ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

پدیده گرد و غبار در تابستان 1401 پایان می یابد؟

به گزارش تیتربرتر؛ در روزهای اخیر موجی از گرد و غبار و آلودگی هوا برخی از استان‌های کشور را فراگرفت. آلودگی هوا تا جایی پیش رفت که بیش از ۶۰۰ نفر در استان خوزستان راهی بیمارستان شدند.

دیروز هم برخی مناطق شرقی و جنوب شرقی شاهد پدیده گرد و خاک بودند. سازمان هواشناسی نیز هشدار زرد برای وزش باد و گرد و خاک در کشور صادر کرد.

آلودگی هوا در برخی از شهرها به اندازه‌ای شدت گرفت که کار به تعطیلی مدارس کشید و برخی از پروازها نیز لغو شد. اما پدیده گرد و غبار تا چه زمانی ادامه دارد؟

آنطور که رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا می‌گوید ۲۱ استان روز دوشنبه و سه‌شنبه با گرد و خاک شدید مواجه می‌شوند.

صادق ضیاییان می‌گوید: «سامانه‌ای در شمال عربستان، عراق و سوریه در حال شکل‌گیری است. پیش‌بینی می‌کنیم این سامانه امروز تقویت شود و میزان گرد و خاک افزایش پیدا کند.»

ضیاییان ادامه می‌دهد: «این سامانه امروز به تدریج به سمت ایران نفوذ پیدا می‌کند. ابتدا نوار غربی کشور را فرامی‌گیرد. سامانه گرد و غبار تا اواخر امروز به مناطق مرکزی کشور کشیده می‌شود. بنابراین فردا و پس‌فردا کشور با درگیر گرد و غبار است.»

موج جدید گرد و غبار کدام استان‌ها را می‌گیرد؟

موج جدید گرد و غبار کدام استان‌ها را می‌گیرد؟ موج جدید گرد و غبار کدام استان‌ها را می‌گیرد؟

 

ضیاییان درباره استان‌های درگیر با گرد و خاک می‌گوید: «استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، بوشهر، همدان، لرستان، مرکزی، زنجان، قزوین، اصفهان، قم، البرز و تهران امروز شاهد گرد و غبار شدید خواهند بود.»

او ادامه می‌دهد: «روز سه‌شنبه نیز استان‌های اصفهان، بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، کرمان، تهران، البرز، قم، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، مرکزی، زنجان و قزوین درگیر گرد و غبار شدید می‌شوند.»

مطالب مرتبط:

پیش بینی وضعیت آب و هوای کشور در سیزده بدر 1401 هشدار هواشناسی به سامانه بارشی در برخی از استان های کشور/ 3 فروردین 1401

پدیده گرد و غبار در تابستان بیشتر می‌شود

پدیده گرد و غبار در تابستان بیشتر می‌شود پدیده گرد و غبار در تابستان بیشتر می‌شود

 

خشکسالی از عوامل موثر بر پدیده گرد و خاک عنوان می‌شود. در همین حال بارندگی در اسفند سال گذشته، فروردین و اردیبهشت کمتر از حد نرمال بود. بنابراین سال آبی جاری نیز با خشکسالی شدید تمام می‌شود. اما با توجه به این وضعیت، آیا این تابستان شدت گرد و خاک‌ها در کشور بیشتر می‌شود؟

ضیاییان در این مورد می‌گوید: «سامانه‌های مختلف، شدت و ضعف متفاوتی دارند. اما می‌توان اینطور گفت به دفعات زیادی شاهد گرد و خاک خواهیم بود.»

او درباره منشأ گرد و غبار کشور می‌گوید: «خشکسالی و پدیده گرد و غبار مرز سیاسی نمی‌شناسد. گرد و خاکی که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد هم منشا داخلی دارد و هم منشا خارجی.»

آنطور که ضیاییان می‌گوید همه کانون‌های گرد و خاک در اطراف کشور فعال شدند. همچنین عمده کانون‌های خارجی گرد و خاک در عربستان، عراق و سوریه است.

او ادامه می‌دهد: «پدیده گرد و خاک به نوع سامانه و منطقه‌ای که این سامانه قرار دارد، بستگی دارد. برای مثال گرد و خاکی که دیروز سیستان‌وبلوچستان، شرق هرمزگان و استان کرمان را گرفت، صددرصد منشأ داخلی دارد.»

ضیاییان می‌گوید: «اما گرد و غبار در برخی مناطق مانند نوار غربی کشور منشا داخلی و خارجی همراه با هم دارد.»

منشاء گرد و غبار در جهان 

یکی از بزرگترین منشاءهای طبیعی انتشار گرد و خاک در آفریقا واقع شده است. در کشور آفریقایی نیجر، از ماه اکتبر تا آوریل (مهر تا اردیبهشت) پدیده ریزگرد ایجاد می‌شود و در سال‌های اخیر شدت و تناوب آن بیشتر شده است. منشاء این ریزگردها از محل موسوم به «گودال بودله» در کشور چاد در فاصله حدود یک هزار کیلومتری شرق «نیامی» پایتخت نیجر است. این محل در گذشته دریاچه‌ای بوده (دریاچه چاد) که اکنون کاملا خشک شده و به بزرگترین منبع گرد و خاک روی سطح کره زمین تبدیل شده است.

ریزگرد فاجعه مشترک جهان؛ راه نجات چیست؟

ریزگرد فاجعه مشترک جهان؛ راه نجات چیست؟ ریزگرد فاجعه مشترک جهان؛ راه نجات چیست؟

 

پژوهشگران برآورد کرده‌اند که هر سال در حدود ۲ میلیارد تن خاک بر اثر وزش بادهای شدید وارد اتمسفر زمین می‌شود که یک چهارم از این مقدار به اقیانوس‌ها می‌رسد. نیمی از این مقدار خاک از بیابان‌های منطقه صحرای آفریقا است. یک چهارم آن از «صحرای تاکلاماکان» در چین و «صحرای گوبی» در مغولستان و نیز از منطقه خاورمیانه می‌آید. همچنین منشاءهای منطقه‌ای گرد و خاک در آمریکای شمالی و جنوبی، جنوب آفریقا و استرالیا وجود دارد.

بنابر اعلام سازمان جهانی هواشناسی (WMO) ریزگردها و توفان‌های گرد و خاک پدیده‌ای است که به شدت و به طور فزاینده‌ بر ۱۵۱ کشور در مناطق مختلف جهان از جمله در آفریقا، آسیا،‌ اروپا، آمریکای شمالی و استرالیا تاثیرگذار استدر مناطق دیگری از جهان نیز مانند آسیای میانه روند خشک شدن دریاچه آرال که از ۶۰ سال پیش شروع شده خطرات ناشی از ریزگرد را افزایش داده و اکنون مشکلاتی برای مردم منطقه ایجاد کرده است. خشک شدن دریاچه آرال و سدسازی‌ها نیز در افزایش گرد وخاک نقش داشته است. با تغییر و دستکاری در جریان طبیعی آب به علت نیازهای کشاورزی انسان، اکوسیستم‌ها از بین می‌روند و خاک روان و متحرک می‌شود. 

به گفته «نیکلاس میدلتون» کارشناس جغرافیا در دانشگاه آکسفورد، در سال‌های اخیر، تعداد و شدت توفان‌های گرد وخاک در مناطقی از خاورمیانه و شمال شرقی آسیا افزایش یافته است.

 شبیه‌سازی‌های بانک جهانی حاکی است که انتشار سالانه گرد و خاک جهانی در خاورمیانه و شمال آفریقا در یک سده گذشته به میزان ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش یافته است.

«کارلوس پرز گارسیا-پاندو» کارشناس مطالعه توده‌های اتمسفری در مرکز منطقه‌ای مطالعاتی بارسلونا اسپانیا می‌گوید: تناوب این توفان‌ها در برخی مناطق به علت کاهش الگوی وزش باد کاهش یافته اما در برخی مناطق دیگر وضعیت عکس آن است. تصاویر ماهواره‌ای نشان دهنده افزایش بسیار قابل ملاحظه گرد و خاک به علت خشکسالی و افزایش گرما در خاورمیانه است.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) پیش بینی کرده است که کشور عراق ممکن است تا سال ۲۰۲۵ هر ساله تا حد ۳۰۰ رویداد ریزگردی را تجربه کند که این دو برابر میزان یک دهه پیش است.

کاهش بارندگی نیز موجب کاهش رطوبت و افزایش گرد و خاک می‌شود همانند وضعیتی که به طور مثال در جنوب کشور برزیل ایجاد شده است. همچنین مهاجرت مردم مناطق روستایی به علت خشکسالی، مانند وضعیت کشور سوریه پیش از جنگ در آن کشور موجب فرسایش بیشتر خاک در اراضی رها شده می‌شود. 

ریزگردها و توفان‌های گرد و خاک تبعات مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد و همچنین بر سلامت مردم تاثیرات منفی خواهد داشت. 

سازمان ملل برآورد کرده است که کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه هر ساله حدود ۱۳ میلیارد دلار از تولید ناخالص داخلی خود را به علت توفان‌های گرد و خاک از دست می‌دهند. اما به گفته «ابراهیم تیا» دبیر کل کنوانسیون مبارزه با بیابان‌زایی سازمان ملل (UNCCD) این رقم برآوردی کمتر از حد واقعی است. وی می‌گوید: ما تاثیر این مساله بر تولیدات کشاورزی ، از دست رفتن حاصلخیزی خاک و همچنین تبعات آن بر اقتصاد در زمان بسته شدن بنادر و فرودگاه‌ها را ارزیابی نمی‌کنیم.

راهکارهای مقابله با ریزگردها

برخورد با ریزگردها از دو بعد برخورد با منشاء ریزگردها و برخورد با تاثیرات آن قابل بررسی است. کاهش ریزگرد در منشاء، در مناطقی امکان‌پذیر است که فرسایش خاک به علت فعالیت‌های انسانی از جمله انحراف آب برای مصارف کشاورزی تشدید می‌شود. نمونه کلاسیک این مساله توفان‌های گرد و خاک شدید دهه ۱۹۳۰ میلادی در دشت‌های آمریکا است که در پی مدیریت ضعیف زمین در کنار خشکسالی مداوم ایجاد شده بود.

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP): عراق ممکن است تا سال ۲۰۲۵ هر ساله تا حد ۳۰۰ رویداد ریزگردی را تجربه کند که این دو برابر میزان یک دهه پیش است.زمانی که گرد و خاک منشاء طبیعی دارد مثلا ناشی از یک منطقه بیابانی است، کاهش گرد و خاک در مبداء آن از طریق تثبیت سطح خاک قابل انجام است هر چند این کار در مقیاس گسترده دشوار و حتی ناممکن است.

از جنبه دوم ، اگر ما حتی قادر به جلوگیری از این توفان‌های گرد و خاک نباشیم، حداقل می‌توانیم برای کاهش تاثیرات آنها تلاش کنیم. کاهش تاثیرات ریزگردها مستلزم نظارت و پیش‌بینی است. در همین ارتباط و برای کاهش تبعات ریزگردها و توفان‌های گرد و خاک، در برخی مناطق مانند کره جنوبی و آمریکای شمالی با هماهنگی مراکز هواشناسی سامانه‌هایی برای هشدار زودهنگام مشابه سامانه‌های هشدار زمین‌لرزه نصب و راه‌اندازی می‌کنند. 

آنچه دیگران میخوانند: جزییات ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ 7 بهمن 1400 پیش بینی سازمان هواشناسی کشور در اسفند 1400

گردآورنده: علی اکبر رضایی

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
نتیجه خلاصه والیبال آمریکا آلمان ۲۰۲۲ امروز
واریز سود سهام عدالت به کجا رسید ؟‌ | خبر خوش برای متقاضیان سهام عدالت
چگونه از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟
پخش زنده بازی والیبال آمریکا و آلمان شبکه ورزش
پخش آنلاین والیبال آمریکا آلمان امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
والیبال آمریکا آلمان امروز 14 تیر ساعت چند است؟
دانلود آهنگ یوسف دهقانی با اجازه
چالش توقیف خودرو‌های لوکس در گمرکات مازندران
دانلود آهنگ ئه‌ی هو نازه‌نین از صباح هورامی
دانلود برنامه SpotiQ اپلیکیشن ایکولایزر و تقویت صدا اندروید
کلیپ آتش سوزی برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی
ساعت والیبال ایران لهستان امروز سه شنبه ۱۴ تیر
فال فردا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ + فال روزانه آنلاین حافظ
راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1402
عکس های آنجلینا جولی در رم به همراه فرزندانش
کاسب‌ترین هنرمندان این‌ روزهای ایران کدامند؟
علت مرگ بازیگر سریال پایتخت چه بود | خبری تلخ و شوکه کننده برای سینمای ایران
بی احترامی و بی ادبی گرشا رضایی در کنسرت | گرشا رضایی پشت میکروفون فحاشی کرد
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
ببینید | فیلم پخش شده از دختر مهران مدیری | شهرزاد مدیری آبروی پدر را برد
واکنش همسر اول امین حیایی به بخشیدن جایزه جوکر | امین حیایی چند صد میلیون برای ساخت مدرسه کمک کرد
کلیپ هر آنچه که باید در سه ماهه اول بارداری بدانیم
هجوم وحشتناک مارها به خانه‌ های این شهر
خودداری از انتشار آمار تولید و کیفیت خودروهای داخلی
ایران چگونه مذاکرات برجام را مدیریت می‌کند؟
فریبا نادری: شوهرم قصد ازدواج نداشت
برنده نهایی جوکر مشخص شد| سورپرایز قسمت آخر جوکر
بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402
خستگی گرمایی چیست و با آن چه کنیم؟
دانلود آهنگ عه‌جه‌ب له تو از ادریس مرانی (عجب له تو)
تزریق دوز چهارم واکسن کووید19
کلیپ هنرنمایی در عرصه فوتبال با یک پا
نکته ای مهم درباره سود سهام عدالت
یارانه عید قربان صحت دارد؟/ چه کسانی مشمول یارانه جدید می‌شوند؟
۱۵ دستورالعمل ساده طب سنتی برای درمان کبد چرب
تصویر روز 14 تیر ماه
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1402
بازدید رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از غرفه‌های «یونالینک» و «هوش‌سامان»
کلیپ راه‌های پیشگیری از ابتلا به طب کریمه کنگو
قطع دسترسی به سامانه‌ بانکی ایران از خارج کشور
با بچه های موبایل به دست چه کنیم؟
دستگیری عاملان تخریب ۵ خودرو در چیتگر
با طرح رتبه بندی حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی
کلیپ آیا آدم فضایی‌ها واقعا وجود دارند؟
سرخط خبرهای خودرویی 13 تیرماه + صوت
کلیپ راهکارهای کاهش تهوع در دوران بارداری
کلیپ تنوع زیستی دیدنی در ارتفاعات مازندران
دانلود آهنگ داینی تو داینی از نجمه الدین غلامی (+ متن آهنگ)
طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده با خمیر مایه
کلیپ تصادفی که منجر به قطعی برق شد
کلیپ شنای نهنگ آبی در کنار یک قایق
چگونه قبض تلفن ثابت را مشاهده و پرداخت کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی گلپایگان 1401 – 1402
آنچه مردان باید در مورد سلامت آلت تناسلی بدانند
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی آران و بیدگل 1401 – 1402
دانلود آهنگ گوزه‌ی هه‌لگرت بو ئاوی از محمد ناهید سراوان (گوزی هلگرت بو آوی)
دانلود مقام به ده‌ستی خوم نیه کوردم از ملا سیدحسین کریمی (به دستی خوم نیه کردم)
دانلود آهنگ ئه‌ی ئومیدی دلی زاری بابا از اسماعیل پیر خدری (ای امیدی دلی زاری بابا)
دانلود آهنگ گول هو حاجی مریه‌م از آوات بوکانی (گل هو حاجی مریم)
دانلود دکلمه جوانی بی ناو از باسط محمد غریب + متن
دانلود آهنگ کولان به کولان از حسین علی (کولان به کولان جاده به جاده)
دانلود آهنگ روژگاریکه از جلال سعید
دانلود آهنگ ئه‌وه‌نده‌م خوش ده‌ویی از آوات بوکانی (اوندم خوش دویی)
دانلود آهنگ په‌پوله‌ی ئازادی از آزاد کلهری (پپوله ی آزادی + متن آهنگ)
دانلود آهنگ ئاخ له‌یل و داخ له‌یل از محمد رضا دارابی (آخ لیل و داخ لیل)
خیانت کردم اما حالا پشیمانم ، چگونه می توانم زندگی ام را سر و سامان دهم!
۷ باور غلط در مراقبت از پوست +مطلب مفید
چگونه روی گوشی‌های اندروید و آیفون کالاف دیوتی موبایل نصب کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی سرعین 1401 – 1402
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی نیر 1401 – 1402
«هسته معاملات» مانع بزرگ معاملات مشتقه
روز نوجوان ۱۴۰۱ / روز نوجوان 1401 چه روزی است
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مشگین شهر 1401 – 1402
مانتو مناسب برای افراد قد کوتاه | انواع مدل مانتو
جزئیات فایل صوتی لو رفته فاطمه معتمدآریا درباره جنبش می تو + فیلم
واکنش احسان علیخانی به حضور خانم ها در جوکر
دانلود آهنگ حامد پارسا بگردم دور چشمات
قرص ملاتونین برای چه اهدافی مورد استفاده قرار می گیرد؟
تغذیه چه نقشی در یائسگی زودرس دارد
برگه ها