هشدار هواشناسی به ورود گرد و خاک به کشور از 16 تیر 1401به گزارش تیتربرتر؛ رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، از بارش پراکنده در ارتفاعات البرز و برخی نقاط استان گیلان و وزش باد همراه با گرد و غبار در استان‌های واقع در جنوب غرب و جنوب کشور طی امروز خبر داد و گفت: طی پنج روز آینده در شمال شرق، شرق و جنوب شرق کشور در بعضی ساعات وزش باد شدید و به سبب آن خیزش گرد و خاک رخ خواهد داد.

هشدار سازمان هواشناسی برای ۱۶ استان

هشدار سازمان هواشناسی برای ۱۶ استان هشدار سازمان هواشناسی برای ۱۶ استان

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی، طی 3 روز آینده در جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان، ارتفاعات جنوب کرمان و جنوب شرق فارس در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، رشد ابر، رعدوبرق و رگبار و در مناطق مستعد، خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

طی این مدت در مناطقی از شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران،‌ سمنان و مناطقی از مرکز در برخی ساعات وزش باد شدید روی می‌دهد که در برخی مناطق باعث خیزش گردوخاک و کاهش کیفیت هوا و دید افقی می‌شود.

از فردا افزایش تدریجی دما در نیمه شمالی کشور روی می‌دهد. روز جمعه برای شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر، وزش باد و رگبار پراکنده پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی، روز جمعه با توجه به افزایش سرعت وزش باد روی کشورهای سوریه و عراق و تشکیل توده گردوخاک و نفوذ تدریجی آن به کشور، در نوار غربی پدیده گردوغبار، کاهش کیفیت هوا و دید افقی دور از انتظار نیست. شنبه هفته آینده، جوّ پایداری برای اکثر مناطق کشور پیش‌بینی شده است.

توده جدید گردوخاک جمعه وارد کشور می‌شود 

توده جدید گردوخاک جمعه وارد کشور می‌شود  توده جدید گردوخاک جمعه وارد کشور می‌شود 

 

توصیف سامانه اول: وزش باد و گردوخاک

نوع مخاطره: خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/04/14: یزد، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، قم، مرکزی، بوشهر، فارس، تهران، البرز، چهارمحال و بختیاری، سمنان و شرق کرمان.

چهارشنبه 1401/04/15: اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، خوزستان، بوشهر، سمنان، نیمه جنوبی ایلام، قم، چهارمحال و بختیاری و شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان رضوی.

اثر مخاطره: کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان کهنسال، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل.

توصیه: عدم قرارگیری در فضای باز برای افراد آسیب‌پذیر، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه دوم: رشد ابرهای همرَفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر همراه با رگبار باران و در مناطق مستعد با رعدوبرق

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق (در نواحی مستعد، تگرگ) و وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/04/14: ارتفاعات در مازندران و غرب گیلان.

چهارشنبه 1401/04/15: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، ارتفاعات و دامنه در هرمزگان، جنوب شرق فارس، جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر و جاری شدن رواناب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه‌های فصلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا به طور موقت و احتمال شکستن درختان فرسوده.

توصیه: احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اُتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها.

توصیف سامانه: افزایش سرعت باد و رگبار و رعدوبرق

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل و فراساحل بین 2 تا 3 متر و رگبار و رعدوبرق (سه‌شنبه شرق دریای عمان و چهارشنبه دریای عمان)

منطقه اثر: دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل دریای عمان و تنگه هرمز

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی، خسارت به قایق و شناورهای کوچک و اختلال در فعالیت‌های دریایی.

توصیه: ممنوعیت شنا، محدودیت و احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی و در نظر گرفتن تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی.

مطالب مرتبط: پیش بینی وضعیت جوی کشور در سیزده بدر 1401 پیش بینی وضعیت هواشناسی کشور در پنج روز اول عید 1401

بارش پراکنده و خیزش «گرد و غبار» در برخی نقاط کشور

بارش پراکنده و خیزش «گرد و غبار» در برخی نقاط کشور بارش پراکنده و خیزش «گرد و غبار» در برخی نقاط کشور

صادق ضیاییان، با بیان اینکه طی سه روز آینده در جنوب سیستان و بلوچستان، ارتفاعات هرمزگان، ارتفاعات جنوبی کرمان و جنوب شرق فارس در ساعات بعد از ظهر و اوایل شب رشد ابر، رگبار و رعد وبرق و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک پیش بینی می‌شود، اظهار کرد: طی این مدت در مناطقی از شمال غرب، دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان و مناطقی از مرکز در بعضی ساعات وزش باد شدید رخ می دهد که در برخی مناطق سبب خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و دید افقی می‌شود.

به گفته وی، امروز در ارتفاعات البرز و برخی نقاط استان گیلان بارش پراکنده و در استان‌های واقع در جنوب غرب و جنوب وزش باد همراه با گرد و غبار پیش بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا، با بیان اینکه از چهارشنبه تا جمعه افزایش تدریجی دما در نیمه شمالی کشور رخ خواهد داد، این را هم گفت که طی روز جمعه برای شمال آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی افزایش ابر، وزش باد و رگبار پراکنده پیش بینی می‌شود.

ضیاییان تصریح کرد: طی پنج روز آینده در شمال شرق، شرق (به ویژه منطقه زابل) و جنوب شرق کشور در بعضی ساعات وزش باد شدید رخ می‌دهد که سبب خیزش گرد و خاک و در منطقه زابل توفان گرد و خاک خواهد شد.

وی همچنین افزود که جمعه با توجه به افزایش سرعت وزش باد بر روی کشورهای سوریه و عراق و تشکیل توده گرد و خاک و نفوذ تدریجی آن به کشور، در نوار غربی پدیده گرد و غبار و کاهش کیفیت هوا و دید افقی دور از انتظار نیست.

به گفته ضیاییان، شنبه جوی پایدار برای غالب مناطق کشور  پیش بینی می‌شود و طی سه روز آینده دریای عمان به ویژه شرق آن مواج است.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۱۵ تیرماه) صاف و از بعد از ظهر همراه با وزش باد با حداقل دمای ۱۹ و حداکثر دمای ۳۲ و روز پنجشنبه ( ۱۶ تیرماه) صاف و از بعد از ظهر همراه با وزش باد با احتمال وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۱ و حداکثر دمای ۳۴درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۱۴ و ۱۵ تیرماه) اهواز با دمای ۴۶ و ۴۷ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل و شهرکرد با دمای ۱۰ درجه سانتیگراد سردترین مراکز استان کشور هستند.

علت گرد و غبار چیست؟

علت گرد و غبار چیست؟ علت گرد و غبار چیست؟

منوچهر گرجی، با بیان اینکه ذراتی که توسط باد از زمین برمی‌خیزد میزان ته‌نشینی متفاوتی دارد، اظهار کرد: برخی از ذرات بر اثر وزش باد تنها یک الی دو متر حرکت می‌کند، اما ذرات دیگری نیز وجود دارد که در هوا شناور مانده و هزاران کیلومتر جابه‌جا می‌شود.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین مسائل در ته‌نشست رسوبات، اندازه ذرات است؛ ذراتی که از کشورهای همسایه به ایران می‌آید، حتی گاهی تا کشور چین نیز جابه‌جا می‌شود، زیرا این ذرات بسیار کوچک است و به راحتی ته نشین نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: عامل دیگری که در ته‌نشینی ذرات گرد و غبار تأثیر دارد، رطوبت هوا است. هرچه مقدار رطوبت بیشتر شود ذرات به یکدیگر می‌چسبد و ته‌نشین می‌شود؛ بنابراین میزان ته‌نشینی به نوع ذرات، خصوصیت خاک و میزان رطوبت بستگی دارد و برای کاهش میزان گرد و غبار باید به این مسائل توجه داشت.

وی در رابطه با تأثیر گرمای هوا و خشکسالی بر میزان گرد و غبار گفت: طبیعی است که هرچه میزان گرمای هوا بیشتر شود، هوا خشک‌تر شده و گرد و غبار نیز افزایش می‌یابد از طرفی مناطق خشک نسبت به پدیده ریزگرد مستعدتر است.

گرجی در همین رابطه افزود: هرچه منطقه‌ای از نظر آب و هوا خشک‌تر باشد میزان پوشش گیاهی کمتری دارد و نسبت به پدیده ریزگرد مستعدتر است، اما مناطقی مانند شمال ایران که در آن بارندگی بسیار است، پوشش گیاهی زیادی دارد و گرد و غبار کمتر است.

وی تاکید کرد: مناطقی که بارندگی سالانه کمی دارد و با خشکسالی مواجه شده است، طبیعتاً پوشش گیاهی خوبی ندارد، اما در نقاطی که میزان بارندگی بسیار است، پوشش گیاهی نیز مناسب بوده که از خاک محافظت می‌کند.

آنچه دیگران میخوانند: هشدار هواشناسی به سامانه بارشی در برخی از استان های کشور/ 3 فروردین 1401 ورود سامانه بارشی جدید به کشور/ 4 بهمن 1400

گردآورنده: زهرا فرامرزی 

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب