ویکی ایرانی | مرجع کامل ایرانیان

مطالب پیشنهادی

بیمه تکمیلی انفرادی یا بیمه تکمیلی گروهی : کدام یک بهتر است؟

تیتربرتر: موقع خرید انواع بیمه تکمیلی همیشه سوال اصلی این است که بیمه تکمیلی انفرادی بخریم یا از طرف شرکت خودمان را بیمه تکمیلی بکنیم؟ مهمترین نکته برای انتخاب بیمه تکمیلی گروهی یا بیمه تکمیلی انفرادی این است که بدانیم شرایط و پوشش‌های این بیمه‌نامه‌ها چه تفاوت‌هایی با هم دارند. شاید پوشش‌های انواع بیمه تکمیلی تقریبا یکسان باشد اما قیمت بیمه‌نامه و همچنین سقف تعهدات آن‌ها فرق می‌کند. درضمن خیلی‌وقت‌ها شرکت‌های بیمه محدودیت‌هایی برای صدور هرکدام از بیمه‌نامه‌های تکمیلی انفرادی و گروهی دارند که اگر حواسمان به آن‌ها نباشد برای استفاده از خدمات بیمه‌ای به مشکل برمی‌خوریم.

انواع بیمه تکمیلی درمانی کدامند؟

انواع بیمه تکمیلی درمانی کدامند؟ انواع بیمه تکمیلی درمانی کدامند؟

بیمه تکمیلی درمان درواقع یک پوشش اضافی است که به بیمه‌شده برای جبران هزینه‌های مختلف خدمات درمانی و پزشکی از بستری و جراحی سرپایی گرفته تا بیماری‌های سختی مانند سرطان یا حمله قلبی را کمک می‌کند. درضمن بیمه‌نامه‌های تکمیلی درمان معمولا هزینه‌های خدمات پزشکی و درمانی که تحت پوشش بیمه‌ اصلی شما نیست (مانند هزینه‌های دندانپزشکی و بینایی) یا سقف پوشش ناچیزی برای آن وجود دارد را هم پرداخت می‌کنند.

به‌دلیل اهمیت بیمه تکمیلی معمولا شرکت‌های بیمه طرح‌های مختلفی برای انواع بیمه تکمیلی ارائه می‌کنند. به‌طور کلی انواع بیمه‌نامه تکمیلی به‌شکل زیر صادر می‌شوند: بیمه تکمیلی انفرادی بیمه تکمیلی گروهی بیمه تکمیلی خانواده

بیمه تکمیلی انفرادی

بیمه تکمیلی انفرادی بیمه تکمیلی انفرادی

بیمه تکمیلی انفرادی برای هر فرد به‌صورت تکی و جداگانه صادر می‌شود. یعنی نیاز نیست تا حتما از طرف محل کار برایتان بیمه تکمیلی رد شود. خودتان هم می‌توانید یک بیمه تکمیلی درمانی با پوشش‌های مورد نیازتان را بخرید. بیمه‌های تکمیلی انفرادی همه پوشش‌های بیمه‌های تکمیلی گروهی را دارند فقط کمی گران‌تر هستند. سقف تعهدات پرداختی در بیمه تکمیلی انفرادی هم با توجه به نیازهای بیمه‌شده انتخاب می‌شود. هرچقدر سقف تعهدات بیشتری بخواهیم باید حق بیمه بیشتری هم پرداخت کنیم.

شرایط بیمه تکمیلی انفرادی

البته بیمه‌نامه‌های انفرادی درمانی معمولا محدودیت‌ها و شرایط خاص خودشان را دارند. مثلا: سن بیمه‌شده نباید کمتر از 18 سال و بیشتر از 70 سال باشد. بیمه‌شده حتما باید بیمه پایه‌ مثل بیمه تامین‌ا‌جتماعی یا خدمات درمانی داشته باشد. (البته برخی شرکت‌ها مثل بیمه سامان امکان خرید بیمه تکمیلی بدون داشتن بیمه پایه را به مشتری‌ها می‌دهد منتها هزینه بیمه‌نامه تکمیلی بدون داشتن بیمه پایه بیشتر می‌شود.)

بیمه تکمیلی گروهی

بیمه تکمیلی گروهی بیمه تکمیلی گروهی

بیمه تکمیلی گروهی یا سازمانی برای شرکت‌ها و کارگاه‌ها و انواع محیط‌های کاری صادر می‌شود. قیمت بیمه‌های تکمیلی گروهی معمولا نسبت به بیمه‌نامه‌های تکمیلی انفرادی به‌صرفه‌تر است. موقع خرید بیمه تکمیلی سازمانی کارفرما می‌تواند نوع و تعداد پوشش‌ها و همین‌طور سقف تعهدات (تعهدات در بیمه درمان تکمیلی گروهی چیست؟) را برای پرسنل خود انتخاب کند. درضمن علاوه بر خود پرسنل اعضای درجه یک خانواده آن‌ها (پدر، مادر همسر، فرزندان) نیز می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی سازمانی قرار بگیرند.

شرایط بیمه تکمیلی گروهی

خرید بیمه تکمیلی گروهی هم شرایط و محدودیت‌هایی دارد. معمولا برای صدور بیمه‌ تکمیلی گروهی و سازمانی باید: معمولا تعداد افراد بیمه‌شده باید حداقل ۵۰ نفر باشد. منتها برخی شرکت‌های بیمه برای کارگاه‌های بالای 15 نفر هم بیمه تکمیلی برای پرسنل زیر 50 نفر صادر می‌کنند. بیمه‌شده‌ها حتما باید بیمه پایه داشته باشند و برایشان ماهانه حق بیمه تامین‌اجتماعی یا خدمات درمانی و … رد شود فرزندان پسر‌ تا سن 22 سالگی و به شرطی که شاغل نباشند و فرزندان دختر تا سن 18 تحت پوشش بیمه تکمیلی گروهی قرار می‌گیرند. البته دختران 18 سال به بالا تا زمان ازدواج و پسران بالای 22 سالی که مشغول به تحصیل هستند، همچنان بخشی از افراد تحت تکفل پدر محسوب می‌شوند.

مطالب مرتبط: شرایط کامل بیمه تامین اجتماعی زنان خانه‌دار+جزییات مبلغ پرداختی بیمه زنان خانه دار در سال 1400

بیمه تکمیلی خانواده

بیمه تکمیلی خانواده بیمه تکمیلی خانواده

بیمه تکمیلی خانواده درواقع یک نوع بیمه تکمیلی انفرادی است که در آن فرد خود و خانواده‌اش را بیمه می‌کند. این بیمه مناسب کسانی است که از طرف محل کار بیمه تکمیلی نیستند ولی می‌خواهند برای خودشان و خانوده‌شان بیمه تکمیلی بخرند. نکته مهم اینکه بیمه تکمیلی خانواده می‌تواند افراد زیر 18 سال را هم تحت پوشش قرار بدهد.

شرایط بیمه فرزندان در بیمه تکمیلی خانواده

همان‌طور که گفتیم بیمه‌شده اصلی می‌تواند در بیمه تکمیلی خانواده افراد زیر 18 سال تحت تکفل خود را هم بیمه کند. در بیمه تکمیلی خانواده هم درست مثل بیمه تکمیلی گروهی فرزندان پسر‌ تا سن 22 سالگی و فرزندان دختر تا سن 18 می‌توانند تحت پوشش بیمه تکمیلی قرار بگیرند. البته دختران مجرد 18 سال به بالا و پسران بالای 22 سالی که مشغول به تحصیل هستند، همچنان بخشی از افراد تحت تکفل پدر محسوب می‌شوند.

پوشش های انواع بیمه تکمیلی

پوشش های انواع بیمه تکمیلی پوشش های انواع بیمه تکمیلی

شرکت‌های بیمه مختلف طرح‌های متنوع و متفاوتی برای انواع بیمه‌‌نامه‌های تکمیلی دارند. بیمه تکمیلی شما هم می‌تواند با توجه به طرح انتخابی‌تان همه یا تعدادی از پوشش‌های زیر را شامل شود: هزینه‌های بستری بیمارستانی جراحی (عمومی و تخصصی)، انواع سنگ‌شکن، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، آنژیوگرافی قلب (عمومی و تخصصی) و گامانایف در بیمارستان و مراکز جراحی طرف قرارداد هزینه عمل‌های جراحی فوق‌تخصصی و حساس مثل جراحی‌های تخصصی مربوط به سرطان، قلب، مغز و اعصاب مرکزی و نخاع، گامانایف، پیوند کلیه، پیوند کبد، پیوند ریه و پیوند مغز استخوان هزینه انواع خدمات پاراکلینیکی تشخیصی مثل سونوگرافی، ماموگرافی، انواع اسکن، انواع سیتی‌اسکن، انواع آندوسکپی، ام‌آرای، اکوکاردیوگرافی، استرس اکو، دانسیتومتری هزینه سایر خدمات تشخیصی مثل تست ورزش، تست آلرژی، تست تنفسی (اسپیرومتری–PFT)، نوار عضله (EMG)، نوار عصب (NCV)، نوار مغز (EEG)، نوار مثانه (سیستومتری یا سیستوگرام)، شنوایی‌سنجی، بینایی‌سنجی، هولترمانیتورینگ قلب و آنژیوگرافی هزینه جراحی‌های مجاز سرپایی از جمله شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها، گچ‌گیری، ختنه، بخیه، کرایوتراپی، اکسیزیونلیپوم، تخلیه کیست، لیزردرمانی و بیوبسی هزینه خدمات آزمایشگاهی شامل پاتولوژی، آسیب‌شناسی و ژنتیک پزشکی، انواع رادیوگرافی، نوار قلب، فیزیوتراپی هزینه‌های آمبولانس شهری و بین‌شهری هزینه‌های زایمان، اعم از طبیعی و سزارین هزینه‌های مربوط به نازایی و ناباروری از جمله جراحی مرتبطIUI ،ZIFT ، GIFT، میکرواینجکشن و IVF شیمی درمانی جبران هزینه رفع عیوب انکساری چشم ویزیت و دارو (مطابق با فهرست داروهای مجاز کشور مازاد بر سهم بیمه‌گر پایه پرداخت می‌شود) هزینه خدمات اورژانس در موارد غیربستری دندانپزشکی

مقایسه مزایا و معایب انواع بیمه تکمیلی

مقایسه مزایا و معایب انواع بیمه تکمیلی مقایسه مزایا و معایب انواع بیمه تکمیلی

 

هرکدام از بیمه‌های تکمیلی انفرادی و تکمیلی و خانواده مزایا و معایب خودشان را دارند. برای انتخاب بهترین بیمه تکمیلی مهم است که این تفاوت‌ها را بررسی کنیم: بیمه تکمیلی انفرادی می‌تواند بدون داشتن بیمه پایه برای فرد صادر شود اما برای خرید بیمه تکمیلی گروهی فرد حتما باید بیمه پایه داشته باشد. قیمت و حق بیمه تکمیلی انفرادی نسبت به بیمه تکمیلی گروهی گران‌تر است. بیمه تکمیلی خانواده معمولا سقف تعهدات و تعداد پوشش‌های کمتری نسبت به بیمه تکمیلی گروهی دارد. دوره انتظار بیمه تکمیلی گروهی معمولا نسبت به بیمه تکمیلی انفرادی کمتر است. مثلا دوره انتظار پوشش بیمه تکمیلی برای زایمان معمولا بین ۹ تا ۱۲ ماه است! یعنی برای دریافت هزینه‌های زایمان از بیمه تکمیلی، باید حدود 9 تا 12 ماه قبل از زایمان (طبیعی یا سزارین) آن را خریده باشید. اما بیمه تکمیلی سازمانی یا گروهی با تعداد نفرات بین 250 تا 1000 نفر معمولا طول دوره انتظار پوشش زایمان را از 9 ماه به 6 ماه کاهش می‌دهد. اگر هم بیمه گروهی برای 1000 نفر بیشتر خریده شده باشد، اصلا دوره انتظار زایمان نخواهد داشت. همچنین برخی از قراردادهای بیمه تکمیلی گروهی (با تعداد بیمه شده بالای 1000 نفر)، دوره انتظار برای جراحی و بستری هم ندارند. میزان فرانشیز بیمه‌های درمان معمولا با توجه به شرایط بیمه‌نامه بین ۵ تا ۳۰ درصد است. اما شرکت‌های بیمه برای بیمه‌نامه تکمیلی گروه‌های که برای تعداد اعضای بالا صادر می‌شود، طرح‌های بیمه درمان بدون فرانشیز هم ارائه می‌کنند.

 

آنچه دیگران می خوانند: راهنمای تکمیل سوابق بیمه+جزئیات فواید بیمه عمر زمانی+ شرایط

گردآورنده: زهرا فرامرزی

مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
آخرین مطالب
هزینه نقل و انتقال خودرو و مالیات بر عهده کیست؟
صحبت‌های نجمه جودکی درباره صدا و سیما + فیلم
زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری 1402
عکس های جدید از همسران عقدی ناصرالدین شاه در سریال جیران
انتشار عکس پسرونه مادر دارا حیایی | پسر امین حیایی عکسی با مادرش منتشر کرد
پتروشیمی گچساران دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد
کلیپ چگونه از دیابت بارداری جلوگیری کنیم؟
همایش سربازان کوچک صنعت برگزار شد
احسان علیخانی در بیمارستان بستری شد | حال بد احسان علیخانی همه را نگران کرد
پرداخت 633 میلیارد ریال تسهیلات ازدواج توسط بانک سامان
با سامانیوم شانس خودت را امتحان کن
خدمات بانک قرض الحسنه مهرایران موجب بهبود سطح زندگی مردم و رفاه آنها شده است
بانک کارآفرین مجوز پرداخت یاری گرفت
انگیزه قتل زن جوان مشخص شد !
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 14 تیر 1401
ثبت یکی دیگر از بزرگترین هک‌های تاریخ؟
قرعه‌کشی خودرو تا پایان سال حذف می‌شود
هشدار هواشناسی به ورود گرد و خاک به کشور از 16 تیر 1401
ازدواج عمو پورنگ علنی شد | عروس خوشبخت کیست ؟
تراز عملیاتی وبملت 50 درصد بیشتر شد، تداوم روند مقتدرانه بانک ملت در خرداد 1401
پیام تبریک مدیرعامل بانک ملت به مناسبت روز قلم
با «دعوت به آینده» هم پاداش بگیرید، هم صاحب «کیلید» شوید
فولاد هرمزگان در کنار زلزله زدگان
ببینید | رقص دیدنی امیر مهدی ژوله و فیتالیست های جوکر در انتهای برنامه | فیلم سانسور شده از جوکر
کلیپ نحوه ساخت جعبه زیورآلات
انواع جراحی زیبایی گوش را بشناسید
افزایش سرمایه ارزشمند « اعتماد عمومی» با خدمات شهرداری ها و دهیاری ها
برگزاری اولین همایش بین المللی فرصت‌های سرمایه گذاری شهر تهران
تسهیل دسترسی به جنوب با تخصیص 2 هزار میلیارد ریال
کارخانه «آریان سنگ تجارت یزد» راه‌اندازی شد
در این قسمت از سلبریتی شو به پشت پرده سه موضوع داغ روز می پردازیم
فلسفه وجودی بانک توسعه تعاون، حمایت از تولید است
اقدامات قبل و بعد از ای یو ای
کلیپ ایده‌های تزئین دستمال سفره
کلیپ معاینه تصویر سه بعدی به جای بیمار واقعی
خودزنی احسان علیخانی در برنامه جوکر | احسان علیخانی به خودشم رحم نکرد
173 هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون به بخش تعاون کشور
اعلام نتایج آزمون قضاوت 1400
طرز تهیه پکوره اسفناج خوشمزه و ساده به روش هندی
طرز تهیه پاستا گوجه فرنگی خوشمزه به روش رستورانی
355 تن کالای فاسد و آلوده در بندرعباس منهدم شد
آمادگی چادرملو برای جذب سرمایه‌های سرگردان در بازار سرمایه
تهدید استاندار فارس درباره حجاب در ادارات
اطلاعیه جدید درباره جاماندگان سهام عدالت
بیمه نامه دارندگان گواهینامه منقضی شده همچنان معتبر است
عکسهای نرگس محمدی و جاری اش| دوستی عمیق نرگس محمدی با پری سیما
اصلاحیه آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام مورخ 1401/04/16 شرکت بیمه کارآفرین (سهامی عام) ثبت شده به شماره 200845
طرز تهیه هات چاکلت خانگی
جواد مقدم – کربلا خونمه
جواد مقدم – اومدم نگات کنم توهم منو نگاه کنی
دانلود آهنگ پارسا آبادیان یادت کرده
رونمایی از سامانه فروش آنلاین بیمه نامه صندوق اجاره ای به مناسبت سالروز تاسیس
عبدالرضا هلالی – جان مادرت دستمو بگیر
محمد بنا: هرچه آدم لمپن در سریالها کشتی گیر می شود | بعضی‌ها ناراحت محرومیت روس‌ها هستند
سلام «بیمه تعاون» به مخاطبین غیر فارسی زبان
اقدامات بیمه تجارت‌نو برای رسیدگی به وضعیت زلزله زدگان استان هرمزگان
قیمت روز خودرو
شیائومی‌ «می‌۱۲ اس اولترا» با سنسور دوربین یک اینچی معرفی شد
دانلود آهنگ توی نازه‌نینم از قادر سیاحی
کلیپ آموزش دو روش تهیه سس سالاد سزار
دانلود آهنگ علا مرگِ رویا
دانلود آهنگ علی نوری عاشقت شدم
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه پردیس خودگردان (بین الملل) 1400 – 1401
روز ملی کیفیت ۱۴۰۱ / روز ملی کیفیت 1401 چه روزی است
سلطنت اردن با این ملکه‌ی زیبا، معنای جدیدی می‌یابد!
ببینید | اولین عکس منتشر شده از سحر دولتشاهی بعد از مراسم خواستگاریش
کلیپ طرز تهیه کیک هویج خانگی
حضور کارکنان بیمه ایران درهمایش فرهنگی ورزشی دهه ولایت صنعت بیمه
تقدیر مدیر عامل بیمه ایران از کارشناس خسارت شعبه بعثت
مجمع عمومی عادی بیمه البرز برگزار شد
ضرورت تفویض هر چه بیشتر اختیارات مدیران به نمایندگان
دانلود آهنگ که یار دیته جیژوانم از آوات بوکانی
روز کتاب و کتابخوانی ۱۴۰۱ / روز کتاب و کتابخوانی 1401 چه روزی است
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه آزاد 1400 – 1401
آخرین رتبه قبولی هوشبری دانشگاه سراسری 1400 – 1401
تقدیر از تلاش مدیریت و کارکنان مخابرات هرمزگان در تامین پایداری ارتباطات
نخستین جلسه کمیته دانش‌بنیان‌ها در بازار سرمایه
عرضه 68 هزار تن فرآورده های نفتی و پتروشیمی در روز سه شنبه
در دام کلاهبرداران سهام عدالت اسیر نشوید
میانگین قیمت برنج ایرانی اعلام شد
برگه ها