هاله تشنجی

هاله تشنجیتشنج یک اختلال عصبی است که می تواند از جزئی تا شدید، مکرر تا نادر متغیر باشد. این طیف گسترده از علائم و فراوانی می تواند درمان تشنج را دشوار کند. تشنج شدید حتی می تواند باعث از دست دادن هوشیاری شود. برای برخی از انواع تشنج، ممکن است یک هشدار وجود داشته باشد. هاله تشنجی پدیده ای است که در آن مغز شما سیگنال نزدیک شدن به تشنج را می دهد.

هاله احساسی است که ممکن است قبل از شروع تشنج داشته باشید. به طور معمول، اینها قبل از تشنج کانونی رخ می دهند. با این حال، تحقیقات نشان می دهد که تقریبا 65 درصد افراد مبتلا به صرع عمومی، ممکن است هاله را نیز تجربه کنند.

هاله ها در واقع نوعی تشنج به نام تشنج کانونی (FAS) هستند. هنگامی که یک FAS قبل از نوع دیگری از تشنج کانونی شدیدتر اتفاق می افتد، یک هاله در نظر گرفته می شود. هاله ها می توانند شامل بسیاری از احساسات از مناظر، صداها، یا بوها گرفته تا درد، بی حسی یا سردرد باشند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

علائم هاله تشنجی چیست؟چرا افراد دچار هاله تشنجی می شوند؟آیا می توان از هاله های تشنجی جلوگیری کرد؟Prodrome در مقابل هالهدر صورت داشتن هاله تشنجی چه باید کرد؟تشنج چگونه درمان می شود؟آیا می توانید هاله های تشنجی را متوقف کنید؟پیش آگهی افراد مبتلا به تشنج چیست؟

علائم هاله تشنجی چیست؟

در حالی که توصیف افرادی که هاله‌های تشنجی داشته‌اند، گاهی اوقات برایشان سخت است، اما آنچه که فرد در طول هاله احساس می‌کند بسته به محل وقوع تشنج آگاهانه کانونی در مغزشان متفاوت است. انواع هاله های تشنجی عبارتند از:

هاله های تشنجی لوب پیشانی

لوب پیشانی مغز در ناحیه پیشانی شما قرار دارد. مواردی مانند بیان احساسی، خاطرات، زبان، قضاوت، مهارت های حل مسئله و رفتار جنسی را کنترل می کند. لوب پیشانی شما نیز مسئول بسیاری از شخصیت شما است. در حالی که هاله ها یا تشنج های کانونی در این ناحیه ممکن است خفیف باشند، تشنج های شدیدتر و اختلالات تشنجی نیز وجود دارد که بر لوب فرونتال تأثیر می گذارد و علائم مهم تری ایجاد می کند. هاله ای که در لوب فرونتال شروع می شود ممکن است شامل علائمی مانند موارد زیر باشند:

هم اکنون با مشاوران پزشکت مشاوره آنلاین بگیرید

سردرد یا درد احساس موجی که در سر شما حرکت می کند. انقباض یا سفتی در بازو، دست یا سایر قسمت‌های بدن شما

هاله های تشنجی لوب تمپورال

لوب گیجگاهی مغز، در پشت گوش های شما قرار دارد و پردازش شنوایی و معنی دار کردن صداهای زبان گفتاری را کنترل می کند. هاله هایی که در لوب گیجگاهی شروع می شوند ممکن است علائمی داشته باشند:

طعم یا بوی عجیب یا غیرعادی شنیدن موسیقی یا آهنگ غیرقابل توضیح یک احساس شدید ناگهانی مانند ترس، شادی یا اضطراب احساسی در معده شما مانند افتادن یا سوار شدن بر ترن هوایی

هاله های تشنجی لوب جداری

لوب جداری در نزدیکی مرکز مغز در پشت لوب فرونتال قرار دارد. این شامل ناحیه حسی اولیه است که در آن احساسات پوست مانند گرما، سرما و لمس پردازش می شود. لوب جداری همچنین مسئول کمک به درک زبان نوشتاری و ریاضیات و قضاوت در مورد چیزهای فضایی مانند اندازه، فاصله و اشکال است.

هاله هایی که از لوب جداری شروع می شوند ممکن است شامل علائمی مانند:

نوشته های مشابه
سردرد پس از زایمان | پزشکتسردرد پس از زایمان | پزشکت
سردرد پس از زایمان
تشخیص مرگ مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟ مراحل تشخیص کدامند؟ || پزشکتتشخیص مرگ مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟ مراحل تشخیص کدامند؟ || پزشکت
مرگ مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟
سوزن سوزن شدن یا بی حسی احساس خارج شدن از بدن شما توهم خزیدن چیزی روی پوست شما احساس می کنید که یک دست یا پا بزرگتر یا کوچکتر از دیگری است.

هاله های تشنجی لوب پس سری

لوب پس سری مغز در پشت و پایه جمجمه قرار دارد. این شامل قشر بینایی اولیه شما است و ورودی مستقیم را از شبکیه شما دریافت می کند. لوب اکسیپیتال شما مسئول توانایی شما برای دیدن، خواندن و درک زبان نوشتاری و پردازش انواع اطلاعات بصری، مانند رنگ ها و اشکال است. هاله هایی که در لوب اکسیپیتال شروع می شوند ممکن است علائمی را ایجاد کنند:

دیدن چیزهایی که آنجا نیستند، توهم دیدن نقاط یا نورهای چشمک زن یا رنگی

چرا افراد دچار هاله تشنجی می شوند؟

برخی بر این باورند که هاله ها فقط یک علامت هشدار دهنده از یک تشنج آینده است، اما بسیاری آنها را تشنج کوچک می دانند. آنها را می توان در طول الکتروانسفالوگرام (EEG) تشخیص داد، آزمایشی که سیگنال های الکتریکی را در مغز اندازه گیری می کند. تشنج و اورا هر دو نتیجه اختلال در سیگنال های الکتریکی در مغز هستند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که هاله زمانی ایجاد می‌شود که تشنج مسیر جدیدی در مغز ایجاد می‌کند که از مسیر عصبی موجود برای احساس، حس، بو، بینایی یا صدا عبور می‌کند و یک ارتباط دائمی را تشکیل می‌دهد.

پس از ایجاد، آن ارتباط عصبی به عنوان یک پیش ساز یا هشدار برای هر تشنجی که در آن مسیر خاص رخ می دهد عمل می کند. برای برخی افراد، هاله ها می توانند چیزهای غیرعادی مانند یک آهنگ، یک رنگ یا حتی یک خاطره خاص باشند.

برای درک اینکه چرا هاله های تشنجی اتفاق می افتد، باید بدانید که چه چیزی باعث تشنج می شود. دلایل متعددی برای تشنج وجود دارد، از جمله:

صرع تب ترک الکل ترک دارو جراحت سر استفاده مواد مخدر عدم تعادل با الکترولیت ها سطح غیر طبیعی قند خون بیماری ها یا عفونت های عصبی

آیا می توان از هاله های تشنجی جلوگیری کرد؟

از آنجایی که هاله ها پیش ساز تشنج دیگری هستند، راهبردهای پیشگیری از هاله مشابه راهبردهای پیشگیری از تشنج است. هیچ راهی برای جلوگیری از ایجاد هاله وجود ندارد، اما بسیاری از مردم قادرند محرک‌های فعالیت تشنج را شناسایی کنند، مانند:

استرس محرومیت از خواب افسردگی اضطراب

Prodrome در مقابل هاله

پرودروم ها نشانه اولیه یا هشدار علائم قریب الوقوع یک بیماری یا وضعیت هستند. در حالی که هاله‌ها معمولاً خیلی نزدیک به تشنج قریب‌الوقوع رخ می‌دهند که نمی‌تواند آن را متوقف کند، پرودروم‌ها زمان بیشتری را برای اجرای استراتژی‌های پیشگیرانه ارائه می‌دهند.

پرودروم ها شبیه هاله ها هستند اما علائم یا احساساتی دارند که ساعت ها یا روزها قبل از تشنج رخ می دهد. با پرودروم ها، یا در برخی موارد که هاله ها و تشنج ها به اندازه کافی از هم فاصله دارند، برخی از افراد می توانند با تعدادی استراتژی از تشنج جلوگیری کنند، مانند:

آرامش خواب داروها مثبت اندیشی نفس عمیق اجتناب از الکل یا سایر محرک ها

در صورت داشتن هاله تشنجی چه باید کرد؟

در حالی که هاله می تواند ترسناک باشد و باعث ایجاد اضطراب در مورد تشنج بعدی شود، همچنین می تواند برای ایمن نگه داشتن شما بسیار مفید باشد. اغلب با تشنج، ممکن است زمین بخورید، تعادل خود را از دست بدهید یا بیهوش شوید. گاهی اوقات، این اتفاق به طور ناگهانی و در جاهایی رخ می دهد که ممکن است نتوانید فوراً کمک بگیرید.

Aura و prodromes به شما زمان می‌دهند تا بنشینید، مکان امنی پیدا کنید یا کمک بگیرید. به طور معمول، افرادی که هاله دارند، متوجه الگوی منظم علائم و الگوهایی می شوند که می تواند به آنها کمک کند ایمنی خود را در طول تشنج تضمین کنند.

تشنج چگونه درمان می شود؟

گزینه های مختلفی برای درمان تشنج وجود دارد، اگرچه گزینه های کمی می توانند تشنج را درمان کنند. تقریبا یک سوم کسانی که تشنج را تجربه می کنند، علیرغم استفاده از داروها، همچنان دچار تشنج می شوند. در اینجا چند گزینه درمانی وجود دارد که می توان از آنها برای کنترل تشنج استفاده کرد:

دارو. داروهای تشنج زیادی وجود دارد. داروهای ضد صرع برای اکثر افراد مبتلا به اختلالات تشنج بسیار مفید است، اگرچه ممکن است قبل از یافتن راه حل مناسب، مجبور شوید چند داروی مختلف را امتحان کنید. همچنین ممکن است مجبور شوید هر چند سال یکبار داروها را عوض کنید.

عمل جراحي. اگر پزشکان شما بتوانند قسمت خاصی از مغز شما را که باعث تشنج شده است را مشخص کنند، ممکن است بتوانند جراحی را برای رفع یا برداشتن این قسمت از مغز انجام دهند. این درمان اغلب به این بستگی دارد که آن منطقه در کجا قرار دارد و چه عملکردهای دیگری را آن منطقه کنترل می کند.

تحریک عصب واگ. این وسیله ای است که می تواند زیر پوست در قفسه سینه شما کاشته شود تا به عنوان ضربان ساز برای مغز عمل کند. تکانه های الکتریکی کوچک از محرک به مغز فرستاده می شود و مشخص شده است که در کنترل فعالیت تشنج بسیار موثر است.

رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی. رژیم های غذایی خاصی مانند رژیم کتوژنیک وجود دارد که به نظر می رسد تا حدودی بر کنترل تشنج تأثیر می گذارد. همچنین ممکن است نیاز به تغییراتی در سبک زندگی داشته باشید، مانند پرهیز از مصرف الکل و مواد مخدر.

آیا می توانید هاله های تشنجی را متوقف کنید؟

اگر اورا به عنوان بخشی از اختلال تشنجی یا صرع دریافت می کنید، اطلاعات زیادی وجود ندارد که نشان دهد می توان آنها را متوقف کرد. به طور کلی می توانید با اجتناب از محرک ها یا مصرف داروهای منظم از فعالیت تشنج جلوگیری کنید.

با این حال، هاله ها نقش حیاتی برای افراد مبتلا به تشنج دارند، زیرا می توانند به آنها کمک کنند تا برای تشنج آماده شوند.

پیش آگهی افراد مبتلا به تشنج چیست؟

اینکه چگونه تشنج شما به خوبی مدیریت شود تا حدودی به عامل ایجاد آن بستگی دارد. اگر به دلیل مصرف مواد مخدر یا الکل، مشکلات کبدی یا کلیوی که منجر به عدم تعادل الکترولیت می شود، تشنج می کنید، یا داروهایی مصرف می کنید که می توانند باعث تشنج شوند، با پزشک خود برای حل مشکل زمینه ای مشورت کنید.

هنگامی که تشنج شما ناشی از صرع است، یافتن ریشه مشکل می تواند دشوارتر باشد. شما در هر سنی می توانید صرع را تشخیص دهید، و در حالی که برای بسیاری قابل کنترل است، معمولاً یک بیماری مادام العمر است.

تعدادی از عوامل می توانند بر پیش آگهی شما با صرع تأثیر بگذارند از جمله:

سن ژنتیک عفونت ها بیماری عروقی سابقه خانوادگی الگوهای تشنج و شدت آن استراتژی های درمانی مورد استفاده

افرادی که قبل از 12 سالگی مبتلا به صرع تشخیص داده می شوند، عموماً پیش آگهی بهتری دارند و حتی ممکن است در بزرگسالی از این بیماری خارج شوند. افزایش سن و شرایط سلامت همزمان می تواند پیش آگهی را بدتر کند.

سخن آخر

تشنج یک بیماری عصبی جدی است که در اثر قطع سیگنال های الکتریکی در مغز ایجاد می شود. این وضعیت می تواند باعث زمین خوردن، زمین خوردن یا از دست دادن هوشیاری شما شود.

هاله ها نوعی تشنج هستند و گاهی اوقات راه مغز شما برای آماده کردن یا هشدار دادن به تشنج دیگری، شاید شدیدتر است. افرادی که هاله را تجربه می کنند می توانند از سیگنال برای یافتن مکان امن، مصرف دارو یا دریافت کمک استفاده کنند.

هاله ها را نمی توان متوقف کرد، اما صرع و اختلالات تشنج را می توان در بسیاری از موارد با دارو یا جراحی کنترل کرد.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [25]};
منبع
https://www.healthline.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب