• خبر
  • تاریخ انتشار ۱۴۰۱-۰۳-۲۳
هزینه زیپ لاین چقدر است؟

هزینه زیپ لاین چقدر است؟تیتربرتر: برای تعداد زیادی از افراد تفریح و سرگرمی تنها با هیجان معنی پیدا می‌کند. اینکه بتوان مقدار زیادی از هیجان را در یک تفریح و گردش یک روزه مهیا کرد، کار ساده‌ای به نظر نمی‌رسد. البته این در شرایطی است که تفریح با زیپ لاین را نادیده بگیریم. استفاده از زیپ لاین به اندازه‌ای مهیج و پر‌طرفدار است که در مدت زمان کوتاهی اغلب اماکن گردشگری کشور مجهز به زیپ لاین شده‌اند. البته استفاده از زیپ لاین تنها در اماکنی ممکن است که حداقل فضای موردنیاز این تفریح هیجان‌انگیز را داشته باشد.

طی توسعه گردشگری و بوم گردی در سال‌های اخیر، استفاده از زیپ لاین نه‌تنها در تهران بلکه در بسیاری از اماکن گردشگری سایر استان‌ها متداول شده است. این تفریح مهیج را می‌توان در شهربازی‌ها و اماکن طبیعی که دارای دره یا فضای باز به اندازه کافی هستند، انجام داد. تمرکز اطلاعات درج شده در این مطلب بر معرفی زیپ لاین‌های معروف و پرمخاطب موجود در تهران است. با مطالعه این مطلب می‌تواند به شناخت مناسبی از این اماکن برسید. به همین دلیل از شما دعوت می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

زیپ لاین چیست؟

زیپ لاین چیست؟ زیپ لاین چیست؟

زیپ لاین یک تفریح آمیخته با هیجان است. بسیاری از جوانان، نوجوانان و حتی افراد در سنین بالاتر، با استقبال از این فعالیت‌های فرا ورزشی، میزان آدرنالینشان را بالا می‌برند و به این ترتیب انرژی خود را تخلیه می‌کنند. فرا ورزش به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که میزان هیجان آن‌ها بیش از ورزش باشد. در زیپ لاین، شما مسافتی بین دو نقطه با بلندی متفاوت از سطح زمین را در حالت معلق به پایین سر می‌خورید. دو سر ریسمان بلند فولادی به این دو نقطه مرتفع ثابت می‌شوند و اتصال شما به این ریسمان از طریق لباس‌های مخصوص یا صندلی زیپ لاین متصل به قرقره‌های بزرگ است.

اساس کار این ابزار مبتنی بر نیروی گرانش زمین است و سرعت گرفتن در مسیر، تحت کنترل افراد نیست.

میزان مسافتی که در طول زیپ ‌لاین طی می‌کنید بسته به منطقه جغرافیایی و ظرفیت‌های آن متفاوت هستند؛ اما بیشتر زیپ لاین‌ها مسافتی بین ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ متر دارند. سرعت حرکت در زیپ لاین نیز بسته به اختلاف ارتفاع نقطه شروع و پایان و شیب مسیر و وزن افراد، متفاوت خواهد بود. سرعت متوسط بیشتر زیپ لاین‌ها در حدود ۶۰ تا ۸۰ کیلومتر در ساعت است. البته در نقاط مختلف دنیا، شیب‌های تند، سرعت حرکت افراد را تا ۱۶۰ کیلومتر در ساعت هم می‌رسانند، که هیجان آن به‌شدت بالا است.

ابزار و تجهیزات زیپ لاین

ابزار و تجهیزات زیپ لاین ابزار و تجهیزات زیپ لاین

ابزار مورد استفاده در زیپ لاین شامل ترولی یا قرقره، هارنس تمام تنه (تونیک‌های مخصوص صخره نوردی) و سیم بکسل یا سیم فولادی ضد زنگ می‌شود.

ترولی متشکل از چند چرخ و قرقره برای قرار گرفتن روی سیم فولادی مسیر و کم کردن اصطکاک حرکتی است. هارنس به‌وسیله تسمه‌های محکم و مخصوصی به ترولی وصل می‌شود و امنیت شما را در مسیر تامین می‌کند. ترمزها کاملا اتوماتیک هستند؛ اما در بعضی زیپ‌لاین‌ها برای جلوگیری از ترس احتمالی و هیجان بالا در بعضی افراد ترمز دستی تعبیه شده است که در صورت استفاده، فرد در میانه راه متوقف می‌شود. برای ثابت کردن دو سر سیم فولادی مسیر، از سازه‌های بزرگ استفاده می‌کنند. درهنگام پوشیدن هاربس و آماده حرکت شدن، پوشیدن دستکش و کلاه ایمنی را فراموش نکنید.

چهار مدل مختف برای زیپ لاین طراحی شده است:

حالت اول: مدل معمول و متداول زیپ لاین که با پوشیدن جلیقه هارنس یا نشستن روی صندلی و بستن کمربندهای ایمنی مسیر را طی می‌کنید. حالت دوم: در این حالت شما از ناحیه کمر به تسمه‌ها وصل می‌شوید و در طول مسیر دست و پای شما آزاد هستند. حالت سوم: این حالت که به مدل آنجل معروف است حالتی شبیه به پرواز کردن در شما ایجاد می‌کند و طرفداران زیادی دارد. در این حالت کمر و پاهای شما به تسمه‌ها متصل هستند و شما مسیر را با حالتی شبیه پرواز کردن طی می‌کنید. حالت چهارم: در این وضعیت شما مانند پرش بانجی تنها در مچ پاهایتان اتصال دارید. این حالت برای همه مناسب نیست و هیجان بسیار بالایی دارد.

البته امروزه زیپ لاین با دوچرخه و زیپ لاین در مسیر ریلی نیز در بسیاری نقاط جهان و ایران ایجاد شده‌اند، که طرفداران زیادی نیز دارند.

به خاطر داشته باشید، همان اندازه که تفریح‌های پرهیجان برای عده‌ی بسیار مفرح است، می‌تواند برای دیگران مخرب باشد؛ پس چنانچه برای انجام این قبیل تفریحات آمادگی کافی جسمی و روحی ندارید، هرگز زیپ لاین و فعالیت‌های مشابه آن را امتحان نکنید. در صورت ترس و قرار گرفتن در موقعیت اجبار و بدون گرایش فردی، هیجان بالا خطراتی جدی به‌همراه دارد.

هزینه زیپ لاین چقدر است؟

قیمت همه زیپ لاین موجود در تهران و ایران یکسان نیست. با توجه به امکانات و محل قرارگیری این زیپ لاین‌ها، قیمت‌های متفاوتی برای استفاده از آن‌ها در نظر گرفته شده است. بدیهی است که زیپ لاین‌های بزرگ‌تر و آن دسته از زیپ لاین‌ها که دارای امکانات بیشتری هستند، قیمت بیشتری نیز دارند. زیپ لاین توچال یکی از محبوب‌ترین و مجهز‌ترین زیپ لاین‌های تهران است. بهای استفاده از این زیپ لاین به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. برای درک واضح‌تر این مسئله قیمت انواع حالت‌های مورداستفاده از این زیپ لاین را در ادامه مطالعه کنید.

حالت ۲ نفره ۱۰۰ هزار تومان حالت خوابیده ۵۵ هزار تومان حالت ایستاده ۴۵ هزار تومان حالت نشسته ۳۵ هزار تومان

مطالب مرتبط: صفر تا صد جایروکوپتر یا هواچرخ صفر تا صد آشنایی با ورزش کایت سواری

تاریخچه زیپ لاین

تاریخچه زیپ لاین تاریخچه زیپ لاین

گرچه امروزه زیپ لاین ابزاری برای ایجاد تفریح و هیجان است، در گذشته مصرف کاملا متفاوتی داشت. سالیان سال در حمل و نقل کوهستانی برای گذشتن از مناطق صعب العبور از زیپ وایرها استفاده می‌شد. در نقاط دور افتاده نیز، برای عبور از رودخانه‌ها ابزار مناسبی بود.

ساکنان روستای «یون نان» در چین هنوز برای رفتن به مراکز خرید و دسترسی به امکانات، به‌وسیله زیپ لاین از عرض رودخانه «سالوین» می‌گذرند. در ورزش کوهنوردی استفاده از این ابزار به «عبور تیرولی» شهرت دارد و به کوهنوردان برای صعود به نواحی سخت کمک می‌کند.

یکی دیگر از موارد استفاده زیپ‌وایرها در گذشته در جنگ‌ها و مصارف نظامی، برای عبور تجهیزات و رساندن غذا و مهمات به سربازان بود. عده‌ای هم پیدایش این وسیله را به‌وسیله زیست‌شناسان و باستان‌شناسان برای دسترسی به نقاط دورافتاده جنگل و دره‌ها برای اکتشافاتشان می‌دانند.

در طول زمان و به‌دلیل استفاده ناامن و ضعف تجهیزات، که خطرات جانی زیادی در بر داشت، استفاده از زیپ وایرها در اکثر نقاط جهان ممنوع شد؛ تا سال ۱۹۷۰ که شکل جدید و امن زیپ لاین‌ها برای استفاده تفریحی گسترش پیدا کرد. امروزه برای توسعه ظرفیت‌های گردشگری نقاط بومی و جذب مسافران و گردشگران، زیپ لاین از ابزار کاربردی مناسب به شمار می‌رود.

نکات مورد توجه در زیپ لاین

نکات مورد توجه در زیپ لاین نکات مورد توجه در زیپ لاین

  هر زیپ لاین، محدوده مشخص قدی و وزنی دارد، با در نظر گرفتن این محدوده برای خود و کودکان و همین طور شناخت از میزان استقامت بدنی، دست به این تجربه بزنید. استفاده از زیپ لاین برای بیماران قلبی، عصبی، مبتلایان به صرع و فشار خون بالا و همین طور بانوان باردار، مجاز نیست و عواقب جدی در بر دارد. در صورت داشتن هرگونه مشکل در ستون فقرات و سابقه آسیب جدی استخوانی، حتما پیش از استفاده، اپراتورهای دستگاه را مطلع کنید و از راهنمایی‌شان بهره ببرید.

بزرگ‌ترین زیپ لاین ایران کدام است؟

بزرگ‌ترین زیپ لاین ایران و خاورمیانه واقع در شهرستان مشکین‌شهر استان اردبیل است. ارتفاع این زیپ لاین ۱۲۵ متر از سطح زمین است. طول زیپ لاین مشکین‌شهر نیز به ۷۰۰ متر می‌رسد که این زیپ لاین را به بزرگ‌ترین، طولانی‌ترین و مرتفع‌ترین زیپ لاین ایران و خاورمیانه تبدیل کرده است. مجموعه زیپ لاین مشکین‌شهر در کنار پل معلق معروف این شهرستان قرار دارد. هرساله تعداد زیادی از گردشگران برای استفاده از این زیپ لاین و سایر امکانات این مجموعه به این منطقه سفر می‌کنند.

افزایش مشغله ها و دغدغه ها باعث شده تا افراد بیشتر به دنبال تفریحات هیجانی بروند تا انرژی شان را تخلیه کنند. زیپ لاین ها فرصت خوبی برای این افراد هستند و می توانند تجربه ای فراموش نشدنی برای شان باشند.

آنچه دیگران میخوانند: آشنایی با ورزش پاراگلایدر صفر تا صد ورزش چتر بازی

گردآورنده: زهرا فرامرزی 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب