نقش مهم تحقیق و توسعه در صنعت خودروتحقیق و توسعه خودروسازیتحقیق و توسعه خودروسازی

امروز یکی از مهم ترین بخش ها در هر خودروسازی واحد تحقیق و توسعه آن محسوب می شود، بخشی که آینده خودروساز را رقم می زند و واحدهای دیگر را برای چالش های پیشِ رو آماده می کند.

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، در دو دهه اخیر تغییرات عمیق و گسترده ای را در صنعت خودرو شاهد بودیم. البته که صنعت خودرو از ابتدا یکی از پیشروترین صنایع تاریخ بوده است، اما در سال های گذشته با توجه به فناوری‌محور شدن تمام بخش ها، تغییر وسیع تر و عمیق تری را در صنعت خودرو می بینیم. کافی است نگاهی به خودروهای جدید و مدرن خودروسازان تراز اول دنیا داشته باشیم تا ببینیم فناوری تا چه میزان بر آن ها تأثیر گذاشته است. اما ورود فناوری به خودرو و تطبیق آن با بخش های مختلف چگونه رقم می خورد؟ در این مرحله است که واحد تحقیق و توسعه (Research and Development) وارد عمل می شود.

تحقیق و توسعه، از گذشته تا امروز

شاید در نظر عموم، تیم تحقیق و توسعه یا همان R&D در تاریخ معاصر به شرکت های تولیدکننده اضافه شده باشد، اما در طول تاریخ عملیات تحقیق و توسعه همیشه در حال انجام بوده و پیشرفت را رقم زده است. برای مثال، در شرکت های خودروسازی همیشه گروهی از مهندسان بوده اند تا چالش های تولید و کیفیت را بررسی کنند و برنامه ریزی را برای طراحی و تولید محصولات آینده انجام دهند. در دنیای امروز این کار به طور خاص توسط تیمی خبره و در واحد تحقیق و توسعه خودروسازان انجام می شود. تحقیق و توسعه هر کمپانی در مرکز تحقیقات آن انجام می شود و تیم این بخش وظیفه بررسی چالش های موجود محصولات و برنامه ریزی برای آینده را دارد.

پوست اندازی تحقیق و توسعه در سال های اخیر

همان طور که گفته شد تحقیق و توسعه در تاریخ خودروسازی همیشه به اشکال مختلف وجود داشته است، اما با گذشت زمان شکلی حرفه ای تر به خود گرفت. این بخش به خصوص در سال های اخیر تغییر گسترده ای داشته است. در گذشته بیش تر تحقیقات معطوف به بررسی های مکانیکی بود، اما حالا نقش فناوری و نرم افزار در این بخش بسیار پررنگ شده است. امروز تیم های تحقیق و توسعه در کمپانی های خودرویی فناوری خودران، فناوری برقی، اینترنت اشیا، طراحی آیرودینامیک و نقش نرم افزار در خودرو را بررسی می کنند و اساس کارشان نسبت به گذشته تغییر بسیار داشته است. همین تغییر باعث شده است حجم سرمایه گذاری شرکت ها، به خصوص در شاخه های نرم افزار خودرو، برقی سازی و فناوری خودران بیش تر شود و نیروی کار نخبه در مراکز تحقیقات خودروسازها به کار گرفته شود.

سرمایه گذاری سنگین در بخش تحقیق و توسعه

آمارها نشان می دهد ۲۰ کمپانی خودروساز تراز اول دنیا در سال ۲۰۱۹-۲۰۲۰ به میزان ۷۱٫۷ میلیارد دلار در بخش تحقیق و توسعه خود سرمایه گذاری کرده اند. همچنین آمارهای مؤسسه BDO در خصوص ۲۰ کمپانی برتر خودروساز نشان می دهد با گسترش خودروهای الکتریکی میزان هزینه در بخش های تحقیقاتی به ۳۴۱ میلیارد پوند در ۵ سال گذشته رسیده است. براساس گزارش ها سال های اخیر بالاترین میزان سرمایه گذاری را در این بخش خودروسازی شاهد بودیم و انتظار می رود این روند در سال های آینده نزولی شود. دلیل نزولی شدن سرمایه گذاری هم آن است که اکثر این شرکت ها با این سرمایه گذاری ها توانسته اند به سطح مطلوبی در تولید خودروهای برقی برسند و حالا سرمایه گذاری ها متمرکز بر افزایش حجم تولید و تحقیقات بازار خواهد بود، اما در مورد خودروسازانی که در بازارهای در حال توسعه هستند باید روند سرمایه گذاری های R&D صعودی باشد تا به سطح اول دنیا نزدیک شوند.

آمار سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه خودروسازی

آمار فوق به ما نشان می دهد بیش ترین سرمایه گذاری در این بخش مختص به خودروسازان اروپایی است و بعد از آن ایالات متحده آمریکا، ژاپن و چین دیده می شوند. سرمایه گذاری ها در آمریکا و ژاپن نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اما در اروپا و چین کاهش را در این بخش می بینیم. این نشان می دهد آمریکایی ها همچنان در حال هزینه کردن در راستای رسیدن به سطح مطلوب برقی سازی خودروها هستند و همین روند در  ژاپنی ها هم دیده می شود، اما اروپا و چین به یک تعادل در این بخش رسیده اند و آمار کاهشی را در سرمایه گذاری دارند. البته باید این را هم در نظر گرفت که در مورد چینی ها حمایت گسترده دولت مرکزی این کشور را در این بخش داریم که بسیار از آن چه در این آمار آمده بیش تر است.

تحقیق و توسعه، مغز متفکر خودروسازی

همان طور که گفته شد واحد تحقیق و توسعه در تمامی صنایع نقش مهم و کلیدی ای دارد، اما در صنعت خودرو و به خصوص در سال های اخیر تأثیر این بخش بیش تر بوده است. همان طور که اشاره کردیم با تغییرات عمیق در بازار خودرو و توسعه فناوری هایی مدرن نظیر برقی و خودران، اهمیت فعالیت این بخش بیش تر شده است و خودروسازان با سرمایه گذاری های سنگین می خواهند چالش های پیشِ رو را پیش بینی کنند و آماده بهترین عملکرد در سال های آینده شوند. در سال های پیشِ رو نوبت به بازارها و خودروسازهای در حال توسعه می رسد تا با سرمایه گذاری هدفمند خود را به سطح مطلوب کیفیت و فناوری نزدیک کنند. این فرآیند در مرکز تحقیقات هر خودروسازی انجام می شود و به همین دلیل است که مراکز تحقیقات در هر خودروسازی جایی است که ارزشمندترین سرمایه های انسانی آن مجموعه را دارد تا آینده خودروساز را به بهترین نحو رقم بزند.

محمدرضا پاداش

پایگاه خبری اسب بخار

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب