برنامه دولت سیزدهم برای تقویت شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحدبه گزارش تیتربرتر؛ این مبلغ بخشی از دوازده هزار میلیارد تومان پولی بود که وعده داده شده بود تا به بازار کمک شود. برخی عنوان می‌کنند که فارغ از بی‌نتیجه بودن این واریزی‌ها، میزان این مبلغ نیز به هیچ عنوان دردی از بورس را دوا نمی‌کند.

آخرین وضعیت بورس

آخرین وضعیت بورس آخرین وضعیت بورس

 

 امروز (یکشنبه ۱۲ تیرماه ۱۴۰۱)، تالار شیشه‌ای شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود. به گونه‌ای که شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۳۲۶ واحدی، به رقم ۳۶۴ هزار و ۴۱۳ واحد رسید.

شاخص کل هم وزن نیز با افزایش ۱۱۵۹ واحدی، عدد ۴۱۸  هزار و ۳۶۲  واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۷۰۶ واحدی به رقم ۲۵۵ هزار و ۱۰۸ واحد رسید.

همچنین شاخص سهام آزاد شناور ۴۹۰ واحد افزایش را رقم زد و به سطح یک میلیون و ۸۹۶ هزار و ۵۲۵ واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۱۴۰۵ واحد کاهش به رقم یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۲۷۰ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با ۱۰۱۴۵ واحد افزایش همراه بود و عدد ۲ میلیون و ۹۳۲ هزار و ۶۴۵ واحد را به نمایش گذاشت.

مطالب مرتبط:

زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

پیش بینی بورس

پیش بینی بورس پیش بینی بورس

 

با توجه به روندی که بورس تهران در هفته‌های اخیر در پیش گرفته این انتظار می‌رود که بازار در روزهای آینده نیز شاهد نوسانات گسترده نباشد. البته این احتمال وجود دارد که انتشار خبری مثبت بتواند وضعیت بازار را تغییر دهد. اما نشانه‌هایی که در حال حاضر مشاهده می‌شود حاکی از تداوم فضای رکود در بورس است.

بسیاری از تحلیلگران و فعالان بازار سهام اعتقاد دارند ریسک‌های متعددی بازار را تحت تاثیر قرار داده است. ریسک‌هایی که هریک پرونده‌ای پیچیده دارند و به این سادگی قابل حل نیستند. مهمترین مورد از این ریسک‌ها مربوط به وضعیت برجام است. پرونده اتمی ایران که اینبار در ایستگاه دوحه متوقف شد باعث بلاتکلیفی بسیاری از فعالان بورسی شده است. حالا کارشناسان بر این باورند که اگر دولت در راستای حصول توافق و احیای برجام اقدامی نکند به طور قطع بورس نیز در وضعیت فعلی راکد خود باقی خواهد ماند.

ریسک برجام برای سهامداران گروه بانکی و بیمه‌ای بیش از هر گروه دیگری حائز اهمیت است. البته سهم‌های کامودیتی‌محور نیز با این ریسک دست و پنجه نرم می‌کنند. اما این سئوال که آیا رکود بازار سرمایه ادامه دارد یا خیر، ذهن بسیاری از سهامداران را به خود مشغول کرده است. البته این مشکل برای فعالان حوزه بورس کالا نیز وجود دارد. ارتباط قیمتی کامودیتی‌ها با بازارهای جهانی هم با توجه به محدودیت‌های برجامی همواره دچار خدشه بوده است.

از همین رو انتظار می رود در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات برجامی و تعیین تکلیف این پرونده، اوضاع بخش‌های مورد اشاره در بازار سرمایه بهبود پیدا کند. اما فعلا نشانه خاصی از رفع بلاتکلیفی‎‌های برجامی دیده نمی‌شود. از همین رو بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند روند درجا زدن شاخص بورس کماکان ادامه خواهد داشت.

تحلیل‌گران تکنیکی سطح یک میلیون و 500 هزار واحد را سطح حمایت مهم شاخص می‌دانند که شکسته شدن آن سیگنال منفی بزرگی برای معامله‌گران است. 

پیش بینی بورس پیش بینی بورس

 

دیروز اغلب نمادهای بزرگ بازار قرمزپوش بودند، خصوصا گروه‌های ریالی نزول بیشتری داشتند. فولاد، پارس، خودرو، وبملت، فملی، شستا، شبندر، شپنا، وتجارت، خساپا، شتران، وبصادر، وپارس، نوری، فارس، فخوز، میدکو، خگستر و خبهمن نمادهای بزرگ بورس بودند که موجب افت شاخص کل شدند. دو گروه «بانک‌ها و مؤسسات اعتباری» و «خودرو و ساخت قطعات» بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

در مقابل نمادهای سبز عمدتا از نمادهای کوچک و متوسط بازار بودند. گروه انبوه سازی املاک و مستغلات و گروه کشاورزی و دامپروری سبزهای بازار در روز شنبه بودند.  

دیروز ارزش معاملات خرد سهام در سطوح قبلی باقی ماند و به 3 هزار و 663 میلیارد تومان رسید که همچنان در سطح پائینی قرار دارد. در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های خرید –نسبت به روز چهارشنبه- افت 30 درصدی داشت و ارزش صف‌های فروش افزایش 800 درصدی پیدا کرد. 

دیروز برای سیزدهمین روز کاری سرمایه حقیقی از بورس خارج شد و در میان نمادها شپنا، خودرو، خساپا، وساپا، شستا، فملی، وبملت، خگستر، وبصادر و شاوان بیشترین خروج پول را داشتند. ارزش سرمایه حقیقی خروجی دیروز به 583 میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 10 روز اخیر است. 

ناظران علت اصلی نزول بازار را شکست مذاکرات دوحه می‌دانند. در حالی که حضور طرفین ایرانی و امریکایی در قطر در میان فعالان اقتصادی امیدواری ایجاد کرده بود اما بدون نتیجه مشخصی این نشست دو روزه پایان یافت. طرفین اروپائی روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت ادعا کرده‌اند که ایران مطالبات فرابرجامی دارد. با این حال گفته می‌شود جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، قصد سفر به خاورمیانه را دارد که این سفر بر مذاکرات احیای برجام اثرگذار خواهد بود. بلومبرگ به نقل از منابع اروپائی اعلام کرده که مذاکرات پس از سفر بایدن از سر گرفته خواهد شد.   

 بنابراین در چنین شرایطی بخشی از بازار دست از معامله کشیده است تا نتایج این رفت و آمدهای دیپلماتیک مشخص شود. گروهی دیگر نیز به خروج از بازار تمایل دارند که در 13 روز معاملاتی اخیر در مجموع 5 هزار و 352 میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بورس خارج شده و روانه بازارهای موازی شده است. با این وصف می‌توان گفت انتظارات سهامداران و معامله‌گران نسبت به آینده بازار منفی است.

آنچه دیگران می خوانند: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب