ممکن است ترجیحات طعمی داشته باشند. سعی کنید نام تجاری فرمول آنها را تغییر دهید یا سعی کنید انواع جامدات را به آنها ارائه دهید. اگر گرسنه باشند، ممکن است غذای جامد را ترجیح دهند که بیشتر از شیر مادر دوست دارند.

تغییر رویکرد: ممکن است شیر ​​خشک یا شیر را در بطری در هنگام ناهار امروز و فردا وقت شام ارائه دهید تا کمی تنوع داشته باشید. می توانید دستور العمل های مختلفی را امتحان کنید تا وعده های غذایی آنها جالب باشد.

درخواست کمک: نوزادان معمولاً مادران را با شیردهی همراه می کنند. ممکن است وقتی می‌خواهند شیر بدهند و شما را در اطراف ببینند، بدتر شوند. شما می توانید از شریک زندگی خود یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که به آنها شیر خشک یا مواد جامد بخورد تا آنها را با فرد دیگری مرتبط کند.

ثبات، کلید از شیر گرفتن کودک است. یک روال برای شیردهی و تغذیه تکمیلی دنبال کنید. ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که کودک بسیار بداخلاق است و نیاز به شیر دادن دارد. با حفظ خونسردی، می توانید روند را آسان تر کنید.

وقتی شیردهی را قطع می کنید چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که شیردهی را متوقف می کنید، ممکن است چندین تغییر در بدن خود تجربه کنید. پس از قطع شیردهی، اکسی توسین و پرولاکتین شروع به کاهش قابل توجهی می کنند. این عدم تعادل هورمونی ممکن است باعث نوسانات خلقی، افسردگی و اضطراب شود. مدتی طول می کشد تا بدن بعد از از شیر گرفتن تولید شیر را کاهش دهد. ممکن است به دلیل تجمع بیش از حد شیر، سینه های دردناکی را تجربه کنید.

برخی از زنان در مرحله شیردهی پریود نمی شوند. به نام آمنوره شیردهی شناخته می شود. هنگامی که شیردهی را متوقف می کنید، ممکن است متوجه شوید که قاعدگی شما از سر گرفته می شود.

افزایش اشتها در دوران شیردهی ممکن است حتی پس از قطع شیردهی نیز ادامه یابد. ممکن است منجر به مازاد کالری و در نتیجه افزایش وزن شود.

چه مدت طول می کشد تا شیر خشک شود؟

مدت زمان خشک شدن هر زنی متفاوت است. پس از قطع شیردهی، احساس سیری برای چند روز باقی می ماند. ممکن است زمان سخت و ناخوشایندی برای مادران باشد. پس از از بین رفتن احساس سیری، ممکن است برای ماه ها یا حتی سال ها به تولید مقادیر کمی شیر ادامه دهید. با این حال، اگر این تولید و نشت شیر ​​برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند نشان دهنده عدم تعادل هورمونی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

سوالات متداول

آیا می توانم پس از از شیر گرفتن شیردهی را از سر بگیرم؟

شروع شیردهی پس از یک فاصله در برخی موارد امکان پذیر است. اگر فقط چند هفته پیش شیردهی را قطع کرده باشید راحت تر است. با این حال، واکنش هر کسی متفاوت است. پمپاژ صمیمانه شیر از طریق دست یا پمپ سینه می تواند به شروع تولید شیر کمک کند. یک مشاور شیردهی ممکن است در مورد برخی داروها و راهنمایی دقیق برای از سرگیری شیردهی به شما کمک کند. اگر مجبورید کودک خود را به طور موقت از شیر بگیرید، مثلاً در هنگام بیماری یا مسافرت، بهتر است به پمپاژ کردن ادامه دهید تا تولید شیر شما متوقف نشود.

شیرخوار چه مدت طول می کشد تا شیر مادر را قطع کند؟

هر کودک زمان متفاوتی برای قطع شیردهی دارد. این بستگی به عوامل مختلفی دارد، مانند سن نوزاد، برنامه شیردهی نوزاد، حمایت خانواده و اینکه آیا کودک می تواند سریعاً رژیم غذایی جامد را اتخاذ کند.

به گفته متخصصان، شیردهی انحصاری با شیر مادر باید در شش ماه اول تولد نوزاد انجام شود. تغذیه کمکی متناسب با سن همراه با شیر مادر باید تا دو سالگی ادامه یابد. شیر مادر حتی پس از بیش از دو سالگی نوزاد فواید متعددی برای سلامتی دارد و زمان از شیر گرفتن نوزاد باید کاملاً انتخاب مادر و نوزاد باشد. مادران ممکن است در مورد چگونگی توقف شیردهی و اطمینان از اینکه کودک غذای کمکی کافی می‌خورد نگران باشند. از شیر گرفتن ممکن است یک سفر عاطفی هم برای مادر و هم برای نوزاد باشد و شما ممکن است نیاز به صبر داشته باشید و در طول این فرآیند استقامت داشته باشید.

سخن آخر

WHO توصیه می کند که از شش ماهگی تا دو سالگی به بعد با یک رژیم غذایی حمایتی کافی به کودک خود شیر بدهید.

کمبود شیر مادر، از دست دادن علاقه نوزاد و شرایط پزشکی مادر می تواند از دلایل قطع شیردهی باشد.

قطع ناگهانی شیردهی می تواند عوارض جانبی مانند تورم سینه ها، گرفتگی مجاری و ورم پستان داشته باشد.

https://www.momjunction.com/articles/when-how-to-stop-breastfeeding-baby_00753507/

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
کلیپ تسلط پیرمرد عربستانی به چند زبان
کلیپ تست مقاومت ضد ضربه‌ترین محافظ صفحه گوشی
کلیپ کیسه‌های نوین برای حمل اشیاء شکستنی
کلیپ طرز تهیه سالاد سیب زمینی و مرغ
کلیپ حادثه در اثر عبور خودرو از چراغ قرمز
علی غلامپور – کاش میشد برگردی
امین کیا – خوبم شد
ویژگی های رفتاری انسان های اصیل کدام است؟
دانلود آهنگ ئامینه گیان از ناصر رزازی (آمینه گیان + متن آهنگ)
راهبری در مسیر توسعه متوازن
حمایت از طرح های توانمندسازی بانوان در اولویت فعالیت های مناطق آزاد
شما ازدواج کنید، وام قرض‌الحسنه با بانک آینده
عجیب ترین عکس های هفته در 2022
وانت کاپرا برای آفرود مناسب است؟
جدیدترین مدل مانتو شیک تابستانی جذاب
دیهوانگ – مهیتو
صادق خوشحال – سنگ
دی جی بلک سی – منم
افشین جهاندیده – شاه دلم
مونو بند – نباشی
تقلید صدای بی نظیر حامد آهنگی باز هم توجه خواننده منشوری را جلب کرد | غوغای حامد آهنگی
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
بهاره رهنما خودشو برای عشقش لوس کرد | بچه گانه حرف زدن بهاره رهنما
ویژگی ها و نحوه چیدمان مبل شزلون
جواد برزنونی – عاشقونه
آذین بردیا – تقصیر دل
محسن دریه – بازیگر
امیرحسین صفری زاده – گل پامچال
آرمان امینی فر – عاشقانه
مهدی نکونام – عدل جهانی
Arcmd – شب تاریک
اهورا – رد تو
سنسور باران چیست و چگونه کار می‌کند؟
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402
فیلم لو رفته از رقص آذری اکبر عبدی | اکبر عبدی و جمعی از هنرمندان ایرانی
دانلود آهنگ خانمه‌له از ارشاد خان (خانمله)
مدل مفهومی‌ هیوندای Ioniq 6 رونمایی شد
گزارش از آخرین روند توقف مذاکرات دوحه
دانلود آهنگ ده‌رون از عادل هورامی (دل دیار نین + متن آهنگ)
کالاهای اساسی کشور از شنبه ارزان می شوند | تمام قیمت ها به سال قبل باز می گردد
رضا درخشان – مشهدیوم
رضا پیردل – دورت بگردم‌
امید عقابی – دل
اکبر اختری – آخرین دیدار
مصطفی شیدایی – دیگه برنگرد
سقوط وحشتناک قیمت دلار امروز 9 تیر ماه | دلار با سر زمین خورد
امید نوروزی – با تو خوبه حالم
سالار نادی – گلی
کلیپ برخورد صاعقه در نزدیکی یک جوان
هرآنچه می‌خواهید درباره اسلک لاین بدانید
کلیپ عاقبت چرت زدن راننده تریلی پشت فرمان
سمیر سام – آهای لیلی
صاحب ولی زاده – چشای رویایی
دوربین ۳۶۰ درجه Insta360 با همکاری شرکت لایکا عرضه شد
دیدار مشاور وزیر راه و شهرسازی از خانواده تنها شهید زرتشتی یزد
علی زمانی – خیال
مجید صالح – خونسردی
حمید هامان – ملکه ی قلبم
دانلود برنامه STOKiE PRO اپلیکیشن گنجینه عظیم والپیپر و تصویر زمینه اندروید
امیر حسین نقی پور – عشق دلم
محسن حسینی ادیب – عاشقتم
حرکات باور نکردنی غلامرضا نیکخواه | معجزه غلامرضا نیکخواه در جوکر
پیامدهای حذف ارز دولتی را چه کسی گردن می‌ گیرد؟
کلیپ ایده بستن متنوع خمیر پیراشکی
توهین زشت دوقلو های سریال پایتخت به مادرشان | عصبانیت مادر سارا و نیکا از این لایو
شرایط پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی 1401
کلیپ واکنش پسربچه توپ جمع کن پس از دست دادن با رونالدو
متن آهنگ دل احمد سلو
دانلود آهنگ ئامین و ئامین از آیت احمدنژاد (آمین و آمین)
دانلود آهنگ احمد سلو دل
کلیپ ثروتمندترین ورزشکاران جهان در یک دهه گذشته
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
سقوط وحشتناک قیمت دلار امروز 9 تیر ماه | دلار با سر زمین خورد
تقلید صدای بی نظیر حامد آهنگی باز هم توجه خواننده منشوری را جلب کرد | غوغای حامد آهنگی
بهاره رهنما خودشو برای عشقش لوس کرد | بچه گانه حرف زدن بهاره رهنما
کمپینگ لوکس دارا حیایی در جنگل | دارا حیایی و نامزدش در جنگل
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
جزئیات کارت ورود به جلسه کنکور
وضعیت آب و هوای کشور در روزهای آینده
جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی با یک روش ساده!
برگه ها