شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟به گزارش تیتربرتر؛ آمریکا: گفتگوی مستقیم با ایران را ترجیح می‌دهیم، مذاکرات کنونی ممکن است تنها فرصت احیای برجام باشد، پیام بایدن به ایران، چند روز پیش از تصویب قطعنامه شورای حکام، صحت ندارد.

شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟

شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟ شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟

 

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، احیای برجام را منوط به تصمیم ایران دانست و گفت: «اگر ایران این تصمیم را نگیرد، شانس احیای برجام برای همیشه به مخاطره خواهد افتاد.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، احیای برجام را منوط به تصمیم ایران دانست و گفت: «اگر ایران این تصمیم را نگیرد، شانس احیای برجام برای همیشه به مخاطره خواهد افتاد.»

ند پرایس، در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه بار دیگر گفت: «تحقق این امر مدتهاست بستگی به تصمیم ایران داشته و اکنون نیز همانطور است.

به گفته سخنگوی وزارت أمور خارجه آمریکا دولت بایدن «در انتظار پاسخ سازنده از سوی ایران است، پاسخی که مسائل فرابرجامی را در بر نداشته باشد.»

او همچون گذشته تاکید کرد در صورتی که ایران حاضر شود محدودیتهای توافق سال ۲۰۱۵ را بپذیرد، دولت بایدن آماده است آنچه را که لازم است در مورد لغو تحریمها انجام دهد». پرایس گفت: «هم اکنون، زمان گریز ایران بطور خطرناکی نزدیک است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد در مورد گفته های ایران که اخیراً پیشنهادهایی به واسطه اروپائی‌ها برای دولت بایدن ارسال کرده صحبت کند، اما تصریح کرد: «آمریکا، گفتگوی مستقیم را ترجیح می‌دهد زیرا کار را تسهیل می کند.»

پرایس همچنین ادعای اینکه چند روز پیش از تصویب قطعنامه در شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، جو بایدن پیامی به ایران ارسال کرده و گفته: «لحن قطعنامه را ملایم کرده‌ایم، بنابراین عکس العمل تند نشان ندهید» را رد کرد.

سخنگوی وزرات امور خارجه در بخش دیگری از سخنانش، با اشاره به سفر آتی جو بایدن به منطقه و عربستان سعودی و نشست با رهبران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «ایران چالشی برای کل منطقه است.»

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

بایدن تلاش‌های دیپلماتیک برای نهایی‌ کردن مذاکرات وین را شدت بخشد

شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟ شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟

 

یک وبگاه تحلیلی در گزارشی با مطرح کردن کارشناسانی در زمینه کنترل تسلیحاتی و منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای، مطرح کرد که دولت بایدن باید تلاش‌های دیپلماتیک برای به نتیجه‌ رساندن مذاکرات احیای برجام را افزایش دهد.

وبگاه اوراسیا ریویو در گزارشی نوشت، کارشناسان در زمینه کنترل تسلیحات اتمی قویا از دولت بایدن می‌خواهند بدون فوت وقت تلاش‌ها برای از بین بردن وقفه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین را چندبرابر کند.

اوراسیا ریویو با اشاره به اقدام جبرانی ایران در پاسخ به تصویب قطعنامه‌ای علیه ایران در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خاموش کردن دوربین‌های فراپادمانی آژانس در تاسیسات اتمی ایران نوشت: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از آن که ایران در ۹ ژوئن اعلام کرد برخی دوربین‌های نظارتی در تاسیسات مهم هسته‌ای را خاموش کرد، هشدار داد که تلاش‌ها  برای احیای برجام، ظرف سه یا چهار هفته با «ضربه‌ای مهلک» مواجه خواهد شد. ایران این هفته ۲۷ دوربین را در واکنش به تصویب این قطعنامه خاموش کرد. گروسی در ۹ ژوئن هشدار داد که اگر این دوربین‌ها برای مدتی بیش از ۳ تا ۴ هفته خاموش باقی بمانند، آژانس با خطر از دست دادن تداوم اشرافش بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران مواجه خواهد شد که برای احیای برجام ضرورت دارد.

در این گزارش آمده است: داریل کیمبال، مدیر عامل انجمن کنترل تسلیحاتی در این باره می‌گوید، «رئیس جمهور بایدن از احیای پایبندی دوجانبه به برجام به عنوان بهترین راه بازگردانی پتانسیل ایران برای تولید مواد[هسته‌ای] در سطح بمب به حالت قبل و حفظ نظارت سرسختانه‌تر بر فعالیت‌های هسته‌ای حساس ایران، به وضوح حمایت می‌کند.»

اوراسیا ریویو در ادامه به بخش دیگری از دیدگاه این کارشناس پرداخته و به نقل از او آورده است: متاسفانه، دولت بایدن با این بحران شدت‌گیرنده که به خاطر خروج غیرمسئولانه دونالد ترامپ، رئیس جمهور قبلی آمریکا از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ ایجاد شد، با سطح فوریتی که می‌طلبد برخورد نکرده است. اگرچه، با به وقوع پیوستن تحولات جدید و نگران‌کننده، کاخ سفید باید فورا اقدام کند.

گزارش گروه اوراسیا ریویو همچنین مطرح می‌کند: کِلسی دِیونپورت، مدیر بخش سیاست‌های منع اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحاتی معتقد است، «توافقی برای رسیدن به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام روی میز است و قابلیت این را دارد که فورا اجرایی شود، البته اگر آمریکا و ایران از مواضع تند خود درباره مسائل غیر هسته‌ای که مانع توافق است، بگذرند، . او همچنین می‌گوید، زمان آن برای دو طرف فرا رسیده است که این بن‌بست را برطرف کنند و بالاخره کاری را انجام دهند که به نفع تمامی طرفین است، یعنی توافقی برای از سرگیری پایبندی به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵.

شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟ شرط احیای برجام از دیدگاه آمریکا چیست؟

 

در ادامه این گزارش دوباره به دیدگاه مدیر انجمن کنترل تسلیحاتی پرداخته شده و آمده است: دولت بایدن همچنان این طور استدلال می‌کند که توافق را بپذیرد یا درباره خارج کردن نام سپاه پاسداران ایران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی آمریکا مذاکره کند. اما این یک شکست در رهبری کاخ سفید است که اعلام نمی‌کند به زودی تلاش‌های دیپلماتیک برای شکستن بن‌بست در زمینه این مسئله را شدت می‌بخشد. هر چقدر که مقصر دانستن ایران ممکن است از نظر احساسی یا سیاسی رضایت‌بخش باشد، مانع وقوع این بحران هسته‌ای نخواهد شد و به پیش برد منافع آمریکا در زمینه امنیت ملی نمی‌انجامد.»

اوراسیا ریویو با مطرح کردن دیدگاه دیگری از دیونپورت، به نقل از او می‌نویسد: بایدن هزینه سیاسی کمی برای لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران خواهد پرداخت که در مقایسه با تهدید ملی و بین‌المللی ناشی از ایران هسته‌ای رنگ می‌بازد. ایران در حال حاضر، می‌توند مواد هسته‌ای کافی برای تولید یک بمب را در کمتر از ۱۰ روز تولید کند، فرصتی بسیار کوتاه  که اقدامات ایران ممکن است توسط بازرسان بین‌المللی کشف نشوند. بازگردانی محدودیت‌های برجام بر برنامه هسته‌ای ایران به طرز چشم‌گیری این موعد را تا حدود شش ماه به تعویق می‌اندازد که زمان کافی را برای جامعه بین‌المللی فراهم می‌کند تا اقدام موثر را جهت مقابله با هرگونه اقدام ایران به سمت یک سلاح هسته‌ای انجام دهد.

در بخش پایانی این گزارش به ادامه اظهارات دیونپورت پرداخته شده و آمده است: اگر دولت بایدن نتواند سریعا مذاکرات با ایران را برای احیای برجام نهایی کند، باعث می‌شود استراتژی شکست‌خورده دولت ترامپ تا همیشه حفظ شود و ایران برنامه هسته‌ای‌اش را بیشتر گسترش داده و از اجرای تعهدات پادمانی‌اش در قبال آژانس سرباز بزند. بایدن با خطر افول در تاریخ به عنوان رئیس جمهوری مواجه است که به ایران اجازه داد به آستانه یک بمب هسته‌ای دست یابد. زمان آن رسیده است که آمریکا طرح‌های پیشنهادی خلاق را برای شکستن این بن بست افزایش دهد.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب