ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

مگالو آنسفالی یا بزرگ شدن مغز

در مگالو آنسفالی یا ماکرانسفالی، یک کودک به طور غیرعادی مغز بزرگ شده است. مگالو آنسفالی، که گاهی اوقات MEG نامیده می شود، یک مشکل در مغز نوزاد یا کودک است. مغز آنها خیلی بزرگ، خیلی سنگین است و آنطور که باید عمل نمی کند. پزشکان این بیماری را ماکرانسفالی می نامیدند. در اغلب مواقع کودک مبتلا به این وضعیت مشکلات عصبی و رشدی نیز دارد. مگالو آنسفالی می تواند هر دو قسمت مغز یا فقط یک قسمت را تحت تأثیر قرار دهد که در این شرایط همی گالانسفالی نامیده می شود. در حالی که درمانی برای مگالو آنسفالی وجود ندارد، هدف ارائه گزینه های درمانی، بهبود علائم و کیفیت زندگی بیمار است.

گاهی اوقات، والدین و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی متوجه می شوند که سر نوزاد در هنگام تولد یا در چند ماه اول زندگی بزرگ شده است. مواقع دیگر، مغز کودک در سال‌های اولیه رشد غیرمعمولی بزرگ می‌شود.

در یک نوع نادر مگالو آنسفالی به نام همیمگالانسفالی، تنها یک طرف مغز کودک بزرگ می شود. اگر کودکی به این نوع مبتلا باشد، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است در سونوگرافی در دوران بارداری متوجه آن شوند.

مگالو آنسفالی وضعیتی است که در آن مغز شما به طور غیر طبیعی بزرگ است. مغز یک بزرگسال به طور متوسط ​​بین 1300 تا 1400 گرم یا بین 2.87 پوند تا 3.09 پوند وزن دارد. بر اساس دایره المعارف اختلالات عصبی گیل، مغز یک فرد بالغ مبتلا به مگالو آنسفالی بیش از 1600 گرم یا 3.53 پوند وزن دارد.

تفاوت بین مگالو آنسفالی و ماکروسفالی چیست؟

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

ماکروسفالی که مگاسفالی یا مگالوسفالی نیز نامیده می شود، مشکلی در اندازه سر را توصیف می کند. در ماکروسفالی، فرد دارای سر بزرگ است اما لزوماً هیچ مشکل یا ناهنجاری مرتبطی ندارد.

مگالو آنسفالی می تواند باعث ماکروسفالی شود. اما ماکروسفالی همچنین می تواند به دلیل تجمع مایع در مغز شما ( هیدروسفالی ) یا افزایش فشار در جمجمه ایجاد شود.

مگالو آنسفالی ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد. همچنین می تواند در طول زمان توسعه یابد. در برخی موارد، مغز شما ممکن است به دو برابر وزن طبیعی برسد.

مگالو آنسفالی می تواند به تنهایی رخ دهد. ممکن است با هیچ علامتی بروز نکند. همچنین می تواند با طیف گسترده ای از مشکلات عصبی یا نقص های مادرزادی رخ دهد. گاهی اوقات با ماکروسفالی اشتباه گرفته می شود. این وضعیتی است که در آن سر شما بزرگ است اما لزوما غیر طبیعی نیست.

نوشته های مشابه
انزال ضعیف || پزشکتانزال ضعیف || پزشکت
انزال ضعیف
چگونه دکتر شویم؟ | پزشکتچگونه دکتر شویم؟ | پزشکت
چگونه دکتر شویم؟

سه نوع گسترده از مگالو آنسفالی وجود دارد:

مگالو آنسفالی اولیه یا مگالو آنسفالی خوش خیم خانوادگی

مگالو آنسفالی ثانویه، که در نتیجه یک اختلال دیگر رخ می دهد

مگالو آنسفالی یک طرفه یا همی گالانسفالی، زمانی رخ می دهد که نیمی از مغز شما بزرگ شده باشد.

 

مگالو آنسفالی چقدر شایع است؟

مگالو آنسفالی شایع نیست. این بیماری بین 2 تا 6 درصد از کودکان را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه بسیاری از موارد مشکلات قابل توجهی ایجاد نمی کنند. در افراد مبتلا به ماکروسفالی، 10 تا 30 درصد نیز مگالو آنسفالی دارند.

زیرگروه ها هنوز نادرتر هستند:

ناهنجاری مگالانسفالی مویرگی (MCAP) در کمتر از 1 در 1 میلیون تولد رخ می دهد. Megalencephaly-polymicrogyria-polydactyly-hydrocephalus (MPPH) حتی کمتر اتفاق می افتد.

چه کسانی در معرض خطر مگالو آنسفالی هستند؟

مگالو آنسفالی می تواند هر کودکی را تحت تاثیر قرار دهد. این بیماری حداقل سه برابر بیشتر از زنان در مردان تأثیر می گذارد.

مگالو آنسفالی دوطرفه چیست؟

مگالو آنسفالی دو طرفه هر دو قسمت مغز را تحت تاثیر قرار می دهد. (دوطرفه به معنای “دو طرف” است.)

همی گالانسفالی چیست؟

Hemimegalencephaly به این معنی است که فقط یک طرف مغز بزرگ شده است. به آن مگالو آنسفالی یک طرفه نیز می گویند.

 

کودکان مبتلا به همی گالانسفالی اغلب موارد زیر را دارند:

سرهای بزرگ و نامتقارن تشنج فلج جزئی مشکلات رشد شناختی

انواع مگالو آنسفالی چیست؟

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی مگالو آنسفالی را بر اساس نحوه تأثیر آن بر افراد و اینکه آیا با سایر اختلالات رخ می دهد یا خیر، طبقه بندی می کنند. انواع مگالو آنسفالی، عبارتند از:

مگالو آنسفالی خوش خیم خانوادگی یا مگالو آنسفالی ایدیوپاتیک

کودکان سر غیرعادی بزرگی دارند اما علائم یا مشکلات عصبی دیگری ندارند. معمولاً در این موارد، اندازه سر یکی یا هر دوی آنها افزایش یافته است. اندازه سر کودک اغلب تا 18 ماهگی افزایش می یابد. سپس تثبیت می شود.

مگالو آنسفالی آناتومیک

یک جهش (تغییر) ژنی باعث این نوع مگالو آنسفالی می شود. کودکان مگالو آنسفالی همراه با سایر مشکلات رشدی دارند. شرایط مرتبط با مگالو آنسفالی آناتومیک عبارتند از:

آکندروپلازی، نوعی دیسپلازی اسکلتی (کوتولگی)

سندرم سوتوس، یک اختلال رشد ژنتیکی سندرم ویور، وضعیتی که شامل قد بلند است. ناهنجاری مگالانسفالی-مویرگی (MCAP)، ترکیبی از مگالو آنسفالی و مشکلات عروق خونی سندرم پرتزل، اختلالی که ترکیبی از مشکلات اسکلتی، ناهنجاری های مغزی و مشکلات قلب و سایر اندام ها است. سندرم سیمپسون گلابی بهمل (SGBS)، یک سندرم رشد بیش از حد است که بیشتر مردان را مبتلا می کند. Megalencephaly-polymicrogyria-polydactyly-hydrocephalus (MPPH)، وضعیتی که شامل چندین نقص مادرزادی است. سندرم Bannayan-Riley-Ruvalcaba (BRRS)، یک بیماری ژنتیکی که در آن افراد تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) و سرطانی رشد می کنند.

مگالو آنسفالی متابولیک

برخی از افراد مبتلا به مگالو آنسفالی همراه با خطاهای متابولیک هستند – مشکلاتی در مورد چگونگی تجزیه بدن و مصرف انرژی. کودکان مبتلا به مگالو آنسفالی متابولیک معمولاً مشکلات عصبی و تاخیر در رشد همراه با شرایط متابولیک دارند.

اختلالات متابولیک مرتبط با مگالو آنسفالی عبارتند از:

نقص اسیدهای آلی، باعث ایجاد سایز غیر طبیعی سر و مشکلات حرکتی عضلات می شود. آنسفالوپاتی های متابولیک، مانند بیماری کاناوان و بیماری اسکندر . بیماری های ذخیره لیزوزومی، از جمله بیماری تای ساکس و بیماری ساندوف

ناهنجاری مگالو آنسفالی مویرگی (MCAP) چیست؟

ناهنجاری مگالانسفالی مویرگی (MCAP) یک بیماری نادر است. علاوه بر اندازه بزرگ سر، بسیاری از سیستم های بدن را شامل می شود، از جمله:

مغز پوست رگ های خونی بافت همبند

معمولا، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی MCAP را هنگام تولد نوزاد تشخیص می دهند. کودکانی که با MCAP متولد می شوند:

سرهای بسیار بزرگ برای بدنشان، از جمله بزرگ شدن مغز (مگالو آنسفالی) مشکلات مویرگ ها، رگ های خونی کوچک سایر مشکلات عصبی

چه چیزی باعث مگالو آنسفالی می شود؟

محققان فکر می کنند مگالو آنسفالی نتیجه یک اشتباه در نحوه تولید سلول های مغز است. نورون ها یا سلول های عصبی برای تشکیل سلول های جدید تقسیم می شوند. این فرآیند تکثیر نورون نامیده می شود.

به طور معمول، بدن شما این فرآیند را برای تولید تعداد مناسب سلول در زمان مناسب تنظیم می کند. اما نوزادان و کودکان مبتلا به مگالو آنسفالی سلول های زیادی تولید می کنند. این ممکن است در حین رشد یا به عنوان بخشی از اختلال دیگری که دارند اتفاق بیفتد.

علائم مگالو آنسفالی چیست؟

گاهی اوقات مگالو آنسفالی خود به خود و بدون هیچ علامتی اتفاق می افتد. گاهی اوقات، همراه با سایر مشکلات عصبی و نقایص مادرزادی است. در این موارد، سندرم یا وضعیت دیگر ممکن است باعث مگالو آنسفالی شود.

علائم مگالو آنسفالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تاخیر در رشد تشنج ( صرع ) مشکلات عصبی (ناهنجاری های مغز و نخاع)

چه شرایط دیگری با مگالو آنسفالی مرتبط است؟

مگالو آنسفالی می تواند به عنوان بخشی از بسیاری از بیماری ها و سندرم های دیگر رخ دهد، از جمله:

سندرم کلیپل-ترونای (KTS). لوکودیستروفی ها نوروفیبروماتوز 1 (NF1). سندرم های خال اپیدرمی که باعث رشد پوستی به نام خال می شود. توبروس اسکلروزیس (TS)، یک بیماری ژنتیکی که باعث رشد تومورهای خوش خیم می شود. سندرم Beckwith-Wiedemann، یک سندرم رشد بیش از حد که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد.

مگالو آنسفالی چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. آنها سر فرزند شما را با استفاده از یک نوار اندازه گیری می کنند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما اندازه‌گیری را بر اساس نمودار رشد مطابق با اندازه‌گیری‌های معمولی برای سن، جنس و قد فرزندتان بررسی می‌کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است سر شما (والدین) را برای مقایسه اندازه گیری کند.

فرزند شما ممکن است معاینات تصویربرداری از جمله MRI نیز داشته باشد.

گزینه های درمانی برای مگالو آنسفالی چیست؟

در حال حاضر، هیچ درمانی برای مگالو آنسفالی وجود ندارد. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی یک برنامه درمانی بر اساس اختلالات و شرایط مرتبط ایجاد می کنند. برنامه درمانی کودک شما علائم و نیازهای او را در نظر می گیرد.

به عنوان مثال، هدف تیم مراقبت از فرزند شما کنترل صرع است، زیرا کودکان مبتلا به مگالو آنسفالی اغلب تشنج های زیادی دارند. گفتار، زبان و کاردرمانی می تواند از کودکانی که دارای تاخیر رشد هستند نیز حمایت کند.

آیا مگالو آنسفالی قابل پیشگیری است؟

هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از مگالو آنسفالی وجود ندارد. اگر به سابقه خانوادگی مگالو آنسفالی مشکوک هستید، می توانید با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید. آنها می توانند به شما در ارزیابی خطر انتقال مگالو آنسفالی به فرزندتان کمک کنند.

پیش آگهی کودکان مبتلا به مگالو آنسفالی چیست؟

پیش آگهی فرزند شما به شرایط دیگری بستگی دارد. علت اصلی مگالو آنسفالی نیز نقش دارد. در اصل پیش آگهی بلند مدت به شدت بیماری بستگی دارد. بسیاری از کودکانی که اندازه مغز بزرگی دارند، هیچ علامت مشکلی ندارند.

برای کسانی که علائم دارند، کودکان مبتلا به مگالو آنسفالی دوطرفه بهتر از کودکان مبتلا به همی گالانسفالی هستند. اما از آنجایی که این شرایط غیر معمول هستند، هر کودک ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشد.

در موارد دیگر، علائم شما ممکن است شدید باشد. به عنوان مثال، تشنج، فلج، و اختلالات شناختی می تواند محدود کننده باشد. اگر این علائم را دارید، ممکن است به درمان های فیزیکی، گفتاری یا کار درمانی نیاز داشته باشید. کودکان مبتلا به این علائم ممکن است به کلاس های آموزشی ویژه نیز نیاز داشته باشند.

 

چگونه می توانم از فرزندم مبتلا به مگالو آنسفالی مراقبت کنم؟

فرزند شما یک تیم مراقبت قوی خواهد داشت. آنها با هم برنامه ای را برای مطابقت با نیازهای فرزندتان ایجاد می کنند. تیم مراقبت از کودک شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

متخصص اطفال متخصصان رشد جراح مغز و اعصاب متخصص مغز و اعصاب متخصص گفتار، کار و فیزیوتراپی سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی

در مورد مگالو آنسفالی چه چیزی باید از پزشک بپرسم؟

اگر کودک شما تشخیص مگالو آنسفالی را دریافت کرد، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بپرسید:

فرزند من چه نوع مگالو آنسفالی دارد؟ آیا فرزند من شرایط دیگری دارد؟ چه نوع درمانی بهترین نتیجه را خواهد داشت؟ چگونه می توانیم علائم آنها را بهبود بخشیم؟

مگالو آنسفالی (MEG) زمانی به عنوان ماکرانسفالی شناخته می شد. در این وضعیت، اندازه مغز و سر نوزاد یا کودک به طور غیرعادی بزرگ شده است. این وضعیت ممکن است به خودی خود یا با شرایط دیگری رخ دهد. کودکان مبتلا به MEG اغلب مشکلات عصبی و رشدی دارند. هیچ درمانی برای مگالو آنسفالی وجود ندارد، اما درمان می تواند به کنترل تشنج و بهبود علائم دیگر کمک کند. اگر متوجه شدید اندازه سر فرزندتان غیرعادی است یا علائم نگران کننده دیگری دارد، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان صحبت کنید.

https://my.clevelandclinic.org/health/articles/6069-megalencephaly

https://www.healthline.com/health/megalencephaly

 

var params = {limit: 5, online:true, skill: []};
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
اسم مستعار برای رفیق دختر و پسر [خنده دار] به فارسی و انگلیسی
جزئیات تصرف دومین شهر اوکراین توسط روسیه/ پوتین کشور زلنسکی را کامل می گیرد؟
تیکه سنگین جوانه دلشاد به گشت ارشاد | جوانه دلشاد حجاب را مسخره کرد
تبریک تولد احساسی پژمان بازغی | پژمان بازغی از عشق جدیدش بعد ازطلاق رونمایی کرد
مهدی پاکدل برای اولین بار پدر شد | تصویر لو رفته از فرزند اول مهدی پاکدل
رونمایی مهران مدیری از همسرش | اولین عکس از همسر مهران مدیری منتشر شد
تولد لوکس دنیا مدنی در کوه های آلپ | دنیا مدنی تیتر اخبار خارجی
متن آهنگ دلم تنگه برات شهاب رمضان
نقاشی دخترانه کودکانه بامزه و فانتزی، جدید و زیبا، ساده و آسان
ناسا زمان ماموریت آرتمیس ۱ را اعلام کرد
شرایط جدید دولت سیزدهم برای مستاجرها / بسته معیشتی دولت به کدام خانوارها می رسد؟
کوین یامگا در فصل 22 از استقلال جدا می شود؟
امیر جوادی – بازی
معنی و تعبیر مرغ در فال قهوه در بالا و پایین فنجان چیست؟
امید الوند – دلداده
جعفر یاراحمدی و محمد یاوری – همیشه عاشقم
علی هورام – با کیفیت
دانلود گلچین آهنگ های جدید معین زد (۱۴۰۱ – ۲۰۲۲)
تجاوز به دختر جوان در پاتوق معتادان !
کلیپ طرز تهيه آب دوغ خيار
الناز حبیبی باز هم زیر تیغ جراحان رفت | تغییرات چهره الناز حبیبی کولاک کرد
برنامه دولت سیزدهم برای تقویت شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد
دانلود آهنگ خه‌نه‌به‌ندان از آیت احمدنژاد (خنبندان)
دانلود برنامه White Noise for sleep & relax اپلیکیشن مجموعه موسیقی آرامش بخش خواب اندروید
فیلم لو رفته از رقص علی شادمان جلوی همسرش | آبروی رفته علی شادمان بر می گردد؟
جواد عزیتی از همسر خود جدا شد | مه لقا باقری طلاقش را علنی کرد
رونمایی بهرام افشاری از همسر جدیدش | بهرام افشاری بلاخره به بیتا رسید
قوی ترین کودک شش ساله جهان | حرکت باور نکردنی کودک ایرانی
کلیپ برپا کردن آتش با کاغذ و خودکار
تکمیل ظرفیت دکتری سراسری بهمن ماه 1401 – نیمسال دوم
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مراغه 1401 – 1402
فرزام فرازمند – پازل
فیلم لو رفته از رقص علی شادمان جلوی همسرش | آبروی رفته علی شادمان بر می گردد؟
سازماندهی شرکت ها برای تدوین سند استقرار فناوری‌های نسل چهار
تهدید به مرگ در پی افشاگری درباره سگ های ولگرد
متن آهنگ چه حیف معین زد
اعلام نتایج آزمون مدارس نمونه دولتی مرند 1401 – 1402
کلیپ چالش های مهم زوجین در اوایل ازدواج
حمید جمالی – چشمانت
معرفی خودرو جدید و اختصاصی کرمان موتور با همکاری شرکت های معتبر اروپایی
تحقق بیش از 98 درصدی برنامه سه ماهه افزایش تولید خودرو
پژمان جمشیدی آبروی سام درخشانی را برد | جبران مصاحبه جنجالی سام درخشانی
دانلود آهنگ معین زد به نام چه حیف
با شلوار لگ چه کفشی بپوشیم؟
دانلود آهنگ آغلار از آوات یگانه | آهنگ لکی و ترکی
دانلود گلچین آهنگ های جدید مجید رضوی (۱۴۰۱ – ۲۰۲۲)
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
اقدام صرافی های آمریکا برای رشد بیت کوین
چشم‌انداز بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، پرداخت وام با کارمزد صفر درصد است
دولت در بانک‌های قرض‌الحسنه سپرده‌گذاری کند
مدیرعامل بیمه ملت استعفا داد
تعیین ضرب‌الاجل مدیرعامل بانک ملت برای پرداخت حداکثر ١٥ روزه تسهیلات ازدواج
کلیپ آموزش کاشت جعفری در منزل
نوبت دکتر و لیست بهترین دکتر روانشناس ایران به همراه شماره تماس و آدرس
پیش بینی هواشناسی، 12 تیر 1401
مواد غذایی مناسب برای مهار سرطان
این 2 برادر به خاطر یک تکه زمین جان دادند!
روز جهانی پست ۱۴۰۱ / روز پستچی 1401 چه روزی است
تصمیم نهایی بایدن برای برجام چیست؟
کلیپ معبد بودایی دورافتاده بر فراز کوهستان
مهمترین اهداف شرکت افزایش سرمایه و ورود به عرصه دیپلماسی اقتصادی است
ببینید | عکس لو رفته از بازیگران سریال جیران آشوب درست کرد | پشت پرده بازیگران سریال جیران
شعبه بندرعباس شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران افتتاح شد
کلیپ همخوانی نسخه عربی “سلام فرمانده” توسط هزاران عراقی در بصره
لیلا بلوکات ثروت همسر خود را به رخ کشید | کیف یرند و گران قیمت لیلا بلوکات حاشیه ساز شد
برنده نهایی جوکر مشخص شد | سکانس لو رفته از دادن جایزه به دست احسان علیخانی
سیامک هنرور – سون نفسیم
الناز حبیبی باز هم زیر تیغ جراحان رفت | تغییرات چهره الناز حبیبی کولاک کرد
دن – خواب
دلیر – مرگ رویا
سجاد هامان – جمعه
شیث – شهر چشاش
محمد فدایی – عشق
سهیل محمدی – قطار
کلیپ روشی علمی برای مقابله با خشکسالی در آینده
ردپای یک «عشق» در قتل جانگداز آریانا لشگری
مصرف برق کشور رکورد زد !
قاتل مزاحمان خیابانی بازداشت شد
دستگیری میوه فروشان مسلح در تهران
چانگان یونی وی سدان مدرن و جذاب چینی
برگه ها