راهکار دولت سیزدهم برای خروج بازار خودرو از رکودبه گزارش تیتربرتر؛ رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که دلار امروز با نوسان رو به بالا در بازار عرضه شد، با این حال بازار خودرو تغییر قیمتی نداشت و محصولات ایران خودرو با ثبات قیمت در بازار عرضه شدند.

آخرین وضعیت خودرو

آخرین وضعیت خودرو آخرین وضعیت خودرو

 

به گفته فعالان بازار خودرو افت عجیب نرخ دلار در بازار روز گذشته موجب شد تا قیمت برخی خودروهای پرتیراژ ایران خودرو افت تا 6 میلیون تومان در بازار را تجربه کنند، افت قیمتی که امروز و با وجود کاهشی شدن نرخ دلار در بازار خودرو احساس نشد و بازار خودرو سوت و کور بود.

فعالان بازار خودرو بر این نکته تاکید می کنند که بازار خودرو این روزها سرگردان در میان اخبار و نرخ دلار است و این سردرگمی علاوه بر بازار بر خریداران نیز اثرگذاشته است، بطوریکه خرید و فروش چندانی در بازار صورت نمی گیرد و بازار خودرو در رکود به سر می برد.  

قیمت محصولات ایران خودرو

از جمله محصولات پرتیراژ ایران خودرو می‌توان به «پژو 207 دنده ای»، «پژو 207 سقف شیشه ای»، «سمند LX» ، «سمند LX با موتورEF7 » و «سمند سورن پلاس»، «دنا معمولی» ، «رانا پلاس» و «دنا پلاس توربو اتوماتیک» اشاره کرد.

ارزیابی ها نشان دهنده آن است که خانواده دنا امروز بدون تغییر در بازار قیمت گذاری شدند با این شرایط «دنا معمولی» امروز 395 میلیون تومانی ماند و «رانا پلاس» هم در بازار 304 میلیون تومان قیمت گذاری شد. اما «دنا پلاس توربو اتومات» هم در بازار تغییر قیمت نداشت و 510 میلیون تومان دست به دست شد.

از سوی دیگر رصد بازار خودرو نشان دهنده آن است که در میان خانواده سمند امروز «سمند LX» در بازار تغییر قیمت نداشت و 305 میلیون تومان قیمت خورد و «سمندLX با موتورEF7» در بازار 352 میلیون تومان  باقی ماند، «سمند سورن پلاس» هم امروز 355 میلیون تومان در بازار قیمت خورد.

با توجه به ارزیابی بازار می توان گفت «پژو 207 دنده‌ای» در بازار امروز  399 میلیون قیمت خودرو و تغییر قیمتی در بازار نداشت و «پژو 207 سقف شیشه ای» هم 405 میلیون تومانی شد.

مطالب مرتبط: مشخصات فنی ساینا s محصول جدید سایپا مشخصات فنی کوییک و ساینا خودروهای جایگزین پراید

شرایط خروج بازار خودرو از رکود

راهکار دولت سیزدهم برای خروج بازار خودرو از رکود راهکار دولت سیزدهم برای خروج بازار خودرو از رکود

 

ویژگی اصلی این روزهای بازار نبود خریدار و فروشنده است. البته فقط افرادی که نیازمند خودرو و مصرف‌کننده هستند اقدام به خرید می‌کنند.

این وضعیت رکود به‌جز ۱۰ روز ابتدایی سال که جنب و جوشی را در بازار خودرو شاهد بودیم، همچنان ادامه داشته است و حتی مطرح شدن موضوع واردات خودرو از سوی مسوولان نتوانسته تحرک خاصی در آن ایجاد کند.

امروز در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی در گروه سایپا، هر دستگاه پراید ۱۱۱ مدل ۹۹ صفر کیلومتر ۲۰۲ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ حدود ۱۸۱ میلیون تومان، کوئیک معمولی ۲۱۲ میلیون تومان، کوئیک آر ۲۱۹ میلیون تومان و هر دستگاه شاهین ۳۶۵ میلیون تومان ارزش‌گذاری شد.

در گروه ایران‌خودرو نیز هر دستگاه ۲۰۶ تیپ ۲ صفر کیلومتر ۳۰۳ میلیون تومان، سمند ۳۰۰ میلیون تومان، پژو پارس معمولی ۳۱۷ میلیون تومان، پژو پارس با موتور تی. یو ۵ حدود ۳۷۱ میلیون تومان، تارا دنده‌ای ۴۶۲ میلیون تومان، تارا اتوماتیک ۵۸۷ میلیون تومان و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک ۴۹۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد.

در دسته مونتاژی‌ها نیز بدون تغییر خاصی در مقایسه با یک ماه گذشته هایما اس ۷ ایران‌خودرو ۹۶۰ میلیون تومان، جک اس۵ کرمان‌موتور ۹۰۰ میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ ایران‌خودرو صفر کیلومتر یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان، دیگنیتی گروه بهمن یک میلیارد و ۴۲۵ میلیون تومان، فیدیلیتی گروه بهمن یک میلیارد و ۲۹۸ میلیون تومان (پنج نفره) و یک میلیارد و ۳۴۵ میلیون تومان (هفت نفره) قیمت خورده است.

رشد ۳۰ تا ۵۰ درصدی قیمت‌ها در بازار خارجی‌ها

با این حال، در دسته خودروهای خارجی شرایط متفاوتی را در قیمت‌ها شاهد هستیم و هرچند همچون بازار داخلی‌ها و مونتاژی‌ها رکود عمیق مشاهده می‌شود، اما قیمت‌ها رشد نشان می‌دهد.

در این بازار، فروشنده واقعی بسیار کم بوده و قیمت‌ها نسبت به سه ماه پیش بین ۳۰ تا ۵۰ درصد رشد داشته است.

به‌طور مثال هر دستگاه سانتافه مدل ۲۰۱۷ کم‌کارکرد که سه ماه قبل ۱.۷ میلیارد تومان قیمت داشت، این روزها ۲.۴ میلیارد تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

همچنین لکسوس ان. ایکس مدل ۲۰۱۷ صفر کیلومتر از چهار میلیارد تومان به ۵.۳ میلیارد تومان و هر دستگاه تیگوان مدل ۲۰۱۸ صفر کیلومتر از ۳.۱ میلیارد تومان به ۴.۲ میلیارد تومان افزایش داشته است.

به گفته فعالان بازار، گرچه مسوولان هر از گاهی از واردات خودرو و در حال انجام بودن ساز و کارهای آن خبر می‌دهند، اما گوش مردم و به‌ویژه واردکنندگان در چند سال گذشته از این حرف‌ها پُر شده و به همین دلیل تحرک خاصی را در بازار شاهد نیستیم.

آنچه دیگران می خوانند: طرح فروش نقد و اقساط کرمان موتور جزئیات جدید از طرح فروش لیفان X۶۰ اتوماتیک

گردآرونده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب