گواهی اشتغال به تحصیل چیست؟نحوه دریافت گواهی اشتغال به تحصیلنحوه دریافت گواهی اشتغال به تحصیلگواهی اشتغال به تحصیل چیست

دانشجویان برای انجام برخی امور خود مانند اشتغال در برخی شرکت ها، امور نظام وظیفه آقایان و حتی گرفتن گواهی نامه رانندگی بایستی مدرکی مبنی بر محصل بودن خود در رشته و دانشگاه محل تحصیل ارائه دهد. بسته به هر واحد دانشگاهی روند اخذ این گواهی نیز متفاوت بوده اما وجه اشتراک همه دانشگاه ها این است که دانشجویان برای صدور مدرک اشتغال به تحصیل، نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نداشته و می توانند از طریق سامانه های اینترنتی مانند سامانه سجاد، سامانه گلستان دانشگاه های دولتی، سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد و  سامانه هم آوا دانشگاه علمی کاربردی درخواست خود را ثبت کنند.

دانشجویان همه دانشگاه ها برای دریافت گواهی اشتغال به تحصیل می توانند از طریق سامانه دانشگاه خود اقدام کنند و نیازی به مراجعه حضوری نیست.

تعریف گواهی اشتغال به تحصیل و کاربرد آن

گواهی اشتغال به تحصیل، مدرکی است که بیانگر در حال تحصیل بودن شخص متقاضی بوده و حاوی نام رشته، واحد دانشگاه، مقطع تحصیلی فرد و… می باشد. این گواهی که برای انجام برخی کارهای اداری و همچنین وضعیت نظام وظیفه آقایان مورد نیاز می باشد، تایید می کند که شخص مدنظر از دانشگاه خود انصراف نداده، اخراج و یا فارغ التحصیل نیز نشده است. همچنین لازم به ذکر است که این گواهی دارای تاریخ اعتبار بوده و در صورت اتمام آن بایستی برای تمدید اعتبار اقدام کرد. در موارد زیر ارائه گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است:

ورود به دوره تحصیلی جدید مشمولین سربازی دریافت معافیت تحصیلی از نظام وظیفه و اخد اجازه این سازمان جهت تمدید سنوات تحصیلی شاغل شدن در بعضی ارگان ها و شرکت ها دریافت گواهی نامه رانندگی آقایان ارائه به اداره ثبت اسناد و املاک ارائه به سازمان تأمین اجتماعی ارائه به سفارت خانه اخذ مجوز برای افراد واجد شرایط خروج از کشور مشمولین سربازی در حال تحصیل حضور در سمینارهای علمی خارج از کشور ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور

نحوه دریافت گواهی اشتغال به تحصیل

همگام با الکترونیکی شدن بسیاری از اموری اداری و آموزشی در کشور، دانشگاه ها نیز ارائه بسیاری از خدمات آموزشی و دانشجویی را از طریق وبسایت اختصاصی خود امکان پذیر کرده اند. یکی از این امور مربوط به صدور گواهی اشتغال به تحصیل است که هر ساله مورد نیاز بسیاری از دانشجویان می باشد و آگاهی از نحوه درخواست صدور این گواهی در هر کدام از سامانه ها از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در این مقاله نحوه دریافت گواهی اشتغال به تحصیل را در سامانه دانشگاه های کشور تشریح می کنیم.

سامانه گلستان

سامانه دانشجویی بسیاری از دانشگاه های دولتی در محیط سامانه گلستان می باشد و دانشجویان متقاضی دریافت گواهی اشتغال به تحصیل برای دریافت این گواهی باید طبق مراحل زیر عمل کنند:

در مرحله اول به سامانه گلستان محل تحصیل خود مراجعه کرده و طبق تصویر زیر با کلیک بر روی “درخواست گواهی اشتغال به تحصیل” فرایند مربوطه را ثبت کنید.

مرحله اول دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستانمرحله اول دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستان

در مرحله دوم فرم زیر ظاهر شده که باید روی گزینه “درخواست جدید” کلیک کرد.

مرحله دوم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستان گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستانمرحله دوم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستان گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستان

در مرحله سوم فرم زیر نمایش داده می شود که بایستی اطلاعات مورد نیاز را به گونه ای که تشریح می کنیم، وارد نمایید.

مرحله سوم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستانمرحله سوم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه گلستان

شماره 1: در این قسمت بایستی نوع گواهی اشتغال به تحصیل را بسته به نیاز دانشجو مشخص کرد. چنانچه گواهی مدنظر در میان گزینه های موجود نبود، می توان گزینه “سایر” را انتخاب کرد.

شماره 2: سپس باید شهر و اداره مورد نظر خود را نسبت به نوع گواهی مشخص کرد. برای این کار بایستی در کادر مشخص شده ابتدا علامت % و سپس قسمتی از نام شهر و اداره را تایپ و روی آیکون “؟” کلیک کرده تا نام شهرها و ادارات موجود نشان داده شود. در صورتی که شهر یا اداره مورد نظر در لیست نمایش داده شده وجود نداشت، می توان گزینه “سایر” را انتخاب و سپس نام آن ها را به صورت دستی تایپ نمود.

شماره 3: در صورتی که دانشجو تمایل داشته باشد که اطلاعاتی مانند معدل یا واحدهای گذرانده نیز در گواهی اشتغال به تحصیل نمایش داده شود، می تواند در قسمت “گواهی شامل موارد” این کار را انجام دهد. برای این منظور فقط کافی است گزینه دلخواه را از لیست موجود در فیلدهای 1 تا 6 انتخاب کند.

شماره 4: پس از تکمیل اطلاعات با فشردن گزینه “ایجاد” و در صورت صحت اطلاعات وارد شده، درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل ثبت می شود.

نکات دریافت گواهی اشتغال به تحصیل سیستم گلستان

در صورتی که گواهی نامبرده نیاز به بررسی و تایید داشته باشد، می توان وضعیت آن را در آیتم “وضعیت تایید” مشاهده کرد. تا زمانی که گواهی تایید نشود، امکان چاپ گواهی وجود ندارد. پس از ثبت درخواست، متقاضی می تواند جهت دریافت گواهی خود در ساعات تعیین شده به اداره آموزش مراجعه و مدرک اشتغال به تحصیل خود را جهت گرفتن امضا و مهر دریافت کند. تا زمانی که درخواست تایید نشده، دانشجو می تواند اطلاعات وراد شده را ویرایش و یا درخواست خود را حذف کند.

سامانه آموزشیار

سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد نیز خدمات الکترونیکی متنوعی را به دانشجویان خود ارائه می کند که یکی از این موارد صدور گواهی اشتغال به تحصیل به صورت اینترنتی است. دانشجویان این دانشگاه برای دریافت گواهی مذکور می توانند مطابق مراحل زیر اقدام کنند:

مرحله اول: پس از ورود به سایت edu.iau.ac.ir، به بخش“دانشجو” وارد شوید.

مرحله اول گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیارمرحله اول گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیار

مرحله دوم: کد دانشجویی خود و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد کرده و گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.

مرحله دوم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیارمرحله دوم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیار

مرحله سوم: پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبود می توانید وارد “ورود به سیستم” را انتخاب کنید.

مرحله سوم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیارمرحله سوم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیار

مرحله چهارم: روی بخش “درخواست/صدور” کلیک کرده و سپس وارد قسمت “ارسال درخواست دانشجو” شوید.

مرحله چهارم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیارمرحله چهارم گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیار

مرحله پنجم: در این مرحله پس از فشردن گزینه “جدید” می توانید گزینه “صدور گواهی اشتغال به تحصیل” را انتخاب و پس از تکمیل اطلاعات، درخواست خود را به ثبت برسانید.

مرحله پنجم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیارمرحله پنجم دریافت گواهی اشتغال به تحصیل آموزشیار

سامانه هم آوا

دانشگاه علمی کاربردی با استفاده از سامانه هم آوا  انجام امور مختلف مربوط به دانشجویان را امکان پذیر کرده است که از این میان می توان به صدور گواهی اشتغال به تحصیل از طریق همین سامانه اشاره کرد. افراد متقاضی دریافت این گواهی باید مطابق مراحل زیر اقدامات لازم را انجام دهند.

ورود به سامانه کاربری خود در سایت هم آوا به آدرس edu.uast.ac.ir ورود به بخش “لیست درخواست ها” انتخاب گزینه “گواهی اشتغال به تحصیل” فشردن گزینه “ثبت درخواست” تکمیل مدارک و اطلاعات لازم مشخص کردن نام سازمان درخواست کننده گواهی مذکور انتخاب گزینه “ثبت نهایی”

لازم به ذکر است که دانشجویان رشته پزشکی مشغول به تحصیل در مقاطع کارورز یا کارآمور و دستیار بایستی گواهی اشتغال به تحصیل مربوط به هر مقطع را انتخاب کنند.

سامانه سجاد

سامانه سجاد به عنوان یک سایت جامع نیز امکان انجام برخی امور دانشجویی مانند صدور گواهی اشتغال به تحصیل را امکان پذیر کرده است که می توان طبق مراحل زیر برای درخواست گواهی مذکور اقدام کرد.

ورود به سامانه سجاد به آدرس portal.saorg.ir فشردن گزینه ثبت نام موافقت با قوانین سایت، تکمیل اطلاعات شخصی و سپس دریافت کد فعال سازی ثبت نام از طریق تلفن همراه ورود به بخش “خدمات” انتخاب گزینه “اداره امور کل دانشجویان داخل” و  سپس انتخاب “صدور گواهی اشتغال به تحصیل” تکمیل اطلاعات تحصیلی پرداخت هزینه مراجعه به بخش “کارتابل” کلیک روی “دریافت گواهی اشتغال به تحصیل” (در صورتی که تمایل به دانلود گواهی نامبرده دارید.)

در صورتی که گواهی مذکور به درخواست سازمان خاصی باید صادر شود، می توان آن را خطاب به سازمان درخواست کننده صادر کرد و در غیر این صورت بدون مخاطب نیز قابل صدور خواهد بود.

 

سوالات متداول

1- آیا می توان در سامانه گلستان درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل خود را به ثبت برسانیم؟

بله، این امکان برای دانشجویان دانشگاه های سراسری با وارد شدن به بخش (آموزش) و آیتم (دانشجو) و سپس درخواست گواهی اشتغال به تحصیل امکان پذیر است.

2- آیا در گواهی اشتغال به تحصیل سامانه گلستان معدل و واحدهای گذرانده نیز چاپ می شود؟

این مورد به تمایل دانشجو بستگی دارد و در صورت نیاز متقاضی می تواند این اطلاعات را در قسمت (گواهی شامل موارد) اضافه کند.

3- آیا امکان صدور گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه سجاد نیز وجود دارد؟

بله، برای این کار بایستی وارد آدرس portal.saorg.r شده و گزینه (ثبت نام) را انتخاب کنید. سپس می توایند اقدامات لازم برای دریافت گواهی مذکور را انجام دهید.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "آیا می توان در سامانه گلستان درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل خود را به ثبت برسانیم؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، این امکان برای دانشجویان دانشگاه های سراسری با وارد شدن به بخش (آموزش) و آیتم (دانشجو) و سپس درخواست گواهی اشتغال به تحصیل امکان پذیر است." } },{"@type": "Question", "name": "آیا در گواهی اشتغال به تحصیل سامانه گلستان معدل و واحدهای گذرانده نیز چاپ می شود؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "این مورد به تمایل دانشجو بستگی دارد و در صورت نیاز متقاضی می تواند این اطلاعات را در قسمت (گواهی شامل موارد) اضافه کند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا امکان صدور گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه سجاد نیز وجود دارد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "بله، برای این کار بایستی وارد آدرس portal.saorg.r شده و گزینه (ثبت نام) را انتخاب کنید. سپس می توایند اقدامات لازم برای دریافت گواهی مذکور را انجام دهید." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید …

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب