ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

عوارض چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روماتیسم

عوارض چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روماتیسم یکی از  شایع ترین مشکلات افراد مبتلا به روماتیسم است. بیشتر مردم روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید را یک بیماری مفصلی می‌دانند، که مانند سایر اختلالات خودایمنی، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نواحی مختلف بدن را تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات چشمی یکی از عوارض این بیماری ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌است که در صورت عدم درمان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند منجر به آسیب قرنیه شود و در نهایت بینایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به RA ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های مفاصل بدن حمله می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و منجر به التهاب و در نهایت باعث درد، تورم و سفت شدن مفاصل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. التهاب همچنین می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند سایر قسمت‌های بدن شما از جمله پوست‌، رگ‌های خونی و چشم‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

برخی از بیماری‌های شایع چشم ممکن است بر افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) تأثیر بگذارد. اما اقداماتی برای حفظ سلامت چشم و جلوگیری از آسیب دائمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وجود دارد. برهمین اساس ادامه این مقاله از پزشکت را بخوانید تا عوارض چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ روماتیسم و راه‌های مدیریت آنها را بشناسید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

خشکی چشماسکلریتایریت و یووئیتانسداد عروق شبکیهگلوکوماجسام شناورهاآسیب قرنیهعوارض داروهای روماتیسم مفصلیسندرم شوگرندرمان نگرانی‌های چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرتبط با RAآیا مشکلات چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشان دهنده روماتیسم مفصلی است؟

خشکی چشم

یکی از عوارض چشم شایع در بیماران مبتلا به روماتیسم مفصلی، خشکی چشم است. فردی که خشکی چشم دارد ممکن است خارش، احساس شن در چشم و قرمزی چشم را تجربه کند.

اصطلاح پزشکی برای این بیماری کراتوکونژونکتیویت سیکا است که با ایجاد ناهنجاری در غدد اشکی باعث کاهش ترشح مایع می شود. یعنی فرد متوجه کمبود رطوبت یا اشک در چشم و همچنین تاری دید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود. زنان 9 برابر بیشتر از مردان به این وضعیت مبتلا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

علائم مرتبط با خشکی چشم در اواخر روز، زمانی که اشک از غده اشکی خشک و تبخیر شده است، شایع‌تر است.

بهترین درمان برای خشکی چشم قطره‌های تجویزی است که چشم پزشک برای شما تجویز می کند. اما اگر تصمیم دارید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید، از مصرف محصولات قطره‌ای که دارای مواد نگهدارنده یا منقبض‌کننده عروق هستند، خودداری کنید.

التهاب سفیدیه چشم در روماتیسمالتهاب سفیدیه چشم در روماتیسم

اسکلریت

اسکلریت به التهاب صلبیه یا سفیدی چشم گفته می‌شود.

نوشته های مشابه
چرا کودک من چشم هایش را می مالد؟ || پزشکتچرا کودک من چشم هایش را می مالد؟ || پزشکت
چرا کودک من چشم هایش را می مالد؟
بادام هندی در بارداری | پزشکتبادام هندی در بارداری | پزشکت
بادام هندی در بارداری

علائم آن شامل درد (گاهی شدید)، تورم، قرمزی، تاری دید، ریزش اشک و حساسیت به نور می باشد.

چشم پزشک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند استفاده از قطره‌های کورتیکواستروئیدی و احتمالاً داروهای تعدیل‌کننده ایمنی را برای تسکین علائم شما تجویز کند.

مبتلایان به آرتریت روماتوئید، پلی کندریت عود کننده و گرانولوماتوز همراه با پلی آنژیت، بیشتر تحت تاثیر این وضعیت قرار می گیرند.

ایریت و یووئیت

یووه آ قسمت میانی چشم بین صلبیه و شبکیه در پشت چشم است. عنبیه قسمت رنگی چشم است که به کنترل میزان ورود نور کمک می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند.

به التهاب یووه، یووئیت و به التهاب عنبیه، ایریت گفته می شود.

علائم آن شامل تاری دید، نقاط تاریک و شناور در دید شما، چشم درد، سرخی و حساسیت به نور است. درمان هر یک از این بیماری‌ها به علائم احتمالی ناشی از بیماری بستگی دارد.

مبتلایان به آرتریت نوجوانی، اسپوندیلیت آنکیلوزان، آرتریت پسوریاتیک، آرتریت واکنشی و بیماری بهجت بیشتر تحت تاثیر این وضعیت قرار دارند.

جهت درمان، پزشک ممکن است یک کورتیکواستروئید خوراکی تجویز کند یا یک کورتیکواستروئید به چشم تزریق کند. اگر علت بروز وضعیت شما عفونت باشد، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشید.

انسداد عروق شبکیه

اگر عروق خونی که به شبکیه چشم می‌رسند مسدود شوند، بیماری انسداد عروق شبکیه رخ می دهد. این انسداد مشابه انسداد در شریان‌ها است که در طول حمله قلبی یا سکته اتفاق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افتد.

در شرایطی که یک شریان چشمی مسدود شده باشد، از دست دادن بینایی ممکن است دائمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌باشد. در حال حاضر هیچ درمان شناخته شده‌ای برای بازگرداندن بینایی در این مورد وجود ندارد.

اگر ورید مسدود شده باشد، جراحی لیزر برای کاهش تورم و بازیابی بینایی کمک می کند.

آب مروارید از عوارض روماتیسمآب مروارید از عوارض روماتیسم

گلوکوم

گلوکوم گروهی از بیماری‌های چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هستند که منجر به آسیب به عصب بینایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، حتی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث کاهش بینایی بیمار شود. فشار زیاد داخل چشم معمولاً، اما نه همیشه، علت بروز این وضعیت است.

اگر کانال‌هایی که معمولاً مایعات را از چشم تخلیه می‌کنند ملتهب شوند، باعث بالا رفتن فشار چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و بروز گلوکوم می شود.

در این شرایط علائمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مانند درد چشم، تاری دید یا نقاط خالی، هاله‌های رنگین کمانی در اطراف نورها را خواهید داشت. اما در مراحل اولیه هیچ علامت مشخصی ندارد.

درمان گلوکوم شامل مصرف قطره‌های چشمی، جراحی برای کاهش فشار، کاهش یا پرهیز از مصرف کورتیکواستروئید می باشد.

اجسام شناورها

یووئیت و سایر التهابات چشم می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باعث ایجاد اجسام یا لکه‌های شناور شوند. آنها لکه‌های تیره ای هستند که در میدان دید شما حرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

آسیب قرنیه

خشکی چشم، اسکلریت، یووئیت یا شوگرن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث خراشیدگی یا زخم شدن قرنیه شود. آسیب قرنیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث از دست دادن دائمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بینایی شود.

عوارض داروهای روماتیسم مفصلی

برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت روماتوئید، مانند پردنیزون (یک کورتیکواستروئید) و پلاکونیل (هیدروکسی کلروکین)، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باعث ایجاد مشکلات چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. برهمین اساس مبتلایان به بیماری‌های آرتریت روماتوئید در هنگام مصرف داروهایی که احتمال دارد عوارض چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داشته باشند، باید به چشم‌پزشک مراجعه کنند که بتواند عوارض آنها را تحت‌نظر داشته باشد. به عنوان مثال، بیمارانی که از پلاکونیل استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند باید سالانه برای رتینوپاتی معاینه شوند. در صورت بروز این عارضه، پزشک ممکن است دوز دارو را کاهش دهد یا مصرف دارو را متوقف کند.

سندرم شوگرن

این سندرم نوعی از اختلالات خودایمنی است که می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند همزمان با روماتیسم مفصلی ایجاد شود. سندرم شوگرن بر غدد بدن که رطوبت تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذارد و می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند باعث خشکی و خارش چشم و همچنین احساس شن و ماسه در چشم شود.

شوگرن می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند علائم دیگری ایجاد کند، از جمله:

خستگی تب گرفتگی صدا زخم های دهان سرفه مزمن مفاصل و غدد متورم پوست خشک مشکل در بلع و صحبت کردن بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) خشکی دهان و افزایش حفره های دندانی (پوسیدگی)

معاینه چشم پزشکمعاینه چشم پزشک

درمان نگرانی‌های چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرتبط با RA

برای درمان روماتیسم فصلی یا RA، تشخیص زودهنگام مهم است. زمانی که شرایط را در مراحل اولیه تشخیص دهید و درمان را زودتر شروع کنید، التهاب کاهش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابد و  کمتر احتمال دارد که دچار اختلالات چشمی ناشی از روماتیسم مفصلی شوید.

می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید عوارض چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خود را با مصرف قطره‌های چشمی بدون نسخه، روان‌کننده‌های موضعی و کمپرس گرم درمان کنید. این ها می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند به تسکین خشکی، قرمزی و خارش کمک کنند. قطره‌های چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بدون مواد نگهدارنده برای چشم ها بهتر و موثرتر هستند.

برای التهاب‌های شدید که به قطره‌های چشمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ پاسخ نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهند، پزشک ممکن است یک استروئید موضعی یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را توصیه کند. این ها معمولاً دو بار در روز برای درمان التهاب زمینه‌ای استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

آیا مشکلات چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نشان دهنده روماتیسم مفصلی است؟

چشم‌های خشک یا قرمز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند نشان دهنده یک اختلال خود ایمنی مانند RA یا شوگرن باشد. اما بسیاری از بیماری‌های دیگر نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند باعث خشکی یا قرمزی چشم شوند. اگر مشکلات چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شما همراه با سایر علائم آشکار زیر باشد، بهتر است در مورد این علائم با پزشک صحبت کنید، به خصوص اگر چشم شما پس از چند روز بهبود نیابد:

خستگی ضعف عمومی مفاصل دردناک علائم شبیه آنفولانزا کاهش وزن ناخواسته

سخن آخر

هر فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید باید سالانه به چشم پزشک مراجعه کند. فقط یک چشم‌پزشک می‌تواند مشکلات چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌احتمالی را در افراد مبتلا به RA تشخیص داده و رد کند. افراد مبتلا به RA همچنین در صورت مشاهده علائم چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مانند خارش، احساس جسم خارجی، قرمزی، درد یا از دست دادن بینایی باید به چشم پزشک مراجعه کنند.

توجه به این نکته مهم است که سایر بیماری ها مانند آکنه و روزاسه نیز می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانند منجر به مشکلات و عوارض چشمی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بهتر است که از این موضوع آگاه باشند و در صورت مشاهده علائم به پزشک خود مراجعه کنند.

 

 

 

 

var params = {limit: 5, online:true, skill: []};
منبع
everydayhealtharthritishealthline
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
طرز تهیه هات چاکلت خانگی
جواد مقدم – کربلا خونمه
جواد مقدم – اومدم نگات کنم توهم منو نگاه کنی
دانلود آهنگ پارسا آبادیان یادت کرده
رونمایی از سامانه فروش آنلاین بیمه نامه صندوق اجاره ای به مناسبت سالروز تاسیس
عبدالرضا هلالی – جان مادرت دستمو بگیر
محمد بنا: هرچه آدم لمپن در سریالها کشتی گیر می شود | بعضی‌ها ناراحت محرومیت روس‌ها هستند
سلام «بیمه تعاون» به مخاطبین غیر فارسی زبان
اقدامات بیمه تجارت‌نو برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان استان هرمزگان
قیمت روز خودرو
شیائومی‌ «می‌۱۲ اس اولترا» با سنسور دوربین یک اینچی معرفی شد
دانلود آهنگ توی نازه‌نینم از قادر سیاحی
کلیپ آموزش دو روش تهیه سس سالاد سزار
دانلود آهنگ علا مرگِ رویا
دانلود آهنگ علی نوری عاشقت شدم
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه پردیس خودگردان (بین الملل) 1400 – 1401
روز ملی کیفیت ۱۴۰۱ / روز ملی کیفیت 1401 چه روزی است
سلطنت اردن با این ملکه‌ی زیبا، معنای جدیدی می‌یابد!
ببینید | اولین عکس منتشر شده از سحر دولتشاهی بعد از مراسم خواستگاریش
کلیپ طرز تهیه کیک هویج خانگی
حضور کارکنان بیمه ایران درهمایش فرهنگی ورزشی دهه ولایت صنعت بیمه
تقدیر مدیر عامل بیمه ایران از کارشناس خسارت شعبه بعثت
مجمع عمومی عادی بیمه البرز برگزار شد
ضرورت تفویض هر چه بیشتر اختیارات مدیران به نمایندگان
دانلود آهنگ که یار دیته جیژوانم از آوات بوکانی
روز کتاب و کتابخوانی ۱۴۰۱ / روز کتاب و کتابخوانی 1401 چه روزی است
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه آزاد 1400 – 1401
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه سراسری 1400 – 1401
تقدیر از تلاش مدیریت و کارکنان مخابرات هرمزگان در تامین پایداری ارتباطات
نخستین جلسه کمیته دانش‌بنیان‌ها در بازار سرمایه
عرضه 68 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در روز سه شنبه
در دام کلاهبرداران سهام عدالت اسیر نشوید
میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد
بازداشت زورگیران خشن در کرج
آرتین جی کت – دلم تورو میخواد
افشین ویسی – شب های بعد تو
۱۴ روش طبیعی برای بهبود حساسیت به انسولین
فاز 4 بزرگراه خلیج‌فارس بااعتبار 9000 میلیارد ریال آغاز به کار کرد
آخرین وضعیت پروژه بزرگ جانجا
نتیجه خلاصه والیبال کانادا آرژانتین ۲۰۲۲ امروز
پخش زنده بازی والیبال کانادا و آرژانتین شبکه ورزش
علا – مرگ رویا
پیمان گودینی – آهای تو
تاثیرات نوشیدن قهوه بر لاغری
رشد 64 درصدی فروش شرکت ملی صنایع مس ایران در سه‌ماهه نخست امسال
آگهی فراخوان خرید و تحویل ۵۰۰ عدد قالب فیلترپرس طلای زرشوران
صعود تیم کوهنوردی ایمیدرو به قله 4370 متری آزادکوه
رکوردزنی در تولیدات محصولات سایپا ادامه دارد
اعزام موکب شرکت مس برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده استان هرمزگان
انتقال نماد «خکرمان» به بازار دوم فرابورس
مدیرعامل بانک صنعت و معدن: تخصیص ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به صنایع
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
وزیر کشور در جریان نقش همراه اول در هوشمندسازی شبکه توزیع کالاهای اساسی قرار گرفت
وعده مدیرعامل بیمه پارسیان به سهامداران عملی شد
پخش آنلاین والیبال کانادا آرژانتین امروز ۱۴ تیر ۱۴۰۱
کلیپ آموزش دکور و تزیین کیک جعبه ای
والیبال کانادا آرژانتین امروز 14 تیر ساعت چند است؟
هفته سوم لیگ ملتهای والیبال 2022 ایران امروز 14 تیر
دانلود برنامه FilmoraGo Video Editor Pro اپلیکیشن ویرایش ویدیو قدرتمند و کم نظیر برای اندروید
شاخص آلودگی هوای تهران امروز سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱
دانلود آهنگ میلاد پارسا ساحل و دریا
رنو ۵ بعد از نیم قرن برقی شد
زمان برگزاری آزمون قضاوت 1401
دانلود برنامه Easy Zip Unzip File Manager مدیریت فایل زیپ برای اندروید
دانلود برنامه HK Mobile File Manager فایل منیجر عالی برای اندروید
دانلود برنامه Zip Unzip Files and Folders – File Compressor مدیریت فایل زیپ برای اندروید
دانلود آهنگ شیرینه خانم از سعید احمدی
رتیلیل پالمیتات چیست و چه فوایدی دارد ؟
نحوه برگزاری کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟
نتیجه و خلاصه بازی والیبال ایران لهستان ۲۰۲۲ امروز
این خوراکی‌ها کپک پنهان دارند| تاثیر مستقیم کپک بر بدن
رتبه نخست مدیریت شعب استان اردبیل، در کاهش مدت زمان توقف خودپردازها
جوابیه: رشد 73/9 درصدی درآمدهای مشاع پست بانک ایران در سال مالی 1400
رتبه نخست مدیریت شعب استان کردستان، در افزایش تعداد پایانه‌های فروشگاهی
آخرین اخبار رتبه‌بندی فرهنگیان
واکنش پدر مهدی طارمی به شایعات و جنجال‌های مراسم عقد پسرش
پخش زنده بازی والیبال ایران لهستان شبکه 3 سه
استفاده آمازون از موتورهای الکتریکی برای تحویل کالا در انگلیس
واکنش پدر مهدی طارمی به شایعات و جنجال‌های مراسم عقد پسرش
کلیپ آموزش روش پخت کدو بره مازندرانی
برگه ها