ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

اسهال در دوران شیردهی

اسهال در دوران شیردهی ممکن است به دلیل بیماری های زمینه ای مانند گاستروانتریت حاد یا علل دیگر ایجاد شود. اگرچه این یک بیماری جدی نیست که نیاز به قطع شیردهی داشته باشد، اما اگر اسهال دارید، باید بهداشت مناسب را رعایت کنید تا از خطرات انتقال هر گونه بیماری به نوزاد خود جلوگیری کنید. علاوه بر این، از هیدراتاسیون مناسب برای حفظ مقدار کافی شیر و جلوگیری از کم آبی بدن به دلیل اسهال اطمینان حاصل کنید. اسهال خفیف معمولاً با کمک درمان های خانگی طبیعی برطرف می شود. با این حال، بهتر است برای اسهال شدید و طولانی مدت در دوران شیردهی از پزشک مشاوره بگیرید. این مقاله از پزشکت را مرور کنید تا در مورد علل شایع، علائم، راه حل ها و گزینه های درمانی اسهال در مادران شیرده بیشتر بدانید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

علل شایع اسهال هنگام شیردهیچه چیزی باعث اسهال می شود؟درمان های طبیعی اسهال برای مادران شیردهدرمان اسهال در دوران شیردهی

علل شایع اسهال هنگام شیردهی

شرایط مختلف عفونی و غیر عفونی حاد و مزمن می توانند باعث اسهال شوند. زنان شیرده نیز ممکن است به دلایلی مشابه به اسهال مبتلا شوند. علل شایع اسهال حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اسهال انگلی حساسیت غذایی گاستروانتریت باکتریایی برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها گاستروانتریت ویروسی (حشره معده) عدم تحمل لاکتوز باعث اسهال پس از مصرف لبنیات می شود. شیرین کننده های مصنوعی مانند سوربیتول در آدامس ها و آب نبات های بدون قند یافت می شوند.

اختلالات گوارشی نیز می تواند باعث اسهال مزمن شوند، از جمله:

بیماری سلیاک کولیت میکروسکوپی سندرم روده تحریک‌پذیر بیماری های التهابی روده مانند کولیت اولسراتیو و بیماری کرون نارسایی پانکراس (استئاتوره) اسهال با مقادیر زیاد چربی در مدفوع

شرایطی که باعث اسهال مزمن می شود باید توسط متخصص ارزیابی و درمان شود. داروهای OTC و داروهای طبیعی ممکن است آن را درمان نکنند. زنان شیرده همچنین در صورت بروز علائم دیگری مانند تب، لرز، درد شکم، کاهش وزن یا کم آبی بدن، ممکن است به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

چه چیزی باعث اسهال می شود؟

اسهال معمولاً در اثر عفونت روده توسط ویروس ایجاد می شود و معمولاً دو تا سه روز طول می کشد. اما اسهال ممکن است به دلایل زیر نیز رخ دهد:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

داروها پرتو درمانی آلرژی به غذاهای خاص غذاهایی که دستگاه گوارش را مختل می کنند. عفونت باکتریایی یا سایر انواع عفونت ها

وقتی با اسهال سر و کار دارید، ممکن است نفخ و گرفتگی عضلات، مدفوع شل و آبکی، فوریت رفتن به دستشویی و احتمالا حالت تهوع را تجربه کنید. علائم همراه با اسهال شدید، عبارتند از:

تب درد شدید کاهش وزن کم آبی بدن غذای هضم نشده در مدفوع

اگر هر یک از علائم بالا را دارید، به خصوص اگر در دوران شیردهی هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید.

درمان های طبیعی اسهال برای مادران شیرده

اسهال در دوران شیردهی || پزشکتاسهال در دوران شیردهی || پزشکت

نوشته های مشابه
برای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟ || پزشکتبرای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟ || پزشکت
برای افزایش شیر مادر چی بخوریم؟
اسهال در دوران شیردهی || \ca;jاسهال در دوران شیردهی || \ca;j
اسهال در دوران شیردهی

اسهال همراه با تب یا خون در مدفوع نیاز به مراقبت های پزشکی دارد زیرا می تواند به دلیل عفونت های باکتریایی یا انگلی باشد. مادران مبتلا به اسهال بیش از دو روز نیز باید به پزشک مراجعه کنند. اسهال غیر شدید را می توان با درمان های خانگی کنترل کرد. می توانید داروهای طبیعی زیر را برای اسهال غیر عارضه در دوران شیردهی امتحان کنید.

اصلاح رژیم غذایی

اصلاح رژیم غذایی ساده ترین و طبیعی ترین راه برای درمان اسهال در دوران شیردهی است. پزشکان اغلب رژیم محبوب BRAT را توصیه می کنند که مخفف عبارت زیر است:

موز برنج (سفید) سس سیب نان تست

غذاهای BRAT غذاهای ملایمی هستند که عموماً برای افراد بیشتری که از اسهال رنج می برند به خوبی قابل تحمل و هضم هستند. این رژیم دارای پروتئین کم و چربی کم است که برای سیستم گوارش شما مفید است. رژیم BRAT همچنین فیبر کمی دارد که به بدن شما کمک می کند مدفوع شل را سفت کند. علاوه بر این، موز جایگزین بسیاری از پتاسیم می شود، که برای حفظ عملکرد سلولی و الکتریکی از دست رفته در طول دوره اسهال مورد نیاز است. از برنج قهوه ای اجتناب کنید، زیرا فیبر بیشتری دارد.

برخی از نسخه‌های دیگر رژیم ملایم محبوب عبارتند از :

BRAT-T که چای اضافه می‌کند. BRAT-Y که ماست غنی از پروبیوتیک‌ها را اضافه می‌کند.

هیدراته بمانید.

برای جلوگیری از کم آبی، مایعات شفاف فراوان بنوشید. اسهال باعث از دست رفتن مایعات از بدن می شود و مادران شیرده بیشتر در معرض کم آبی هستند زیرا آب نیز برای تولید شیر از بدن گرفته می شود. ممکن است در زمان اسهال نسبت به روزهای دیگر آب بیشتری مصرف کنید. همچنین می توانید طبق توصیه پزشکان برای مقابله با از دست دادن مایعات و الکترولیت ها از محلول آبرسانی خوراکی (ORS) استفاده کنید.

می توانید آب و آبگوشت های رقیق شده به غیر از آب بنوشید. از نوشیدنی های کافئین دار و الکلی باید اجتناب کرد زیرا ممکن است اسهال را بدتر کنند.

سرکه سیب بخورید.

اسهال در دوران شیردهی || پزشکتاسهال در دوران شیردهی || پزشکت

سرکه سیب ممکن است به بهبود وضعیت ناراحتی معده کمک کند. می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در آب رقیق کرده و مصرف کنید.

پروبیوتیک بخورید.

محصولات پروبیوتیک حاوی میکروارگانیسم های خاصی مانند مخمر یا باکتری هستند. لاکتوباسیل یا باکتری اسید لاکتیک یک پروبیوتیک شناخته شده است که در ماست و سایر محصولات لبنی یافت می شود. پروبیوتیک ها اغلب برای افراد مبتلا به اسهال خفیف توصیه می شود. اعتقاد بر این است که پروبیوتیک ها به روده می رسند و میکروب هایی را که باعث اسهال می شوند سرکوب می کنند و به بهبودی بدن کمک می کنند.

محصولات لبنی مانند شیر ممکن است اسهال را در بیشتر افراد بدتر کند. ماست و کفیر (نوشیدنی شیر تخمیر شده) اغلب در هنگام اسهال پیشنهاد می شود. با این حال، ممکن است از افزودن قند بیش از حد به پروبیوتیک ها اجتناب کنید زیرا قند ممکن است اسهال را بدتر کند.

همچنین غذاها و نوشیدنی های پروبیوتیک غیر لبنی از جمله ماست و کفیر غیر لبنی، سرکه سیب و کلم های مختلف وجود دارد.

چای بابونه بنوشید.

چای بابونه برای کاهش اسهال شناخته شده است. نوشیدن یک فنجان چای بابونه می تواند مفید باشد. این گیاه مدیترانه ای به دلیل اثر آرام بخش آن بر بدن از جمله سیستم گوارشی معروف است.

از مصرف برخی غذاها خودداری کنید.

افزایش سطح میزان مایعات و پرهیز از غذاهای پرچرب، پروتئین و فیبر بالا می تواند اسهال را کاهش دهد. در هنگام ناراحتی معده ممکن است از غذاهای زیر اجتناب کنید:

ادویه ها محصولات غلات کامل غذاهای چرب و سرخ شده میوه ها و سبزیجات خام غذاها و نوشیدنی های شیرین محصولات لبنی غیر از پروبیوتیک ها

اگر چه مفید شناخته شده است، به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد سرکه سیب، چای بابونه و پروبیوتیک ها ممکن است اثرات منفی مانند استفراغ و سوزش سر دل داشته باشد. بنابراین، در مصرف هیچ داروی طبیعی زیاده روی نکنید.

درمان اسهال در دوران شیردهی

استفاده از لوپرامید (Imodium) بدون نسخه برای درمان اسهال خفیف در مادران شیرده بحث برانگیز است. فقط مقادیر حداقلی به شیر مادر می رسد زیرا این دارو از روده ضعیف جذب می شود. با این حال، بسیاری از پزشکان استفاده از آن را در دوران شیردهی به دلیل مکانیسم اثر آن توصیه نمی کنند. لوپرامید یک آگونیست گیرنده مواد افیونی مشابه داروی ضد درد مورفین است. این عمل برای کاهش سرعت دفع مدفوع در روده عمل می کند. سازمان غذا و داروی ایالات متحده هشدار می دهد که مصرف مقادیر زیاد ایمودیوم می تواند باعث تپش قلب شود.

اسهال همراه با تب و خون در مدفوع نیاز به ارزیابی بیشتر دارد و ممکن است به داروهای تجویزی مانند آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد. مصرف داروهای تجویزی در دوران شیردهی توصیه نمی شود مگر اینکه کاملاً ضروری باشد زیرا همه داروها برای شیردهی ایمن نیستند. قبل از مصرف هر دارویی با یک پزشک آشنا با نیازهای ویژه مادران شیرده و نوزادان آنها مشورت کنید. به یاد داشته باشید که حتی اگر دارو مصرف می کنید، آب فراوان و غذای آسان هضم داشته باشید.

همه مادران باید آگاهانه بهداشت دست خود را رعایت کنند و برای جلوگیری از اسهال در دوران شیردهی از غذاهایی که به صورت بهداشتی تهیه شده استفاده کنند. از آنجایی که اسهال انرژی شما را تخلیه می کند، ممکن است هنگام شیردهی شما را خسته تر کند. علاوه بر این، اگر با اسهال حاد یا اسهال مزمن مواجه هستید، با پزشک مشورت کنید تا برای تشخیص و مدیریت صحیح مراقبت های پزشکی حرفه ای را جستجو کنید. همچنین به یاد داشته باشید که مرتب دست های خود را بشویید و تمام سبزیجات خریداری شده از فروشگاه های مواد غذایی را تمیز کنید. بهتر است تا حد امکان از روش های طبیعی برای کنترل موضوع استفاده کنید.

سخن آخر

مادران شیرده ممکن است به دلیل چندین بیماری عفونی و غیر عفونی دچار اسهال حاد یا مزمن شوند. اگر اسهال با علائم دیگری مانند تب، لرز و کاهش وزن همراه باشد، باید به دنبال راهنمایی پزشکی باشند. هیدراته ماندن، خوردن پروبیوتیک ها و اجتناب از غذاهای پرچرب و پر فیبر می تواند به مدیریت اسهال غیر شدید در خانه کمک کند. داروهای اسهال را فقط باید پس از مشورت با متخصص مصرف کرد.

بسته به شدت، درمان اسهال می تواند به آسانی مصرف یک داروی بدون نسخه مانند پپتو بیسمول یا ایمودیوم باشد. اما برای مادرانی که شیر می‌دهند، تسکین علائم اسهال می‌تواند کمی مشکل باشد، زیرا مادران شیرده باید مراقب داروهای مصرفی خود باشند.

اگر ناراحتی مقعدی (مانند خارش، درد یا سوزش) را تجربه می‌کنید، سعی کنید در وان حمام در چند اینچ آب گرم بنشینید و سپس با زدن یک حوله نرم و تمیز آن ناحیه را خشک کنید. در صورت نیاز، می‌توانید مقداری پماد هموروئید یا ژل نفتی نیز روی محل درد بمالید.

اسهال باید فقط دو تا سه روز طول بکشد. اگر علائم اسهال شما بیشتر از آن زمان طول بکشد یا بیش از 24 ساعت تب دارید، باید فوراً با پزشک خود صحبت کنید. دلایل دیگر برای تماس با پزشک زمانی است که علائم کم آبی مانند ادرار تیره، ضربان قلب سریع و تحریک پذیری را تجربه می کنید. اسهال شدید می تواند نشانه یک بیماری جدی تر باشد.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
https://www.healthline.com
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
زمان واریز وام ازدواج و فرزندآوری اعلام شد
برنامه لیگ ملتهای والیبال 2022 ایران امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
اعترافات عجیب و غریب سارق باغ‌های لواسانات
نگاهی به استایل‌های فوق جذاب در یک سریال کاملا عجیب غریب!
محمد محبی استقلالی می شود؟ / بمب نقل و انتقالات در راه استقلال
سالگرد ازدواج دیوید بکهام و ویکتوریا بکهام
کلیپ آموزش جوشکاری آرگون
نتیجه خلاصه والیبال آمریکا آلمان ۲۰۲۲ امروز
واریز سود سهام عدالت به کجا رسید ؟‌ | خبر خوش برای متقاضیان سهام عدالت
چگونه از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟
پخش زنده بازی والیبال آمریکا و آلمان شبکه ورزش
پخش آنلاین والیبال آمریکا آلمان امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
والیبال آمریکا آلمان امروز 14 تیر ساعت چند است؟
دانلود آهنگ یوسف دهقانی با اجازه
چالش توقیف خودرو‌های لوکس در گمرکات مازندران
دانلود آهنگ ئه‌ی هو نازه‌نین از صباح هورامی
دانلود برنامه SpotiQ اپلیکیشن ایکولایزر و تقویت صدا اندروید
کلیپ آتش سوزی برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی
ساعت والیبال ایران لهستان امروز سه شنبه ۱۴ تیر
فال فردا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ + فال روزانه آنلاین حافظ
راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1402
عکس های آنجلینا جولی در رم به همراه فرزندانش
کاسب‌ترین هنرمندان این‌ روزهای ایران کدامند؟
علت مرگ بازیگر سریال پایتخت چه بود | خبری تلخ و شوکه کننده برای سینمای ایران
بی احترامی و بی ادبی گرشا رضایی در کنسرت | گرشا رضایی پشت میکروفون فحاشی کرد
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
ببینید | فیلم پخش شده از دختر مهران مدیری | شهرزاد مدیری آبروی پدر را برد
واکنش همسر اول امین حیایی به بخشیدن جایزه جوکر | امین حیایی چند صد میلیون برای ساخت مدرسه کمک کرد
کلیپ هر آنچه که باید در سه ماهه اول بارداری بدانیم
هجوم وحشتناک مارها به خانه‌ های این شهر
خودداری از انتشار آمار تولید و کیفیت خودروهای داخلی
ایران چگونه مذاکرات برجام را مدیریت می‌کند؟
فریبا نادری: شوهرم قصد ازدواج نداشت
برنده نهایی جوکر مشخص شد| سورپرایز قسمت آخر جوکر
بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402
خستگی گرمایی چیست و با آن چه کنیم؟
دانلود آهنگ عه‌جه‌ب له تو از ادریس مرانی (عجب له تو)
تزریق دوز چهارم واکسن کووید19
کلیپ هنرنمایی در عرصه فوتبال با یک پا
نکته ای مهم درباره سود سهام عدالت
یارانه عید قربان صحت دارد؟/ چه کسانی مشمول یارانه جدید می‌شوند؟
۱۵ دستورالعمل ساده طب سنتی برای درمان کبد چرب
تصویر روز 14 تیر ماه
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1402
بازدید رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از غرفه‌های «یونالینک» و «هوش‌سامان»
کلیپ راه‌های پیشگیری از ابتلا به طب کریمه کنگو
قطع دسترسی به سامانه‌ بانکی ایران از خارج کشور
با بچه های موبایل به دست چه کنیم؟
دستگیری عاملان تخریب ۵ خودرو در چیتگر
با طرح رتبه بندی حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی
کلیپ آیا آدم فضایی‌ها واقعا وجود دارند؟
سرخط خبرهای خودرویی 13 تیرماه + صوت
کلیپ راهکارهای کاهش تهوع در دوران بارداری
کلیپ تنوع زیستی دیدنی در ارتفاعات مازندران
دانلود آهنگ داینی تو داینی از نجمه الدین غلامی (+ متن آهنگ)
طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده با خمیر مایه
کلیپ تصادفی که منجر به قطعی برق شد
کلیپ شنای نهنگ آبی در کنار یک قایق
چگونه قبض تلفن ثابت را مشاهده و پرداخت کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی گلپایگان 1401 – 1402
آنچه مردان باید در مورد سلامت آلت تناسلی بدانند
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی آران و بیدگل 1401 – 1402
دانلود آهنگ گوزه‌ی هه‌لگرت بو ئاوی از محمد ناهید سراوان (گوزی هلگرت بو آوی)
دانلود مقام به ده‌ستی خوم نیه کوردم از ملا سیدحسین کریمی (به دستی خوم نیه کردم)
دانلود آهنگ ئه‌ی ئومیدی دلی زاری بابا از اسماعیل پیر خدری (ای امیدی دلی زاری بابا)
دانلود آهنگ گول هو حاجی مریه‌م از آوات بوکانی (گل هو حاجی مریم)
دانلود دکلمه جوانی بی ناو از باسط محمد غریب + متن
دانلود آهنگ کولان به کولان از حسین علی (کولان به کولان جاده به جاده)
دانلود آهنگ روژگاریکه از جلال سعید
دانلود آهنگ ئه‌وه‌نده‌م خوش ده‌ویی از آوات بوکانی (اوندم خوش دویی)
دانلود آهنگ په‌پوله‌ی ئازادی از آزاد کلهری (پپوله ی آزادی + متن آهنگ)
دانلود آهنگ ئاخ له‌یل و داخ له‌یل از محمد رضا دارابی (آخ لیل و داخ لیل)
خیانت کردم اما حالا پشیمانم ، چگونه می توانم زندگی ام را سر و سامان دهم!
۷ باور غلط در مراقبت از پوست +مطلب مفید
چگونه روی گوشی‌های اندروید و آیفون کالاف دیوتی موبایل نصب کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی سرعین 1401 – 1402
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی نیر 1401 – 1402
«هسته معاملات» مانع بزرگ معاملات مشتقه
روز نوجوان ۱۴۰۱ / روز نوجوان 1401 چه روزی است
برگه ها