چه کسی خودروهای جدید را رونمایی می کند؛ فاطمی امین یا بذرپاش؟بذرپاش و فاطمی امینبذرپاش و فاطمی امین

به تعویق افتادن رونمایی از محصول جدید این پرسش را ایجاد کرده است که آیا فاطمی امین خودروهای جدید را رونمایی می کند یا بذرپاش؟

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، قرار بود امروز (دوشنبه ۲۳ خرداد۱۴۰۱) کراس اوور جدید ایران خودرو با حضور فاطمی امین، وزیر صمت، رونمایی شود. این رونمایی به دلیل عدم حضور وزیر صمت البته به تعویق افتاد. در این میان، نیامدن وزیر و همزمان شدن شایعه تغییر سکان‌دار وزارت صمت باعث به وجود آمدن برخی گمانه زنی ها شده است. گمانه زنی هایی مبنی بر این که محصولات جدید خودروسازان بزرگ جاده مخصوص توسط چه کسی انجام خواهد شد؟ چون به زودی، قرار است غیر از ایران خودرو، سایپا نیز دو محصول دیگر را معرفی کند. بر اساس یک رسم نانوشته معمولاً رونمایی محصولات جدید با حضور وزیر صمت و مقامات ارشد این وزارتخانه همراه با برخی نمایندگان مجلس صورت می گیرد. اکنون نیامدن وزیر صمت و مطرح شدن نام بذرپاش به عنوان نفر جایگزین به مسئله دامن زده است.

شاید نیامدن فاطمی امین بیش تر به برنامه ریزی وی برای استفاده درست از نیم روزی است که وی در هفته برای خودرو صرف می کند. البته برخی منابع آگاه می گویند وزیر گفته است شاید فردا (سه شنبه) بیاید. با این حال، مشخص نیست که آیا رونمایی از محصولات جدید و بریدن روبان نصیب فاطمی امین شود یا این که قیچی به دستان مهرداد بذرپاش، مدیرعامل اسبق سایپا، خواهد افتاد؟

در هر صورت، این رسم نانوشته باعث شده است فعلاً رونمایی از محصولات جدید معطل برنامه ریزی های وزیر صمت بمانند، شاید فردا وقت کند و شاید روزی دیگر، بی‌شک محصولات معرفی خواهند شد اما زمان آن را آقای وزیر تعیین می کند.

این اتفاق و معطلی خودروسازان درحالی صورت می گیرد که بازار به شدت تشنه محصول جدید و ورود خودروهای جدید می تواند بخش زیادی از تقاضا در آن بازه قیمتی را به خود اختصاص بدهد. در این شرایط علاوه بر کاهش التهاب تقاضا در بازار، جای خالی محصولاتی که قرار است از خط تولید خارج شوند نیز به سرعت پر خواهد شد و خلائی به وجود نخواهد آمد. در عین حال، عدم رونمایی از محصولات جدید و ورود سریع آن ها به خط تولید به همان اندازه باعث تولید بیش تر محصولات زیان‌ده و افزایش هزینه های خودروسازان از جیب مردم و مصرف کنندگان خواهد شد. به بیان ساده، برای مردم مهم نیست چه کسی روبان را می برد، بلکه زمان ورود، قیمت و کیفیت محصول است که از نظر آن ها اهمیت دارد. با این حال، به نظر می رسد نظر مردم اهمیتی ندارد و برای خودروسازان نظر وزیر و برای وزیر نظر مقام بالادستی اهمیت دارد.

علی طجوزی

پایگاه خبری اسب بخار

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب