ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

گرما بهتر است یا سرما؟

گرما و سرما درمانی اغلب برای کمک به تسکین درد ناشی از آسیب عضلانی یا مفاصل توصیه می شود. گرما درمانی می تواند شامل استفاده از بطری آب گرم یا پدهایی باشد که می توانند در مایکروویو یا حمام گرم شوند.

برای سرما درمانی می توان از یک بطری آب پر از آب سرد، یک پد خنک شده در فریزر یا آب خنک استفاده کرد. در برخی موارد، گرما و سرمای متناوب ممکن است کمک کند، زیرا جریان خون را در محل آسیب بسیار افزایش می دهد.

برخی حقایق سریع در مورد درمان سرما و گرما، عبارتند از:

هرگز از گرمای شدید استفاده نکنید و هرگز یخ را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. گرما و سرمای متناوب ممکن است به کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش کمک کند. گرما درمانی جریان خون را بهبود می بخشد و به آرامش عضلات کمک می کند. برای دردهای مزمن استفاده کنید.

سرما درمانی چیست؟

بسته های سرد و گرم می توانند به تسکین درد کمک کنند. انتخاب می تواند به نوع و علت درد بستگی داشته باشد. سرماخوردگی با کاهش جریان خون را در ناحیه آسیب دیده سرعت التهاب، خطر تورم و آسیب بافتی را کاهش می دهد. همچنین به عنوان یک بی حس کننده موضعی بافت های دردناک را بی حس می کند، و پیام های درد در حال انتقال به مغز را کند می کند.

یخ می تواند به درمان یک مفصل یا ماهیچه متورم و ملتهب کمک کند.که بیشترین اثربخشی آن در 48 ساعت پس از آسیب است. استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع ( RICE ) بخشی از درمان استاندارد آسیب های ورزشی است. توجه داشته باشید که معمولاً نباید یخ را مستقیماً روی پوست قرار دهید.

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

انواع سرما درمانی

برخی از راه های استفاده از سرما درمانی عبارتند از:

غوطه ور کردن کمپرس یا خیساندن در آب سرد، اما نه یخ زده. یخ نباید مستقیماً روی قسمت های استخوانی ستون فقرات اعمال شود. در مورد ماساژ یخ، یخ را می توان مستقیماً روی پوست قرار داد، زیرا در یک مکان نمی ماند. یک کمپرس سرد یا یک بسته شیمیایی سرد به مدت 20 دقیقه، هر 4 تا 6 ساعت، به مدت 3 روز روی ناحیه ملتهب اعمال شود. برای جلوگیری از سوختن یخ، ناحیه مورد نظر را با یک تکه یخ یا کیسه یخ با حرکات دایره ای از دو تا پنج بار در روز، حداکثر به مدت 5 دقیقه ماساژ دهید.

کمپرس سرد را می توان با پر کردن یک کیسه پلاستیکی با سبزیجات یا یخ منجمد و پیچیده کردن آن در یک پارچه خشک درست کرد.

فواید استفاده از یخ چیست؟

استفاده از کمپرس سرد ظرف 48 ساعت پس از آسیب می تواند به کاهش التهاب کمک کند.

استفاده از کمپرس سرد می تواند در موارد زیر موثر باشد:

نوشته های مشابه
 عوارض ایندومتاسین | پزشکت عوارض ایندومتاسین | پزشکت
 عوارض ایندومتاسین
لوزارتان | پزشکتلوزارتان | پزشکت
لوزارتان از نحوه مصرف تا عوارض آن
آرتروز نقرس فشارها مصدومیت تاندونیت ، یا تحریک در تاندون ها پس از فعالیت یک ماسک سرد یا بسته بندی دور پیشانی ممکن است به کاهش درد میگرن کمک کند. برای استئوآرتریت، به بیماران توصیه می شود از ماساژ یخ استفاده کنند یا از پد سرد به مدت 10 دقیقه استفاده و 10 دقیقه استراحت، استفاده کنند.

چه زمانی نباید از یخ استفاده کرد؟

سرما مناسب نیست اگر:

فرد به سرما حساس است زخم باز یا پوست تاول دار وجود دارد. یخ نباید بلافاصله قبل از فعالیت استفاده شود. خطر گرفتگی وجود دارد، زیرا سرما می تواند این را بدتر کند. فرد در حال حاضر سرد است یا منطقه از قبل بی حس شده است. نباید مستقیماً روی پوست مالیده شود، زیرا می تواند یخ زده و به بافت های بدن آسیب برساند و احتمالاً منجر به سرمازدگی شود. فرد دارای نوعی بیماری یا آسیب عروقی یا اختلال عملکرد سمپاتیک است که در آن اختلال عصبی بر جریان خون تأثیر می گذارد.

ورزشکاران حرفه ای ممکن است از ماساژ یخ، غوطه وری در آب سرد و اتاق های کرایوتراپی کل بدن استفاده کنند. آسیب عضلانی ناشی از ورزش ( EIMD ) که می تواند منجر به درد عضلانی با شروع تاخیری ( DOMS ) شود، معمولاً 24 تا 48 ساعت پس از ورزش ظاهر می شود.

مطالعه‌ای که در سال 2012 در کتابخانه کاکرین منتشر شد ، حمام سرد بعد از ورزش را پیشنهاد کرد که ممکن است به پیشگیری از  DOMS  در مقایسه با استراحت یا انجام هیچ کاری کمک کند. شرکت کنندگان بین 5 تا 24 دقیقه در آب بین 50 تا 59 درجه فارنهایت یا 10 تا 15 درجه سانتیگراد سپری کردند.

با این حال، محققان مطمئن نبودند که آیا ممکن است عوارض منفی وجود داشته باشد یا استراتژی دیگری ممکن است مفیدتر باشد. کرایوتراپی در درجه اول یک مسکن است که بافت ها را ترمیم نخواهد کرد.

یخ و کمردرد

یخ به بهترین وجه برای درمان آسیب های اخیر استفاده می شود، به خصوص در جاهایی که گرما تولید می شود. ممکن است برای کمردرد کمتر مفید باشد ، احتمالاً به این دلیل که آسیب جدید نیست، یا به این دلیل که بافت مشکل، اگر ملتهب باشد، در زیر بافت‌های دیگر و دور از فشار سرد قرار دارد.

کمردرد اغلب به دلیل افزایش تنش عضلانی است که می تواند با درمان های سرماخوردگی تشدید شود. برای کمردرد، درمان حرارتی ممکن است گزینه بهتری باشد.

گرما درمانی چیست؟

اعمال گرما در ناحیه ملتهب باعث گشاد شدن عروق خونی، افزایش جریان خون و کمک به شل شدن عضلات دردناک و سفت شده می شود. گردش خون بهبود یافته می تواند به از بین بردن تجمع ضایعات اسید لاکتیک که پس از برخی از انواع ورزش رخ می دهد، کمک کند. گرما از نظر روانی نیز آرامش بخش است که می تواند خواص ضد درد آن را افزایش دهد.

گرما درمانی معمولاً در درمان درد مزمن عضلانی یا درد مفاصل ناشی از آرتریت مؤثرتر از سرما است.

انواع گرما درمانی

انواع گرما درمانی عبارتند از :

با استفاده از درمان با موم پارافین گرم شده خیساندن منطقه در حمام داغ، بین 92 تا 100 درجه فارنهایت یا 33 تا 37.7 درجه سانتیگراد بسته‌بندی‌های یک‌بار مصرف، بسته‌بندی‌های خشک و وصله‌ها را می‌توان به طور مداوم تا ۸ ساعت استفاده کرد. گرما معمولاً باید به مدت 20 دقیقه تا سه بار در روز روی ناحیه اعمال شود، مگر اینکه خلاف آن مشخص شده باشد. استفاده از وسایل گرمایشی ایمن از جمله پدهای گرمایش الکتریکی ،بطری های آب گرم، کمپرس گرم، یاپوشش حرارتی. بسته های حرارتی می توانند خشک یا مرطوب باشند. گرمای خشک قابل بکارگیری است تا 8 ساعت، در حالی که گرمای مرطوب را می توان به مدت 2 ساعت اعمال کرد. اعتقاد بر این است که گرمای مرطوب سریعتر عمل می کند.

استفاده از گرما در چه شرایطی مفید است؟

گرما برای رفع موارد زیر موثر است:

آرتروز کشیدگی و رگ به رگ شدن گرم کردن عضلات سفت یا بافت قبل از فعالیت تاندونیت یا تحریک و سفتی مزمن در تاندون ها تسکین درد یا اسپاسم مربوط به آسیب گردن یا کمر یک حمام آب گرم می تواند باعث آرامش و تسکین برخی از انواع درد شود. اگر روی گردن اعمال شود، گرما ممکن است اسپاسم هایی که منجر به سردرد می شود را کاهش دهد .

در سال 2006، تیمی از محققان دریافتند که بیماران مبتلا به کمردرد که ورزش می‌کردند و از درمان مداوم با پوشش حرارتی سطح پایین (CLHT ) استفاده می‌کردند، نسبت به کسانی که از CLHT استفاده نمی‌کردند، درد کمتری را تجربه کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بود که برای برخی از افراد، CLHT نسبت به مسکن های خوراکی، استامینوفن و ایبوپروفن درد را به طور موثرتری تسکین می دهد. با این حال، اثربخشی عملیات حرارتی ممکن است به عمق بافت تحت تأثیر درد یا آسیب بستگی داشته باشد.

برخی از افراد از عملیات حرارتی، اغلب به شکل حمام آب گرم، برای جلوگیری از DOMS استفاده می کنند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این ممکن است کمک کند، اما حرارتی که فقط برای 5 تا 20 دقیقه اعمال می‌شود ممکن است کمتر موثر باشد، زیرا شانسی بر سطوح عمیق‌تر بافت ندارد.

برخی از محققان معتقدند که بسته های حرارتی مرطوب شیمیایی که می توانند به مدت 2 ساعت استفاده شوند، ممکن است بهترین راه برای جلوگیری از DOMS از طریق عملیات حرارتی باشد.

در چه شرایطی نباید از گرما استفاده شود؟

گرما برای همه انواع آسیب مناسب نیست. هر جراحتی که از قبل گرم باشد از گرم شدن بیشتر سودی نخواهد برد. اینها شامل عفونت، سوختگی یا جراحات تازه است.

گرما نباید در شرایط زیر مورد استفاده قرار گیرد:

منطقه بی حس است. پوستی که داغ، قرمز یا ملتهب است فردی که مبتلا به درماتیت یا زخم باز است. ممکن است فرد به دلیل نوروپاتی محیطی یا شرایط مشابه به گرما حساس نباشد

ابتدا از پزشک در مورد استفاده از گرما یا سرما در فردی که فشار خون بالا یا بیماری قلبی دارد ، سوال کنید. زیرا در این صورت باید از گرمای بیش از حد اجتناب شود.

 تاثیر سرما و گرما متناوب بر بدن چیست؟

هنگامی که سرما به بدن اعمال می شود، رگ های خونی منقبض می شوند و انقباض عروق رخ می دهد. این بدان معنی است که گردش خون و درد کاهش می یابد. از بین بردن سرما باعث اتساع عروق می شود، زیرا سیاهرگ ها برای جبران بیش از حد منبسط می شوند.

همانطور که رگ های خونی منبسط می شوند، گردش خون بهبود می یابد و جریان ورودی خون مواد مغذی را برای کمک به بهبود بافت های آسیب دیده به ارمغان می آورد.

گرما و سرما متناوب می تواند برای موارد زیر مفید باشد:

آرتروز آسیب ناشی از ورزش یا DOMS آب درمانی کنتراست ( CWT ) از گرما و سرما برای درمان درد استفاده می کند. مطالعات نشان می دهد که در کاهش EIMD و جلوگیری از DOMS موثرتر از هیچ کاری است.

مروری بر مطالعات نشان داده است که برای ورزشکاران نخبه، CWT در کاهش درد عضلانی بعد از ورزش در مقایسه با هیچ کاری یا استراحت بهتر است. با این حال، محققان خاطرنشان می‌کنند که ممکن است بهتر از سایر استراتژی‌ها، مانند عملیات حرارتی، درمان سرد، کشش یا فشرده‌سازی نباشد. آنها می گویند شواهد بیشتری لازم است.

نکات لازم در خصوص گرما و سرما درمانی

گرما را نباید روی یک جراحت جدید، یک زخم باز یا اگر فرد قبلاً بیش از حد گرم شده است استفاده کرد. دما باید راحت باشد، نباید بسوزد. اگر فردی از قبل سرد است نباید از یخ استفاده کرد. قرار دادن یخ بر روی عضلات سفت پشت یا گردن ممکن است درد را بدتر کند. درمان سرما و گرما ممکن است برای افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی یا شرایط دیگری که احساس گرما یا سرما را کاهش می دهد، مانند سندرم رینود ، یا اگر بسیار جوان یا مسن هستند، یا مشکلات شناختی یا ارتباطی دارند، مناسب نباشد.

در این موارد تشخیص اینکه چه زمانی گرما یا سرما بیش از حد است ممکن است سخت باشد. علم هنوز اثربخشی درمان‌ های گرما و سرما را ثابت نکرده است، اما هیچ‌ کدام از این درمان‌ ها خیلی قوی نیستند و خطر یک واکنش نامطلوب، زمانی که در نقطه خاصی از بدن اعمال می‌ شود، معمولا کم است. افراد مبتلا به درد مزمن یا آسیب غیر جدی می توانند هر دو روش را امتحان کنند و بهترین راه حل خود را پیدا کنند.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [34]};
منبع
https://www.medicalnewstoday.com
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
کلیپ تسلط پیرمرد عربستانی به چند زبان
کلیپ تست مقاومت ضد ضربه‌ترین محافظ صفحه گوشی
کلیپ کیسه‌های نوین برای حمل اشیاء شکستنی
کلیپ طرز تهیه سالاد سیب زمینی و مرغ
کلیپ حادثه در اثر عبور خودرو از چراغ قرمز
علی غلامپور – کاش میشد برگردی
امین کیا – خوبم شد
ویژگی های رفتاری انسان های اصیل کدام است؟
دانلود آهنگ ئامینه گیان از ناصر رزازی (آمینه گیان + متن آهنگ)
راهبری در مسیر توسعه متوازن
حمایت از طرح های توانمندسازی بانوان در اولویت فعالیت های مناطق آزاد
شما ازدواج کنید، وام قرض‌الحسنه با بانک آینده
عجیب ترین عکس های هفته در 2022
وانت کاپرا برای آفرود مناسب است؟
جدیدترین مدل مانتو شیک تابستانی جذاب
دیهوانگ – مهیتو
صادق خوشحال – سنگ
دی جی بلک سی – منم
افشین جهاندیده – شاه دلم
مونو بند – نباشی
تقلید صدای بی نظیر حامد آهنگی باز هم توجه خواننده منشوری را جلب کرد | غوغای حامد آهنگی
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
بهاره رهنما خودشو برای عشقش لوس کرد | بچه گانه حرف زدن بهاره رهنما
ویژگی ها و نحوه چیدمان مبل شزلون
جواد برزنونی – عاشقونه
آذین بردیا – تقصیر دل
محسن دریه – بازیگر
امیرحسین صفری زاده – گل پامچال
آرمان امینی فر – عاشقانه
مهدی نکونام – عدل جهانی
Arcmd – شب تاریک
اهورا – رد تو
سنسور باران چیست و چگونه کار می‌کند؟
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402
فیلم لو رفته از رقص آذری اکبر عبدی | اکبر عبدی و جمعی از هنرمندان ایرانی
دانلود آهنگ خانمه‌له از ارشاد خان (خانمله)
مدل مفهومی‌ هیوندای Ioniq 6 رونمایی شد
گزارش از آخرین روند توقف مذاکرات دوحه
دانلود آهنگ ده‌رون از عادل هورامی (دل دیار نین + متن آهنگ)
کالاهای اساسی کشور از شنبه ارزان می شوند | تمام قیمت ها به سال قبل باز می گردد
رضا درخشان – مشهدیوم
رضا پیردل – دورت بگردم‌
امید عقابی – دل
اکبر اختری – آخرین دیدار
مصطفی شیدایی – دیگه برنگرد
سقوط وحشتناک قیمت دلار امروز 9 تیر ماه | دلار با سر زمین خورد
امید نوروزی – با تو خوبه حالم
سالار نادی – گلی
کلیپ برخورد صاعقه در نزدیکی یک جوان
هرآنچه می‌خواهید درباره اسلک لاین بدانید
کلیپ عاقبت چرت زدن راننده تریلی پشت فرمان
سمیر سام – آهای لیلی
صاحب ولی زاده – چشای رویایی
دوربین ۳۶۰ درجه Insta360 با همکاری شرکت لایکا عرضه شد
دیدار مشاور وزیر راه و شهرسازی از خانواده تنها شهید زرتشتی یزد
علی زمانی – خیال
مجید صالح – خونسردی
حمید هامان – ملکه ی قلبم
دانلود برنامه STOKiE PRO اپلیکیشن گنجینه عظیم والپیپر و تصویر زمینه اندروید
امیر حسین نقی پور – عشق دلم
محسن حسینی ادیب – عاشقتم
حرکات باور نکردنی غلامرضا نیکخواه | معجزه غلامرضا نیکخواه در جوکر
پیامدهای حذف ارز دولتی را چه کسی گردن می‌ گیرد؟
کلیپ ایده بستن متنوع خمیر پیراشکی
توهین زشت دوقلو های سریال پایتخت به مادرشان | عصبانیت مادر سارا و نیکا از این لایو
شرایط پیش ثبت نام متقاضیان اربعین حسینی 1401
کلیپ واکنش پسربچه توپ جمع کن پس از دست دادن با رونالدو
متن آهنگ دل احمد سلو
دانلود آهنگ ئامین و ئامین از آیت احمدنژاد (آمین و آمین)
دانلود آهنگ احمد سلو دل
کلیپ ثروتمندترین ورزشکاران جهان در یک دهه گذشته
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
سقوط وحشتناک قیمت دلار امروز 9 تیر ماه | دلار با سر زمین خورد
تقلید صدای بی نظیر حامد آهنگی باز هم توجه خواننده منشوری را جلب کرد | غوغای حامد آهنگی
بهاره رهنما خودشو برای عشقش لوس کرد | بچه گانه حرف زدن بهاره رهنما
کمپینگ لوکس دارا حیایی در جنگل | دارا حیایی و نامزدش در جنگل
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
جزئیات کارت ورود به جلسه کنکور
وضعیت آب و هوای کشور در روزهای آینده
جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی با یک روش ساده!
برگه ها