دولت سیزدهم مشکلات اقتصادی را حل دارد؟به گزارش تیتربرتر؛ حمیدرضا ترقی گفت: وقتی می‌بینیم دولت در انجام وعده اولش یعنی مهار کرونا توانسته موفق باشد، طبیعتا در این اقدام هم باید به دولت اعتماد کرده و به آن فرصت بدهند تا دولت این مشکلات را یکی پس از دیگری حل کند.

چرا مشکلات اقتصادی در دولت سیزدهم بیشتر شد؟

چرا مشکلات اقتصادی در دولت سیزدهم بیشتر شد؟ چرا مشکلات اقتصادی در دولت سیزدهم بیشتر شد؟

 

«حمیدرضا ترقی»، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، در ارتباط با کاهش عمل رئیس‌جمهور به وعده ریشه‌کن کردن کرونا و رسیدن مرگ و میر از روزی 700 نفر به صفر اظهار داشت: وعده‌ای که ایشان در مورد کرونا و مهار آن دادند در شرایطی بود که دولت قبل هرگونه انتقال واکسن به ایران و مصرف آن را منوط به پذیرفتن برجام و fatf کرده بود. از طرفی منابع ارزی لازم را هم برای تامین واکسن نداشت که محدودیت‌های مختلفی به خاطر مقررات کرونا و ضوابط آن برای مردم به وجود آمده بود. دولت آقای رئیسی با برنامه ریزی که انجام داد، توانست بدون این که برجام یا fatf را بپذیرد، نه تنها ارز مورد نیاز برای واکسن را تامین کرد، بلکه تمام محدودیت‌ها وتحریم‌ها را شکست و به میزان بالغ بر 150 میلیون دز واکسن را وارد ایران کرد. دولت توانست اکثریت مردم را در برابر این بیماری واکسینه کرده و میزان مرگ و میر از روزی 700 نفر را به صفر برساند.

وی ادامه داد: عمل به این وعده، بسیار مهم بود. چرا که تضمین سلامت مردم بوده و آثار اقتصادی و روانی و معیشتی بر جامعه داشت. کرونا مشکلاتی به لحاظ اقتصادی و روحی برای مردم ایجاد کرده بود که آثار بد و سختی داشت. خوشبختانه دولت توانست هم زمینه باز شدن فضای حضور اجتماعی مردم را فراهم کند و هم با این بیماری به گونه‌ای مقابله کند که علاوه بر مهار آن، مشکلات روحی ناشی از این مسئله و بی‌کاری‌ها را برطرف کند. 

ترقی با اشاره به این که بخشی از مردم به واسطه کرونا کسب و کار خود را از دست داده بودند و دولت با نابودی کرونا، شرایط برگشت آنان به کسب و کار خود را فراهم ساخت، گفت: عمده کارگران فصلی بیکار شده بودند کارگران هتل‌ها و مراکز پذیرایی و سیاحتی همه بیکار شده بودند و تعطیل شده بود به سمت ورشکستی رفته بودند و این‌ها مشکلاتی را برای اقتصاد کشور، اقتصاد خانواده‌ها و هم برای سرمایه گذاری‌ها پدید آورده بود. مضاف بر این که مردم هم در داخل خانه و آپارتمان محبوس بودند. برای یکی دو سال تاثیرات منفی روحی برای مردم گذاشته بود.

وی ادامه داد و افزود: این همت و عمل به وعده دولت باعث شد که سفرهای مردم افزایش چشمگیر پیدا کند، باعث شد اماکن زیارتی تقریبا با سفر زائرین پر شود و مردم از آن حالت روحی خارج شوند و نشاط و شادابی و سر زندگی به مردم برگردد و مردم احساس کنند که توانستند بر کرونا غلبه کرده و آن را شکست بدهند. این روحیه برای کسب و کار اثرات مثبتی گذاشت که مردم از این عمل به وعده دولت تقدیر کردند.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در مورد عمل به وعده حفظ جان مردم دولت و تلاش برای بهبود وضعیت نان مردم تصریح کرد: ضربه‌ای که به اقتصاد و معیشت مردم خورد چه در اثر تحریم‌ها و ناکارآمدی‌های اقتصادی دولت قبلی و چه بر اثر کرونا ضربه سنگینی بود. طبیعتا جبران این ضربه سنگین هم نیازمند فرصت دادن به دولت است. وقتی می‌بینیم دولت در انجام وعده اولش با اعتمادی که مردم به آن کردند توانسته موفق باشد، طبیعتا در این اقدام هم باید به دولت اعتماد کرده و به آن فرصت بدهند تا دولت بتواند این مشکلات را یکی پس از دیگری حل کند.

ترقی افزود: اعتماد مردم باعث می‌شود دولت به مرور بتواند هم منابع مالی مورد نیازش را برای بهبود این شرایط تامین کند و هم به اقتصاد کشور رونق داده و با بر طرف کردن عوامل مانع تولید، تولید را رونق بدهد. همه این‌ها نیازمند یک فرصت است. هنوز دولت یکسال نشده که دولت توانسته بخشی از مشکلات اقتصادی را مثل بدهکاری‌های دولتی، تامین کالاهای اساسی مورد نیاز و افزایش ذخایر استراتژیک در کشور را فراهم کند. یقینا با این سرعتی که توانسته بخشی از این مشکلات را حل کند، اگر فرصت داده شود می‌تواند از این مشکلاتی که گریبان مردم را گرفته و دغدغه آن‌ها است ان‌شاالله عبور کرده و یک وضعیت با ثبات اقتصادی را برای کشور به وجود بیاورد.

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

طرح اصلاح هدفمندسازی یارانه‌ها در مشکلات اقتصادی چقدر تاثیر گذار است؟

طرح اصلاح هدفمندسازی یارانه‌ها در مشکلات اقتصادی چقدر تاثیر گذار است؟ طرح اصلاح هدفمندسازی یارانه‌ها در مشکلات اقتصادی چقدر تاثیر گذار است؟

 

محسن رضایی گفت: تراکم مشکلات اقتصادی و فرهنگی از گذشته، امروزه بودجه دولت و قدرت خرید مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ همچنین نقدینگی و تورم افسار گسیخته در اقتصاد ایران حرکت می‌کرد؛ بنابراین نیازمند تحول جدی در وضعیت اقتصادی بودیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور گفت: تراکم مشکلات اقتصادی و فرهنگی از گذشته، امروزه بودجه دولت و قدرت خرید مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ همچنین نقدینگی و تورم افسار گسیخته در اقتصاد ایران حرکت می‌کرد؛ بنابراین نیازمند تحول جدی در وضعیت اقتصادی بودیم؛ در دولت سیزدهم تحولی که باید پیش از این‌ها انجام می‌شد، صورت گرفت.

محسن رضایی در گردهمایی ائمه جمعه که امروز ۲ خردادماه با موضوع بررسی طرح هدفمندسازی یارانه‌ها برگزار شد، با بیان اینکه هر جامعه‌ای برای تحول باید از چند وجه تغییر کند، اظهار کرد: اگر تحول تنها در یک حوزه متمرکز شود و عدم توازن در بخش‌ها را داشته باشیم، آن کشور رو به نابودی می‌رود و موتور سیاست آن خاموش می‌شود؛ چرا که اقتصاد، فرهنگ، سیاست و اجتماع باید با یکدیگر پیش بروند.

وی با اشاره به معایب عدم تحول در اقتصاد و فرهنگ عنوان کرد: درصورتی که اقتصاد و فرهنگ یک کشور دچار تحول نشود، سیاست دچار آسیب می‌شود.

رضایی محصول انقلاب سیاسی را امنیت و اقتدار در کشور دانست و تصریح کرد: انباشتگی و تراکم مشکلات در مسائل اقتصادی و فرهنگی امروز اوضاع کشور را با خطر مواجه می‌کند.

وی افزود: تراکم مشکلات اقتصادی و فرهنگی از گذشته، امروزه بودجه دولت و قدرت خرید مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است؛ همچنین نقدینگی و تورم افسار گسیخته در اقتصاد ایران حرکت می‌کرد؛ بنابراین نیازمند تحول جدی در وضعیت اقتصادی بودیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: در دولت سیزدهم تحولی که باید پیش از این‌ها انجام می‌شد، صورت گرفت.

رضایی تصریح کرد: کسانی که اقتصاد ایران را به این وضع دچار کرده‌ بودند و از تحول بزرگ اقتصادی در کشور جلوگیری می‌کردند باید پاسخگو باشند.

وی با اشاره به محورهای مختلف تحول افزود: تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال سه رکن اساسی و به هم پیوسته در تحول هستند به گونه‌ای که تولید بدون سرمایه‌گذاری و اشتغال بدون دو بال تولید و سرمایه‌گذاری امکان‌پذیر نخواهد بود.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تجارت را یکی دیگر از پایه‌های مهم در تحول اقتصادی دانست و گفت: فرصت‌های اقتصادی طلایی ایران در تجارت توسط همسایگان دزدیده شده است.

رضایی در رابطه با حذف ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی و اصلاح یارانه‌ها اظهار کرد: پیش از این یارانه‌ها کمین می‌خورد و مستقیم به دست مردم نمی‌رسید.

وی بیان کرد: اگر همه اصلاحات را انجام دهیم و یکبار برای همیشه تورم و گرانی را از بازار ایران بیرون نکنیم، هیچکدام از اصلاحات انجام شده دیده نخواهد شد و انتظاراتی را که دولت دارد به ثمر نخواهد نشست.

معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه نقدینگی کشور ۵ هزار همت (هزار میلیارد تومان) است، عنوان کرد: قیمت کالاها در دو سال گذشته به دو قله افزایش ۴۰ درصدی رسیده است به همین دلیل فشار بر مردم بیشتر شد.

رضایی تصریح کرد: فروش دلارهای نفتی دولت به بانک مرکزی موجب چاپ پول بدون پشتوانه می‌شد و هیچ دلیل منطقی نداشت چرا که هر یک تومانی که از بانک مرکزی وارد جامعه شود، ضرب در ۵ و ۷ خواهد شد اما اگر این دلارها در بانک‌های دیگر باشد با همان یک تومان وارد جامعه خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: اگر گرانی حل شود و در بازار رانت وجود داشته باشد، دچار گرانفروشی خواهیم شد.

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: محسن رضوی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب