ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

جزییات نقد بیژن بیرنگ به مدیران تلویزیون

تیتربرتر: بیژن بیرنگ درباره تغییر مدیران شبکه‌های تلویزیونی و معاون سیما می‌گوید: نه جوان بودن مهم است، نه پیر و مسن بودن؛ کار در تلویزیون دانش و تجربه می‌خواهد.

نقد صریح بیژن بیرنگ به ترویج بی‌تجربگی در تلویزیون

نقد صریح بیژن بیرنگ به ترویج بی‌تجربگی در تلویزیون نقد صریح بیژن بیرنگ به ترویج بی‌تجربگی در تلویزیون

بیژن بیرنگ ـ کارگردان و تهیه کننده باسابقه سینما و تلویزیون ـ که مدت ها حاضر به شرکت در مصاحبه ای نبود، حالا به سخن آمده و درباره جابه جایی‌ها و تغییرات اخیر مدیران تلویزیون که سازمان صداوسیما را به سمت جوانگرایی سوق داده است، به ایسنا می گوید: جوان گرایی و این حرف ها یکسری توهمات است؛ مثلا چرا ما نباید در مسأله آب یک متخصص نود ساله را صدا کنیم که شرایط را درست کند و به جایش جوانگرایی کنیم و یک بچه بیست ساله را بیاوریم که مسائل را حل کند؟ پس تجربه کجای کار است؟ تجربه در دنیا هیچ نقشی ندارد؟ سواد نقشی ندارد؟ مثلا اگر یک آدم ۲۰ ـ ۳۰ ساله را مدیر یک شبکه کنیم، می‌خواهیم چه اتفاقی بیفتد، وقتی که کار نکرده، دستیاری نکرده، آموزش ندیده و تجربه نکرده است؟ معلوم است که اشتباه می‌کند.

او در پاسخ به اینکه پیشنهادش به مدیران جدید تلویزیون و معاون جدیدی سیما چیست؟ تصریح می کند: پیشنهادم این است که اگر این کاره نیستند، وقت هیچکس را نگیرند، استعفا بدهند و بروند. با پیشنهاد، کسی کاری یاد نمی‌گیرد!

این کارگردان پیشکسوت که همراه با مرحوم مسعود رسام، ساخت سریال خاطره انگیز «خانه سبز» با بازی مرحوم خسرو شکیبایی را در کارنامه دارد، با بیان اینکه در حال حاضر نه تلویزیون تماشا می کند و نه با این رسانه همکاری می کند، تصریح می کند: آن زمان که من با تلویزیون کار می‌کردم، مدیرها و آدم‌ها این شکلی نبودند. الان می‌خواهید معجزه اتفاق بیفتد؟

بیرنگ در ادامه با بازگویی اظهارنظری از جان هیوستون، کارگردان شناخته شده آمریکایی، درباره وظایف تهیه کننده و نیز تشبیه کردن تلویزیون به یک تهیه کننده بزرگ، عنوان می کند: از نظر من تلویزیون تهیه کننده بزرگ است؛ ما که به عنوان تهیه کننده کار می‌کردیم، تهیه کننده نبودیم، ما فقط تهیه کننده اجرایی بودیم. جان هیوستون درباره وظایف یک تهیه کننده می‌گوید: ۵۰ درصد وظیفه یک تهیه کننده انتخاب درست است؛ یعنی با انتخاب درست ۵۰ درصد کار درست می‌شود. ۱۰ درصد ویژگی های آدم‌هاست. هر کسی ویژگی خاص خودش را دارد که قاعدتا برای هیچکس ۱۰ درصدش کامل نمی‌شود. ۲۰ درصد خلاقیت است که از این ۲۰ درصد هم کسی نمی‌تواند ۱۰۰ درصدش را خالق باشد، جز خداوند تبارک و تعالی. ۲۰ درصد از کیفیت کار می ماند که هیچ موقع این ۲۰ درصد هم پر نمی‌شود. هیچکاری نمی‌تواند ۹۰ درصد خوب باشد؛ نهایت ۸۰ درصد خوب می شود؛ بنابراین این کارگردان آمریکایی نتیجه می‌گیرد که بزرگترین وظیفه تهیه کننده انتخاب درست است. پس اگر تلویزیون به عنوان یک تهیه کننده، مدیرانش را درست انتخاب کند و اگر مدیرانش لایق باشند و آن‌ها هم انتخاب ‌های درستی کنند، یک شبکه راه می‌افتد.

او می افزاید: اگر تلویزیون در انتخاب مدیران درست عمل کند و مدیران در انتخاب عوامل و برنامه سازان درست عمل کنند، از یک مصاحبه گرفته تا یک سریال، کار راه می‌افتد؛ مثلا اگر یک مدیر شبکه آقای ایرج طهماسب را انتخاب کند، ۵۰ درصد راه را رفته است. از ۵۰ درصد باقی هم چند درصد بالا درست می‌شود و کاری درحد ۶۰ ـ ۷۰ درصد می‌شود که کار خوبی از آب درمی‌آید. ولی اگر از اول انتخاب آن‌ها آقای طهماسب نباشد و کار آقای طهماسب را به آدم دیگری بدهند، دیگر معجزه‌ای اتفاق نمی‌افتد.

بیرنگ با توضیح اینکه برای دستیابی به نتیجه ایده‌آل و دلخواه باید انتخاب درستی داشته و در مسیر درستی گام برداشت، خاطرنشان می کند: اگر انتخاب‌هایت اشتباه باشد، هیچ راه چاره ای وجود ندارد و اتفاقی هم نمی‌افتد. تو باید تدارک را درست بچینی تا معجزه هم کمک کند.

کارگردان سریال «همسران» با یادآوریِ یک روایت طنزآمیز عنوان می کند: می‌گویند شخصی رفته بود پیش بزرگی، دعا می‌کرد که بلیتش را برنده کند و گریه می‌کرد. یک شب آن بزرگ به خوابش آمد و گفت تو باید یک بلیط بخری که من برنده‌اش کنم! قصه ما همین است. اگر هر کسی سر جایش باشد، کارها درست می‌شود. آدم هایی که در جای نادرست قرار می‌گیرند را می‌خواهیم با مشورت و راهنمایی به جایی برسانیم که نمی‌شود.

بیژن بیرنگ ساخت سریال‌های خاطره انگیزی همچون «همسران» و «خانه سبز» و نیز تهیه کنندگی مجموعه‌هایی همچون «تولدی دیگر» و «دنیای شیرین دریا» را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده است.

مطالب مرتبط:

بهدخت ولیان نقش افرا در سریال میدان سرخ بازیگر نقش اعلا در سریال میدان سرخ کیست؟

بیوگرافی بیژن بیرنگ کارگردان

بیوگرافی بیژن بیرنگ کارگردان بیوگرافی بیژن بیرنگ کارگردان

بیژن بیرنگ, کارگردان, تهیه کننده و فیلمنامه نویس ایرانی سینما و تلویزیون است. او متولد ۱۳۲۸ در تبریز است. وی دانش آموخته ادبیات نمایشی از دانشگاه هنرهای دراماتیک و دارای مدرک کارشناسی ارشد در فناوری آموزشی از دانشگاه جنوب کالیفرنیا است.

او در سال ۱۳۷۵ مجموعه تلویزیونی خانه سبز و سریال همسران کارگردانی کرد که هنوز هم با گذشت سال های زیادی از ساخت آنها، یکی از پر بیننده ترین و محبوت ترین سریال های تلویزیونی هستند که برای همیشه در تاریخ سریال ‌سازی ایران ماندگار شدند.

همسر و فرزندان بیژن بیرنگ

بیژن بیرنگ سالها پیش ازدواج کرده و حاصل این ادواج دو فرزند به نام های علی و صحرا می باشد که پسرش علی در کار موسیقی فعالیت دارد و دخترش نیز وارد بازیگری شده است.

سوابق بیژن بیرنگ از عکاسی تا کارگردانی

سوابق بیژن بیرنگ از عکاسی تا کارگردانی سوابق بیژن بیرنگ از عکاسی تا کارگردانی

بیرنگ که دانش ‌آموخته فناوری آموزش از دانشگاه کالیفرنیای آمریکاست و پیش از کارگردانی و تهیه کنندگی سریال های «همسران» و «خانه سبز» و چاق و لاغر؛ حوزه تصویر فعالیت داشت.

بیژن بیرنگ فعالیت سینمایی را همراه با مسعود رسام در سال ۶۵ با فیلم تلویزیونی در خانه شروع کرد سپس فیلمنامه فیلم سینمایی هی جو را نوشت . وی در کنار گروه های محدود برنامه ساز صدا و سیما در سال های بعد از انقلاب به ساخت برنامه های طنز و برنامه های کودکان پرداخت؛ که از آن جمله می توان به چاق و لاغر اشاره کرد که از سریال های محبوب تلویزیونی کودکان در دهه شصت به شمار می رود.

وی در دهه ۶۰ سریال «چاق و لاغر» برای گروه کودک و نوجوان به مناسبت دهه فجر را کارگردانی کرد و با ساخت فیلم سینمایی «علی و غول جنگل» وارد سینما شد.

او آثار زیادی را در حوزه کودک و نوجوان کارگردانی و تهیه کنندگی کرده که از جمله میتوان به سریال های دنیای شیرین»، «دنیای شیرین دریا»، «مجید دلبندم»، «قطار ابدی»، «سیب خنده» و… اشاره کرد.

علت کناره گیری از تلویزیون بیژن بیرنگ

علت کناره گیری از تلویزیون بیژن بیرنگ علت کناره گیری از تلویزیون بیژن بیرنگ

سال‌هاست که از بیژن بیرنگ در عرصه تولیدات سینمایی و تلویزیونی خبری نیست و این روز‌ها فقط در بستر فضای مجازی و صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام ویدئو‌های کوتاهی با عنوان «من بیرنگ» را تولید می‌کند و به‌واسطه آن حرف‌هایش و دغدغه‌هایش را با مخاطبانش در میان می‌گذارد.

او که سال‌ها با رضا ژیان، مسعود رسام و بهروز بقایی همکار بود و در نتیجۀ این همکاری آثار ماندگاری برای تلویزیون به یادگار گذاشتند، پس از سال‌ها کار و تجربه و خلاقیت در برنامه سازی و مدتی تدریس در دانشگاه، این روزها خانه‌نشین شده است.

واقعیت این است که از حدود ۲۰ سال پیش مشکلاتی پیش آمد که دیگر نتوانستیم با سازمان (صداوسیما) در ارتباط باشیم. ما با این وضعیت به یک تعاملی رسیده‌ایم؛ چیز‌هایی که من می‌خواهم، امکان ساختنشان نیست و چیز‌هایی که آن‌ها می‌خواهند، من امکان ساختنش را ندارم. مدتی هم با خودم می‌گفتم که دوره‌ام گذشته است.

آنچه دیگران می خوانند: جزییاتی از برنامه جدید عادل فردوسی‌پور با نام نود و نه فیلم|ماجرای تولد فردوسی پور+تبریک بازیکن لیورپول

گردآرونده: علیرضا یوسفی

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
سالگرد ازدواج دیوید بکهام و ویکتوریا بکهام
کلیپ آموزش جوشکاری آرگون
نتیجه خلاصه والیبال آمریکا آلمان ۲۰۲۲ امروز
واریز سود سهام عدالت به کجا رسید ؟‌ | خبر خوش برای متقاضیان سهام عدالت
چگونه از خرابی گیربکس اتوماتیک جلوگیری کنیم؟
پخش زنده بازی والیبال آمریکا و آلمان شبکه ورزش
پخش آنلاین والیبال آمریکا آلمان امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
والیبال آمریکا آلمان امروز 14 تیر ساعت چند است؟
دانلود آهنگ یوسف دهقانی با اجازه
چالش توقیف خودرو‌های لوکس در گمرکات مازندران
دانلود آهنگ ئه‌ی هو نازه‌نین از صباح هورامی
دانلود برنامه SpotiQ اپلیکیشن ایکولایزر و تقویت صدا اندروید
کلیپ آتش سوزی برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی
ساعت والیبال ایران لهستان امروز سه شنبه ۱۴ تیر
فال فردا چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ + فال روزانه آنلاین حافظ
راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری 1402
عکس های آنجلینا جولی در رم به همراه فرزندانش
کاسب‌ترین هنرمندان این‌ روزهای ایران کدامند؟
علت مرگ بازیگر سریال پایتخت چه بود | خبری تلخ و شوکه کننده برای سینمای ایران
بی احترامی و بی ادبی گرشا رضایی در کنسرت | گرشا رضایی پشت میکروفون فحاشی کرد
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
ببینید | فیلم پخش شده از دختر مهران مدیری | شهرزاد مدیری آبروی پدر را برد
واکنش همسر اول امین حیایی به بخشیدن جایزه جوکر | امین حیایی چند صد میلیون برای ساخت مدرسه کمک کرد
کلیپ هر آنچه که باید در سه ماهه اول بارداری بدانیم
هجوم وحشتناک مارها به خانه‌ های این شهر
خودداری از انتشار آمار تولید و کیفیت خودروهای داخلی
ایران چگونه مذاکرات برجام را مدیریت می‌کند؟
فریبا نادری: شوهرم قصد ازدواج نداشت
برنده نهایی جوکر مشخص شد| سورپرایز قسمت آخر جوکر
بودجه بندی سوالات کنکور تجربی 1402
خستگی گرمایی چیست و با آن چه کنیم؟
دانلود آهنگ عه‌جه‌ب له تو از ادریس مرانی (عجب له تو)
تزریق دوز چهارم واکسن کووید19
کلیپ هنرنمایی در عرصه فوتبال با یک پا
نکته ای مهم درباره سود سهام عدالت
یارانه عید قربان صحت دارد؟/ چه کسانی مشمول یارانه جدید می‌شوند؟
۱۵ دستورالعمل ساده طب سنتی برای درمان کبد چرب
تصویر روز 14 تیر ماه
نحوه برنامه ریزی کنکور هفتگی و ماهانه 1402
بازدید رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس از غرفه‌های «یونالینک» و «هوش‌سامان»
کلیپ راه‌های پیشگیری از ابتلا به طب کریمه کنگو
قطع دسترسی به سامانه‌ بانکی ایران از خارج کشور
با بچه های موبایل به دست چه کنیم؟
دستگیری عاملان تخریب ۵ خودرو در چیتگر
با طرح رتبه بندی حقوق معلمان چقدر افزایش می یابد؟
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی
کلیپ آیا آدم فضایی‌ها واقعا وجود دارند؟
سرخط خبرهای خودرویی 13 تیرماه + صوت
کلیپ راهکارهای کاهش تهوع در دوران بارداری
کلیپ تنوع زیستی دیدنی در ارتفاعات مازندران
دانلود آهنگ داینی تو داینی از نجمه الدین غلامی (+ متن آهنگ)
طرز تهیه کلوچه زنجبیلی ساده با خمیر مایه
کلیپ تصادفی که منجر به قطعی برق شد
کلیپ شنای نهنگ آبی در کنار یک قایق
چگونه قبض تلفن ثابت را مشاهده و پرداخت کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی گلپایگان 1401 – 1402
آنچه مردان باید در مورد سلامت آلت تناسلی بدانند
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی آران و بیدگل 1401 – 1402
دانلود آهنگ گوزه‌ی هه‌لگرت بو ئاوی از محمد ناهید سراوان (گوزی هلگرت بو آوی)
دانلود مقام به ده‌ستی خوم نیه کوردم از ملا سیدحسین کریمی (به دستی خوم نیه کردم)
دانلود آهنگ ئه‌ی ئومیدی دلی زاری بابا از اسماعیل پیر خدری (ای امیدی دلی زاری بابا)
دانلود آهنگ گول هو حاجی مریه‌م از آوات بوکانی (گل هو حاجی مریم)
دانلود دکلمه جوانی بی ناو از باسط محمد غریب + متن
دانلود آهنگ کولان به کولان از حسین علی (کولان به کولان جاده به جاده)
دانلود آهنگ روژگاریکه از جلال سعید
دانلود آهنگ ئه‌وه‌نده‌م خوش ده‌ویی از آوات بوکانی (اوندم خوش دویی)
دانلود آهنگ په‌پوله‌ی ئازادی از آزاد کلهری (پپوله ی آزادی + متن آهنگ)
دانلود آهنگ ئاخ له‌یل و داخ له‌یل از محمد رضا دارابی (آخ لیل و داخ لیل)
خیانت کردم اما حالا پشیمانم ، چگونه می توانم زندگی ام را سر و سامان دهم!
۷ باور غلط در مراقبت از پوست +مطلب مفید
چگونه روی گوشی‌های اندروید و آیفون کالاف دیوتی موبایل نصب کنیم؟
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی سرعین 1401 – 1402
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی نیر 1401 – 1402
«هسته معاملات» مانع بزرگ معاملات مشتقه
روز نوجوان ۱۴۰۱ / روز نوجوان 1401 چه روزی است
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مشگین شهر 1401 – 1402
مانتو مناسب برای افراد قد کوتاه | انواع مدل مانتو
جزئیات فایل صوتی لو رفته فاطمه معتمدآریا درباره جنبش می تو + فیلم
واکنش احسان علیخانی به حضور خانم ها در جوکر
دانلود آهنگ حامد پارسا بگردم دور چشمات
برگه ها