تاثیر سفر بایدن به عربستان بر برجامبه گزارش تیتربرتر؛ وزیر خارجه کشورمان برخلاف برخی ادعاهای رسانه‌ای طرف آمریکایی، ما هیچگونه مطالبه زیاده خواهانه و فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.

آخرین وضعیت برجام 

آخرین وضعیت برجام  آخرین وضعیت برجام 

 

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان امروز چهارشنبه در نشست خبری مشترک با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران حضور یافت.

در ابتدای این نشست وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در حوزه مناسبات دوجانبه قبل از هر چیز مراتب قدردانی خود را از عبدالرحمن آل ثانی به دلیل هماهنگی‌های خوب روز گذشته بین مقامات ورزشی کشور ما با مقامات ذیربط برگزارکننده مسابقات جام جهانی فوتبال در جام جهانی قطر اعلام می‌کنم.

وی بیان کرد: خوشبختانه توانستیم از زمان دیدار رؤسای دو کشور، کارگروه‌هایی را فعال کنیم و برخی از هماهنگی‌های ضروری که هم برای تسهیل ورزشکاران و فوتبالیست‌های ما و هم برای مشارکت طرفداران تیم ملی در مسابقات جام جهانی در قطر لازم بود که انجام شود تا شب گذشته پیگیری شده و به نتایجی خوب و رضایت بخشی در سایه همکاری موجود میان مقامات فنی دو کشور رسیدیم.

امیر عبداللهیان ادامه داد: برخی از تجار ما در گذشته با مشکل اقامت طولانی‌مدت در دوحه مواجه بودند که این مساله در جریان سفر روسای جمهور دو کشور در دستور کار قرار داشت. خوشبختانه در گفت‌وگوهای روز جاری ما از زبان وزیر امور خارجه دولت قطر این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که از این به بعد مشکلی برای اقامت طولانی مدت تجار ایرانی در کشور دوست و همسایه قطر نخواهد بود.

وی افزود: همچنین در زمینه تسهیل حمل و نقل و تسهیل مشکلاتی که به دلیل شرایط کرونایی برخی از لنج‌داران ایرانی با آن مواجه بودند گفت‌وگو کردیم و امیدوار هستیم در آینده نزدیک شاهد رفع این مشکلات و مباحثی که نگرانی‌هایی را در مسیر افزایش حجم تبادل تجاری ایجاد کرده و یا همکاری‌های استان‌های ما با دولت قطر تحت تاثیر آن قرار گرفته است، باشیم و همکاری‌ها در سطح بهتری به پیش برود.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: من از حسن میزبانی دولت قطر برای گفتگو های ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفتگو های سه جانبه غیر مستقیم در دوحه تشکر می‌کنم از تلاش های سازنده امیر قطر برای تسهیل گفتگو ها تشکر می کنم.

وزیر امور خارجه عنوان کرد:‌ ما درخصوص لزوم تقویت ساز و کارهای منطقه‌ای و همکاری‌های درون‌منطقه‌ای گفت‌وگوهای مثبتی داشتیم. قطر همواره در حوزه گفت‌وگو و همکاری‌های هرچه بیشتر منطقه‌ای نقش مثبتی را ایفا کرده است و در زمینه تقویت گفت‌وگوهای منطقه، گام‌های موثری را برداشته است. این مسیر همچنان از سوی دوستان و برادرانمان در قطر و سایر کشورهای منطقه پیگیری می‌شود.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: همچنین قدردانی می‌کنم از حسن استقبال و حسن میزبانی دولت قطر برای گفت‌وگوهای جمهوری اسلامی ایران و نماینده اتحادیه اروپا و گفت‌وگوهای سه‌جانبه غیرمستقیمی که هفته گذشته در دوحه انجام شد. هماهنگی‌های خوب و نقش سازنده و تلاش‌های، امیر قطر و وزیر امور خارجه برای تسهیل و پیشرفت گفتگو ها قابل توجه بود و در مسیر بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان گام‌های مثبت و سازنده‌ای را همواره از طرف دوستانمان در دولت قطر شاهد هستیم.

وی بیان کرد: ایران  برای رسیدن به توافقی خوب، قوی و پایدار مصمم است برخلاف برخی ادعاهای رسانه‌ای طرف آمریکایی ما هیچگونه مطالبه زیاده‌خواهانه‌ای نداریم، هیچ‌گونه مطالبه فرابرجامی مورد ادعای آمریکا را نداریم.مطالبات ما کاملاً در چارچوب توافق سال ۲۰۱۵ است.

وزیر امور خارجه گفت: اگر در حوزه‌ای طرف آمریکایی احساس می‌کند موضوعی فرابرجامی است ما در درون گفت‌وگوها به طرف آمریکایی تاکید کرده‌ایم براساس آنچه که در ماه‌های گذشته در مذاکرات وین رخ داد، بارها طرف‌های غربی اعلام کردند«هر آنچه را که مانع نفع اقتصادی ایران از برجام بشود را از میان بر خواهند داشت.»

امیرعبداللهیان افزود: ما در گفت‌وگوهای اخیر در دوحه یک موضوع اساسی که بر آن تمرکز کردیم بحث تضمین موثر از سوی آمریکا در حوزه هر آن چیزی است که بخواهد نفع کامل اقتصادی ایران از  برجام را تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: بنابراین خواسته و مطالبه ما زیاده‌خواهانه نیست اما در مسیر اخذ تضمین‌ها هستیم ، آمریکا باید متعهد باشد که جمهوری اسلامی ایران از مزایای کامل توافق سال ۲۰۱۵ برخوردار خواهد شد.این چیزی است که تاکنون طرف آمریکایی نتوانسته ما را نسبت به تحقق آن مطمئن کند.

وزیر امور خارجه گفت: بار دیگر تاکید می کنم ما حسن نیت داریم، ما اهل مذاکره منطقی هستیم و در این مسیر جدی هستیم. یکبار دیگر از میزبانی، حسن هماهنگی و تلاش‌های سازنده مقامات کشور دوست و برادر قطر در این مسیر قدردانی می‌کنم.

وزیرامو خارجه قطر: گفتگو بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌تواند نتایج مثبتی برای منطقه داشته باشد

در ادامه محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در جمع خبرنگاران گفت:مهم است که همه طرف ها و شرکا در کشورهای همسایه تلاش های سازنده داشته باشند برای موفقیت‌های هسته‌ای و راه اندازی گفت‌وگوهای منطقه‌ای از ایران برای اعتمادی که به قطر داشت، تشکر می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما از گفتگوهای منطقه‌ای حمایت می‌کنیم، اظهار داشت: ما همیشه تلاش می کنیم از این گفتگوها برای رسیدن به توافق که نگرانی همه طرف ها را از بین ببرد،حمایت کنیم و زمینه بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات را فراهم کنیم.

وزیر امور خارجه قطر تصریح کرد: گفتگوهایی که بین ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس برگزار می‌شود ،می‌تواند نتایج مثبتی برای ما داشته باشد،روابط شکوفا بین کشورهای منطقه می‌تواند به نفع ملت‌ها باشد.

وی ابراز امیدواری کرد که ایرانی ها بتوانند با خوبی در قطر به تشویق تیم ملی کشورشان بپردازند.

مطالب مرتبط: مذاکرات برجام آماده فروپاشی زمان توافق برجام در تابستان 1400

تاثیر سفر بایدن به عربستان بر برجام

تاثیر سفر بایدن به عربستان بر برجام تاثیر سفر بایدن به عربستان بر برجام

  هدف مشترک مقابله با ایران

در حالی که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده قصد دارد در هفته های آتی از جده بازدید کند، استیون کوک و مارتین ایندیک دو تحلیلگر برجسته سیاست‌خارجی و خاورمیانه در مقاله‌ای برای فارن افرز با عنوان «در عربستان‌سعودی جسور ظاهر شوید»، رابطه جدید ایالات متحده و عربستان سعودی را تحت یک "توافق استراتژیک" مطرح کرده‌اند.

نویسندگان استدلال می‌کنند که بایدن می‌تواند از تنظیم مجدد روابط با ولیعهد سعودی محمد بن سلمان (MBS) و با استفاده از ظرفیت مازاد عربستان سعودی برای آرام کردن آشفتگی فعلی در بازار انرژی، برای کاهش قیمت غذا و گاز در ایالات متحده استفاده کند. و این به نوبه خود باعث افزایش حمایت از دموکرات‌ها در انتخابات میان دوره‌ای آینده خواهد شد.

اما مهمتر از آن، آنها معتقدند که "در هسته هر گونه نزدیکی باید نیاز مشترک برای مقابله با ایران باشد". غفلت از واقعیت‌های منطقه‌ای موجود

این اردوگاه متشکل از متفکران برجسته سیاست خارجی آمریکا و امور خاورمیانه معتقد به درگیری همیشگی بین ایران و همسایگان عربش هستند. استدلال های ارائه شده توسط آنها صرفاً مبتنی بر مهار و مقابله با ایران، با یا بدون احیای برجام است.

اما این رویکرد عملاً هیچ اشاره ای به مذاکرات دوجانبه در حال انجام بین ایران و عربستان سعودی و ایران و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) و توجهی به روابط عمیق دوحه و مسقط با تهران نشده است. آنها تا حد زیادی نسبت به هر گونه گفتگوی منطقه ای بدبین هستند و گفتگوها در مورد همکاری منطقه ای فراگیر را رد می کنند. ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه

مشترکان این رویکرد در کاخ سفید اکنون در حال بحث در مورد پیشنهادی برای ایجاد یک ساختار امنیتی منطقه ای جدید با هدف مشترک مقابله با ایران هستند. در جده، بایدن تلاش خواهد کرد جلسه مشابهی را که سلف او با رهبران عرب و مسلمان و مقامات کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و همچنین اردن، مصر و عراق برگزار کرد، برگزار کند.

پیش بینی می شود در نشست آتی، مشارکت جدید دفاع هوایی و موشکی مشترک میان کشورهای عربی شرکت کننده، آمریکا و اسرائیل با نام «ائتلاف دفاع هوایی خاورمیانه» اعلام شود. این ایده که توسط یک لایحه دو حزبی در کنگره حمایت شده است، «ایجاد یک شبکه منطقه‌ای از رادارها، حسگرها و سامانه‌های دفاع هوایی است که به منظور هشدار اولیه و رهگیری حملات به هم متصل می‌شوند».

آنچه دیگران می خوانند: موانع برداشته شدن تحریم ها در سال 1400 چیست؟ اولین اقدام بایدن برای برجام چیست؟/آیا تحریم های ایران لغو می شود؟

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب