وزیر علوم: وضعیت حجاب دانشگاه‌ ها را تغییر دادیمدر زمان بازگشایی دانشگاه‌ها وضعیت عفاف و حجاب در دانشگاه تهران وضعیت مناسبی نبود

محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای سیاست گذاری راهیان نور دانشگاه‌های کشور که با محوریت قرارگاه مرکزی شهید علم الهدی با حضور روسا و معاونین فرهنگی دانشگاه‌ها و همچنین مسئولان سازمان بسیج دانشجویی گفت: طی دو سالی که از شروع کرونا گذشت بخشی از فعالیت‌های فرهنگی دستخوش شیوع این ویروس قرار گرفت، اما به لطف خدا، گذشت و ایثار کادر بهداشت و درمان و همچنین دانشمندان عرصه پزشکی و داروسازی کشورمان ما به یکی از کشور‌های موفق در مقابله با این ویروس تبدیل شدیم به گونه‌ای که خیلی زودتر از دیگر کشور‌های صاحب نام موفق شدیم این ویروس را کنترل کرده و توانستیم چند نوع واکسن را هم تولید کنیم.

وی افزود: این دستاورد نشان می‌دهد که کشورمان از ظرفیت‌های بالایی برخوردار است از این رو همه ما باید با جهاد تبیین این ظرفیت‌ها را ارج بنهیم و از زحمات دانشمندان نهایت تقدیر و تشکر را داشته باشیم.

وزیر علوم با بیان اینکه فعالیت‌هایی مانند اردو‌های جهادی، راهپیمایی اربعین، اردو‌های راهیان نور و اردو‌های طرح هجرت از جمله فعالیت‌هایی هستند که اجازه نمی‌دهند فرهنگ ایثار، شهادت و جهاد در کشور ما فراموش شوند.

وی افزود: البته ما نیز اجازه نداریم که نسبت به مولفه‌هایی که باعث پیروزی انقلاب، دوام و بقای آن شده اند بی خیال باشیم و اجازه دهیم که این مولفه‌ها کم رنگ شوند از این رو باید شعله این شمع و خورشید خیلی درخشان‌تر شود.

وزیر علوم تصریح کرد: دانشگاه‌ها نقش بسزایی در ترویج و حفظ فرهنگ دینی و اسلامی در جامعه دارند. از این رو رهبر معظم انقلاب نیز همواره تمام قد از دانشگاه‌ها دفاع کرده اند و این نشان دهنده جایگاه دانشگاه در نزد رهبری است البته دشمنان هم تلاش می‌کنند تا نقاط قوت ما را بزنند و دانشگاه و دانشجویان را در مقابل نظام قرار بدهند.

وی گفت: به هر روی دشمنان اتاق فکر دارند و با حساب و کتاب عمل می‌کنند تا نقاط قوت ما را از جمله بسیج و سپاه مورد هجمه قرار بدهند و یا با هجمه به حجاب و عفاف موجب نافرمانی مدنی و اعتراض اجتماعی شوند. البته خداوند نیز به ما فکر و عقل داده و بر این اساس ما نیز باید منافع ملی و اهداف نظام را پیگیری کنیم و برای دستیابی به موفقیت برنامه ریزی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: یکی از اشکالات فرهنگی ما این است که در این حوزه به جای اینکه با رویکرد تهاجمی به ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی خود بپردازیم بیشتر حالت تدافعی داریم و همین مسئله باعث شده تا بعضا در مقابله هجمه‌های دشمن ضربه بخوریم به هر روی ما باید در کنار ترویج فرهنگ ایرانی و اسلامی خود همچون فرهنگ ایثار و شهادت، فرهنگ‌های شایسته دیگر کشور‌ها را جذب و آن‌ها را متناسب با فرهنگ خود بومی سازی کنیم.

زلفی گل به وضعیت عفاف و حجاب در دانشگاه تهران اشاره کرد و افزود: در زمان بازگشایی دانشگاه‌ها وضعیت عفاف و حجاب در دانشگاه تهران وضعیت مناسبی نبود، اما ظرف سه ماه با تلاش‌هایی که صورت گرفت وضعیت عفاف و حجاب در این دانشگاه تغییر کرده و این مسئله‌ای است که نظام باید آن را بداند، چون این دانشگاه‌ها هستند که فرهنگ ایرانی اسلامی را ترویج می‌کنند به هر روی اگر می‌خواهیم حجاب و عفاف را در جامعه ترویج کنیم جای آن در دانشگاه است.

وی بر لزوم اجرای فعالیت‌های فرهنگی در اوقات فراغت دانشجویان در خوابگاه‌های دانشجویی تاکید کرد و افزود: در کنار دانشجویان خوابگاهی باید برای دانشجویان بومی که در خوابگاه‌ها نیستند نیز برنامه فرهنگی داشته باشیم.

زلفی گل با بیان اینکه باید در قالب برنامه‌های متنوع فرهنگی نظیر اردو‌های طرح هجرت، اردو‌های راهیان نور، راهپیمایی اربعین و اردو‌های راهیان پیشرفت باید سلایق مختلف را تحت پوشش قرار بدهیم، اظهار کرد: یکی از برنامه‌های خوبی که از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برگزار شد اعزام هزار نفر از دانشجویان برتر کنکور به مشهد مقدس بود. در واقع در قالب این برنامه نهاد رهبری نخبه‌ترین افراد را به زیارت امام رضا علیه السلام برد و ما نیز در حد توان خود در خدمت نهاد بودیم.

وزیر علوم با بیان اینکه ما باید از طریق فعالیت‌های فرهنگی بتوانیم مهاجرت نخبگان را کاهش بدهیم، اظهار کرد: سرمایه گذاری فقط این نیست که ساختمان بسازیم در واقع اگر ما بتوانیم یک جوان را به آینده امیدوار کنیم و او رشادت‌های رزمندگان را در مناطق عملیاتی ببیند قطعا حس غرور و فطرت پاکش آگاه خواهد شد و همین تاثیرگذار خواهد بود.

وی اضافه کرد: توجه به خوراک و خوابگاه دانشجویان نیاز‌های جسمی آنان را تامین می‌کند، اما ما روح جوانان را رها کرده ایم.

زلفی گل با تاکید بر اینکه باید زمینه نشاط دانشجویان در دانشگاه‌ها فراهم شود، افزود: اگر قرار باشد دشمن به سوی این سرزمین دست دراز کند همین دانشجویان که ممکن است حجاب مناسبی هم نداشته باشند در مقابل آن‌ها خواهند ایستاد از این رو نگاه ما به تمام دانشجویان باید نگاه پدر و فرزندی باشد به هر روی دانشجویان فرزندان ما در دانشگاه‌ها هستند البته ممکن است درصدی معاند باشند، ولی سایر دانشجویان فرزندان ما محسوب می‌شوند پس ما باید نیرو‌های شایسته جمهوری اسلامی را تربیت و تحویل جامعه بدهیم.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: farsnews.com


نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب