ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

هدف اسرائیل از ترور در ایران چه بود؟

به گزارش تیتربرتر؛ در حالی که هنوز کسی مسئولیت جدیدترین ترور یک مقام ایرانی را بر عهده نگرفته، اما اگر گمانه زنی‌های اولیه مبنی بر دست داشتن اسرائیل در این اقدام درست باشد، انگیزه و اهداف آن چه می‌تواند باشد؟

عامل ترور شهید صیادخدایی

عامل ترور شهید صیادخدایی عامل ترور شهید صیادخدایی

نیویورک‌تایمز در این‌باره گزارش داد، مقام‌های رژیم صهیونیستی به دولت آمریکا اطلاع داده‌اند که ترور شهید صیادخدایی، کار مأموران این رژیم بود.

این روزنامه در گزارش خود نوشت: «سخنگوی نخست‌وزیری اسرائیل از اظهار نظر در مورد این قتل خودداری کرد. اما به گفته یک مقام اطلاعاتی آگاه، اسرائیل به مقامات آمریکایی گزارش داده که پشت این قتل بوده است».

نیویورک تایمز همچنین افزود: «زمان برنامه‌ریزی‌ها برای هدف قرار دادن سرهنگ خدایی احتمالا حداقل به جولای ۲۰۲۱ برمی‌گردد».

حوالی ساعت ۱۶ روز یکشنبه صیادخدایی در کوچه‌های فرعی خیابان مجاهدین اسلام تهران به دست دونفر موتورسوار به ضرب ۵ گلوله به شهادت رسید. 

دفتر سیاسی جنبش انصارالله تأکید کرد که سرویس‌های استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا و رژیم موقت صهیونیستی عاملان ترور شهید صیادخدایی هستند.

وزارت امور خارجه کوبا نیز با محکوم کردن ترور این شهید مدافع حرم، گفت: «اینگونه اقدامات تهدیدی برای صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه به شمار می‌آید».

جنبش مجاهدین فلسطین ترور پاسدار مدافع حرم شهید حسن صیاد خدایی را محکوم کرد و گفت حملات تروریستی صهیونیست‌ها علیه امت اسلامی ماهیت تروریستی رژیم صهیونیستی و متحدانش را نشان می‌دهد.                                     

سردار سرلشکر پاسدار «حسین سلامی» فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، با بیان اینکه هرگونه اقدام از سوی دشمن با پاسخی قوی مواجه خواهد شد، تأکید کرد که ریخته شدن خون شهید صیادخدایی بی‌پاسخ نخواهد ماند. 

مطالب مرتبط:

فیلم| جزییات تازه از نحوه ترور رئیس پلیس موادمخدر خرمشهر فیلم| جزییات ترور محسن فخری‌زاده در آبسرد دماوند+تصاویر

گمانه زنی ها درباره نیت اسرائیل از ترور در ایران 

گمانه زنی ها درباره نیت اسرائیل از ترور در ایران  گمانه زنی ها درباره نیت اسرائیل از ترور در ایران 

وبسایت رسپانسیپل استیت‌کرفت (Responsible Statecraft) وابسته به اندیشکده کوئینسی نوشت: در حالی که هنوز کسی مسئولیت جدیدترین ترور یک مقام ایرانی را بر عهده نگرفته، اما اگر گمانه زنی‌های اولیه مبنی بر دست داشتن اسرائیل در این اقدام درست باشد، انگیزه و اهداف آن چه می‌تواند باشد؟

در ادامه این مطلب آمده است: آنچه ما می‌دانیم این است که یک افسر ارشد سپاه پاسداران روز یکشنبه در مقابل خانه اش در تهران توسط دو مرد مسلح ناشناس سوار بر موتور به ضرب گلوله ترور شد. همچنین می‌دانیم که کشور‌های بسیار کمی انگیزه و توانایی انجام ترور در ایران را دارند و اسرائیل - احتمالاً با استفاده از اعضای فرقه مجاهدین خلق - تعدادی از دانشمندان ایرانی را در گذشته به همین شکل ترور کرده است.

واشنگتن پست روز یکشنبه نوشت: ادعای ایران درباره دست داشتن اسرائیل و همچنین شیوه بی‌پروای ترور، احتمال ارتباط این اقدام با سایر قتل‌های موتورسیکلتی نسبت داده شده به اسرائیل را، مانند ترور دانشمندان هسته‌ای ایران، افزایش داد.

آخرین ترور مهمی که به اسرائیل نسبت داده شد، ترور محسن فخری زاده، رئیس برنامه انرژی اتمی ایران بود که در نوامبر ۲۰۲۰، درست دو ماه قبل از آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا انجام شد، بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که آمریکا را به برجام برگرداند که سال ۲۰۱۵ پرزیدنت ترامپ از آن خارج شده بود.

بر اساس گزارش‌های بعدی، اسرائیل یا عواملش فخری زاده را با استفاده از یک ربات هوش مصنوعی ترور کرد که به صورت غیرقانونی به ایران قاچاق شده و در آنجا مونتاژ شده بود. اگر هدف از این ترور‌ها به تعویق انداختن پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران بود، تا حد زیادی نتیجه معکوس داشت. به گفته بسیاری از کارشناسان، پس از هر ترور، به نظر می‌رسد برنامه هسته‌ای تهران شتاب گرفته و اکنون به نقطه‌ای رسیده است که به گفته بسیاری از کارشناسان، اورانیوم غنی شده کافی برای تولید یک یا دو بمب هسته‌ای را در کمتر از دو هفته جمع کرده است.

به نظر می‌رسد این ترور‌ها با پیشرفت برنامه هسته‌ای ارتباطی نداشته باشد، زیرا صرفا الهام‌بخش تسریع این برنامه شده‌اند، برعکس این ترور‌ها در زمان‌هایی انجام شده که ایالات متحده و ایران در آستانه یک پیشرفت دیپلماتیک بوده‌اند.

در واقع، تیم اوباما ترور‌های قبلی اسرائیل را دقیقاً به این دلیل محکوم کردند که می‌دانستند این قتل‌ها برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نمی‌کند و تنها هدف و تأثیر آن عقب‌نشینی دیپلماسی خواهد بود. ترور یک دانشمند در سال ۲۰۱۲ – درست هم‌زمان با حرکت بی‌سروصدای دولت اوباما به سمت مذاکراتی که به برجام در سال ۲۰۱۵ ختم شد – به شدت از سوی دولت امریکا محکوم شد.

هویت آخرین قربانی ترور در ایران ممکن است سرنخی از قصد احتمالی به ما بدهد. حسن صیاد خدایی، سرهنگ سپاه پاسداران بود - سازمانی که بنا بر گزارش ها، قرار گرفتن آن در لیست سازمان‌های تروریستی توسط وزارت امور خارجه ترامپ، آخرین گره در روند پیوستن مجدد آمریکا به توافق هسته‌ای با ایران است.

اگرچه تیم بایدن می‌داند و اذعان کرده است که نگه داشتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی هیچ کمکی به منافع واشنگتن در محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران نمی‌کند و دولت ترامپ آن‌ها را دقیقاً در این فهرست قرار داده است تا بازگشت هر دولتی از نظر سیاسی بسیار دشوارتر شود، اما تاکنون از حذف آن از این فهرست خودداری کرده است.

اگر اسرائیل پشت این ترور باشد، آیا تل آویو محاسبه کرده است که ترور یک افسر سپاه پاسداران، تندرو‌های ایران را چنان تحریک می‌کند که دستیابی به سازش را بسیار دشوارتر می‌کند؟

این مطمئناً با الگو‌های گذشته مطابقت دارد، در آن موارد به نظر می‌رسید ترور‌های اسرائیل با هدف خرابکاری در تعامل دیپلماتیک آمریکا با ایران زمان‌بندی شده بود. زیرا ایران استدلال کرده حفظ فهرست سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی، از میان برداشتن اعضای آن را طبق قوانین ایالات متحده قانونی می‌کند.‌

نمی‌دانیم آیا واقعا اسرائیل پشت این کشتار بوده یا خیر. اما اگر باشد، این اقدام کاملا با هدف از بین بردن هرگونه سازش احتمالی در مورد وضعیت سپاه پاسداران بین واشنگتن و تهران انجام شده است. این همچنین نشان می‌دهد که استراتژی بایدن در تلاش برای راضی کردن اسرائیل تاکنون نتوانسته است خرابکاری‌های دیپلماسی آمریکا را متوقف کند.

درخواست قالیباف برای ترور ناجوانمردانه شهید خدایی 

درخواست قالیباف برای ترور ناجوانمردانه شهید خدایی  درخواست قالیباف برای ترور ناجوانمردانه شهید خدایی 

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (پنجشنبه ۵ خرداد ١۴٠١ ) طی پیام‌های جداگانه‌ای خطاب به رئیس اتحادیه بین المجالس جهانی(IPU) و دبیران کل اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (PUIC) و مجمع مجالس آسیایی (APA), اقدام تروریستی و جبونانه عوامل تروریستی استکبار جهانی در به شهادت رساندن شهید صیاد خدایی را شدیداً محکوم کرد. 

وی در  پیام خود با اشاره به مفاد منشور ملل متحد، اصول حقوق بین‌الملل و حقوق بشر بنیادین جهانی ، این اقدام تروریستی را استمرار ترورهای سیستماتیک و هدفمند علیه شهروندان ، دانشمندان و نیروهای مسلح ایران برشمرد و گفت: استمرار روند شوم تروریسم دولتی علیه شهروندان کشورها ، نقض فاحش حاکمیت قانون بوده و موجب نگرانی فزاینده جامعه بین‌المللی است و سکوت در قبال آن موجب تجری آمران و عاملان این اقدامات تحریک آمیز و هنجار شکنانه خواهد شد. 

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت : جامعه جهانی باید نسبت به عواقب خطرناک اینگونه اقدامات تروریستی برای صلح و امنیت بین‌المللی بطور جدی نگران بوده و اینگونه ترورهای وحشیانه از سوی برخی رژیم های شناخته‌شده را محکوم نماید.

قالیباف در ادامه این پیام با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از قربانیان تروریسم همواره در خط مقدم مبارزه با این پدیده شوم قرار داشته است؛ افزود: این ترورها در اراده قاطع جمهوری اسلامی ایران در مقابله جدی با تروریسم خللی ایجاد نخواهد کرد و عزم ما را در تداوم این مسیر راسخ تر خواهد ساخت.

وی همچنین با تاکید بر پیگیری تحقیقات حقوقی و قضایی در زمینه این ترور ناجوانمردانه خواستار محکومیت این اقدام از سوی مجامع بین‌المللی به عنوان بخشی از وظایف آنها در مبارزه واقعی و بدون تبعیض با تروریسم شد.

آنچه دیگران می خوانند: جزئیات شهادت علی اکبر رنجبر مأمور شیرازی ناجا جزئیات به شهادت رسیدن امین سعیدی در اسلامشهر

گردآرونده: علیرضا یوسفی

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
کلیپ آموزش پخت مرغ بریان در خانه
جدول لیگ ملتهای والیبال ایران 2022 امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱
حرکات زشت و جلف جمشید هاشم پور در اماکن عمومی | جمشید هاشم پور سوژه خنده خبرنگاران شد
نتیجه خلاصه والیبال اسلوونی صربستان ۲۰۲۲ امروز
پخش زنده بازی والیبال اسلوونی و صربستان شبکه ورزش
پخش آنلاین والیبال اسلوونی صربستان امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱
تب کریمه کنگو در جگر و گوشت آبدار
انتقاد تند ترلان پروانه از سینما ایران | بازار نقدها آبکی است
والیبال اسلوونی صربستان امروز 15 تیر ساعت چند است؟
نتیجه خلاصه والیبال هلند و چین ۲۰۲۲ امروز
پخش آنلاین والیبال هلند چین امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱
پخش زنده بازی والیبال هلند و چین شبکه ورزش
سایت اعلام نتایج کنکور سراسری 1401
بیلی آیلیش؛ رفتار مردمیِ یک خواننده
کلیپ سرعت عمل راننده خودروی سواری در لحظه حادثه
والیبال هلند و چین امروز 15 تیر ساعت چند است؟
ببینید | پنت هاوس لاکچری مادر بهنوش بختیاری | ثروت خانوادگی بهنوش بختیاری از کجاست؟
جزئیات جدید از تقلب در کنکور تجربی
اسرار قتل زن جوان در خانه اجاره‌ ای رازگشایی شد
بهترین گیاهان برای نگهداری در سرویس بهداشتی
دانلود آهنگ هامون ضرابی بذار تموم شه
در این قسمت از سلبریتی شو به پشت پرده سه موضوع داغ روز می پردازیم
ضرورت ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو
خودرو به بورس می‌رود؟
با اجرای طرح جهش کیفیت ایران خودرو حمایت دولت و مجلس از خودروسازان افزایش پیدا خواهد کرد
ماده غذایی که زمان کاهش وزن را کوتاه می‌کند
دانلود برنامه AGAMA Car Launcher اپلیکیشن لانچر مخصوص رانندگی اندروید
کلیپ شنای زیبای دلفین‌ها
حواشی کنسرت گرشا رضایی در زاهدان + واکنش گرشا به حواشی کنسرتش
ششمین دوره نمایشگاه صنعت خودرو در کردستان افتتاح شد
ضرورت ابلاغ آیین‌نامه واردات خودرو تا آخر این هفته/ واردات نباید محدود به قیمت خاصی باشد
ایزدخواه: عرضه خودرو در بورس کالا تنها راه رفع مشکل خودروسازان است
بازرسان استاندارد کم‌فروشی نازل‌های سوخت مایع را کنترل می‌کنند
دانلود دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری علوم انسانی 1401
تیم ملی والیبال ایران، «عقاب‌ها» را شکست داد
شاخص آلودگی هوای تهران امروز چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
دانلود آهنگ مالد آباد از ایوب قلعه و سیامک موسوی
آیا فردا تعطیل است؟ پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
نتیجه خلاصه والیبال ژاپن استرالیا ۲۰۲۲ امروز
پخش آنلاین والیبال ژاپن و استرالیا امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱
کلیپ تصاویری از رانش زمین در پرو
والیبال ژاپن استرالیا امروز 15 تیر ساعت چند است؟
پخش زنده بازی والیبال ژاپن و استرالیا شبکه ورزش
فال امروز 15 تیر 1401
بازدید از طرح‌های توسعه مس در مجتمع مس سرچشمه
تحکیم و تقویت ارتباط سایپا با جامعه دانشگاهی/ بازتعریف ارتباط گروه سایپا با دانشگاه های کشور/ همکاری مشترک بین سایپا و جامعه دانشگاهی تعریف می شود
گزارش تصویری بازدید جمعی از مدیران و خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما از شرکت سایپا
دانلود دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری علوم تجربی 1401
پخش زنده بازی والیبال برزیل و آلمان شبکه ورزش
نتیجه خلاصه والیبال برزیل آلمان ۲۰۲۲ امروز
عملکرد فولاد مبارکه در تنظیم بازار و تولید محصولات ویژه قابل تقدیر است
بذرپاش: استقرار حسابرسی برخط، سیاست قطعی و ضرورت مهم است
فشار هزینه مسکن بر ایرانیان/ هزینه مسکن در ایران 4 برابر جهان است
برنامه همکاری مشترک با گروه بهمن را در دستور کار داریم/ با شرکت اسنا برای خرید ۹۰۰ دستگاه اتوبوس درون شهری تفاهم نامه ای را منعقد کرده ایم
والیبال برزیل آلمان امروز 15 تیر ساعت چند است؟
پخش آنلاین والیبال برزیل آلمان امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱
قیمت طلا امروز ۱۵ تیر ۱۴۰۱ چهارشنبه
فال فردا پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ + فال روزانه آنلاین حافظ
کلیپ روایت شنیدنی استاد انصاریان از یک حج حرام
کیانو ریوز بازیگر هالیوود از نگاه یک مسافر هواپیما
لیفت با نخ بینی، هر چه لازم است بدانید!
خط و نشان دولت برای شَرخرهای بازار اجاره
خودرو به بورس می‌رود؟
ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401
کلیپ تصادف شدید در مسابقات گرندپری بریتانیا
دوچرخه برقی هیبریدی ب ام و رونمایی شد+تصاویر و قیمت
دانلود آهنگ زور له میژه از گشتیار عمر (هو ئازیزم هو گوله‌که‌م)
تکلیف جاماندگان و معترضان یارانه 400 هزار تومانی چه می‌شود؟
تصویر روز 15 تیر ماه
اعلام نتایج آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی 1401
مصاحبه رشته های دارای شرایط خاص کارشناسی ارشد 1401
ببینید | تعرض به لیندا کیانی در خیابان | لیندا کیانی با صورتی خونین
کلیپ تیم‌های فوتبال سقف قرارداد را دور می‌زنند!
شوخی زشت محمدرضا گلزار با الناز شاکردوست | دست درازی گلزار آبرویش را برد
ببینید | رقص دیدنی امیر مهدی ژوله و فینالیست های جوکر در انتهای برنامه | فیلم سانسور شده از جوکر
خبری ناراحت کننده از عمو پورنگ | حال مادر عمو پورنگ خوب نیست
ببینید | فیلم پخش شده از دختر مهران مدیری | شهرزاد مدیری آبروی پدر را برد
ببینید | اولین عکس منتشر شده از سحر دولتشاهی بعد از مراسم خواستگاریش
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی
سرخط خبرهای خودرویی 14 تیرماه + صوت
برگه ها