تویوتا کریسیدا؛ معرفی یک ژاپنی اصیلکریسیداکریسیدا

تویوتا کریسیدا خودروی دهه ۹۰ است که زمانی از آن به عنوان یکی از بهترین وارداتی های بازار یاد می شد. در این مقاله به بررسی این خودرو می پردازیم.

فهرست مطالب

تاریخچه تویوتا کریسیدا طراحی تویوتا کریسیداکابین و امکانات تویوتا کریسیدامشخصات فنی تویوتا کریسیدا

خودروهای دهه ۹۰ میلادی برای همه علاقه مندان به خودرو جذاب اند، چراکه در آن زمان طراحی و امکاناتی را ارائه می دادند که با آن چه در خودروهای قدیمی تر دیده می شد بسیار تفاوت داشت. دهه ۹۰ میلادی را می توان سال های تغییر صنعت خودرو نامید. در این سال ها طراحی خودرو از حالت کلاسیک در حال پوست اندازی بود و امکانات بیش تری به خودروها اضافه می شد. در واقع، در این سال ها بود که تمام خودروسازان نیاز به انقلابی اساسی در تکنولوژی و طراحی را احساس کردند. با بررسی خودروهای آن سال ها می توان دریافت که اگرچه این خودروها سطح بالایی از تکنولوژی را ندارند، اما آغازی برای به کارگیری تمام آپشن های امروزی برای خودروها بودند. یکی از خودروهای نوستالژیک دهه ۹۰ تویوتا کریسیدا است که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

تاریخچه تویوتا کریسیدا

کریسیداکریسیدا

اگر واژه کریسیدا (Cressida) را در گوگل سرچ کنیم به نام تویوتا مارک ۲ (Mark II) برمی خوریم. تویوتا مارک ۲ خودرویی بود که ابتدا در رده کلاس سدان های کامپکت و بعد در رده کلاس سدان متوسط بین سال های ۱۹۶۸ تا ۲۰۰۴ عرضه می شد. این خودرو در ۹ نسل و با تغییرات زیاد به بازارهای هدف عرضه شد. پس از عرضه نسل سوم نام تویوتا کریسیدا برای این خودرو درنظر گرفته شد. خودروی مورد بحث ما در واقع ششمین نسل از تویوتا مارک ۲ است و در اصل، چهارمین نسل از کریسیدا محسوب می شود. این نسخه ار کریسیدا با تعدادی قابل توجه به بازار ایران آمد و حضور آن در ناوگان پلیس و استفاده از آن به عنوان خودروهای ارگانی و دولتی باعث شد این خودرو را بیش تر از نسل های دیگر در ایران داشته باشیم و بشناسیم.

 طراحی تویوتا کریسیدا

کریسیداکریسیدا کریسیدا

طراحی این خودرو در نهایتِ سادگی و البته زیبایی انجام شده و این همان چیزی است که از یک خودروی دهه ۹۰ انتظار داریم. سبک طراحی در این سدان مطابق با المان های آمریکایی است و به همین دلیل است که کشیدگی بدنه و جادار بودن کابین از فاکتورهای مهم در طراحی این خودروست. چراغ های کشیده در جلو و عقب، جلوپنجره ای در امتداد چراغ ها و استفاده از قطعات کرومی باعث شده است یک چهره خاص را در کریسیدا داشته باشیم. اگرچه با استانداردهای امروز، این خودرو کاملاً کلاسیک و قدیمی به نظر می رسد، اما یادمان باشد تویوتا کریسیدا در زمان خودش علیرغم سادگی طراحی خوب و مدرنی داشت.

کابین و امکانات تویوتا کریسیدا

کابین کریسیداکابین کریسیدا

در کابین این خودرو اولین نکته دوام و ماندگاری تویوتا است. این یعنی با این که با خودرویی مواجه ایم که ۴۰ سال عمر دارد، اما تمامی قطعات همچنان سالم هستند و مثل هر تویوتای دیگر دوام قطعات را می توان در کابین این خودرو به وضوح دید. این خودرو در بازار ایران با دو تیپ XL و GL عرضه شد که تیپ GL درواقع نسخه ای فول تر از این خودرو بود و آپشن هایی نظیر شیشه بالابر برقی، سانروف و تنظیم برقی آینه ها در این تیپ دیده می شد. نسخه مورد بحث ما یک تویوتا کریسیدا مدل ۱۹۹۲ از تیپ XL است و همان طور که در تصاویر می بینید، سپرهای همرنگ بدنه را ندارد و همچنین شیشه های دستی را در کابین این خودرو می بینیم.

کابین کریسیداکابین کریسیدا کابین کریسیداکابین کریسیدا

البته از نظر دوام بین تیپ های این خودرو اصلاً تفاوتی دیده نمی شود و با وجود این که با نسخه کم آپشن این خودرو طرف هستیم، اما همچنان قطعات کیفیت خود را بعد از گذشت سال ها حفظ کرده اند. البته که این خودرو نسبت به خودروهای امروزی اصلاً امکانات راضی کننده ای ندارد، اما امکانات حداقلی‌ای که در این خودرو می بینیم به نوعی در آن زمان و به خصوص در بازار ما، حداکثر بوده و همین باعث شده است این خودرو در همان سال های ابتدایی قیمتی بالا در بازار داشته باشد و سرنشینان این خودرو معمولاً یا از مقامات ارگان های دولتی بوده اند و یا از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودند. طراحی کابین همانند طراحی بدنه در عین سادگی زیباست و جای تعجب نیست که در آن زمان بازار کریسیدا را پسند کرده بود. مهم ترین نکته در مورد کابین و امکانات تویوتا کریسیدا قدرت کولر آن است که هنوز در نسخه های کارکرده آن می بینیم. قدرت خنک کنندگی کولر این خودرو آن قدر خوب بود که تقریباً مشابه آن را در هیچ خودروی هم‌رده ای نمی دیدیم و همین باعث شد مشتریان مناطق گرمسیری بیش تر کریسیدا را دوست داشته باشند.

مشخصات فنی تویوتا کریسیدا

پیشرانه کریسیداپیشرانه کریسیدا

کریسیدا در آن زمان به صورت استاندارد با پیشرانه ۶ سیلندر خطی عرضه می شد، که این موتور توان تولید نهایت قدرت ۱۹۲۰ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۵۰ نیوتن متر را داشت. پیشرانه در جلو بود و قدرت به محور عقب منتقل می شد، اما در بازار ایران تویوتا کریسیدا را عمدتاً با ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر دیده ایم که این موتور توان تولید نهایت قدرت ۱۰۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر را دارد. نسخه مورد نظر ما نیز همین ویژگی ها را دارد و انتقال قدرت از پیشرانه به وسیله جعبه دنده ۵ سرعته دستی به چرخ های عقب انجام می شود، که البته این خودرو با گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک هم با همین پیشرانه در ایران عرضه شد.

کریسیداکریسیدا کریسیداکریسیدا کریسیداکریسیدا کریسیداکریسیدا

در این مقاله سعی داشتیم نگاهی اجمالی به یکی از قدیمی های تویوتا در ایران داشته باشیم. خودرویی که یادآور طراحی های شیک دهه ۹۰ میلادی است و دوام عالی تویوتا را در قطعات دارد. در حال حاضر، این خودرو عمر خود را کرده است، اما علاقه مندان همچنان به خرید و نگهداری از آن ادامه می دهند. تویوتا کریسیدا خودرویی است که روزگاری به عنوان یک سدان لوکس با قیمتی در محدوده ۴ تا ۵ میلیون تومان به فروش می رسید و حضور آن در ناوگان پلیس باعث شد چهره آن را هیچ وقت از یاد نبریم. خودرویی نوستالژیک که قیمت اولیه اش تورم سرسام آور مملکت‌مان را یادآور می شود و مشخصات فنی آن به ما نشان می دهد صنعت خودروی داخلی ما حتا امروز هم به سطح کیفی تویوتا در آن سال ها نرسیده است.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

تویوتا کریسیدا چه مشخصات فنی‌ای دارد؟

در بازار ایران تویوتا کریسیدا را عمدتاً با ۲٫۴ لیتری چهار سیلندر دیده ایم، که این موتور توان تولید نهایت قدرت ۱۰۸ اسب بخار و نهایت گشتاور ۲۲۰ نیوتن متر را دارد.

در نسخه های فول تویوتا کریسیدا چه امکاناتی را می بینیم؟

تیپ GL در واقع نسخه ای فول تر از این خودرو بود که آپشن هایی نظیر شیشه بالابر برقی، سانروف و تنظیم برقی آینه ها در این تیپ دیده می شد.

چرا تویوتا کریسیدا خودرویی خاطره انگیز است؟

این خودرو از جمله محصولات جذاب دهه ۹۰ میلادی است که عرضه نسبتاً گسترده ای را در ایران داشت و حضور این خودرو در ناوگان پلیس و همچنین استفاده از آن به عنوان خودروی رسمی ارگانی باعث شد کریسیدا تبدیل به خودرویی خاطره انگیز یا نوستالژیک شود.

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب