ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

ادم بدون گوده گذاری نشان دهنده چیست؟

ادم بدون گوده گذاری به تجمع مایعات اضافی در بافت های نرم اشاره دارد که باعث تورم می شود. اگرچه ادم بدون گوده گذاری می‌تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما معمولاً در قسمت‌های خاصی از بدن مانند اندام‌های تحتانی یا فوقانی رخ می دهد. ادم یا ورم به تجمع غیر طبیعی آب و مایعات میان بافتی در زیر پوست و گوده گذاری های بدن گفته می شود. در ادم آب و مایعات میان بافتی موجود در پلاسما از طریق رگ ها وارد فضاهای میان بافتی بدن می شوند. از نظر پزشکی دو نوع ادم وجود دارد که تحت عنوان ادم گوده گذاری دار و ادم بدون گوده گذاری شناخته می شوند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

تفاوت بین ادم گوده گذاری دار و ادم بدون گوده گذاری چیست؟آیا ادم بدون گوده گذاری خطرناک است؟چه چیزی باعث ادم بدون گوده گذاری می شود؟علائم و نشانه های ادم بدون گوده گذاری چیست؟تشخیص ادم بدون گوده گذاری چگونه است؟ادم بدون گوده گذاری چگونه درمان می شود؟

تفاوت بین ادم گوده گذاری دار و ادم بدون گوده گذاری چیست؟

ادم گوده گذاری دار و ادم بدون گوده گذاری هر دو با تورم قابل توجه بدن به دلیل تجمع مایعات اضافی در بافت ها همراه هستند. انواع مختلف تورم در نتیجه اختلال در مایع موجود در فضای اطراف سلول ها رخ می دهند. اگرچه هر دو ادم گوده گذاری دار و بدون گوده گذاری می توانند بافت های نرم را تحت تاثیر قرار دهند، اما با این حال هر دو به عنوان ادم محیطی طبقه بندی می شوند، به این معنی که معمولاً بازوها یا پاها را تحت تاثیر قرار می دهند.

ادم گوده گذاری‌دار را می‌توان به دلیل عوارض مشخصی که ایجاد می‌کند، از ادم بدون گوده گذاری متمایز کرد. هنگامی که بر روی پوست فردی که ادم گوده گذاری ای دارد، فشار وارد کنید، یک گودال یا فرورفتگی مداوم در ناحیه آسیب دیده ظاهر می شود. بیماری هایی مانند نارسایی احتقانی قلب، نارسایی وریدی (عملکرد نامناسب وریدهای پا) یا سندرم نفروتیک (اختلال کلیه) از مهمترین علل ابتلا به ادم گوده گذاری ای هستند. از سوی دیگر، در صورت ابتلا به ادم بدون گوده گذاری پوست بدن در هنگام لمس سفت احساس می شود و هیچ گونه تورفتگی ایجاد نمی کند.

آیا ادم بدون گوده گذاری خطرناک است؟

اگرچه ادم بدون گوده گذاری به خودی خود خطرناک تلقی نمی شود، اما علت اصلی آن ممکن است نگران کننده باشد. بنابراین توصیه می شود که برای تشخیص و درمان هر گونه علت خطرناک زمینه ای به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. عدم تشخیص و درمان به موقع ادم باعث از کار افتادن اندام های مختلف بدن می شود. به همین علت در صورت ابتلا به ادم مراجعه به موقع به پزشک اهمیت بسیار زیادی دارد.

چه چیزی باعث ادم بدون گوده گذاری می شود؟

ادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکتادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکت

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

ادم بدون گوده گذاری می تواند به دلیل ابتلا به انواع بیماری های مزمن ایجاد شود. ادم بدون گوده گذاری در اغلب موارد، نشانه‌ ابتلا به یک اختلال خاص است که بر تیروئید یا سیستم لنفاوی بدن تأثیر می‌گذارد. غدد لنفاوی برای محافظت از بدن در برابر میکروب‌ها، حفظ سطح کافی مایعات، جذب مواد مغذی و حذف برخی مواد زائد عمل می‌کند. ادم بدون گوده گذاری می تواند در اثر ابتلا به لنف ادم، میکسدم، آنژیوادم یا لیپدما رخ دهد. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از این بیماری ها می پردازیم:

لنف ادم

لنف ادم زمانی رخ می دهد که مایع لنفاوی در بافت‌ها تجمع پیدا می کند و باعث ابتلا به ادم بدون گوده گذاری در اندام های تحتانی بدن مانند پاها می‌شود. پزشکان لنف ادم را بسته به منشاء عارضه به دو نوع اولیه یا ثانویه طبقه بندی می کنند. لنف ادم اولیه نتیجه یک بیماری نادر و ارثی است که در اثر عدم رشد صحیح غدد لنفاوی رخ می دهد و می تواند در مراحل مختلف زندگی ظاهر شود. نمونه ای از بیماری لنف ادم اولیه، بیماری میلوری است، یک بیماری ژنتیکی که منجر به اختلال در عملکرد لنفاوی و در نتیجه تورم در پاها می شود.

لنف ادم ثانویه بسیار شایع تر است زیرا معمولاً در نتیجه آسیب به سیستم لنفاوی کاملاً توسعه یافته رخ می دهد. لنف ادم ثانویه زمانی ظاهر می شود که جریان مایع لنفاوی توسط سلول های سرطانی مسدود شود. همچنین برخی دیگر از عوامل مانند فشرده شدن لنف به دلیل فشار تومور و پرتودرمانی که اغلب برای برخی سرطان ها استفاده می شود می توانند باعث وارد شدن آسیب به غدد لنفاوی شوند. آسیب مزمن و طولانی به غدد لنفاوی یکی از مهمترین دلایل ابتلا به لنف ادم ثانویه است. لنف ادم ثانویه معمولاً در افرادی که تحت درمان سرطان سینه قرار گرفته اند، در نتیجه برداشتن غدد لنفاوی رخ می دهد.

نوشته های مشابه
افزایش وزن بعد از جراحی || پزشکتافزایش وزن بعد از جراحی || پزشکت
افزایش وزن بعد از جراحی
کبودی لب ها یا تغییر رنگ آنها نشان دهنده چیست؟ || پزشکتکبودی لب ها یا تغییر رنگ آنها نشان دهنده چیست؟ || پزشکت
علت کبودی لب ها و تغییر رنگ آنها چیست؟

شایع ترین علت لنف ادم کودکان وضعیتی به نام فیلاریازیس لنفاوی است. این عفونت انگلی با نام دیگر پیل پایی نیز شناخته می شود و معمولاً توسط کرم فیلاریازیز کودکان را مبتلا می کند. ابتلا به بیماری فیل پایی باعث تورم شدید در دست ها، پاها و همچنین اندام های تناسلی کودک می شود. یکی از مهمترین راههای انتقال این بیماری نیش پشه بیمار است. همچنین پوست کودک در اثر ابتلا به این بیماری عفونی ضخیم و دردناک می شود.

میکس ادم

میکس ادم در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید درمان نشده یا پیشرفته رخ می دهد و معمولا با سطوح پایین هورمون های تیروئید مشخص می شود. ابتلا به این وضعیت می تواند منجر به افزایش تجمع مایعات در فضای میان بافتی شود که اغلب روی پاها، چشم ها یا دهان تأثیر می گذارد. میکس ادم که ساق پا را تحت تاثیر قرار می دهد شایع ترین نوع ادم است. همچنین ادم دور چشم همراه با تورم پلک ها نیز اغلب در بیماران مبتلا به کم کاری شدید تیروئید بروز می کند.

عدم مراجعه به موقع به پزشک و مزمن شدن بیماری کم کاری تیروئید یکی از مهمترین علل ابتلا به میکس ادم است. میکس ادم می تواند باعث بروز علائم شدیدی از جمله از بین رفتن هوشیاری و کاهش شدید دمای بدن شود. ابتلا به میکس ادم به دلیل افزایش خطر مرگ یک اورژانس پزشکی است و بیمار باید هر چه سریع تر تحت درمان قرار بگیرد.

آنژیوادم

ادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکتادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکت

آنژیوادم به تورم موضعی پوست گفته می شود. این بیماری شباهت زیادی به کهیر دارد و گاهی ممکن است علائم آن با بیماری کهیر اشتباه گرفته شود. یکی از راههای تشخیص آنژیوادم از کهیر این است که آنژیوادم بافت های عمیق تری از پوست را درگیر می کند. این نوع ادم معمولاً نتیجه واکنش به برخی از آلرژن‌ها، مانند آجیل یا مصرف داروهای خاص است. با این حال، در برخی موارد، علت ابتلا به این بیماری ناشناخته است.

برخی از واکنش های آلرژیک بسیار شدید هستند و می توانند باعث واکنش های آنافیلاکتیک شوند. واکنش آنافیلاکتیک در صورت عدم مراجعه سریع به پزشک می تواند باعث مرگ بیمار شود. در موارد نادر، بروز آنژیوادم ممکن است ارثی باشد. آنژیوادم معمولاً باعث تورم در صورت، زبان، حنجره، شکم، بازوها یا پاها می شود. اگر تورم قسمت بالایی حنجره را درگیر کند، باعث مختل شدن تنفس و در نتیجه خطر مرگ می شود.

لیپدما

لیپدما یک بیماری مزمن است که به تجمع چربی در لایه زیر پوست گفته می شود. علت دقیق ابتلا به لیپدما هنوز از نظر علمی نامشخص است اما با این حال این بیماری در برخی موارد می تواند ناشی از علل هورمونی باشد. لیپدما غالباً پاها و باسن را تحت تأثیر قرار می دهد و تقریباً به طور انحصاری پس از بلوغ رخ می دهد. بررسی ها نشان می دهد که از هر ده زن یک نفر به بیماری لیپیدما مبتلا است. این بیماری باعث شل شدن بافت همبند و در نتیجه ایجاد رگ های عنکبوتی در قسمت های تحتانی بدن از جمله ران و ساق پاها می شود.

علائم و نشانه های ادم بدون گوده گذاری چیست؟

ادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکتادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکت

علائم و نشانه های ادم بدون گوده گذاری ممکن است بسته به علت زمینه ای متفاوت باشد. به طور کلی بخش‌های آسیب‌دیده بدن حساسیت بیشتری به لمس دارند. ادم بدون گوده گذاری هیچ پاسخی به فشار دست یا انگشت نمی دهد، یعنی فشار دست هیچ فرورفتگی در بدن ایجاد نمی کند. همچنین ادم در پا می تواند باعث احساس سنگینی در اندام تحتانی شود و در راه رفتن اختلال ایجاد کند. ادم شدید بدون گوده گذاری باعث محدود شدن جریان خون بدن می شود. این نوع ادم اغلب با علائمی مانند زخم‌ها و گاهی عفونت‌ها بر روی پوست همراه است.

تشخیص ادم بدون گوده گذاری چگونه است؟

ادم بدون گوده گذاری معمولاً از طریق بررسی تاریخچه پزشکی دقیق فرد و معاینه فیزیکی نواحی آسیب بدن ارزیابی می شود. موارد مشکوک به لنف ادم، باتوجه به جایی که ادم در آن قرار دارد، پزشک با نیشگون گرفتن و بلند کردن پوست بالای دست یا پا می تواند نوع و شدت بیماری را ارزیابی کند. اگر پوست به قدری سفت و منقبض باشد که امکان نیشگون گرفتن آن وجود نداشته باشد، این علامت ابتلا به لنف ادم است. اگر پوست انقباض زیادی نداشته باشد و بتوان آن را نیشگون گرفت، علامت منفی است و احتمال ابتلا به نوع دیگری از ادم گوده گذاری دار یا بدون گوده گذاری را نشان می دهد.

روش‌های تشخیص تکمیلی شامل آزمایش‌های تیروئید یا نوع خاصی از تصویربرداری رادیواکتیو به نام لنفوسینتی‌گرافی است. این تست تصویربرداری حرکت مایعات را در سیستم لنفاوی نشان می‌دهد و می‌تواند اختلالاتی را که ممکن است باعث ایجاد ادم شده باشد را تشخیص دهد. لنفوسینتی گرافی عمدتاً در تشخیص سرطان برای شناسایی غدد لنفاوی اولیه مرتبط با سرطان استفاده می شود. هدف از تشخیص افتراقی معمولاً تعیین بیماری زمینه ای و شروع درمان این بیماری ها است.

ادم بدون گوده گذاری چگونه درمان می شود؟

ادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکتادم بدون حفره نشان دهنده چیست؟ || پرشکت

درمان ادم بدون گوده گذاری تا حد زیادی به تشخیص بیماری زمینه ای که عامل ایجاد این بیماری است، بستگی دارد. بیشتر موارد خفیف لنف ادم می تواند با ورزش برطرف شود. انجام فعالیت های منظم ورزشی جریان لنفاوی را به خصوص در اندام های آسیبی افزایش می دهند. به طور کلی ورزش به گردش بهتر لنف در بدن کمک می کند. در موارد شدیدتر لنف ادم، درمان شامل فیزیوتراپی ضد احتقان، ماساژ لنفاوی، بانداژ چند لایه، یا استفاده از باندهای فشاری خواهد بود.

در صورت ابتلا به میکس ادم، پزشک برای کمک به رفع کم کاری تیروئید معمولا داروهای هورمونی مصنوعی، مانند لووتیروکسین را تجویز می کند. به منظور درمان آنژیوادم، داروهایی مانند آنتی هیستامین ها کورتیکواستروئیدها تجویز می شود. در موارد شدید، ممکن است پزشک برای تسکین التهاب و تورم مصرف داروی اپی نفرین را برای شما تجویز کند. در نهایت، لیپدما را می توان از طریق عمل جراحی درمان کرد. یکی از درمان های جراحی لیپوساکشن یا برداشتن چربی های اضافه است اما لزوماً بیماری به طور کامل درمان نمی شود.

سخن آخر

ادم بدون گوده گذاری زمانی رخ می دهد که مایعات اضافی در بدن جمع می‌شود. تجمع مایعات اضافه در بافت های بدن با تورم همراه است. در صورت ابتلا به ادم اگر پوست بدن شما کاملا سفت و منقبض باشد به طوری که با فشار دچار فرورفتگی نشود، نشان می دهد که شما به ادم بدون گوده گذاری مبتلا هستید. ادم معمولاً اندام های تحتانی بدن را درگیر می کند و اغلب ناشی از ابتلا به بیماری های زمینه ای است که بر عملکرد سیستم لنفاوی بدن تأثیر می‌گذارند.

وجود ادم در اندام های تحتانی مانند ران و ساق پاها معمولا باعث بروز نارسایی های وریدی مختلف می شود زیرا سیاهرگ در بازگشت خون به قلب دچار مشکلات زیادی خواهد شد. تشخیص ادم بدون گوده گذاری شامل بررسی کامل تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و گاهی آزمایش خون و تصویربرداری است. درمان ادم بدون گوده گذاری تا حد زیادی به علت اصلی بستگی دارد.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
https://www.osmosis.org
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
راه‌اندازی مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی اصفهان به همّت فولاد مبارکه
ارتقای کیفیت آهک تولیدی در ناحیه آهن‌سازی فولاد مبارکه
پشت پرده لو رفتن سوالات کنکور 1401
۵ اقدام مهم که باید بعد از وقوع تصادف انجام دهید
دانلود آهنگ محمد اتریکس و ایجی رفتی
چرا باید آینه کاری در خانه داشته باشیم؟
محمود مرادی – آرومه جونم
پویا آرین مهر و محسن آرین مهر – ازت ممنونم
دانلود آهنگ آریان دل من گیرته
شهاب رمضان – دلم تنگه برات
جزئیات تعطیلی تهران در 13 تیر 1401 / کدام ادارات تعطیل شدند؟
دانلود آهنگ شهاب رمضان به نام دلم تنگه برات
دانلود آهنگ گروه ایدنز (آری وان و حبسی) قفلم روت
اسم مستعار برای رفیق دختر و پسر [خنده دار] به فارسی و انگلیسی
جزئیات تصرف دومین شهر اوکراین توسط روسیه/ پوتین کشور زلنسکی را کامل می گیرد؟
تیکه سنگین جوانه دلشاد به گشت ارشاد | جوانه دلشاد حجاب را مسخره کرد
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
مهدی پاکدل برای اولین بار پدر شد | تصویر لو رفته از فرزند اول مهدی پاکدل
رونمایی مهران مدیری از همسرش | اولین عکس از همسر مهران مدیری منتشر شد
تولد لوکس دنیا مدنی در کوه های آلپ | دنیا مدنی تیتر اخبار خارجی
متن آهنگ دلم تنگه برات شهاب رمضان
نقاشی دخترانه کودکانه بامزه و فانتزی، جدید و زیبا، ساده و آسان
ناسا زمان ماموریت آرتمیس ۱ را اعلام کرد
شرایط جدید دولت سیزدهم برای مستاجرها / بسته معیشتی دولت به کدام خانوارها می رسد؟
کوین یامگا در فصل 22 از استقلال جدا می شود؟
امیر جوادی – بازی
معنی و تعبیر مرغ در فال قهوه در بالا و پایین فنجان چیست؟
امید الوند – دلداده
جعفر یاراحمدی و محمد یاوری – همیشه عاشقم
علی هورام – با کیفیت
دانلود گلچین آهنگ های جدید معین زد (۱۴۰۱ – ۲۰۲۲)
تجاوز به دختر جوان در پاتوق معتادان !
کلیپ طرز تهيه آب دوغ خيار
الناز حبیبی باز هم زیر تیغ جراحان رفت | تغییرات چهره الناز حبیبی کولاک کرد
برنامه دولت سیزدهم برای تقویت شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد
دانلود آهنگ خه‌نه‌به‌ندان از آیت احمدنژاد (خنبندان)
دانلود برنامه White Noise for sleep & relax اپلیکیشن مجموعه موسیقی آرامش بخش خواب اندروید
فیلم لو رفته از رقص علی شادمان جلوی همسرش | آبروی رفته علی شادمان بر می گردد؟
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
رونمایی بهرام افشاری از همسر جدیدش | بهرام افشاری بلاخره به بیتا رسید
قوی ترین کودک شش ساله جهان | حرکت باور نکردنی کودک ایرانی
کلیپ برپا کردن آتش با کاغذ و خودکار
تکمیل ظرفیت دکتری سراسری بهمن ماه 1401 – نیمسال دوم
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مراغه 1401 – 1402
فرزام فرازمند – پازل
فیلم لو رفته از رقص علی شادمان جلوی همسرش | آبروی رفته علی شادمان بر می گردد؟
سازماندهی شرکت ها برای تدوین سند استقرار فناوری‌های نسل چهار
تهدید به مرگ در پی افشاگری درباره سگ های ولگرد
متن آهنگ چه حیف معین زد
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مرند 1401 – 1402
کلیپ چالش های مهم زوجین در اوایل ازدواج
حمید جمالی – چشمانت
معرفی خودرو جدید و اختصاصی کرمان موتور با همکاری شرکت های معتبر اروپایی
تحقق بیش از 98 درصدی برنامه سه ماهه افزایش تولید خودرو
پژمان جمشیدی آبروی سام درخشانی را برد | جبران مصاحبه جنجالی سام درخشانی
دانلود آهنگ معین زد به نام چه حیف
با شلوار لگ چه کفشی بپوشیم؟
دانلود آهنگ آغلار از آوات یگانه | آهنگ لکی و ترکی
دانلود گلچین آهنگ های جدید مجید رضوی (۱۴۰۱ – ۲۰۲۲)
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
اقدام صرافی های آمریکا برای رشد بیت کوین
چشم‌انداز بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، پرداخت وام با کارمزد صفر درصد است
دولت در بانک‌های قرض‌الحسنه سپرده‌گذاری کند
مدیرعامل بیمه ملت استعفا داد
تعیین ضرب‌الاجل مدیرعامل بانک ملت برای پرداخت حداکثر ١٥ روزه تسهیلات ازدواج
کلیپ آموزش کاشت جعفری در منزل
نوبت دکتر و لیست بهترین دکتر روانشناس ایران به همراه شماره تماس و آدرس
پیش بینی هواشناسی، 12 تیر 1401
مواد غذایی مناسب برای مهار سرطان
این 2 برادر به خاطر یک تکه زمین جان دادند!
روز جهانی پست ۱۴۰۱ / روز پستچی 1401 چه روزی است
تصمیم نهایی بایدن برای برجام چیست؟
کلیپ معبد بودایی دورافتاده بر فراز کوهستان
مهمترین اهداف شرکت افزایش سرمایه و ورود به عرصه دیپلماسی اقتصادی است
ببینید | عکس لو رفته از بازیگران سریال جیران آشوب درست کرد | پشت پرده بازیگران سریال جیران
شعبه بندرعباس شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران افتتاح شد
کلیپ همخوانی نسخه عربی “سلام فرمانده” توسط هزاران عراقی در بصره
لیلا بلوکات ثروت همسر خود را به رخ کشید | کیف یرند و گران قیمت لیلا بلوکات حاشیه ساز شد
برنده نهایی جوکر مشخص شد | سکانس لو رفته از دادن جایزه به دست احسان علیخانی
سیامک هنرور – سون نفسیم
برگه ها