علت استعفای صادق خرازی از دبیرکلی این حزببه گزارش تیتربرتر؛ یک عضو شاخص حزب ندای ایرانیان با اشاره به استعفای صادق خرازی از دبیرکلی این حزب گفت: دبیرکل جدید از سوی اعضای شورای مرکزی مشخص می شود و هنوز جلسه‌ای از سوی شورای مرکزی تشکیل نشده است.

جانشین صادق خرازی کیست؟

جانشین صادق خرازی کیست؟ جانشین صادق خرازی کیست؟

 

عضو حزب ندای ایرانیان گفت: مجید فراهانی یکی از گزینه‌های اصلی برای دبیرکلی حزب ندا است.

وی درباره جایگزینی صادق خرازی در حزب ندا گفت: یکی از گزینه‌های اصلی برای دبیرکلی حزب ندا در صورت موافقت خود وی مجید فراهانی است.

 صادق خرازی از بنیان‌گذاران حزب ندای ایرانیان امروز در پیامی از حضور در این تشکل سیاسی اصلاح‌طلب کناره گیری کرد.

علت استعفای صادق خرازی از دبیرکلی حذب ندای ایرانیان

صادق خرازی دبیرکل حزب ندای ایرانیان، در آستانه برگزاری هشتمین کنگره سراسری حزب متبوعش، طی بیانیه‌ای خطاب به اعضای این حزب نه تنها از  دبیرکلی بلکه به نظر می‌رسد از عضویت در این حزب اصلاح‌طلب انصراف داده است. 

خرازی که موسس حزب ندای ایرانیان نیز به شمار می‌رود، در بخشی از بیانیه خود خطاب به اعضای حزب، عنوان کرده است: «اکنون در این مسیر از زندگی‌ام از یکایک شما خداحافظی می‌کنم و تک‌تک اعضای محترم حزب را به خدای حکیم دانا، پروردگار خبیر و بصیر و توانا می‌سپارم. مطمئن هستم با اخلاص و عمل صالح آینده‌ای درخشان پیش روی شما قرار می‌گیرد».

«ندای ایرانیان»  یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در مرداد سال 93   از وزارت کشور درخواست مجوز کرد. محوریت این حزب با اعضای اصلی ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب، شورای مشاورین سید محمد خاتمی و دیپلمات‌های نزدیک به دولت روحانی است. برغم عضویت تعدادی از اعضای حزب منحل شده جبهه مشارکت ( از تندروترین احزاب اصلاح‌طلب در دهه 80) در حزب ندا، این تشکل سیاسی همان ابتدای فعالیت خود اعلام کرد که به تأسی از دولت تدبیر و امید به دنبال پیگیری مشی سیاسی اعتدال‌گرایانه در کشور است.  

 از چهره‌های سیاسی شناخته شده این حزب می‌توان به شهاب طباطبایی عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و مجید فراهانی عضو شورای پنجم شهر تهران اشاره کرد. 

یکی از اعضای شورای مرکزی این حزب در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن تایید خبر کناره‌گیری صادق خرازی از حزب ندا، گفت: تصمیم آقای خرازی مبنی بر کناره‌گیری از کلیه فعالیت‌های حزبی صرفاً به معنا این است که وی برای مدتی قصد کنش‌گری در عرصه سیاسی کشور را ندارد ولی در عین حال  به عنوان یکی از چهره‌های سیاسی‌ شناخته شده حتماً در حوزه‌ تخصصی خود ادامه فعالیت  داده و به اعضای حزب نیز مشاوره خواهد داد. 

این عضو شورای مرکزی حزب ندا با اشاره به گزینه‌های مطرح برای جایگزینی خرازی در سِمت دبیرکلی، خاطرنشان کرد: چهره‌هایی چون مجید فراهانی، شهاب طباطبایی، محمد بیرانوندی _نماینده سابق خرم‌آباد در مجلس_  سجاد سالک از مدیران سابق وزارت ورزش و عیسی چمبر از گزینه‌های مطرح برای جایگزینی آقای خرازی هستند و با توجه به در پیش بودن کنگره حزب که قرار است در 31 تیر ماه برگزار شود، بالطبع انتخاب دبیرکل جدید نیز یکی از دستور کارهای اصلی کنگره پیش رو خواهد بود. 

بیوگرافی سیدمحمد خرازی

بیوگرافی سیدمحمد خرازی بیوگرافی سیدمحمد خرازی

 

سید محمدصادق خرازی (متولد ۲ فروردین ۱۳۴۲) سفیر و معاون نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد (۱۹۸۹ تا ۱۹۹۵) و سفیر ایران در فرانسه (۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶) و مشاور ارشد سید محمد خاتمی در دوران ریاست جمهوری او بوده‌است. وی در حال حاضر دبیرکل حزب ندای ایرانیان، عضو هیئت امناء سازمان جهانی تبلیغات، عضو شورای سیاست گذاری مرکز گفتگوی تمدن‌ها و مدیرمسئول وبگاه تاریخ ایرانی و دیپلماسی ایرانی است.

اوایل زندگی

وی در خانواده‌ای روحانی در ۲ فروردین ۱۳۴۲ هجری خورشیدی در شهر تهران در خانهٔ پدربزرگش که از بازاریان و تجار تهران بود متولد شد.

نوجوانی‌اش در قم گذشت و در مدارس «اوحدی»، «حکیم نظامی» و «دین و دانش» تحصیل کرد، هم‌زمان با وقوع انقلاب ۱۳۵۷ به تهران بازگشت و در بازار تهران سه سالی در تجارت‌خانهٔ پدربزرگش مشغول کار شد و به تحصیلاتش ادامه داد.

فعالیت دیپلماتیک

صادق خرازی در دوران جنگ ایران و عراق معاون ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع و عضو شورای عالی پدافند ملی بود.

با روی کار آمدن اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور وقت ایران در سال ۱۳۶۸ به عنوان سفیر و معاون نماینده دائم ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفت و پس از شش سال به ایران بازگشت. در زمان وزارت عمویش کمال خرازی به سمت معاون آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه ایران منصوب شد و سپس به عنوان سفیر ایران در فرانسه به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کرد. وی پس از روی کار آمدن سید محمد خاتمی به عنوان مشاور وی منصوب شد.

فعالیت فرهنگی

خرازی تا به امروز در امور فرهنگی عضو کمیسیون ملی یونسکو در ایران، عضو هیئت مدیره شهر کتاب، عضو هیئت امنای بنیاد ایران‌شناسی، عضو هیئت امنای انجمن مفاخر ملی ایران، عضو هیئت امنای پژوهشگاه میراث فرهنگی، عضو شورای سیاست گذاری بنیاد گفتگوی تمدن‌ها، رئیس و عضو هیئت امنا کتابخانه و موزه ملی ملک، عضو شورای عالی کتابخانه ملی ایران، عضو شورای بین‌المللی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو شورای راهبردی امور بین‌الملل سینمای ایران بوده‌است.

فعالیت سیاسی

خرازی در مردادماه ۱۳۹۳ وی مجوز تأسیس یک حزب سیاسی با نام حزب ندای ایرانیان که رویکردی اصلاح‌طلبانه را مدعی است، از وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران اخذ نمود.

وی در اول شهریور ۱۳۹۴ از ریاست این حزب استعفا داد. این استعفا که در پی انتقادات برخی از اصلاح طلبان به وی به خاطر مصاحبهٔ او با هفته نامه مثلث بود، با رأی اکثریت قاطع شورای مرکزی حزب رد شد و نتیجتاً وی در مقام خود باقی ماند. او در مصاحبه با هفته نامه مثلث گفته بود: «من کسانی را به یاد دارم که وقتی من سفیر بودم با آمریکایی‌ها مذاکره می‌کردند و برای دشمن پیام می‌فرستادند؛ من آنها را به عنوان اصلاح طلب نمی‌پذیرم. من فهرستی هم دارم که اگر لازم باشد یک روز آن را به مردم ارائه خواهم کرد.»

او در مهر سال ۱۳۹۶ با در نشست فصلی حزب ندای ایرانیان گفت: «حدود ۳۰ نفر از حزب ندا وارد شورای شهر شده‌اند و با استقلال رأیی که فراهانی در شورا دارد هیج وابستگی به قدرت خاصی ندارد. در انتخابات مجلس توانستیم ۱ تا ۴ نفر را به مجلس وارد کنیم و می‌توان گفت که حزب ندا مظهر اتحاد میان تمام اصلاح طلبان است.» خرازی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ از محمد باقر قالیباف و در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ از حسن روحانی حمایت کرد. خرازی در شهریور ۱۳۹۸ توسط حسن روحانی به عضویت در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب شد. در گذشته او به قاچاق عتیقه در پوشش کار دیپلماتیک متهم شده که البته خودش آن را اتهام بی اساسی می‌داند.

دیدگاه‌ها

وی طی مصاحبه‌ای در فروردین ۱۴۰۰ اظهاراتی را بیان کرد از جمله: «مردم ۸ سال زیر سایه فریب محمود احمدی‌نژاد بودند» و «برجام اولین موفقیت سازمان انرژی اتمی پس از دوران جنگ سرد بود.»

زندگی شخصی

پدرش آیت‌الله سید محسن خرازی نمایندهٔ سابق مجلس خبرگان رهبری و خواهرش، عروس سید علی خامنه‌ای (همسر مسعود خامنه‌ای) است. عمویش سید کمال خرازی وزیر سابق امور خارجه است. برادر او محمدباقر خرازی است. او با خانواده عسگری از خانواده‌های سرشناس سیاسی تهران نیز نسبت سببی دارد.پسر خرازی داماد سید محمدرضا خاتمی است.

در سال ۱۳۹۳، وی، از وقف کردن منزل شخصی خود برای تبدیل شدن به کتابخانه، خبر داد. وی در منزل شخصی خود، ۳۰۰ هزار جلد کتاب جمع‌آوری کرده که بیش‌تر آن‌ها، از نسخ خطی و نفیس بوده و همراه با خانه، وقف شده‌اند.

خرازی از عوارض سلاح‌های شیمیایی به‌کار رفته در جنگ ایران و عراق رنج می‌برد و بارها مورد عمل جراحی قرار گرفته‌است.[۱۸]وی همچنین مؤسس و مدیر سایت تاریخ ایرانی و نایب رئیس نشر هرمس نیز می‌باشد.

افتخارات

دکترای افتخاری از دانشگاه روسیه دکتری افتخاری از دانشگاه دولتی بیشکک قزاقستان دکتری افتخاری از دانشگاه اوش

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: محسن رضوی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب