ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

به گزارش تیتربرتر؛ وزیر آموزش و پرورش گفت بیش از ۵۰ گروه از معلمان به بنده نامه نوشتند و نسبت به رویکرد صدا و سیما در خصوص رتبه بندی نقد داشتند و خواستار این بودند که صداو سیما دست از سرشان بردارد.

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401 شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

 

یوسف نوری در نخستین جلسه شورای سیاستگذاری اجرایی سند نظام جامع راهنمایی و مشاوره و کمیته ملی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسن صیادخدایی و تبریک سالروز فتح خرمشهر اظهار کرد: ما مدیون خون شهدا و امام شهدا هستیم. امیدواریم شاهد حرکت‌های جهادی باشیم. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم مشارکت مردم را در عرصه‌های سیاسی اجتماعی مهم می‌دانند.

وی افزود: توجه به آموزش و پرورش یک توجه جدی است؛ باید وزارت آموزش و پرورش انسجام و همگرایی درونی داشته باشد. در جنگ تعلیم و تربیت باید این امر مهم دیده شود.

نوری بیان کرد: حدود ۳ تا ۵ هزار دکترمعلم داریم که باید مهارت لازم را داشته ‌باشند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: ضروری است در امر آسیب‌های اجتماعی جدیت داشته باشیم و کار را به انجام برسانیم. ۸۰ درصد ناسازگاری‌هایی که منجر به آسیب‌های اجتماعی می‌شوند ریشه در عوامل زمینه‌ای دارند؛ عواملی مانند خود فرد و ۳ سال اول زندگی او.

وی اظهار کرد: یکی از کارهای رسانه ملی در دوران کرونا راه‌اندازی مدرسه تلویزیونی بود که کار بسیار ارزشمندی بود.

وی همچنین با اشاره به عملکرد صدا و سیما درخصوص حوزه آموزش و پرورش گفت: برنامه تلویزیونی مدرسه ایران در زمان کرونا اقدام مناسبی بود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به صدا و سیما هم نقد دارم، عنوان کرد: بیش از ۵۰ نامه از گروه‌های مختلف معلمان دریافت کردم که نسبت به رویکرد صدا و سیما در خصوص رتبه‌بندی نقد داشتند و خواستار این بودند که صدا و سیما دست از رتبه بندی بردارد. و آنقدر درباره حقوق نگوید. من به آقای جبلی هم نامه نوشتم که از موضوع رتبه‌بندی دست بردارید.

نوری خاطرنشان کرد: چرا برای کارکنان دستگاه خودتان برنامه نمی‌سازید. کدام رسانه جز صدا و سیما، کنکور را ‌تا این حد بزرگ جلوه داده است؟ چرا به موضوعات اساسی آموزش و پرورش پرداخته نمی‌شود؟ تبلیغات کلاس‌های کنکور در صدا و سیما منتشر می‌شود، در مدرسه‌ها اجازه برگزاری این‌ها وجود ندارد.

وی افزود: انتظار داریم که رسانه و دانشگاه در فرآیند حکمرانی آموزش و پرورش همکاری کنند.

نوری با بیان اینکه معلم خط مقدم نظام تعلیم و تربیت است، افزود: در این حوزه باید چند اقدام صورت گیرد، در وهله اول دانشگاه باید دانشگاه شود، دانشگاه یکی از ظرفیت های آموزش و پرورش است، هنوز معلم ویژه کلاس چند پایه به تعداد کافی وجود ندارد.

وی یادآور شد: همچنین باید حوزه مشاوره هم گسترده شود، رشته مشاوره یک سال است که راه اندازی شده و هنوز فارغ التحصیلی از این رشته را نداریم، ۳۲ هزار مشاور نیاز داریم که باید تخصصی در این حوزه جذب شوند.

شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401 شرط جدید رتبه‌بندی معلمان در تابستان 1401

 

وزیر آموزش و پرورش گفت: نظام تعلیم و تربیت برای خود تصمیم نمی‌گیرد، بطور مثال ستاد مقابله با کرونا سه سال پیش تصمیم گرفت و مدارس را تعطیل کرد، از روزی که کار را دست گرفتیم، برای بازگشایی حضوری مدارس تلاش کردیم و خوشبختانه رییس ستاد ملی مقابله با کرونا برای آموزش حضوری با دریافت عدله این امر را پذیرفتند.

وی همچنین به ظرفیت تشکل‌ها در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: باید تشکل‌های مختلف برای دانش آموزان به ویژه در دوره ابتدایی ایجاد شود. همچنین باید آموزش‌های نوین را جایگزین آموزش‌های کلیشه‌ای معلمان کنیم.

نوری اظهار کرد: مجوز انجمن‌ها برای ورود به حوزه آسیب های اجتماعی باید با شرایط خاصی در آموزش و پرورش هماهنگ باشد، در این راستا از نیروهای جهادی و از ظرفیت حلقه میانی هم می‌توان استفاده کرد، اگر به یک دانشگاه علوم پزشکی برویم و درخواست نیرو دهیم، بی شک کمبودها رفع می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین دانشگاه‌های تهران، علامه و امام صادق و غیره استادان زیادی دارند که می توانند حتی از راه دور همکاری مناسبی با آموزش و پرورش داشته باشند، آموزش و پرورش به دلیل مردمی بودن، جز با کمک مردم اداره نمی‌شود.

وزیر آموزش و پرورش گفت: باید به مردم اجازه دهیم که نقش خود را در امور آموزش و پرورش ایفا کنند، باید از ظرفیت اشخاص حقیقی و حقوقی مانند حوزه‌های علمیه استفاده شود، برخی از دانش آموزان هنوز با موضوع توحید به درستی آشنا نشدند که این موضوع مشکل ساز است.

نوری افزود: ان شالله اقدامات انجام شود و غربالگری و تحقیقات به درستی صورت گیرد و با برنامه نظام مند از معضلات جلوگیری کنیم.

مطالب مرتبط: جزئیات حداقل و حداکثر حقوق کارمندان در سال 1401 حداقل و حداکثر حقوق فرهنگیان در سال 1401 چقدر است؟

موانع رتبه بندی چیست؟

موانع رتبه بندی چیست؟ موانع رتبه بندی چیست؟

 

صلاح‌الدین هرسنی فعال فرهنگی طی یادداشتی در شماره امروز همدلی با عنوان رتبه‌بندی معلمان، گروگان وزارت آموزش‌وپرورش نوشت: اگرچه در واقعی یا ساختگی بودن شخصیت ملانصرالدین تردید‌هایی در میان ایرانیان، افغانستان و جمهوری آذربایجان وجود دارد، اما نمی‌توان منکر داستان‌های طنزآمیز فراوانی از او بود که به لحاظ نمادین و تمثیل بابت شباهت سازی برخی رویداد‌ها در میان ایرانیان و سایر بلاد فارسی‌زبان، نقل می‌شود. دراین‌ارتباط، یکی از داستان‌های منتسب به او، داستانی در شایعه‌سازی پختن آش و توزیع و پخش آن در کوچه بالایی محل زندگی اوست.

بر طبق این روایت روزی ملانصرالدین برای خرید نان به نانوایی رفت و، چون صف نانوایی شلوغ بود، فکری به ذهنش رسید و اعلام کرد که در کوچه بالایی آش نذری می‌دهند. مردم محل به‌مجرد شنیدن این خبر، کاسه‌ها و برخی حریص‌تر‌ها قابلمه‌ها را برداشته و برای گرفتن آش نذری، صف نان را رها کردند و به‌سوی آدرس غلط روان شدند. هنگامی‌که همه رفتند، ملا در یک‌لحظه پیش خود فکر کرد، نکند واقعاً دارند آش نذری می‌دهند و نکند او از چنین آشی بی‌نصیب بماند.

به همین دلیل بدون اینکه نان بخرد، خود نیز به دنبال مردم به‌سوی محل خیالی برای گرفتن آش راهی شد! داستان رتبه‌بندی معلمان شبیه به همان شایعه ملانصرالدین در پختن و توزیع آش همسایه‌ای است که همگان از وزیر، سفیر، معلم، بقال سر کوچه‌ها، اغلب قاطبه مردم و شاید هم کلاغ آسمان‌ها و به روایتی جملگی از وعده دولت در اجرایی سازی آن خبر دارند.

به‌این‌ترتیب و با وجود آنکه لایحه رتبه‌بندی معلمان در مجلس به تصویب رسید و آیین‌نامه اجرای آن به نگارش درآمد و خبر اجرایی سازی آن از دی‌ماه ۱۴۰۰ رسانه‌ای شده است و حتی به جهت اهمال و بی‌توجهی به تأخیر در اجرای آن موجب اعتراض و تحصن معلمان در شهر‌ها شده و در مقبول‌ترین شرایط قرار بود که در آستانه روز معلم در ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ وزیر آن را به‌عنوان شگفتانه (سورپرایز) به معلمان هدیه دهد، حالا خبر رسیده است که اجرایی سازی این طرح به شهریورماه موکول شده است.

دلیل آن نیز آن‌گونه که در شبکه‌های خبری و از قول وزیر آموزش‌وپرورش نقل و عنوان‌شده، به جهت حفظ نیروهاست، چراکه برخی از نیرو‌ها آن‌گونه که وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است، امسال بازنشسته می‌شوند و در صورت اجرای رتبه‌بندی شاید این معلمان حاضر به ادامه و همراهی نباشند؛ بنابراین و طبق انگاره‌های وزیر محترم اگر رتبه‌بندی اجرا شود ممکن است بازنشستگی سبب کمبود و کاهش نیروی انسانی برای آموزش در این وزارتخانه شود.

حال و اگرچه ممکن است ادله و محاجات وزیر آموزش پرورش در احاله اجرای رتبه‌بندی در شهریورماه جهت حفظ نیرو‌ها تا حدودی قابل توجیه باشد، اما به نظر می‌رسد با توجه به بدعهدی و عدم توجه کافی به شأن و معیشت معلمان، تمایل و اراده‌ای برای اجرای رتبه‌بندی وجود ندارد. وعده‌سازی و احاله اجرای رتبه‌بندی به آینده آیا مفهومی جز به گروگان گرفتن اجرای رتبه‌بندی ندارد؟ و اگر ندارد پس چرا بودجه اجرای رتبه‌بندی اعلام‌شده و حتی تراز و پایه معلمان نیز طبق آیین‌نامه اجرای رتبه‌بندی در خبر‌ها رسانه‌ای و اعلام‌شده است؟

در واقع رفتار وزارت آموزش پرورش فقط مانند خبر ملانصرالدین یک شایعه است نه واقعیت، بنابراین نه کاسه‌ای از آش وزیر برای معلمان پر می‌شود و نه قابلمه‌ای؛ و مهم‌تر از همه آنکه ممکن است کاسه وزیر هم از شایعه خبر آش دولت همچون ملانصرالدین خالی بماند! به جرات می‌توان گفت که اجرای رتبه‌بندی معلمان با کارشکنی‌ها و اشکال و ایرادتراشی بر برخی مواد و تبصره‌های آن و همچنین با توجه به عدم بودجه کافی در شهریورماه نیز اجرایی نمی‌شود و فقط و فقط در سطح وعده باقی می‌ماند و از عمل خبری نیست.

محققا وعده سازی و ایجاد امید کاذب و نقض مکرر این وعده‌ها و احاله آن به آینده نامعلوم، پیامدی جز ایجاد خشم و اعتراض و همچنین تحصن سازمان‌یافته ندارد و این آشی است که دولت و وزیر آن را برای معلمان پخته‌اند. فراموش نکنیم که اگر قرار است تحولی بنیادین در نظام آموزش‌وپرورش به وجود آید و تلاشی ادعایی در رد و بطلان سند ۲۰۳۰ یونسکو رقم بخورد، چنین تحولی فقط و فقط از رهگذر یک حقوق مکفی، انگیزشی و پایداری در وضعیت معیشتی معلمان ممکن می‌شود.

برای تحقق چنین آرمانی نیاز به وعده سازی کاذب و به سخره گرفتن نیاز‌های معیشتی معلمان نیست. معلمان کارگزاران اصلی فرهنگ و مجریان مؤثر در نظام سازی ارزش‌ها و آرمان‌ها محسوب می‌شوند و رسیدن به چنین مقامی یک افتخار بس بزرگ و مبارکی است. پیامبر گرامی اسلام (ص) نیز یکی از افتخاراتش آن بود که به‌عنوان معلم برانگیخته و مبعوث شده بود. نباید تنها با این توجیه که معلمی شغل انبیاست، از توجه به نیاز‌ها و سختی‌هایی که معلمان تحمل می‌کنند چشم پوشید.

امید است که قصه پر غصه اجرای رتبه‌بندی معلمان مشمول داستان شایع توزیع آش ملانصرالدین نشود!

آنچه دیگران می خوانند:  جزئیات افزایش 10 درصدی حقوق کارگران در سال 1401 حقوق کارمندان و کارگران در دولت رئیسی افزایش می یابد؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
ضد آفتاب فیزیکی یا شیمیایی؟ کدام‌ یک انتخاب شماست
کلیپ قوانین نگهداری از حیوانات خانگی در دیگر کشور‌ها
مدارک ثبت نام آزمون قضاوت 1401
پژمان جمشیدی با سریال آفتاب پرست به نمایش خانگی می آید
ببینید | تیکه انداختن احسان علیخانی به جامعه ورزشی | احسان علیخانی فدراسیون فوتبال را کوبید
تمسخر شمالی ها در سریال جوکر | قسمت آخر سریال جوکر حاشیه ساز شد
ببینید | اولین عکس منتشر شده از سحر دولتشاهی بعد از مراسم خواستگاریش
فراخوان همکاری شرکت سازه گستر سایپا با شرکت‌های دانش بنیان و مراکز علمی کشور
حضور سایپا در نمایشگاه تخصصی خودرو کردستان
رویکرد صندوق توسعه ملی: سرمایه گذاری یا بنگاه‌داری؟
فصل شکوفایی سایت توسعه با شروع پروژه های زیرساختی در منطقه ویژه
کریس رونالدو به بارسلونا می پیوندد؟ / رونالدو شاگرد ژاوی می‌شود
خانم‌ها به جوکر می آیند / فصل جدید جوکر متحول می‌شود
آیا فردا تعطیل است؟ چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
زمان واریز وام ازدواج و فرزندآوری اعلام شد
برنامه لیگ ملتهای والیبال 2022 ایران امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اعترافات عجیب و غریب سارق باغ‌های لواسانات
نگاهی به استایل‌های فوق جذاب در یک سریال کاملا عجیب غریب!
محمد محبی استقلالی می شود؟ / بمب نقل و انتقالات در راه استقلال
سالگرد ازدواج دیوید بکهام و ویکتوریا بکهام
کلیپ آموزش جوشکاری آرگون
نتیجه خلاصه والیبال آمریکا آلمان ۲۰۲۲ امروز
واریز سود سهام عدالت به کجا رسید ؟‌ | خبر خوش برای متقاضیان سهام عدالت
چگونه از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟
پخش زنده بازی والیبال آمریکا و آلمان شبکه ورزش
پخش آنلاین والیبال آمریکا آلمان امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
والیبال آمریکا آلمان امروز 14 تیر ساعت چند است؟
دانلود آهنگ یوسف دهقانی با اجازه
چالش توقیف خودرو‌های لوکس در گمرکات مازندران
دانلود آهنگ ئه‌ی هو نازه‌نین از صباح هورامی
دانلود برنامه SpotiQ اپلیکیشن ایکولایزر و تقویت صدا اندروید
کلیپ آتش سوزی برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی
ساعت والیبال ایران لهستان امروز سه شنبه ۱۴ تیر
فال فردا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ + فال روزانه آنلاین حافظ
راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1402
عکس های آنجلینا جولی در رم به همراه فرزندانش
کاسب‌ترین هنرمندان این‌ روزهای ایران کدامند؟
علت مرگ بازیگر سریال پایتخت چه بود | خبری تلخ و شوکه کننده برای سینمای ایران
بی احترامی و بی ادبی گرشا رضایی در کنسرت | گرشا رضایی پشت میکروفون فحاشی کرد
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
ببینید | فیلم پخش شده از دختر مهران مدیری | شهرزاد مدیری آبروی پدر را برد
واکنش همسر اول امین حیایی به بخشیدن جایزه جوکر | امین حیایی چند صد میلیون برای ساخت مدرسه کمک کرد
کلیپ هر آنچه که باید در سه ماهه اول بارداری بدانیم
هجوم وحشتناک مارها به خانه‌ های این شهر
خودداری از انتشار آمار تولید و کیفیت خودروهای داخلی
ایران چگونه مذاکرات برجام را مدیریت می‌کند؟
فریبا نادری: شوهرم قصد ازدواج نداشت
برنده نهایی جوکر مشخص شد| سورپرایز قسمت آخر جوکر
بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402
خستگی گرمایی چیست و با آن چه کنیم؟
دانلود آهنگ عه‌جه‌ب له تو از ادریس مرانی (عجب له تو)
تزریق دوز چهارم واکسن کووید19
کلیپ هنرنمایی در عرصه فوتبال با یک پا
نکته ای مهم درباره سود سهام عدالت
یارانه عید قربان صحت دارد؟/ چه کسانی مشمول یارانه جدید می‌شوند؟
۱۵ دستورالعمل ساده طب سنتی برای درمان کبد چرب
تصویر روز 14 تیر ماه
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1402
بازدید رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از غرفه‌های «یونالینک» و «هوش‌سامان»
کلیپ راه‌های پیشگیری از ابتلا به طب کریمه کنگو
قطع دسترسی به سامانه‌ بانکی ایران از خارج کشور
با بچه های موبایل به دست چه کنیم؟
دستگیری عاملان تخریب ۵ خودرو در چیتگر
با طرح رتبه بندی حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی
کلیپ آیا آدم فضایی‌ها واقعا وجود دارند؟
سرخط خبرهای خودرویی 13 تیرماه + صوت
کلیپ راهکارهای کاهش تهوع در دوران بارداری
کلیپ تنوع زیستی دیدنی در ارتفاعات مازندران
دانلود آهنگ داینی تو داینی از نجمه الدین غلامی (+ متن آهنگ)
طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده با خمیر مایه
کلیپ تصادفی که منجر به قطعی برق شد
کلیپ شنای نهنگ آبی در کنار یک قایق
چگونه قبض تلفن ثابت را مشاهده و پرداخت کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی گلپایگان 1401 – 1402
آنچه مردان باید در مورد سلامت آلت تناسلی بدانند
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی آران و بیدگل 1401 – 1402
دانلود آهنگ گوزه‌ی هه‌لگرت بو ئاوی از محمد ناهید سراوان (گوزی هلگرت بو آوی)
دانلود مقام به ده‌ستی خوم نیه کوردم از ملا سیدحسین کریمی (به دستی خوم نیه کردم)
دانلود آهنگ ئه‌ی ئومیدی دلی زاری بابا از اسماعیل پیر خدری (ای امیدی دلی زاری بابا)
برگه ها