سناریوهای پیش روی بورس در تابستان 1401به گزارش تیتربرتر؛ روز سه‌شنبه شاخص‌ کل بورس صعود کرد، شاخص هم وزن دو نیمه متفاوت داشت و شاخص کل فرابورس افت کرد. همچنین نمادهای پالایشی گروه فراورده‌های نفتی و کک همگی سبزپوش شدند‌.

سه جهت گیری در بورس تهران

سه جهت گیری در بورس تهران سه جهت گیری در بورس تهران

 

در معاملات روز سه‌شنبه 14 تیر ماه، شاخص کل بورس پایتخت از ابتدا صعودی بود و در نهایت در پایان معاملات شاخص کل در سطح یک میلیون و 511 هزار و 70 واحد قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه 3 هزار و 912 واحد رشد کرد. 

شاخص هم‌وزن نیز امروز ابتدا روند صعودی داشت و در 90 دقیقه ابتدایی رشد کرد. پس از آن روند نزولی پیدا کرد اما در پایان بالاتر از سطح روز گذشته ایستاد.

شاخص هم وزن با رشد 323 واحدی نسبت به روز کاری گذشته در رقم 420 هزار و 975 واحد ایستاد. 

همچنین شاخص کل فرابورس  با 19 واحد کاهش به رقم 20 هزار و 220 واحد رسید. 

عرضه و تقاضا در پایان معاملات سه‌شنبه

سه جهت گیری در بورس تهران سه جهت گیری در بورس تهران

 

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 41 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 43 درصد رشد کرد و در رقم 110 میلیارد تومان ایستاد. 

امروز نماد شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) با صف‌ خرید 38 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شاوان، نمادهای ختوقا (شرکت قطعات اتوموبیل ایران) و سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خزامیا (شرکت زامیاد) تعلق داشت که ارزش آن 17 میلیارد تومان بود. پس از خزامیا، نمادهای فمراد، ختراک، غگل و سصفها بیشترین صف فروش داشتند. 

غلبه سمت نزولی بازار 

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 295 نماد رشد قیمت داشتند و 331 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 47 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند.  

خروج سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای شانزدهمین روز متوالی منفی شد و 225 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. در میان صنایع گروه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کرد.

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام افق (شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کورش) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 48 میلیارد تومان بود. پس از افق، نمادهای بپاس (شرکت بیمه پاسارگاد) و خودرو (شرکت ایران خودرو) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.

مطالب مرتبط: پیش بینی بورس فردا 21 فروردین 1401 زمان پایان اصلاح بورس در سال 1401

لیدرهای بازار

سه جهت گیری در بورس تهران سه جهت گیری در بورس تهران

 

امروز نمادهای «فولاد»، «شپنا» و «شبندر» بیشترین تأثیر را در رشد شاخص کل بورس داشتند و نمادهای «شبهرن»، «خودرو» و «وبملت» بیشترین تأثیر کاهشی را بر شاخص کل داشتند. 

در فرابورس نیز نمادهای «شاوان»، «بساما» و «سمگا» بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل فرابورس داشتند و «آریا»، «زاگرس» و «صبا» بیشترین تأثیر کاهنده را بر شاخص داشتند.  

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس شپنا صدرنشین است و سآبیک و شبندر در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز دی، ددانا و آریا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.  

افزایش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 17 هزار و 264 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 11 هزار و 606 میلیارد تومان بود که 67 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد. 

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 21 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 747 میلیارد تومان رسید. 

در معاملات امروز نماد شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 104 میلیارد تومان بود. 

پس از شپنا، نماد شبندر بیشترین ارزش معاملات را داشت و فولاد رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن خزامیا و بوعلی در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

در جدول حجم معاملات امروز نیز سهام دی با تعداد 481 میلیون و 436 هزار و 599 سهم در صدر قرار گرفته است. فاذر در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار قرار گرفت و رتبه سوم به نماد شستا تعلق داشت. نمادهای خودرو و خساپا نیز در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

پیش‌بینی بورس

شاخص کل بازار سهام امروز با رشدی نزدیک به چهار هزار واحدی کار خود را به پایان رساند. روندی که این روزها بورس در پیش گرفته بسیار از سهامداران را به یاد روزهای پایانی سال ۱۴۰۰ انداخته که شاخص در محدوده یک میلیون و ۲۸۰ هزار واحدی گیر کرده بود. نوسانات کم دامنه شاخص در حال حاضر باعث ایجاد نگرانی سهامداران شده است.

به باور بسیاری از تحلیلگران به نظر می‌رسد دستکاری غیرمستقیم شاخص، فردا نیز ادامه خواهد داشت. دستکاری که از طریق تقویت برخی از سهم های شاخص ساز و بزرگ انجام می شود تا شاخص کل در محدوده فعلی باقی بماند. البته این امر به معنای سبز شدن قطعی تابلوها نیست. اما اگر افتی هم رقم بخورد به احتمال زیاد کم‌دامنه و ناچیز باشد.

از همین رو انتظار می‌رود شاخص کل این هفته را با بازدهی مثبت به پایان برساند. هرچند این بازدهی مثبت با دامنه قابل توجهی همراه نخواهد شد. با توجه به رویکردی که در طول هفته جاری از روند بازار مشاهده شده پیش‌بینی بورس فردا نیز می‌تواند با تبعیت از الگوی روزهای اخیر انجام شود. اهالی بازار نیز اعتقاد دارند این هفته امکان سقوط شاخص به محدوده یک میلیون و چهارصد هزار واحدی وجود ندارد. اما رشد شارپی که بتواند در پی جهش شاخص باشد نیز رقم نخواهد خورد.

آنچه دیگران میخوانند: سرنوشت حقیقی های بازار بورس در سال 1401 جزییات فراخوان واگذاری سهام عدالت به جاماندگان از خرداد 1401

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب