‌جزئیات اتصال شبکه برق ایران و روسیه از طریق آذربایجانبه گزارش تیتربرتر؛ توسعه دیپلماسی اقتصادی در دولت سیزدهم به یکی از پیشران‌های فضای اقتصادی کشور تبدیل‌ و بسیاری از اقداماتی که تا پیش از این نزدیک به محال تصور می‌شد، در حال حاضر به یک مسئله در دسترس بدل شده است.

اگر یک بازگشت چند دقیقه‌ای به آخرین روزهای دولت روحانی انجام دهیم و مرور سریعی بر وقایع اتفاق افتاده داشته باشیم، متوجه عمق رابطه نه چندان مثبت اقتصادی ایران با کشورهای همسایه به خصوص در حوزه برق خواهیم شد.

توافق برای سنکرون‌سازی شبکه‌های برق ایران و آذربایجان

ایران آذربایجان ایران 

 

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی اکبر محرابیان در دیدار با شاهین مصطفی‌یف معاون نخست وزیر آذربایجان گفت: این تصمیم روئسای جمهور دو کشور برای توسعه روابط، نقطه عطفی برای گسترش همکاری‌های ایران و آذربایجان است.

وزیر نیرو با بیان اینکه برای توسعه روابط دو کشور مسئولیت و حوزه کاری وزارت نیرو بسیار مهم است، افزود: بسیاری از زمینه‌های همکاری در حوزه آب و برق و مربوط به این وزارتخانه است و در سفر‌های قبلی مقامات آذربایجان به‌ویژه شهبازوف (وزیر انرژی آذربایجان) هم تصمیمات خوبی اتخاذ شده که به توسعه همکاری‌های دو کشور خواهد انجامید.

محرابیان با بیان اینکه اتصال شبکه برق باعث می‌شود که دو کشور از ظرفیت همکاری‌های برق استفاده حداکثری داشته باشند، گفت: انتقال برق آذربایجان از طریق ایران به ترکیه و اروپا همچنین اتصال برق ایران و روسیه می‌تواند حاصل این همکاری‌ها باشد.

وی با بیان اینکه امروز تبادل انرژی از منابع هیدروکربن به سمت برق می‌رود، افزود: با توجه به اتفاقات اخیر در منطقه، این اتفاقات و درگیری‌ها تاثیر بسیار زیادی در حوزه انرژی و تعاملات این حوزه دارد. البته غربی‌ها تلاش می‌کنند این تاثیر را کم اهمیت نشان دهند در حالی که این تحولات انرژی در منطقه بسیار تاثیرگذار بوده و این مهم بلندمدت خواهد بود.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه توافق اتصال شبکه برق ایران، روسیه و آذربایجان در حال مطالعه است، افزود: خطوط خیلی خوبی نیز بین ایران و ترکیه برقرار بوده و با این کشور هم تبادلات بسیار خوبی داشتیم که از این طریق به شبکه برق اروپا نیز متصل هستیم.

محرابیان با بیان اینکه به دنبال تکمیل سد خداآفرین و قیزقلعه‌سی هستیم، یادآور شد: خوشبختانه در این خصوص همکاری خوبی در جریان بوده و امروز با وزیر انرژی آذربایجان برای تسریع در روند اجرایی این پروژه گفتگو خواهیم کرد.

محرابیان در پایان با اشاره به اینکه ۹۹.۷ درصد جمعیت روستایی و ۱۰۰ درصد جمعیت شهری ایران از نعمت برق برخوردار هستند، به اتصال شبکه برق ایران با تمامی کشور‌های همسایه اشاره کرد و گفت: با کشور‌های حوزه جنوب در منطقه خلیج فارس هم برای اتصال شبکه برق از طریق دریا توافقاتی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط: راه رایگان شدن قبض برق مشخص شد! شرایط دریافت خسارت لوازم‌خانگی به علت قطعی برق

همکاری با ایران در حوزه آب و برق برای آذربایجان مهم است

برق برق

 

"شاهین مصطفی‌یف" معاون نخست وزیر آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به دیدار روئسای جمهور ایران و آذربایجان بر اهمیت توسعه روابط دو کشور تاکید کرد و گفت: سفر‌های اخیر به ایران در همین راستا صورت گرفته و نسبت به ماه‌های گذشته نیز روابط دو کشور گسترش داشته است.

مصطفی‌یف با اشاره به دیدار وزرای انرژی آذربایجان و نیروی ایران گفت: همکاری در حوزه آب و برق برای این کشور بسیار مهم بوده و جمهوری آذربایجان بر توسعه این روابط تاکید دارد.

وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌های همکاری نیز مصمم هستیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم امروز تصمیمات مهمی بین وزرای انرژی و نیروی دو کشور گرفته شود.

معاون نخست وزیر آذربایجان با اشاره به سابقه ۵۰ ساله همکاری ایران و آذربایجان در بهره‌برداری از رودخانه مرزی ارس، این همکاری را پر افتخار دانست و بر تدوام، گسترش بهره‌برداری، نگهداری و حفاظت از این رودخانه بین دو کشور تاکید کرد.
وی با اشاره به نیاز آذربایجان به تعامل در حوزه برق با دیگر کشور‌ها از جمله ترکمنستان و سابقه انتقال همکاری انتقال و سوآپ گاز از طریق ایران، گفت: در این حوزه همکاری خوبی می‌توانیم داشته باشیم و می‌توانیم از طریق ایران، برق آذربایجان را به کشور‌های دیگر صادر کنیم.

اتصال شبکه برق ایران و روسیه پیگیری می‌شود

برق ایران و روسیه برق ایران و روسیه

 

بر اساس اطلاعات رسیده  از سوی شرکت توانیر نسبت به آخرین جزئیات احداث کریدور ترانزیت برق AIR، این پروژه در دو بخش مطالعات و طراحی به همراه اجرا طبقه‌بندی می‌شود.

بر اساس این اطلاعات، مطابق توافق صورت گرفته بین سه کشور ایران، روسیه و آذربایجان، قرارداد فاز صفر و فاز یک این پروژه شامل مطالعات و طراحی با شرکت ایرانی موننکو مپنا بسته شد و فعالیت‌ها آغاز شده و در حال انجام است.

قرارداد مطالعات در سه بخش فنی شامل بررسی مسائل حفاظتی، ظرفیت انتقال و پست‌ها، بخش اقتصادی با هدف مطالعه تراز انرژی کشورها و بخش محیط زیست ناظر به تایید سازگاری این پروژه با محیط پیرامونی در دستور کار قرار گرفته و فعالیت شرکت ایرانی با توجه به همکاری طرفین در شرف اتمام است.

مزایای تبدیل شدن ایران به قطب برق منطقه

برق منطقه برق منطقه

 

اتصال برقی دو اَبَر شبکه برق منطقه یعنی ایران و روسیه علاوه بر حفظ پایداری شبکه برق دو کشور می‌تواند بازار گسترده‌ای را در اختیار طرفیت قرار دهد و بدین ترتیب صادرات و واردات برق با شرایط ویژه‌ای ادامه پیدا کند.

علاوه بر این، اتصال شبکه برق ایران به کشورهای شمالی گام بلندی در جهت شکوفایی ظرفیت تبدیل شدن ایران به قطب برق منطقه خواهد بود. موضوعی که عمده کارشناسان حوزه انرژی به آن اذعان کرده‌اند.

در همین راستا، محمد پورحمید کارشناس حوزه انرژی گفت:‌ توسعه روابط دیپلماتیک با کشورهای همسایه منوط به تعاملات با روسیه محدود نشده و در حوزه برق تعاملات گسترده‌ای با کشورهایی نظیر ترکمنستان، عراق، پاکستان و سایر کشورهای همسایه انجام شده است.‌

این کارشناس انرژی تاکید کرد: پایداری شبکه برق کشور مهمترین مزیت اتصال شبکه برق ایران به کشورهای همسایه است و در کنار آن حرکت به سوی تبدیل ایران به قطب برق منطقه دور از ذهن نیست.

 به نظر می‌رسد، سیاست تمرکز بر دیپلماسی منطقه‌ای در دولت سیزدهم به ثمر نشسته و آثار مثبت این سیاست‌ها باید به مرور توسط اعضای هیئت دولت پیگیری و اعلام عمومی شود.

آنچه دیگران می خوانند: لزوم تقویت زیرساخت‌های تولید برق حرارتی در خوزستان عملکرد روسیه در فرار از تحریم‌های غرب

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب