برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401به گزارش تیتربرتر؛ مشاهدات میدانی از صرافی های رسمی بیان گر افت قیمت دلار توافقی به کانال ۲۹ هزار تومان است.

برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401

برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401 برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401

 

 روند بازار ارز در چهارمین روز هفته به دلیل تداوم روند عرضه ارز صادرکنندگان در شبکه صرافی ها، با کاهش همراه است. به گونه ای که مشاهدات میدانی از  صرافی های رسمی و تحت نظارت بانک مرکزی در شهر تهران بیان گر افت قیمت دلار توافقی به کانال ۲۹ هزار تومان است. این در حالی است که در هفته های گذشته نرخ دلار در کانال های بالاتر قرار داشت اما با تدبیر بانک مرکزی مبنی بر اجازه فروش اسکناس ارز صادرکنندگان به صرافی های سراسر کشور، روند عرضه بر تقاضا پیشی گرفت و منجر به تعدیل معنادار شاخص ارزی شد.

از سوی دیگر؛ روند شکل گرفته در بازار ارز و افزایش معنادار عرضه ارز، به محدود شدن فضای معاملات غیررسمی نیز منجر شده تا جاییکه امروز نرخ ارز در بازار غیررسمی نیز با کاهش روبرو شد. زیرا تقاضای کاذب در بازار از بین رفته است و به گفته صرافان، نیاز ارزی متقاضیان به راحتی و با در اختیار داشتن کارت ملی و شناسایی، در صرافی های مجاز پاسخ داده می شود. همچنین متقاضیان ارز مسافرتی و دانشجویی نیز همچون روال قبل امکان تهیه دلار در کانال ۲۷ هزار تومان را دارند.

بررسی ها نشان می دهد در حال حاضر حجم فروش و پراکندکی جغرافیایی فروش ارز توافقی در صرافی های سراسر کشور درحال افزایش است. همچنین حجم ارز صادرکنندکان‌ نیز با گذشت مدتی از مصوبه جدید بانک مرکزی (مبنی بر تطبیق بازگشت ارز حاصل از صادرات بهمراه اظهارگمرکی) در حال افزایش می‌باشد که چشم انداز تعدیل نرخ ارز را در هفته های آتی تقویت می کند.

سرنوشت قیمت دلار

 در مورد حرکت دلار چه می‌گویند؟ معامله‌گران می‌گویند با توجه به اتفاقات دوشنبه می‌توان ۲ سناریو در نظر گرفت. یکی اینکه در همین حوالی فعلی، بازار رنج شود و نوسان در یک دامنه مشخص را داشته باشیم، یا اینکه بازار خودش را برای یک نوسان بزرگتر و خبر اصلی آماده کند.

بازار تحت مدیریت کامل بازارساز

فعلا تصور غالب بین معامله‌گران این است که بازار کاملا تحت مدیریت بازارساز است. به یک نکته دیگر نیز توجه کنید که الان نرخ، تقریبا به حدودی برگشت خورده که قبل از اخبار مذاکرات دوحه بود.

حباب پرریسک سکه برای خریداران

در بازار سکه، حباب فعلا در مرز ۲ میلیون تومان قرار دارد. این حباب سکه را برای خریداران پرریسک می‌کند. معامله‌گران سکه نیز دو سناریو دارند، یکسری می‌گویند بین ۱۴ میلیون و ۸۰۰ تا ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رنج خواهد بود و با خبر جدید روند جدید نیز پیدا می‌شود.

یکسری نیز افزایشی فکر می‌کنند و هدف اولیه را ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام می‌کنند. اما حباب ۲ میلیونی به سناریو اول شانس بیشتری می‌دهد.

مطالب مرتبط:

آثار حذف ارز ترجیحی از چه زمانی مشخص می شود؟ تبعات حذف ارز ترجیحی از چه زمانی مشخص می شود؟

ردپای ترامپ و کیهان در بازار ارز ایران

برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401 برنامه دولت برای کاهش نرخ دلار تا مرداد 1401

 

چند خبر در معاملات روز دوشنبه بیشتر از باقی خبرها انعکاس داشت. نخست خبر بیزنس اینسایدر بود که گفته ترامپ قرار است برای انتخابات ۲۰۲۴ اعلام نامزدی کند. این خبر منفی‌بازان بازار را بدبین‌تر از قبل کرد. اما خبر نفت ۳۸۰ دلاری کیهان که به نقل از بانک جی پی مورگان نیز در بازار زیاد دست به دست شد، مثبت اندیشان بازار را به این نتیجه رساند که غرب به شدت محتاج نفت ایران است و به همین دلیل مذاکرات باید به زودی به نتیجه برسد، یا حداقل یک توافق کوتاه مدت رخ دهد.

ریزش سنگین دلار نزدیک است؟

با نزدیک شدن نرخ هرات و تهران، عده‌ای هشدار دادند که اگر این نرخ‌ها یکی شوند یا هرات بالای تهران قرار بگیرد، ریزش سنگینی خواهیم داشت.

اتفاق عجیب در بازار دلار

یک اتفاق عجیب در بازار دوشنبه افتاد. دلار توافقی و سهمیه‌ای در لحظات و ساعت‌هایی از معاملات، بالاتر از نرخ بازار آزاد بود و خریداری نداشت. دلار سهمیه‌ای که بانک شهر کمترین نرخ را ارائه می‌داد، ۳۰ هزار و ۳۰۰ تومان بود و بیشترین نرخ در صرافی ۳۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد.

تغییر تاکتیک بازارساز جواب داد؟

شاید گره‌ای که اول گزارش به آن اشاره شد، با بیان این نکته باز شود. اصلاح بیشتر از انتظار بازار را باید در تغییر رفتار بازارساز ببینیم. بازارساز در روز دوشنبه عرضه را افزایش نداد، در عوض نرخ را افزایش داد و نتیجه گرفت. این تغییر تاکتیک موجب شد تا صفی جلوی صرافی‌ها شکل نگیرد و حجم معامله در بازار افت کند.

دلار تهران راهی سلیمانیه شد؟

یک زمزمه دیگر نیز در بازار بود و آن اینکه الان تهران و سلیمانیه اندکی از هم فاصله گرفته‌اند و این گمانه بوجود آمده که دلارهای تهران دارد به سمت سلیمانیه می‌رود.

موضوع مذاکرات هسته ای  هم از نگاه معامله گران دلار دور نمانده است. وزارت خارجه آمریکا درباره برجام گفته  اگر ایران تصمیم سیاسی لازم را اتخاذ کند، می توانیم به برجام بازگردیم. منتظر پاسخ سازنده ایرانی ها و رها کردن موضوعات فرابرجامی از سوی تهران هستیم. به نوشته رویترز، این اظهارنظر در پاسخ به درخواست ایران مبنی‌بر خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا، مطرح شده است.

آنچه دیگران می خوانند: حذف ارز ترجیحی سبب گرانی می شود؟ حذف ارز ترجیحی بر کدام بازار بیشتر تاثیر می گذارد؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب