نحوه برگزاری کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟ سوالی که واقعا در ماه‌های اخیر استرس و نگرانی زیادی را به داوطلبان کنکور 1402 منتقل کرد. اما بعد از مدت‌ها بالاخره تکلیف نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ مشخص شد. در ابتدا قرار بود که تغیراتی در شرایط کنکور ۱۴۰۲ ایجاد شود از جمله حذف دروس عمومی، دوبار برگزار شدن کنکور در سال و … . اما بالاخره در تاریخ 13 تیر تصمیمات درباره تغییرات کنکور 1402 کاملا برعکس شد که در ادامه می‌توانید جزئیات دقیق را مطالعه کنید.

درضمن این صفحه از سایت بخون درباره کنکور 1402 چگونه است همواره آپدیت خواهد بود و بعد از انتشار هر نوع اخباری پیرو نحوه برگزاری کنکور 1402 بلافاصله اضافه خواهد شد و تمامی خبرهای مربوطه را می‌توانید با خیال راحت از این صفحه دنبال کنید.

راهنمای مطالعه

شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیر نهایی کنکور است (بروزرسانی 15 تیر 1401)پور عباس: سال آینده به سمت آزمونهای هوشمند می رویم (بروزرسانی 14 تیر 1401)کنکور برای دانش آموزان ما به یک غول ترسناک تبدیل شده است (بروزرسانی 14 تیر 1401)حذف دروس عمومی به کنکور سال ۱۴۰۲ هم نخواهد رسید (بروزرسانی 14 تیر 1401)سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ اعمال نمی‌شود (بروزرسانی 13 تیر 1401)تغییرات کنکور سراسری از چه سال اعمال خواهد شد!تأثیر سوابق تحصیلی به چه صورت خواهد بود!آیا آزمون عمومی از امسال حذف شده است!همه کشور طراح سوال خواهند شد!کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟آیا خرید و فروش سوالات کنکور حقیقت دارد!تکلیف داوطلبان آزمون شبهه‌دار چه می‌شود!

شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم گیر نهایی کنکور است (بروزرسانی 15 تیر 1401)

عضو شورای عالی آموزش و پرورش گفت: هر تصمیمی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور بگیرد، اجرا خواهد شد.bغلامعلی حداد عادل، در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص برخی گمانه زنی‌ها در مورد بازگشت دروس عمومی به کنکور، افزود: باید روند تغییرات در کنکور به صورت کامل برای تصمیم‌گیران توضیح داده شود اما هرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصمیم بگیرد اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیش از این نظر شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص کنکور اعلام شده است، بیان کرد:

بارسا

هر تصمیمی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد کنکور بگیرد، اجرا خواهد شد. شورای عالی انقلاب فرهنگی بالاتر از شورای عالی آموزش و پرورش است.

گفتنی است اعضای شورای عالی آموزش و پرورش و وزارت آموزش و پرورش به دنبال کم کردم اثر کنکور هستند؛ حذف دروس عمومی و اثر گذاری ۶۰ درصدی سوابق تحصیلی دبیرستان از جمله مواردی است که مخالفان کنکور از آن برای کاهش تأثیر کنکور در سرنوشت دانش آموزان یاد می‌کنند؛ با این حال برخی از نمایندگان مجلس و برخی از کارشناسان آموزشی تغییرات اخیر در برگزاری کنکور را به ضرر نظام آموزشی دانسته و خواهان برگزاری آزمون کنکور به شیوه گذشته هستند.

قانون جدید برگزاری کنکور حتی در میان فعالان عدالت آموزشی هم مخالفان و موافقان بسیاری دارد.

زیر 100 سنجش

موافقان این موضوع را مطرح کردند که این قانون قطعاً ۱۰۰ درصد بدون اشکال نیست اما به عدالت نزدیک‌تر شده است؛ اضطراب را کاهش داده و به خاطر اینکه حد نصابی گذاشته است تا داوطلب دو بار در سال کنکور بدهد به عدالت نزدیک‌تر است تا اگر داوطلب شب آزمون کنکور بیمار شد؛ تمام فرصتش را از دست ندهد.

از سوی دیگر برخی موضع مخالف با قانون جدید برگزاری کنکور دارند؛ استرس چند باره دانش آموزان برای هر امتحان نهایی و عدم اطمینان از برگزاری صحیح و سالم امتحانات نهایی به دور از تقلب از دلایل مخالفت با شیوه جدید برگزاری کنکور است.

منبع: خبرگزاری مهر

پور عباس: سال آینده به سمت آزمونهای هوشمند می رویم (بروزرسانی 14 تیر 1401)

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد: روش برگزاری آزمون سراسری نباید مثل سابق باشد و سال آینده آزمون های هوشمند را جایگزین آزمون های کاغذی خواهیم کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آقای پورعباس با حضور در استودیو خبر 21 اظهار داشت: کنکور از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و آزمون سراسری با ورود دستگاه ها و تجهیزات فوق پیشرفته الکترونیکی دیگر مثل سابق نیست.
وی افزود: هیئت منتخب رئیس جمهور برای تحقیق و بررسی ابعاد برخی شبهات مطرح شده در آزمون سراسری از سازمان سنجش تمامی مدارک و مستندات را خواستند و در کمترین زمان ممکن گزارش نهایی را ارائه کردند.

پورعباس با تاکید بر اینکه آزمون سراسری در صحت و سلامت کامل برگزار شد خارنشان کرد: بحث خروج سوال از جلسه آزمون با یک ثانیه کار دستگاه های پیشرفته عکس برداری انجام می شود، ولی کار ورود پاسخ ها بسیار مهم تر است که نیازمند زمان بیشتری است و ما با همکاری شرکت های دانش بنیان مانع از ورود جواب و هر سیگنالی به جلسه آزمون شدیم.

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد:

روش برگزاری آزمون سراسری حتماً باید تغییر کند و سال آینده آزمون هوشمند را جایگزین آزمون کاغذی خواهیم کرد.

پورعباس تاکید کرد: تلاش می کنیم آزمون سال آینده از استانداردهای امنیتی فوق العاده بالا برخوردار باشد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

کنکور برای دانش آموزان ما به یک غول ترسناک تبدیل شده است (بروزرسانی 14 تیر 1401)

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور برای دانش آموزان ما به یک غول ترسناک تبدیل شده است، بیان کرد: وقتی کنکور بزرگ باشد، ما هم نگاهمان به جای موضوعات تربیتی باید به فکر تست زدن دانش آموزان باشد.

وی درخصوص اخبار مبنی بر بازگشت دروس عمومی به کنکور، اظهار داشت:

هنوز مصوبه‌ای را در این خصوص ندیدم. بعدازظهر جلسه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی داریم. احتمالاً در این زمینه بحث خواهد شد. نظر خود را اعلام کردیم که باید خودشان اختیار داشته باشند. ما باید از تمرکز گرایی در کنکور رها شویم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه کنکور برای دانش آموزان ما به یک غول ترسناک تبدیل شده است، تصریح کرد: وقتی کنکور بزرگ باشد، ما هم نگاهمان به جای موضوعات تربیتی باید به فکر تست زدن دانش آموزان باشد. هر اقدامی در جهت کم کردن اثر کنکور باشد، با آن موافقیم.

نوری با بیان اینکه کمبود معلم در مدارس حل شده و مشکلی از آن بابت نداریم، تأکید کرد: قاعده بر این بوده است که معلمان مرد هم حتی در کلاس‌های فوق برنامه بر سر کلاس دختران حاضر نشوند.

منبع: خبرگزاری موج

حذف دروس عمومی به کنکور سال ۱۴۰۲ هم نخواهد رسید (بروزرسانی 14 تیر 1401)

یک مشاور تخصصی کنکور بیان کرد: حذف دروس عمومی به کنکور سال آینده نمی رسد و از سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد. شروین مسیح تصریح کرد: در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با حضوررئیس‌جمهور تصویب شد که مصوبه  شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال۱۴۰۲ که تاثیر سوابق تحصیلی بود، اعمال نشود.کنکور ۱۴۰۲ طبق روال قبل (بدون حذف دروس عمومی و بدون اعمال قطعی سوابق تحصیلی و…)برگزار خواهد شد.

این مشاور تخصصی کنکور اظهار داشت:

این وضعیت برای دانش آموزان فرق زیادی ندارد، اما از نظر علمی از آنجایی که بیشتر توجه داوطلبان به سمت دروس عمومی می رود، اگر در دروس تخصصی ضعف داشته باشند اما دروس عمومی را بالا بزنند برد خواهند کرد.

مسیح خاطر نشان کرد: سالیان سال دانش آموزان پس از ورود به دانشگاه اگر دروس عمومی را بالا می زدند، می توانستند نتیجه موفق تری بگیرند. عدم تصمیم گیری مناسب در این زمینه نشان دهنده نبود ثبات است.

وی تاکید کرد: دولت ۱۵ تیر مصوبه حذف دروس عمومی کنکور را تصویب خواهد کرد و کنکور سال آینده ۱۰ تیر برگزار خواهد شد؛ بنابراین این مصوبه به کنکور سال آینده نمی رسد و برای سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد‌.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۲ اعمال نمی‌شود (بروزرسانی 13 تیر 1401)

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس بیان کرد: در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس‌جمهور تصویب شد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال۱۴۰۲ که تاثیر سوابق تحصیلی بود اعمال نشود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، علی خضریان سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در برنامه صبح به خیر ایران شبکه سه سیما اظهار داشت:

در جلسه کمیسیون اصل ۹۰ با رئیس‌جمهور تصویب شد که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال۱۴۰۲ که تاثیر سوابق تحصیلی بود اعمال نشود.

خضریان تاکید کرد:  تعیین سرنوشت یک جوان در یک نیم روز اتفاقات را به سمت استرس و تقلب جلو می‌‌برد.

وی افزود: ما باید این را بپذیریم یک دوره سوابق تحصیلی افراد در کنار کنکور مبنایی بر ورود افراد به دانشگاه‌ها به خصوص دانشگاه‌های برتر باشد.

منبع: konkur.in

سلام و درود، یاش‌گین ولی‌پور هستم از سایت بخون، صبح روز نهم تیرماه سال 1401، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: تا زمانی که امکان تحصیل در رشته مورد نظر هر داوطلب که شرایط پذیرش را دارد مقدور نباشد، کنکور باقی می‌ماند و حذف شدنی نیست (بروزرسانی 9 تیر 1401) .

به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محمد علی زلفی گل افزود:

تا زمانی که چشم انداز آینده شغلی، پرستیز اجتماعی و درآمد برابر همه رشته های دانشگاهی یکسان نیست و بیشتر داوطلبان در پی انتخاب چند رشته خاص هستند، راهی به جز آزمون سراسری یا کنکور برای گزینش بهترین متقاضیان وجود ندارد.

وی چهارشنبه شب در گفت وگوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که با تداوم برگزاری آزمون سراسری معضلاتی مثل مافیای کنکور همچنان باقی می ماند، اظهار داشت: حذف کنکور به  این منظور است که هر داوطلب بتواند در هر رشته ای که مایل است و شرایط استاندارد آن را نیز دارد تحصیل کند اما چون هنوز آینده شغلی یکسانی برای همه رشته ها دیده نمی شود ناچار باید از طریق کنکور بهترین ها را گزینش کرد.

زلفی گل ادامه داد: تعداد زیادی داوطلب هستند که معدل های خیلی خوب حتی ۲۰ دارند و همه متقاضی چند رشته خاص هستند برای اینکه مشخص شود چه کسانی برای ظرفیت محدود این رشته های خاص پذیرفته شود راهی جز برگزاری یک آزمون سراسری وجود ندارد اما شیوه های برگزاری آن تغییر می کند.

وزیر علوم تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی شیوه جدید برگزاری کنکور تدوین کرده اما هنوز به ما ابلاغ نشده، و در صورت ابلاغ، ما (سازمان سنجش آموزش کشور وابسته به وزارت علوم) به عنوان مجری شیوه نامه جدید به بهترین نحو آن را اجرا می کنیم.

زلفی گل بیان کرد:

در شیوه جدید مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، معدل سوابق تحصیلی به شکل قطعی و با نفوذ ۴۰ درصد و رتبه کنکور داوطلب با نفوذ ۶۰ درصد محاسبه خواهد شد.

وی تاکید کرد: کنکور ۱۴۰۱ که این روزها در جریان برگزاری آن هستیم سوابق تحصیلی یعنی معدل آزمون نهایی سراسری که در ۱۰ رشته برای دانش آموزان سال دوازدهم برگزار می شود تنها تاثیر مثبت در نتیجه کنکور داوطلبان دارد و لحاظ کردن تاثیر قطعی امسال اجرا نمی شود.

زلفی گل افزود:

تاثیر مثبت به  این معنی است که اگر داوطلبی رتبه پایینی در کنکور کسب کرد اما معدل سال دوازدهم دبیرستان او بالا مثلا ۲۰ باشد رتبه نهایی او در کنکور نیز بالا می رود. میزان این افزایش بسته به نسبت معدل این داوطلب با سایر رقبا دارد اما به هر حال تاثر افزایشی دارد.

وی گفت:‌ همچنین تاثیر مثبت اینگونه است که اگر همین داوطلب در کنکور رتبه بالایی کسب کرد ولی معدل تحصیلی پایین تری داشت این معدل در کاهش رتبه کنکور او اثری ندارد.

به گفته وزیر علوم برای رسیدن به برابری در آینده شغلی و وضعیت مطلوب نیاز است که دستگاه‌های ذی ربط تعیین کنند که در کل کشور چه نیازهایی وجود دارد و دانشگاه‌ها بر اساس این اعلام نیاز چه نیروهایی را پرورش دهند که این خود نیاز به فراهم کردن بستر مهارت‌محور برای دانشگاه‌ها دارد نظیر آنچه در وزارت بهداشت انجام می‌شود.

زلفی گل افزود: بیمارستان‌ها در اختیار دانشگاه های علوم پزشکی است و دانشجوهای این رشته‌ها در بیمارستان‌ها مهارت می‌آموزند و نتیجه آن نیز نیروهای آموزش دیده و بامهارت است که وارد بازار کار می‌شوند. اما این امکان برای دانشجویان وزارت علوم وجود ندارد. ما نمی‌بینیم که وزارتخانه‌های مختلف مثلا جهاد کشاورزی، صنعت، معدن تجارت و سایرین دانشجوها را برای مهارت آموزی نمی‌پذیرند و امکانات رفاهی و مجوز حضور استاد کنار دانشجو در صنایع را فراهم نمی‌کنند.

وی تاکید کرد:

رسیدن به شرایط مطلوب و حذف کنکور نیاز به یک عزم ملی و فرابخشی دارد تا بستری ایجاد شود که دانشجویان رشته‌های مختلف مستقیما با آن صنعت یا رشته‌ای که در آن تحصیل می‌کنند به طور عملی کسب تجربه کنند. به همین دلیل آموزش‌های دانشگاه‌های وزارت علوم جنبه مهارت محوری پایینی دارند.

وزیر علوم از سامانه نظام ایده‌ها و نیازها به عنوان گامی در مسیر مهارت محور کردن تحصیلات دانشگاهی نام برد و بیان کرد: این سامانه با سرواژه “نان” به مثابه سکویی است که نیاز همه صنایع خصوصی و دولتی رشته‌های مختلف را دسته بندی می‌کند و در معرض دید دانشمندان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی قرار می‌دهد و به دنبال آن، هر صنعت یا شرکت در این سامانه عنوان می‌کند که برای رفع هر کدام از نیازها حاضر است چقدر سرمایه گذاری کند. سپس این فرصت برای دانشمندان و دانشگاهیان فراهم می‌آید تا بر اساس تخصص و علاقه خود موضوع را انتخاب کرده، طرح ارایه دهند و بهترین طرح از سوی صنعت یا شرکت مزبور انتخاب می‌شود که در نتیجه بخش قابل توجهی از پژوهش‌ها در راستای نیازهای جامعه قرار می‌گیرد.

زلفی گل تصریح کرد: سامانه “نان” از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب شده و در بودجه ۱۴۰۱ هم به عنوان قانون لحاظ شد و برای اینکه همه دستگاه‌های اجرایی بتوانند از یک‌درصد بودجه پژوهشی خود استفاده کنند موظفند تمام نیازها و اولویت‌های تحقیقاتی  خود را در سامانه نان ثبت کنند. به گفته وی در بخش دیگر سامانه، هر صنعت می‌تواند اعلام کند که چه نیاز آموزشی برای کارکنان خود دارد و دانشگاه‌ها برای آن صنعت دوره آموزشی مورد نظر را طراحی و اجرا می‌کنند.

وزیر علوم اضافه کرد: بخش دیگری نیز در حال طراحی است که جستجوی آزمایشگاه‌های مرجع با سرواژه “جام” نام دارد به این شکل که اگر یک محقق یا یک صنعت نیاز به آنالیز آزمایشگاهی داشته باشد می‌تواند در این سامانه جستجو کند و بهترین و خلوت‌ترین آزمایشگاه را پیدا کند.

زلفی گل از جریان اقتصادی نوین با سرواژه “جان” به عنوان خدمتی دیگر یاد کرد که در آن شرکت‌های دانش بنیان توانمندی‌ها و محصولات خود را در سامانه “جان” عرضه می‌کنند و هر صنعتی لازم داشت از آنها استفاده می‌کند.

وی اظهار داشت: این سامانه‌ها را در پایگاه استنادی جهان اسلام که در شیراز مستقر است قرار دادیم تا بر این اساس که هر دانشگاه به میزان تحقیقات نیازمحوری که انجام می‌دهد در رتبه بندی دانشگاهی اش لحاظ شود.

وزیر علوم در ادامه درباره حضور وزارتخانه خود در پنجره واحد خدمات دولت هوشمند، افزود: این پنجره به این معناست که ضرورت نداشته باشد که مردم و همه ذینفعان برای بیان تقاضایی که دارند حضور و تردد کنند بلکه در این پنجره بیان کنند و وزارتخانه مربوطه هم همانجا بیان کند و وزارت علوم برای انجام این مهم مدیریت فناوری اطلاعات را به شکل مستقل درآورده تا مستقیم زیر نظر وزیر فعالیت کند و امکانات بیشتری در خدمت بگیرد.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی

سلام و درود، شیدا کبیرعبادی هستم از سایت بخون، صبح روز نهم بهمن ماه سال 1400، جناب آقا عبدالرسول پورعباس رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در نشستی خبری با اصحاب رسانه به مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری از سال آینده و اطلاعاتی از جزئیات کنکور ۱۴۰۲ و نحوه برگزاری کنکور 1402 داد و اشاره کرده:

با گذر زمان، فناوری‌های جدیدی وارد کارزار برگزاری آزمون‌ها خواهد شد و طبیعتأ سازوکارهای طراحی شده در طی 12 سال گذشته، دیگر پاسخگو نخواهند بود؛ بنابراین، قرار است که سازوکار جدیدی مبتنی بر علم و خدمات جدید برای تمامی آزمون‌ها طراحی شود.

تغییرات کنکور سراسری از چه سال اعمال خواهد شد!

جناب پورعباس با بیان این که برای سه سال آینده نوید هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها را دادند در ادامه چنین بیان کردند که تغییرات کنکور سراسری از سال 1401 اعمال خواهد شد و اولین قولی که به تمامی داوطلبان دادند این است که دفترچه و پاسخ‌نامه آزمون سراسری به سه دفترچه ارتقاء پیدا خواهد کرد ؛ به این معنی که یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی به همراه یک پاسخ‌نامه عمومی و دو پاسخ‌نامه تخصصی در بین داوطلبان توزیع خواهد شد. درضمن در ادامه نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ سازمان سنجش هم بررسی خواهد شد.

تأثیر سوابق تحصیلی به چه صورت خواهد بود!

همچنین رئیس سازمان سنجش کشور با بیان این که تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1401 از 30 درصد به 40 درصد خواهد رسید ، در مورد نحوه طراحی سوالات نیز بیان کردند که سوالات آزمون از حالت کلیشه‌ای به حالت محتوایی و در چارچوب کتب درسی تبدیل خواهند شد . طبق فرموده ایشان درست است که در گذشته روال بدین صورت بود که داوطلبان در عرض چهار تا چهار و نیم ساعت به پاسخگویی سوالات عمومی و اختصاصی می‌پرداختند، در کنکور 1401 نیز شکل و شمایلی از روند گذشته خواهیم داشت اما در عین حال تغییراتی را نیز اعمال خواهند نمود. وی تأکید کرد:

یکی از تغییرات این است که پاسخ‌نامه‌ها حداقل 70 تا 80 دقیقه در اختیار داوطلب باشد و بعد از اتمام کار داوطلب با پاسخ‌نامه اول، پاسخ‌نامه بعدی به داوطلب داده شود که این تصمیم، امنیت آزمون را به شدت تقویت می‌کند.

پس بنابراین به تبع تغییرات در دفترچه‌ها در آزمون 1401، تعداد سوالات آزمون نیز تغییر خواهند کرد و ممکن است تعداد پنج تا شش سوال کمتر از گذشته باشد اما در عین حال محتوایی نمودن سوالات مد نظر سازمان سنجش خواهد بود.

آیا آزمون عمومی از امسال حذف شده است!

رئیس سازمان سنجش همچنین با بیان این که از سال 1402 تمامی آزمون‌ها به صورت الکترونیکی خواهند بود ، اظهار کرد: « اگرچه تغییرات کنکور از سال 1401 شروع شده است، اما عمده تغییرات اساسی از سال 1402 و 1403 خواهد بود ؛ در کنکور سراسری سال 1402 آزمون عمومی نخواهیم داشت ، زیرگروه‌ها حذف خواهند شد و احتمالأ برخی از سوالات به صورت تشریحی طرح خواهند شد ! ».

وی دریاره سهمیه‌های کنکور و تغییرات آن نیز بدین صورت بیان کرد: « سهمیه‌های کنکور در دستور کار شورای فرهنگی است و در توافق بین مجلس و شورای انقلاب قرار بر این شده است تا سهمیه‌ها ساماندهی شوند ؛ در حقیقت ما به دنبال متعادل سازی سهمیه‌ها هستیم. اما این تغییرات سهمیه‌های کنکور سراسری به کنکور 1401 نمی‌رسد و سهمیه‌های پیشین اعمال خواهد شد

جناب آقا پورعباس ضمن اشاره به ترکیب سوابق تحصیلی و کنکور چنین بیان کردند: « از سال 1402 به بعد، به معنا واقعی کلمه کنکور وجود نخواهد داشت و با در نظر گرفتن 60 درصد تأثیر سوابق تحصیلی ، ترکیبی از سوابق تحصیلی و آزمون نتیجه سنجش فرد را تعیین خواهد کرد ؛ این که یک فرد سه سال درس بخواند و در چهار ساعت سرنوشت او مشخص شود، فشار زیادی بر داوطلبان و خانواده‌ها وارد می‌کند.

همچنین ایشان ایده‌های بسیار متفاوتی را بیان کردند که ممکن است از سال 1402 در دستور کار سازمان سنجش قرار بگیرد؛ این ایده‌ها ممکن است به صورت سوالات چهار گزینه‌ای ، سوالات هم گزینه‌ای ، سوالات پاسخ کوتاه ، سوالات پاسخ بسته و احتمالأ سوالات تشریحی را نیز شامل شوند که در آزمون‌های هوشمند موجب از بین بردن استرس داوطلبان خواهد بود.

همه کشور طراح سوال خواهند شد!

در ادامه صحبت‌ها رئیس سازمان سنجش با اشاره به بحث طراحان سوالات کنکور اظهار کردند که سامانه‌ای در حال طراحی است تا از کل کشور هر استاد دانشگاه و هر معلمی از هر نقطه کشور بتواند طراح سوالات کنکور باشد و برای استفاده از این سوالات یک داشبرد در اختیار افراد قرار می‌گیرد و فرد براساس استانداردهای سازمان سنجش سوالات خود را طراحی کرده و در داشبورد بارگذاری خواهد شد؛ همچنین به جای طراحان سوال در مرکز، هیئت ممیزه‌ای وجود خواهد داشت تا به صورت هوشمند سوالاتی را که براساس درجه سختی دسته بندی شده‌اند و دارای کدینگ هستند و کد هر سوال به خط کتاب درسی رفرنس داده شده را در کنکور استفاده نمایند که این تغییرات در سال 1403 اجرایی خواهد شد.

کنکور ۱۴۰۲ چگونه خواهد بود؟

طبق اخبار رسمی اعلام شده از سازمان سنجش، نحوه برگزاری کنکور 1402 متفاوت با سال‌های قبل خواهد بود. شرایط کنکور 1402 تجربی و سایر رشته‌ها را در 5 بند می‌توان خلاصه کرد:

دروس عمومی از کنکور حذف خواهد شد و تنها دروس اختصاصی باقی خواهد ماند. کنکور 2 بار در سال برگزار خواهد بود و نتیجه کسب شده تا 2 سال معتبر خواهد بود. درضمن نتیجه آزمونی که در آن نمره بالاتر کسب کنید ملاک پذیرش خواهد بود. در شرایط کنکور 1402، تاثیر معدل قطعی و به اندازه 40 درصد خواهد بود و 60 درصد باقی‌مانده مربوط به نتیجه کنکور است.  زیرگروه‌های هر رشته هم حذف خواهد شد. احتمالا ضرایب دروس نیز دچار تغیراتی شود.

برای دوستانی که درباره این موضوع سوال دارند که کنکور 1402 چگونه خواهد بود، در 5 حالت فوق می‌توان تغیرات کنکور 1402 برای تمامی رشته‌ها را خلاصه کرد. متاسفانه هنوز اطلاعات دقیق‌تر درباره زیرساخت‌ها به عنوان مثال زمان برگزاری هر کنکور در سال و … از سوی سنجش اعلام نشده‌است و هنوز هم به‌صورت قطعی مشخص نشده که زیرساخت‌های کنکور 1402 به‌چه صورت خواهد بود.

آیا خرید و فروش سوالات کنکور حقیقت دارد!

در این مورد رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود: « ادعاهای پوچ و دروغین درباره امنیت آزمون‌ها رصد می‌شود؛ ما در سازمان گروه امنیت آزمون داریم که به موضوع ادعا‌هایی مبنی بر لو رفتن سوالات، تقلب و خرید و فروش سوالات کنکور تسلط دارد و همه این ادعا‌های پوچ و دروغ را رصد می‌کند. فردی شناسایی شده است که با پرداخت ۷۰ میلیون نیز موفق به حتی مجاز به انتخاب رشته هم نشده است. همچنین ایشان افزودند: 

برخی با سیستم‌های آفلاین و برخی گوشی‌ها ممکن است تصاویری هم گرفته باشند، اما همه این شبکه‌ها شناسایی شده اند و قبل از آزمون دستگیر می‌شوند. کیفیت چاپخانه سنجش را ارتقا می‌بخشیم. برای هر درس یک ستون پاسخنامه خواهیم داشت و سرعت عمل ایجاد می‌کنیم و سعی می‌کنیم بدون خطا پیش برویم.

آقای پورعباس اشاره کردند: « ابتدا عنوان شد 800 نفر و بعد 1200 نفر و تا الان که 2700 نفر نیز گفته شده است که آزمون‌های آن‌ها شبهه دار بوده است؛ البته این تعداد مربوط به سال‌های ۹۷ تا ۹۹ و همچنین امسال نیز حدود 600 نفر برای آزمون سال 1400 بوده‌اند. یک مقدار در این زمینه بی‌تدبیری سازمان سنجش و یک مقدار هم بی‌تدبیری سازمان‌های نظارتی رخ داده است.

رئیس سازمان سنجش افزود: « برای شبهه در آزمون سه شاهد در نظر گرفته می‌شود که یکی از آن‌ها اعلام تخلف بر اساس گزارش‌های مردمی است. بخش عمده‌ای از این گزارش‌های مردمی به نظر بنده، دخترخاله – پسرخاله‌ای است. تقلب جزو آزمون است و ما باید به سمتی برویم که بستر تقلب را از بین ببریم. یکی از راهکار‌ها این است که آزمون چهار ساعت نباشد! وقتی هر داوطلب پاسخنامه را باید یک ساعته تحویل دهد، دیگر فرصتی برای تقلب نخواهد داشت.

تکلیف داوطلبان آزمون شبهه‌دار چه می‌شود!

طبق گفته جناب پورعباس تکلیف این داوطلبان به کمیسیون اصل 90 فرستاده می‌شود سپس، با اتفاق نظر آراء مجلس و سایرین یک ایده مطرح و مورد حمایت واقع شد. این ایده بدین شرح است: 

ایده این است که پرونده آن‌هایی که در هیئت بدوی هستند، بررسی مجدد صورت گیرد. پرونده آن‌هایی که به هیئت تجدید نظر رفته است، نیز بررسی شود که آیا تبرئه می‌شوند یا خیر! تاکنون یک هزار نفر در هیئت بدوی تبرئه شده‌اند. تنها گزارش‌هایی مورد توجه قرار می‌گیرد که متقن باشد، صورت جلسه ابزار و آلات داشته باشد و صورت جلسه وزارت اطلاعات هم ضمیمه شده و ارتباطات پولی و رد و بدل پول نیز تأیید شده باشد. این تعداد کمتر از ۲۰۰ نفر هستند. همچنین اگر فردی تبرئه شده باشد، مشکلی ندارد و می‌تواند تحصیل خود را ادامه دهد.

کلام نهایی

دوستان و همراهان گرامی به پایان این مقاله رسیدیم، امیدوارم که توضیحات کافی و واضح بوده باشند. چنانچه گفته شد در سال 1401 تنها دو تغییر در ساختار کنکور خواهیم داشت که عبارتند از: افزایش تأثیر مثبت سوابق تحصیلی از 30 درصد به 40 درصد و تبدیل سوالات از حالت کلیشه‌ای به حالت محتوایی! بدین صورت که دفترچه سوالات و پاسخ‌نامه به سه تعداد ارتقاء پیدا خواهد کرد و به تبع آن تعداد سوالات نیز به میزان پنج تا شش سوال کمتر خواهد شد!

اما عمده تغییرات از سال 1402 اعمال خواهد و ما شاهد تغییراتی زیادی از جمله: حذف زیرگروه‌ها، افزایش تأثیر سوابق تحصیلی به 60 درصد و ترکیب آزمون و سوابق، استفاده از تمامی دبیران و اساتید دانشگاهی در هر نقطه کشور برای طرح سوالات، استفاده از سوالات تشریحی و از همه مهم‌تر هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها در دستور کار سازمان سنجش، خواهد بود.

بنابراین شما دوستان عزیز چنانچه سوالی، نظری، پیشنهادی و یا انتقادی داشته باشید، می‌توانید از طریق قسمت ارسال دیدگاه و نظرات، برای ما کامنت کنید. همچنین شما عزیزان می‌توانید با عضویت در خبرنامه سایت بخون، از بی‌نهایت آموزش، نمونه سوال، گام به گام و اخبار روز مربوط به دنیا آموزش از ابتدایی تا کنکور بهره‌مند شوید.

سوالات متداول

نحوه برگزاری کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟
با گذر زمان، فناوری‌های جدیدی وارد کارزار برگزاری آزمون‌ها خواهد شد و طبیعتأ سازوکارهای طراحی شده در طی 12 سال گذشته، دیگر پاسخگو نخواهند بود؛ بنابراین، قرار است که سازوکار جدیدی مبتنی بر برای ادامه مطلب کلیک کنید.
تغییرات کنکور از چه سالی اعمال خواهد شد؟
جناب پورعباس با بیان این که برای سه سال آینده نوید هوشمند شدن تمامی آزمون‌ها را دادند در ادامه چنین بیان کردند که تغییرات کنکور سراسری از سال 1401 اعمال خواهد شد و اولین قولی که به تمامی داوطلبان دادند این است که برای مطالعه ادامه مطلب کلیک کنید. تأثیر سوابق تحصیلی چگونه خواهد بود؟
رئیس سازمان سنجش کشور با بیان این که تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1401 از 30 درصد به 40 درصد خواهد رسید، در مورد نحوه طراحی سوالات نیز بیان کردند که سوالات آزمون برای ادامه مطلب به متن مقاله مراجعه کنید. آیا آزمون عمومی حذف شده است؟
رئیس سازمان سنجش همچنین با بیان این که از سال 1402 تمامی آزمون‌ها به صورت الکترونیکی خواهند بود، اظهار کرد: « اگرچه تغییرات کنکور از سال 1401 شروع شده است، اما عمده تغییرات اساسی از سال کلیک کنید.

درضمن اگر شما هم کسب و کار مرتبط با زمینه آموزش و کنکور دارید، سایت بخون یک مرجع مناسب برای پذیرش تبلیغات شماست؛ برای اطلاع کامل از طرح‌های موجود کافیست روی لینک تبلیغات بنری کنکور کلیک کنید.

3/5 - (6 امتیاز)

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب