جزئیات تعطیلی تهران در 13 تیر 1401 / کدام ادارات تعطیل شدند؟به گزارش تیتربرتر؛ معاون هماهنگی امور استانی استانداری تهران از تعطیلی تمامی ادارات، مقاطع تحصیلی، مهدهای کودک استان تهران به‌جز دو شهرستان فیروزکوه و دماوند برای فردا دوشنبه 13 تیرماه خبر داد.

جزئیات تعطیلی تهران در 13 تیر 1401

 جزئیات تعطیلی تهران در 13 تیر 1401 جزئیات تعطیلی تهران در 13 تیر 1401

 

 عابد ملکی پس از پایان جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران گفت: با توجه به تشدید و انتشار گرد و غبار در سطح استان تهران، فردا دوشنبه 13 تیرماه تمامی ادارات، مهدهای کودک و تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران به‌جز دو شهرستان فیروزکوه و دماوند تعطیل خواهد بود.

در پی ورود جبهه جدیدی از گرد و غبار به کشورمان، بار دیگر آلودگی هوا در برخی استان‌ها و شهر‌های کشورمان افزایش یافت و موجب اتخاذ تدابیر اضطراری شد.

همزمان با تغییرات آب و هوایی در بسیاری از نقاط  کشورمان و در شرایطی که بارش باران، موجب لطافت هوا در بسیاری از مناطق کشور شده و کاهش دمای هوا را در پی داشته، وزش باد در برخی استان ها موجب شدت گرفتن گرد و غبار شده و آلودگی شدید هوا را در پی داشته است تا جایی که کمیته های اضطرار تشکیل جلسه داده و تدابیر ویژه اتخاذ کرده اند.

ادارات استان تهران تعطیل شدعابد ملکی، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران گفت: ادارات، مهدکودک‌ها و تمامی مقاطع تحصیلی استان تهران به استثنای دو شهرستان دماوند و فیروزکوه فردا دوشنبه (۱۳تیرماه) تعطیل است.

بر اساس گزارش‌های تکمیلی و به گفته عابد ملکی، بانک‌ها و بورس تهران مشمول تعطیلی نیستند و فردا دایر خواهند بود.
هنوز مشخص نیست که این تصمیم شامل بانک‌ها هم خواهد بود یا خیر، هرچند مرور تجربه تعطیلی‌های گذشته حکایت از دایر بودن بانک‌ها و بورس برای روز آینده دارد؛ تصمیمی که احتمالا فردا نیز اجرایی خواهد شد.

امیر جاویدپور، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار البرز در حاشیه نشست کمیته اضطراری آلودگی هوای استان گفت: بر اساس گزارش اداره کل هواشناسی استان، تحلیل آخرین الگو‌های پیش‌یابی حاکی از گذر توده گرد، غبار و فعالیت موج ناپایدار است. این وضعیت تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

وی افزود: با توجه به پیش بینی وزش باد نسبتا شدید و لحظه ای، گرد، خاک و کاهش کیفیت هوا در سطح ناسالم برای تمام گروه‌ها با تعطیلی تمام ادارات، بانک‌ها و مراکز علمی و آموزشی استان البرز موافقت شد.

کدام مناطق کشور گرد و خاک است؟

کدام مناطق کشور گرد و خاک است؟ کدام مناطق کشور گرد و خاک است؟

 

سازمان هواشناسی در هشداری از تداوم فعالیت سامانه وزش باد شدید و خیزش گردوخاک در تهران، البرز و چند استان دیگر خبر داد.

با اعلام هشدار زرد سازمان هواشناسی، فعالیت پدیده وزش باد شدید و خیزش گردوخاک تا روز دوشنبه (فردا) فعال خواهد بود که وزش باد نسبتاً شدید و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک و در استان‌های مرزی نفوذ گردوغبار پیش‌بینی می‌شود.

بر این اساس امروز یکشنبه در استان‌های خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام، بوشهر، اصفهان، سمنان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال مرکزی، قم وزش باد و گردوخاک پیش‌بینی شده است.

فردا (دوشنبه) نیز در استان‌های سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، اصفهان، تهران، نوار شرقی کرمان همین شرایط را خواهیم داشت.

اثر مخاطره نیز کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل عنوان شده است.

سازمان هواشناسی به عدم قرارگیری در فضای باز برای افراد آسیب‌پذیر در مواقع بروز گردوخاک، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کار و استحکام سازه‌های موقت ازجمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها توصیه کرده است.

بر اساس این گزارش سازمان هواشناسی همچنین از فعالیت سامانه دیگری در قالب رگبار موقتی باران، رعدوبرق و وزش باد از امروز تا روز دوشنبه خبر داد که سبب رگبار و رعدوبرق (در مناطق مستعد بارش تگرگ) و وزش باد شدید موقتی در برخی استان‌ها خواهد شد.

بنابراین امروز در اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات و دامنه هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب و غرب کرمان و روز دوشنبه در ارتفاعات و دامنه گیلان، مازندران، شمال آذربایجان شرقی و غربی و اردبیل بارش موقتی بازان را خواهیم داشت.

مطالب مرتبط: جزئیات تعطیلی ادارات و کارمندان بعد از 14 فروردین 1400 جزییات تعطیلی همه ادارات در هفته آینده

آخرین وضعیت آب و هوای کشور

بر اساس نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز یکشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر به‌ویژه استان‌های گلستان و مازندران بارش باران، در ارتفاعات رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید و در برخی مناطق استان‌های اردبیل، خراسان شمالی،‌ شمال آذربایجان غربی،‌ شمال آذربایجان شرقی،‌ ارتفاعات البرز مرکزی،‌ جنوب سیستان و بلوچستان،‌ ارتفاعات کرمان و شمال شرق هرمزگان به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار باران،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

فردا در سواحل دریای خزر و ارتفاعات البرز مرکزی بارش باران با احتمال رعدوبرق و در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و شمال هرمزگان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار،‌ رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد.

سه‌شنبه 14 تیر در برخی مناطق هرمزگان، جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و جنوب شرق فارس، چهارشنبه در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان و پنجشنبه در برخی مناطق شمال هرمزگان،‌ جنوب شرق فارس و جنوب سیستان و بلوچستان در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار، وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی امروز و فردا در نیمه شمالی کشور دما 4 تا 7 درجه کاهش می‌یابد و سه‌شنبه و چهارشنبه روند تدریجی افزایش دما در این مناطق آغاز می‌شود.

توصیف سامانه اول: رشد ابرهای همرَفتی و تقویت بارش‌های رگباری با رعدوبرق

زمان شروع: دوشنبه 1401/04/13

زمان پایان: سه‌شنبه 1401/04/14

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدوبرق و تندباد لحظه‌ای و در مناطق مستعد احتمال تگرگ

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/04/13: هرمزگان، جنوب کرمان، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه 1401/04/14: هرمزگان و جنوب کرمان، جنوب شرق فارس و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: جاری شدن روان‌آب و آبگرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه، خسارت بر اثر باد شدید لحظه‌ای همراه با خیزش گردوخاک و کاهش شعاع دید و احتمال اختلال در پرواز و کمک‌رسانی به مناطق زلزله‌زده.

توصیه: خودداری از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودروها کنار درختان کهنسال، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی شهرداری و دستگاه‌های امدادی.

توصیف سامانه دوم: شدت گرفتن بادهای 120روزه

زمان شروع: دوشنبه 1401/04/13

زمان پایان: سه‌شنبه 1401/04/14

نوع مخاطره: وزش بادشدید تا خیلی شدید، توفان گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1401/04/13: شمال سیستان و بلوچستان.

سه‌شنبه 1401/04/14: شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: خیزش گردوخاک، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، کاهش محسوس دما، احتمال خسارت به تأسیسات، محصولات کشاورزی و گلخانه‌ها، برخی ساعات افزایش غبار در مناطق مرکزی و شرقی استان، احتمال تأخیر یا لغو برخی پروازها

توصیه: خودداری از قرارگیری در فضای باز، منع فعالیت‌های کویرنوردی در شمال غرب استان، احتیاط تردد در جاده‌های مواصلاتی شمال استان، آمادگی دستگاههای امدادی و فرمانداری‌ها، اقدام لازم توسط دانشگاههای علوم پزشکی، اجتناب از پرواز با بالگرد و هواپیماهای سبک.

توصیف سامانه اول: وزش باد و گردوخاک

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید، در مناطق مستعد گردوخاک و در استان‌های مرزی نفوذ گردوغبار

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/04/12: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، خوزستان، ایلام، بوشهر، اصفهان، سمنان، البرز، تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شمال مرکزی، قم.

دوشنبه 1401/04/13: سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، اصفهان، تهران، نوار شرقی کرمان.

اثر مخاطره: کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان کهن‌سال و احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: عدم قرارگیری در فضای باز برای افراد آسیب‌پذیر در مواقع بروز گردوخاک، عدم توقف و پارک خودرو اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه دوم: رگبار موقتی باران و رعدوبرق و وزش باد

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق (در مناطق مستعد بارش تگرگ) و وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر:

یکشنبه 1401/04/12: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، ارتفاعات و دامنه‌ها در هرمزگان و نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و جنوب و غرب کرمان.

دوشنبه 1401/04/13: ارتفاعات و دامنه‌ای گیلان، مازندران، شمال آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی و اردبیل.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان‌آب به‌شکل محدود و محلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط در عبور از ارتفاعات، عدم پارک خودرو اطراف درختان فرسوده

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین 1 تا 1.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک.

توصیه: احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

آنچه دیگران می خوانند: عیدی 200 هزارتومانی روحانی به مردم! جزئیات واریز سود سهام عدالت در نوروز 1400

گردآرونده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب