جانشین بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انگلیس کیست؟به گزارش تیتربرتر؛ در پی تصمیم بوریس جانسون برای استعفا از منصبش؛ وزیر خارجه انگلیس سفر خود به اندونزی برای شرکت در نشست گروه بیست را نیمه کاره رها کرد.

علت استعفای بوریس جانسون از نخست وزیری انگلستان

علت استعفای بوریس جانسون از نخست وزیری انگلستان علت استعفای بوریس جانسون از نخست وزیری انگلستان

 

وزرای کابینه، از جمله وزرای تازه منصوب شده ای چون ندیم زهاوی، ، میشل دونلان، وزیر آموزش و همچنین چهره هایی چون سیمون هارت و براندون لوئیس، جمع شدند تا به جانسون بگویند که باید از سمت خود کنار برود. ندیم زهاوی که اواخر سه شنبه شب به جای ریشی سوناک به خدمت گرفته شد، نامه ای را صبح پنجشنبه منتشر کرد و به جانسون گفت که باید برود. این وزیر کابینه که در راس وزارت خزانه داری قرار داشت، تایید کرد که او یکی از چندین تن از اعضای ارشد حزب محافظه‌کار است که به جانسون گفت زمان استعفای او فرا رسیده است.

بر اساس این گزارش، میشل دونلان بعد از 36 ساعت از سمت وزیر آموزش استعفا داد. با این حال، بن والاس، وزیر دفاع، با اشاره به امنیت بریتانیا گفت که به عنوان وزیر دفاع باقی خواهد ماند.

این وزرا در پی آخرین رسوایی پیرامون نخست‌وزیری جانسون -ادعاهایی مبنی بر اینکه کریس پینچر، معاون رئیس او، در حال مستی به دو مرد دست درازی کرده- استعفا دادند. پس از استعفای پینچر، جانسون مدعی شد که در زمان واگذاری این شغل به او از اتهامات مشابه اطلاعی نداشته است. افراد مستعفی، از دست دادن اعتماد به دولت و شخص جانسون را دلیل رفتنشان عنوان کردند.

در ماه آوریل، جانسون در مقام نخست‌وزیر به دلیل شرکت در تجمع غیرقانونی در داونینگ استریت در طول قرنطینه ویروس کرونا جریمه شد -این در حالی است که او به پارلمان گفته بود که او و دیگران از قوانین پیروی کرده‌اند. این دورهمی که به مناسبت تولد او برگزار شده بود، به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین قرنطینه به رسوایی «پارتی گیت» معروف شد.

به نقل از روسیا الیوم، لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس سفر خود به اندونزی را که برای شرکت در نشست گروه بیست انجام شده بود، نیمه کاره رها کرد و به لندن بازگشت.

این امر پس از استعفای بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در پی استعفاهای متعدد در دولتش صورت گرفت.

بی بی سی گزارش داد که قرار است تراس بیانیه‌ای را طی امروز صادر کند.

جانشین بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انگلیس کیست؟

جانشین بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انگلیس کیست؟ جانشین بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر انگلیس کیست؟

 

 با انتشار شایعه کناره گیری بوریس جانسون از سمت نخست وزیر انگلیس، نام گزینه های احتمالی جانشینی او بر سر زبان ها افتاده است و پیش بینی ها در این باره آغاز شده است.

افرادی همچون پنی موردانت و ریشی سوناک وزرای پیشین دفاع و دارایی بعنوان عناصر پیشرو برای تصاحب سکان دولت مطرح هستند. بن والاس، لیز تراس و ناظم زهاوی به ترتیب وزرای کنونی دفاع، امور خارجه و دارایی انگلیس هم برای تکیه زدن بر کرسی دولت خیز برداشته‌اند.

در انتهای فهرست هم نام «تام توگندهات»، «استیو بیکر» و «ساجد جاوید»» از اعضای ارشد حزب حاکم محافظه‌کار دیده می‌شود.

بوریس جانسون پس از آغاز موجی از استعفا و کناره‌گیری اعضای حزبش از جمله چندین وزیر کابینه تحت فشار برای کناره‌گیری قرار دارد. او در ساعات گذشته تلاش کرد تا صرفا از رهبری حزب محافظه‌کار استعفا دهد و مقام نخست‌وزیری حفظ کند.

گفته می‌شود که او همزمان از هر دو سمت استعفا خواهد داد. به گزارش منابع خبری در انگلیس جانسون سرگرم تنظیم استعفانامه است و تا ساعاتی دیگر آن را منتشر خواهد کرد.

با کناره‌گیری جانسون از قدرت، انتخابات برای تعیین جانشین رهبر جدید حزب محافظه‌کار بلافاصله آغاز خواهد شد. با توجه به اینکه حزب محافظه‌کار دارای اکثریت قاطع کرسی‌های پارلمان است، رهبر جدید این حزب نخست وزیر خواهد شد.

مطالب مرتبط: بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس رای اعتماد پارلمان را می گیرد؟ / علت استعفاهای زیاد در دولت انگلیس جایگاه روسیه در مذاکرات برجام کجاست؟ / مکان جدید مذاکرات برجام مشخص شد!

جزئیات استعفای بوریس جانسون

بوریس جانسون امروز (پنجشنبه) در سخنرانی زنده ضمن اعلام استعفای خود به عنوان نخست وزیر انگلیس پس از سه سال خدمت در این سمت، خطاب به مردم گفت: می‌خواهم بدانید که چقدر از ترک کردن بهترین شغل جهان ناراحتم اما باید بپذیرم.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس در جریان سخنرانی زنده از مقابل دفتر نخست وزیری خطاب به مردم گفت: در سیاست هیچ کسی آنقدر مهم نیست که با حذفش اتفاقی برای سیستم بیفتد. سیستم قدرتمند انگلیس میتواند رهبری خوب خلق کند و کناره‌گیری من تاثیر چندانی بر روند سیاسی کشور نخواهد داشت.

وی از میلیون‌ها تنی که در انتخابات گذشته به وی رای داده بودند، تشکر کرد و گفت: اگر تا الان جنگیدم تا در این سمت باقی بمانم به این خاطر بود که فکر می‌کردم این شغل من، وظیفه من و تعهد من نسبت به شماست.

جانسون افزود: تلاش کردم تا کابینه ام را متقاعد کنم که تغییر نخست وزیر در حال حاضر "خلاف قاعده" است اما متاسفم که در نهایت نتوانستم آنها را متقاعد کنم.

وی تایید کرد که روند انتصاب یک رهبر جدید از الان آغاز می‌شود و چهارچوب زمانی برای هفته آینده تعیین شده است.

جانسون با اشاره به نهایی کردن بریگزیت، نحوه مدیریت پاندمی کرونا و روند واکسیناسیون اظهار داشت: من از دستاوردهای این دولت بسیار مفتخرم. ناراحت کننده است که نتوانستم تا آخر دوره این دولت شاهد دستاوردهای دیگر آن باشم.

وی همچین به مردم اوکراین قول داد: می‌دانم که ما در انگلیس به حمایت از مبارزه شما برای آزادی تا هر زمان که طول بکشد ادامه خواهیم داد.

جانسون به مردم کشورش گفت: می‌خواهم بدانید که چقدر از ترک بهترین شغل جهان ناراحت هستم اما باید بپذیرم.  

روزنامه سان در این گزارش نوشت: بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس تا زمانی که رسما کناره‌گیری کند، نیازی به رفتن به کاخ باکینگهام ندارد.

در همین حال، جانسون انتصاب اعضای موقت دولت را آغاز کرد و آنها موافقت کرده‌اند تا این پست‌ها را قبول کنند.

بر اساس گزارش شبکه اسکای نیوز، نام اعضای جدید دولت انگلیس قرار است به زودی اعلام شود.

شبکه بی‌بی‌سی گزارش داد، جانسون در حال حاضر تمامی اعضای جدید دولت را برای جایگزینی مقاماتی که استعفا داده‌اند، انتخاب کرده است.

آنچه دیگران می خوانند: تاثیر سفر بایدن به عربستان بر برجام آخرین وضعیت جنگ اوکراین/  روسیه شهر لوهانسک اوکراین را تصرف می کند؟

گزارش از علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب