ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

ثبت نام آنلاین پاسپورت 1401

ثبت نام آنلاین گذرنامه 1401ثبت نام آنلاین گذرنامه 1401ثبت نام آنلاین پاسپورت 1401

روش مرسوم و قدیمی برای اخذ پاسپورت این گونه بود که شخص متقاضی بایستی به مراکز خدمات الکترونیکی انتظامی مراجعه می کرد و حضورا مدراک لازمه را ارئه می داد که پروسه ای زمان بر بود. اما این روش سنتی کم کم کنار گذاشته می شود و امکان صدور گذرنامه بدون نیاز به حضور در دفاتر خدمات الکترونیک مهیا خواهد شد. پاسپورت الکترونیکی یا بیومتریکی همان چیزی است که در شرایط کرونایی حاکم بر کشور، می تواند کمک قابل توجهی به روند صدور گذرنامه ها کند. این روش سال هاست که در برخی کشورهای توسعه یافته اتحادیه اروپا و منطقه شنگن استفاده شده و مورد آزمون و خطا قرار گرفته است. حال کشور ایران نیز از سال 1388 و در راستای تحقق دولت الکترونیک، درصدد الکترونیکی کردن پاسپورت بوده و طبق گفته کارشناسان، این پروژه می تواند کمک شایان توجهی به تمام اقدامات مربوط به پاسپورت و جلوگیری از جعل آن شده و از طرفی امنیت بالای آن در حفظ اطلاعات و هویت دارنده کارت باعث راحتی و آسودگی خاطر اشخاص از زمان اخذ آن تا حین مسافرت شود.

تمام مدارک شناسایی و هویتی در زمان ارائه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی باید هوشمند باشند.

تشریح اجمالی پاسپورت و انواع آن 1401

پاسپورت (گذرنامه) جز مدارک شناسایی رسمی محسوب می شود که همه افراد برای مسافرت به خارج از کشور ملزم به داشتن آن هستند. دولت ها با صدور پاسپورت، از کشور مقصد درخواست اجازه ورود برای دارنده پاسپورت را دارند و دولت میزبان در قالب مدرکی به نام ویزا (روادید) این اجازه را صادر می کند. این مدرک علاوه بر اینکه اجازه خروج شخص دارنده از کشور مبدا محسوب می شود، امنیت و حقوق مسافر را در کشور میزبان نیز تضمین می کند. در قانون ایران بسته به شخص متقاضی و هدف مسافرت، 3 نوع گذرنامه در نظر گرفته شده که به شرح زیر است:

انواع پاسپورت در ایران
عنوان مورد استفاده برای هدف نهاد صادر کننده سایر توضیحات
گذرنامه سیاسی مقامات سیاسی به همراه همسر ماموریت های کاری یا دعوت از سوی مقامات رسمی سایر کشورها وزارت خارجه
گذرنامه عادی یا توریستی تمام شهروندان تحصیل، گردشگری یا تجارت در داخل کشور توسط ماموران نیروی انتظامی صادر می شود و در خارج توسط ماموران کنسولی وزارت امور خارجه
گذرنامه خدمت کارکنان دولت انجام ماموریت های کاری در خارج از کشور توسط وزارتخانه محل اشتغال شخص قوانین مشابه با صدور گذرنامه سیاسی

نحوه ثبت نام آنلاین پاسپورت 1401

از ویژگی های مهم گذرنامه الکترونیکی راحت بودن پروسه اداری صدور آن و همچنین امنیت این گذرنامه ها است. این نوع پاسپورت ها دارای امنیت ویژه ای در برابر سرقت هویت و اطلاعات اشخاص می باشد و همچنین بدون ایجاد هیچگونه اختلالی، امنیت مسافران را تامین می کنند. اطلاعات موجود در تراشه این گذرنامه ها در حداقل زمان ممکن قابل خواندن بوده (توسط سیستم ها) و با داده و اطلاعات موجود تطبیق داده می شود که اگر منعی برای صدور ویزای دارنده پاسپورت وجود نداشته باشد، ویزای مسافران به طور خودکار صادر خواهد شد. در ایران نیز پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با هدف کاهش مراجعه شهروندان متقاضی دریافت پاسپورت به دفاتر پلیس + 10، امکان درخواست صدور گذرنامه به صورت اینترنتی را فراهم کرده است. به محض شروع به کار این فرایند متقاضیان می توانند به دو طریق برای گذرنامه الکترونیکی ثبت نام کنند:

مراجعه به سایت اینترنتی صدور گذرنامه الکترونیکی egozar.epolice.ir نصب اپلیکیشن پلیس من

اما همان طور که اشاره شد، تمام اقدامات مربوط به گذرنامه یعنی درخواست، تمدید و یا تعویض آن هنوز به روش مرسوم (مراجعه حضوری به دفاتر الکترونیک انتظامی) صورت می پذیرد که در صورت انتشار هر گونه اخباری در این مورد می توانید از طریق همین مقاله مطلع شوید.

مدارک لازم برای پاسپورت الکترونیکی 1401

گرچه دولت در تلاش است تا صدور گذرنامه را کاملا الکترونیکی کند اما در حال حاضر برای درخواست پاسپورت حضور شخص متقاضی (همه گروه های سنی) در مراکز درگاه خدمات الکترونیکی انتظامی الزامی است. مراجعه کنندگان بسته به شرایط خاص (جنسیت، وضعیت تاهل، اشتغال و نظام وظیفه) خود باید مدارکی را به همراه داشته باشند اما بعضی از آن ها عمومی بوده و همه مراجعه کنندگان باید این دسته از مدارک را به همراه داشته باشند.

مدارک عمومی برای اخذ پاسپورت الکترونیکی

مدارکی که باید همه متقاضیان، ارائه دهند به شرح زیر می باشد:

اصل شناسنامه و کارت ملی (برای افراد بالای 15 سال ارائه شناسنامه عکس دار الزامی است.) تحویل آخرین گذرنامه (در صورت اعتبار داشتن) ارائه اجازه کتبی و محضری برای افراد زیر 18 سال توسط پدر یا قیم قانونی گواهی اشتغال به تحصیل (ویژه افراد زیر 15 سال) دفترچه بیمه یا گذرنامه عکس دار (ویژه افراد زیر 15 سال) گرفتن عکس بیومتریک در دفتر پلیس + 10

مدارکی که متقاضیان خانم باید ارئه دهند

علاوه بر مدارک عمومی که ذکر شد، بانوان برای اخذ پاسپورت الکترونیکی باید موراد زیر را نیز ارائه دهند:

اجازه کتبی و محضری برای بانوان متاهل از سوی همسر اصل گواهی فوت یا اصل شناسنامه باطل شده همسر (ویژه خانم هایی که همسرشان فوت شده باشد.) اصل طلاق نامه (ویژه بانوانی که طلاق گرفته اند.)

لازم به ذکر است برای خانم هایی که مقیم خارج هستند و همسرشان ایرانی نیست، نیازی به اجازه محضری همسر ندارند و ارائه گذرنامه ایرانی کفایت می کند.

مدارکی که متقاضیان آقا باید ارائه دهند

متقاضیان آقا نیز بایستی علاوه بر مدارک عمومی، مواردی را که بیانگر وضعیت نظام وظیفه آن ها می باشد را ارائه دهند که این موارد به شرح زیر می باشد:

ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت (فقط کارت های هوشمند پذیرفته می شود) موافقت نامه سازمان وظیفه عمومی (ویژه مشمولین)

کسانی که جز مشمولین خدمت سربازی هستند، برای اخذ موافقت نامه سازمان نظام وظیفه عمومی بایستی ضمن داشتن شرایط خروج از کشور مشمولین خدمت سربازی  وثیقه مدنظر این سازمان را نیز پرداخت کنند.

مدارکی که نظامیان شاغل و بازنشسته باید ارائه دهند

اگر شخص مراجعه کننده نظامی (شاغل یا بازنشسته) باشد، علاوه بر موارد ذکر شده بایستی مدارک زیر را نیز ارائه دهد:

ارائه نامه از حفاظت اطلاعات یگان مربوطه (ویژه کسانی که کمتر از 5 سال از بازنشستگی آن ها گذشته باشد.) ارائه اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان (ویژه کسانی که 5 سال تمام از بازنشستگی آن ها گذشته باشد.) ارائه و ثبت موافقت نامه حفاظت اطلاعات یگان مربوطه به دبیر خانه اداره گذرنامه و سپس تحویل به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (ویژه نظامیان شاغل)

شرایط لازم برای عکس بیومتریک

ضمن ارائه مدارک بالا بایستی نکات زیر نیز رعایت شود:

خانم ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیور آلات، با استفاده از روسری یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد در این دفاتر حاضر شوند. رعایت حجاب کامل برای دختران بالای 6 سال الزامی است. آقایان نباید از کلاه، عینک، کراوات، زیور آلات و آرایش مو و محاسن استفاده کنند و بایستی پیشانی و گوش ها به طور کامل مشخص باشند. رنگ لباس و زمینه عکس نباید یکسان باشد. افراد زیر 6 سال نیز باید در دفتر پلیس + 10 حاضر شده و والدین یک قطعه عکس از کودک خود ارائه دهند.

از افرادی که شامل موارد زیر باشند، در دفاتر پلیس + 10 عکس بیومتریک گرفته نمی شود و بایستی از قبل عکسی مطابق با استاندارهای ذکر شده به همراه خود داشته باشند:

افرادی که جراحی زیبایی روی صورت داشته و هنوز دوره درمانشان تمام نشده است. کسانی که شیمی درمانی می کنند. افراد که در ناحیه سر خود جراحت دارند. کسانی که از اقلیت مذهبی بوده و دارای محاسن خاص هستند.

هزینه پاسپورت الکترونیکی 1401

برای ثبت درخواست پاسپورت الکترونیکی لازم است که شخص متقاضی، در روند پروسه مذکور هزینه هایی را پرداخت نماید که به شرح زیر هستند:

نرخ صدور گذرنامه در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی 110 هزار تومان است که از طریق دستگاه های کارت خوان دریافت می شود. هزینه تهیه فرم و شناسه گذرنامه جمعا 5 هزار تومان می باشد. دو مبلغ 10 هزار و 200 هزار تومانی نیز باید با دستگاه کارت خوان پرداخت شود.

نکات مهم در مورد پاسپورت الکترونیکی 1401

برای اقدام به اخذ پاسپورت بیومتریک بهتر است که نکات زیر توجه داشت:

کسانی که خارج از کشور متولد شده اند، باید مدرک نحوه ورود به کشور را ارائه دهند. برای باطل کردن گذرنامه هایی که بالای یکسال اعتبار دارند، بایستی نامه ای از ادارات گذرنامه تحویل داده شود.

برخی از شهروندان به دلایل امنیتی و حقوقی مختلف ممکن است نتوانند پاسپورت بگیرند که در اینجا به این موارد اشاره می کنیم:

اشخاصی که طبق حکم قوه قضاییه سفر آن ها به خارج از کشور به صلاح جمهوری اسلامی نیست. افرادی که در خارج دارای سوء پیشینه هستند. کسانی که مشکل مالیاتی داشته و به عبارتی بدهکار مالیاتی محسوب می شوند.

تمدید یا تعویض پاسپورت الکترونیکی 1401

کسانی که قبلا پاسپورت دریافت کرده اند و تاریخ اعتبار آن به اتمام رسیده، بایستی برای تمدید اقدام کنند و یا کسانی که مدرک مذکور را گم کرده یا مخدوش شده است نیز باید برای تعویض آن به مراکز مربوطه مراجعه کنند. این دسته از افراد باید تمامی مدارکی که در بالا ذکر شد را  بعلاوه آخرین گذرنامه (در صورت موجود بودن آن) به همراه داشته و در هنگام مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک، آن ها را ارائه دهند. پروسه اداری تمدید یا تعویض پاسپورت کاملا مانند کسی است که برای اولین بار قصد اخذ گذرنامه را دارد.

 

سوالات متداول

1- برای ثبت نام آنلاین پاسپورت 1401 به چه سایتی باید مراجعه کرد؟

متقاضیان دریافت پاسپورت آنلاین می توانند به سایت درخواست گذرنامه الکترونیکی به آدرس egozar.epolice.ir مراجعه کنند.

2- آیا با شناسنامه های قدیمی می توان اقدام به اخذ پاسپورت الکترونیکی کرد؟

خیر، برای انجام این کار ابتدا باید برای تعویض شناسنامه اقدام کرد.

3- کسانی که مشمول خدمت وظیفه هستند، می توانند برای گرفتن پاسپورت الکترونیکی درخواست دهند؟

مشمولین خدمت ضمن پرداخت وثیقه باید نامه ای از سوی سازمان وظیفه عمومی مبنی بر صدور اجازه برای اخذ پاسپورت اکترونیکی ارائه دهند.

{ "@context": "https://schema.org", "@type": "FAQPage","mainEntity": [{"@type": "Question", "name": "برای ثبت نام آنلاین پاسپورت 1401 به چه سایتی باید مراجعه کرد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "متقاضیان دریافت پاسپورت آنلاین می توانند به سایت درخواست گذرنامه الکترونیکی به آدرس egozar.epolice.ir مراجعه کنند." } },{"@type": "Question", "name": "آیا با شناسنامه های قدیمی می توان اقدام به اخذ پاسپورت الکترونیکی کرد؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "خیر، برای انجام این کار ابتدا باید برای تعویض شناسنامه اقدام کرد." } },{"@type": "Question", "name": "کسانی که مشمول خدمت وظیفه هستند، می توانند برای گرفتن پاسپورت الکترونیکی درخواست دهند؟", "acceptedAnswer": { "@type": "Answer", "text": "مشمولین خدمت ضمن پرداخت وثیقه باید نامه ای از سوی سازمان وظیفه عمومی مبنی بر صدور اجازه برای اخذ پاسپورت اکترونیکی ارائه دهند." } }]}

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید …

.star svg{ background:#777; } .star svg:hover{ background:#FF0; } .postLike{ margin: 20px auto 50px auto; text-align: center; width: 157px; padding: 0px 0px 0px 6px; background: #F9F9F9; border: 1px solid #F1F1F1; border-radius: 13px; font-size: 14px; line-height: 30px; white-space: nowrap; background-color: #ff6464; color: #fff; box-shadow: 0 0 25px #ffce4961; } .postlike-text{ vertical-align: middle; color: #fff; } .sl-wrapper a { border-bottom: 0 !important; text-decoration: none !important; } .sl-button { font-size: 1em; line-height: 1; font-weight: normal; } /* Colors */ a.liked { color: #da1b1b; } a.liked:hover, a.liked:active, a.liked:focus { color: #666666; } a.liked span.sl-count, .sl-count { color: #fff; } /* Icon */ .sl-icon { margin-right: 4px; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; color: #fff; margin-top: 1px; font-size: 17px; } .sl-icon i { margin-top: 1px; margin-left: 5px; font-size: 17px; } .sl-icon svg { fill: currentColor; width: 1em; height: 1em; margin-left:5px; } .sl-icon svg:after { content: ""; position: absolute; top: 0; right: 0; bottom: 0; left:0; } /* Count */ .sl-count { font-size: 1em; font-family: 'wpyar-BYekan',Helvetica,sans-serif; text-transform: uppercase; vertical-align: middle; display: none; } /* Loader */ .loader, .loader:before, .loader:after { background: rgba(0, 0, 0, 0.2); -webkit-animation: load1 1s infinite ease-in-out; animation: load1 1s infinite ease-in-out; width: .2em; height: .6em; } .loader:before, .loader:after { position: absolute; top: 0; content: ''; } .loader:before { left: -.375em; -webkit-animation-delay: -0.32s; animation-delay: -0.32s; } .loader { text-indent: -9999em; display: inline-block; position: relative; vertical-align: middle; font-size: 1em; -webkit-transform: translateZ(0); -ms-transform: translateZ(0); transform: translateZ(0); -webkit-animation-delay: -0.16s; animation-delay: -0.16s; } .loader:after { left: .375em; } @-webkit-keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } } @keyframes load1 { 0%, 80%, 100% { box-shadow: 0 0 rgba(0, 0, 0, 0.2); height: .6em; } 40% { box-shadow: 0 -.3em rgba(0, 0, 0, 0.2); height: 1em; } }
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
کلیپ ایده‌های تزئین دستمال سفره
کلیپ معاینه تصویر سه بعدی به جای بیمار واقعی
خودزنی احسان علیخانی در برنامه جوکر | احسان علیخانی به خودشم رحم نکرد
173 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون به بخش تعاون کشور
اعلام نتایج آزمون قضاوت 1400
طرز تهیه پکوره اسفناج خوشمزه و ساده به روش هندی
طرز تهیه پاستا گوجه فرنگی خوشمزه به روش رستورانی
355 تن کالای فاسد و آلوده در بندرعباس منهدم شد
آمادگی چادرملو برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بازار سرمایه
تهدید استاندار فارس درباره حجاب در ادارات
اطلاعیه جدید درباره جاماندگان سهام عدالت
بیمه نامه دارندگان گواهینامه منقضی شده همچنان معتبر است
عکسهای نرگس محمدی و جاری اش| دوستی عمیق نرگس محمدی با پری سیما
اصلاحیه آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام مورخ 1401/04/16 شرکت بیمه کارآفرین (سهامی عام) ثبت شده به شماره 200845
طرز تهیه هات چاکلت خانگی
جواد مقدم – کربلا خونمه
جواد مقدم – اومدم نگات کنم توهم منو نگاه کنی
دانلود آهنگ پارسا آبادیان یادت کرده
رونمایی از سامانه فروش آنلاین بیمه نامه صندوق اجاره ای به مناسبت سالروز تاسیس
عبدالرضا هلالی – جان مادرت دستمو بگیر
محمد بنا: هرچه آدم لمپن در سریالها کشتی گیر می شود | بعضی‌ها ناراحت محرومیت روس‌ها هستند
سلام «بیمه تعاون» به مخاطبین غیر فارسی زبان
اقدامات بیمه تجارت‌نو برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان استان هرمزگان
قیمت روز خودرو
شیائومی‌ «می‌۱۲ اس اولترا» با سنسور دوربین یک اینچی معرفی شد
دانلود آهنگ توی نازه‌نینم از قادر سیاحی
کلیپ آموزش دو روش تهیه سس سالاد سزار
دانلود آهنگ علا مرگِ رویا
دانلود آهنگ علی نوری عاشقت شدم
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه پردیس خودگردان (بین الملل) 1400 – 1401
روز ملی کیفیت ۱۴۰۱ / روز ملی کیفیت 1401 چه روزی است
سلطنت اردن با این ملکه‌ی زیبا، معنای جدیدی می‌یابد!
ببینید | اولین عکس منتشر شده از سحر دولتشاهی بعد از مراسم خواستگاریش
کلیپ طرز تهیه کیک هویج خانگی
حضور کارکنان بیمه ایران درهمایش فرهنگی ورزشی دهه ولایت صنعت بیمه
تقدیر مدیر عامل بیمه ایران از کارشناس خسارت شعبه بعثت
مجمع عمومی عادی بیمه البرز برگزار شد
ضرورت تفویض هر چه بیشتر اختیارات مدیران به نمایندگان
دانلود آهنگ که یار دیته جیژوانم از آوات بوکانی
روز کتاب و کتابخوانی ۱۴۰۱ / روز کتاب و کتابخوانی 1401 چه روزی است
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه آزاد 1400 – 1401
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه سراسری 1400 – 1401
تقدیر از تلاش مدیریت و کارکنان مخابرات هرمزگان در تامین پایداری ارتباطات
نخستین جلسه کمیته دانش‌بنیان‌ها در بازار سرمایه
عرضه 68 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در روز سه شنبه
در دام کلاهبرداران سهام عدالت اسیر نشوید
میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد
بازداشت زورگیران خشن در کرج
آرتین جی کت – دلم تورو میخواد
افشین ویسی – شب های بعد تو
۱۴ روش طبیعی برای بهبود حساسیت به انسولین
فاز 4 بزرگراه خلیج‌فارس بااعتبار 9000 میلیارد ریال آغاز به کار کرد
آخرین وضعیت پروژه بزرگ جانجا
نتیجه خلاصه والیبال کانادا آرژانتین ۲۰۲۲ امروز
پخش زنده بازی والیبال کانادا و آرژانتین شبکه ورزش
علا – مرگ رویا
پیمان گودینی – آهای تو
تاثیرات نوشیدن قهوه بر لاغری
رشد 64 درصدی فروش شرکت ملی صنایع مس ایران در سه‌ماهه نخست امسال
آگهی فراخوان خرید و تحویل ۵۰۰ عدد قالب فیلترپرس طلای زرشوران
صعود تیم کوهنوردی ایمیدرو به قله 4370 متری آزادکوه
رکوردزنی در تولیدات محصولات سایپا ادامه دارد
اعزام موکب شرکت مس برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده استان هرمزگان
انتقال نماد «خکرمان» به بازار دوم فرابورس
مدیرعامل بانک صنعت و معدن: تخصیص ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
وزیر کشور در جریان نقش همراه اول در هوشمندسازی شبکه توزیع کالاهای اساسی قرار گرفت
وعده مدیرعامل بیمه پارسیان به سهامداران عملی شد
پخش آنلاین والیبال کانادا آرژانتین امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
کلیپ آموزش دکور و تزیین کیک جعبه ای
والیبال کانادا آرژانتین امروز 14 تیر ساعت چند است؟
هفته سوم لیگ ملتهای والیبال 2022 ایران امروز 14 تیر
دانلود برنامه FilmoraGo Video Editor Pro اپلیکیشن ویرایش ویدیو قدرتمند و کم نظیر برای اندروید
شاخص آلودگی هوای تهران امروز سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
دانلود آهنگ میلاد پارسا ساحل و دریا
رنو ۵ بعد از نیم قرن برقی شد
زمان برگزاری آزمون قضاوت 1401
دانلود برنامه Easy Zip Unzip File Manager مدیریت فایل زیپ برای اندروید
دانلود برنامه HK Mobile File Manager فایل منیجر عالی برای اندروید
دانلود برنامه Zip Unzip Files and Folders – File Compressor مدیریت فایل زیپ برای اندروید
برگه ها