شناسایی بیماری تب کریمه کنگو در 16 استان کشورفوت ۱۶ نفر بر اثر بیماری هاری


امیری گفت: بیماری هاری از سگ سانان به انسان قابل انتقال است و اگر انسان را مورد حمله قرار بدهد به دلیل اینکه پوست را برش داده ویروس وارد بدن می شود. ما ۷٠٠مرکز پیشگیری از هاری داریم و تمام خدمات به صورت رایگان به مراجعه کنندگان ارائه می شود.در سال گذشته متاسفانه  ۱۶ مورد مرگ ناشی از هاری داشتیم و بیش از ۲۶٠ هزار مورد حیوان گزیدگی در سال گذشته به ثبت رسید و متاسفانه این آمار درحال افزایش است.

به گفته وی تصور این که گربه و سگ خانگی بیماری را منتقل نمی کنند کاملا اشتباه است زیرا ممکن است حیوانات خانگی با  حیوانات ولگرد که مبتلا به بیماری هاری در ارتباط باشند.کرونا از انسان به سگ و گربه سانان قابل انتقال است. اگر فردی بیمار است به هیچ عنوان به حیوانات خانگی نزدیک نشود.واکسن هاری بین ۳٠ تا ۷٠ درصد ایمنی در حیوانات ایجاد می کند.

امیری گفت: مراکزی جهت جمع آوری سگ های ولگرد راه اندازی شده که  آنها را واکسن می زنند و سپس سگ ها را در محیط رها می کنند. غذا دادن به سگ های ولگرد اشتباه است زیرا ممکن است فرد در معرض حمله این حیوانات قرار بگیرد.

او گفت: در ۱۶ استان کشور بیماری تب کریمه کنگو شناسایی شده است، اگر درمان بیماری تب کریمه کنگو دیر شود منجر به بروز مرگ بیمار خواهد شد. امکان انتقال بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از شخص ثالث وجود دارد. دام به مدت دو هفته درگیر با ویروس تب کریمه کنگو است و علائم آن شامل درد کمر و تب است.

به گفته امیری ، به مردم توصیه می شود دام را از مراکز مجاز خریداری کنند و به هیچ عنوان دام را در خانه و معابر خیابان ذبح نکنند. سم پاشی دام و اغل ها باعث پیشگیری از بروز و انتقال این بیماری می شود و محل دام باید از مصالحی تهیه شود تا از ورود کنه جلوگیری شود و دام ها را به مدت دو هفته در این آغل ها نگهداری کنند.

او گفت: مردم باید قبل از کشتار دام از وسایل حفاظتی مانند روپوش، دستکش و محافظ چشم استفاده کنند. لاشه گوشت باید به مدت یک روز و جگر به مدت ۴۸ ساعت در دمای چهار درجه یخچال نگهداری شود تا ویروس های احتمالی گوشت از بین برود. برای استفاده از گوشت به صورت کبابی باید به قطعات ریز تقسیم و  کامل پخته شود.
گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir


نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب