قیمت دلار در تیر 1401 کاهش می یابد؟به گزارش تیتربرتر؛ معامله گران معتقدند با دخالت بازار ساز اسکناس آمریکایی مجبور به کاهش شده است. این دسته از معامله گران تزریق عرضه و محدودیت فعالیت معامله گران بزرگ را عامل نزولی شدن نرخ دلار می دانند .

قیمت دلار کاهش می یابد؟

قیمت دلار کاهش می یابد؟ قیمت دلار کاهش می یابد؟

 

 بازار ارز تهران که شاهد قدرت نمایی معامله گران افزایشی بود در دو روز اخیر  آرایش نزولی به خود گرفته و قیمت دلار در حال عقب نشینی از مرز های تاریخی است. 

 مصطفی قمری وفا، مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در صفحه توئیتر خود نوشت: از حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار ارز صادرکنندگان که امروز ‌صرافی‌ها عرضه کردند، تنها برای ۷۰۰ هزار دلار تقاضا وجود داشت؛ یعنی تقاضا ۴۰ درصد کمتر از عرضه بوده است.

وی همچنین در ادامه این پیام به نقل از کانون صرافان نوشت که: دلار ۱۲۰۰ تومان ارزان شد؛ روند نزولی قیمت ارز در روزهای آینده تداوم دارد.

شناسایی عوامل کاهش قیمت دلار

معامله گران معتقدند با  دخالت بازار ساز  اسکناس آمریکایی مجبور به کاهش شده است. این دسته از معامله گران تزریق عرضه و محدودیت فعالیت معامله گران بزرگ را عامل نزولی شدن نرخ دلار می دانند . 

دسته ای دیگر از معامله گران به اختیارات بانک مرکزی به صرافان مبنی بر مجوز فروش ارز با قیمت توافقی به صرافی ها توسط صادرکنندگان اشاره می کردند. بازیگران بازار ارز تهران معتقدند این کار موجب شده که حجم فروش در بازار بالا برود.

معاون دادستان تهران هم  روز گذشته از انسداد بیش از ۵ هزار حساب بانکی و دستگیری حدود ۵۰ نفر در جریان برخورد با معاملات فردایی طلا و ارز خبر داد. خبری که باعث شد بخشی از معامله گران از بازار خارج شوند . 

مطالب مرتبط: جزئیات دریافت وام یک میلیاردی خرید مسکن جوانان از 17 شهریور 1400 روش جدید برای پرداخت یارانه

احتمال برگشت تقاضا به بازار دلار 

قیمت دلار کاهش می یابد؟ قیمت دلار کاهش می یابد؟

 

فعالان بازار می گویند  به طور معمول،‌ چنین برخوردهایی با معامله گران تنها در کوتاه مدت،‌ قیمت دلار را تحت تاثیر قرار می دهد و در میان مدت، بار دیگر تقاضا در صورت عدم اصلاح انتظارات به بازار بازخواهد گشت.  پیام آمریکا به ایران درباره برجام

موضوع مذاکرات هسته ای  هم از نگاه معامله گران دلار دور نمانده است. وزارت خارجه آمریکا درباره برجام گفته  اگر ایران تصمیم سیاسی لازم را اتخاذ کند، می توانیم به برجام بازگردیم. منتظر پاسخ سازنده ایرانی ها و رها کردن موضوعات فرابرجامی از سوی تهران هستیم. به نوشته رویترز، این اظهارنظر در پاسخ به درخواست ایران مبنی‌بر خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا، مطرح شده است.

پرواز قیمت دلار پذیرفتنی نیست

پرواز قیمت دلار پذیرفتنی نیست پرواز قیمت دلار پذیرفتنی نیست

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نوشت: علی‌رغم افزایش درآمدهای ارزی، پرواز قیمت دلار پذیرفتنی نیست. پس از مصوبه سران قوا و اعطای اختیارات فراقانونی به رئیس بانک مرکزی، منتظر سقوط قیمت دلار هستیم.

سیدمحسن دهنوی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «علی‌رغم افزایش درآمدهای ارزی، پرواز قیمت دلار پذیرفتنی نیست. متأسفانه فعلاً وعده‌های صالح آبادی، به سرنوشت شاهکارهای همتی دچار شده و بانک مرکزی به پاشنه آشیل دولت سیزدهم تبدیل شده است. پس از مصوبه سران قوا و اعطای اختیارات فراقانونی به رئیس بانک مرکزی، منتظر سقوط قیمت دلار هستیم.»

مریم محبی، کارشناس بازارهای مالی گفت: یکی از دلایل این کاهش قیمت‌ها بحث تایید قطعنامه شورای حکام بود که باعث شد جوی هیجانی در بازار شکل بگیرد و دلار روندی افزایشی را در پیش گرفت. طلا و سکه نیز به‌عنوان تابعی از دلار، همین مسیر را دنبال کردند.

او ادامه داد: اما کم‌کم جامعه به این باور رسید که این قطعنامه ضمانت اجرایی ندارد. هیجان کاهش یافت و قیمت‌ها عقب‌نشینی کردند.

این کارشناس همچنین درباره تداوم کاهش قیمت در بازارهای ارز و طلا توضیح داد: به‌طورکلی واقعیت این است که کاهش ارزش پول ملی ما به سرعت باعث افزایش قیمت دلار می‌شود. نباید تصور کرد این عقب‌نشینی می‌تواند باثبات باشد و احتمال افزایش دوباره وجود دارد.

او ادامه داد: درصورتی که تغییری در رویه اقتصاد صورت نگیرد و شرایط فعلی بهبود پیدا نکند، نمی‌تونیم انتظار کاهش قیمت‌ها را داشته باشیم.

توقف معاملات ارزی ایران و افغانستان

طبق گفته علیرضا رجایی، رئیس پیشین ستاد افغانستان معضل دیگر این روزهای تجارت ایران با افغانستان، موضوع حواله‌جات ارزی است که طالبان آن را بسیار محدود کرده؛ تا آنجا که عملا رابطه صرافی‌های ایران با صرافی‌های این کشور مختل شده است. او حتی خبر می‌دهد که طالبان چند باری هم به سرای شهزاده در کابل و صرافی‌های ایران حمله کردند.

سرای شهزاده یا سرای سنگِ ماشه بزرگ‌ترین بازار صرافی افغانستان است. در این بازار روزانه ۲۰۰ هزار مشتری مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار ارز را مبادله می‌کنند. نمایندگی‌های برخی بانک‌های خصوصی افغانستان همچون بانک عزیزی، بانک میوند و کابل‌بانک نیز در این سرا وجود دارند.

محبی درباره تاثیر این موضوعات بر قیمت دلار داخلی به تجارت‌نیوز گفت: هرنوع ناآرامی، عدم امنیت و درگیری‌های بین کشوری می‌تواند روی قیمت دلار موثر باشد. البته هیجان تاثیر قطعنامه شورای حکام بیشتر از حمله طالبان بود و به همین دلیل در بازار دلار شاهد کاهش قیمت نسبی بودیم.

امااو دستگیری معاملان طلا و دلار فردایی را بر شرایط بازار بی‌تاثیر دانست. محبی بیان کرد: در گذشته این این اقدام صورت گرفته و مشاهده شده نمی‌تواند بر کاهش قیمت موثر باشد.

آنچه دیگران میخوانند: زمان واریز حقوق کارکنان در شهریور 1400 تاثیر تحولات افغانستان بر قیمت دلار

گزارش از علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب