جزییات انتقاد چین از تحریم‌های جدید آمریکا علیه نفت ایران



به گزارش تیتربرتر؛ وزارت خارجه چین پنجشنبه شب تاکید کرد که باید به تجارت منطقی و همکاری قانونی جامعه جهانی با ایران احترام گذاشته شود. 

دولت جو بایدن که خود گرفتار بحران انرژی است و به رغم ادعای رویکرد دیپلماسی در قبال جمهوری اسلامی ایران، دوباره با اعمال تحریم‌های جدید ضد ایرانی و افزودن اسامی افراد و شرکت‌هایی به فهرست تحریم‌ها در تقلا است تا خواسته‌های خود را از طریق تحریم‌ها و فشار بیشتر در میز مذاکره بر تهران تحمیل کند. 

 انتقاد چین از تحریم‌های جدید آمریکا علیه نفت ایران 

 انتقاد چین از تحریم‌های جدید آمریکا علیه نفت ایران   انتقاد چین از تحریم‌های جدید آمریکا علیه نفت ایران 

وزارت خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی اعلام کرد که تحریم‌های جدیدی را علیه صنعت نفت ایران اعمال کرده است. دولت دموکرات بایدن در حالی این تحریمها را اعمال کرده که دولتمردان و سیاستمدارانش بارها به شکست سیاست‌های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ اعتراف کرده‌اند اما سیاستمداران آمریکایی آنچنان به تحریمها اعتیاد دارند که برای پیشبرد اهدافشان همواره از اهرم فشار و تحریم بهره می‌گیرند و گویی فرقی ندارد، ساکنان کاخ سفید دموکرات باشند یا جمهوریخواه. 

وزارت خزانه داری آمریکا، اسامی ۱۳ شرکت، دو نفتکش و دو فرد را در فهرست تحریم‌های جدید خود (SDN) قرار داد و اعلام کرد که شبکه‌ای از افراد و شرکت‌ها را که از شرکت‌های صوری برای تسهیل انتقال و فروش نفت و محصولات پتروشیمی ایران استفاده کرده‌اند، تحریم کرده است. 

برایان نلسون معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی مدعی شد: در حالی که آمریکا متعهد به دستیابی به توافق با ایران برای بازگشت متقابل به پایبندی به برجام است، ما به استفاده از تمام اختیارات خود برای اعمال تحریم‌ها بر فروش نفت و پتروشیمی ایران ادامه خواهیم داد. 

تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در حالی است که کمیته روابط خارجی سنای آمریکا چندی پیش نشستی پشت درهای بسته با نمایندگان دولت بایدن از جمله رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران تشکیل داد تا طرح به اصطلاح ب آن را در قبال ایران و مذاکرات وین بداند اما سناتورها پس از این نشست اذعان کردند که دستان کاخ سفید خالی است. 

فروش تضمینی و غیرقابل تحریم نفت ایران با سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی

فروش تضمینی و غیرقابل تحریم نفت ایران با سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی فروش تضمینی و غیرقابل تحریم نفت ایران با سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی

بی‌اثر کردن تحریم‌ها از دهه ۹۰ به عنوان یکی از اصلی‌ترین راهکارهای خنثی کردن تحریم در اقتصاد ایران مطرح شد. توسعه صنعت پالایشی و پتروشیمی پالایشگاهی کشور و ذخیره‌سازی نفت از جمله اقداماتی است که به تازگی در دولت سیزدهم مورد توجه فراوان قرار گرفته است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم صادرات نفت خام ایران افزایش یافته است و به گفته سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور کشورمان در حال حاضر فروش نفت ایران در دولت سیزدهم دو برابر شده است.

حقیقت این است که این افزایش صادرات نفت و میعانات گازی با تحولات و التهابات بازار نفت به دست نیامده است بلکه وزارت نفت با تمرکز و بازارسازی نفت ایران به جای خرید و فروش، آن را برای کشورمان فراهم کرده است. از نمونه بارز این موضوع می‌توان به گسترش همکاری‌های نفتی با کشورهای حوزه آمریکای جنوبی اشاره کرد.

در این راستا سید محمدرضا میرتاج الدینی نماینده مجلس تصریح کرد: سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی یکی از راه‌های سرمایه‌گذاری در ایجاد ارزش افزوده و توسعه پایین‌دست صنعت نفت است. این سرمایه‌گذاری در پتروشیمی و پالایشگاه‌ها، بهره‌وری را افزایش می‌دهد و تحریم‌ها را خنثی می‌کند. اگر بتوانیم صنایع پایین‌دستی نفت را در پتروپالایشگاه‌ها و پالایشگاه‌های داخل و خارج از کشور سرمایه‌گذاری کنیم، در بی‌اثر کردن تحریم‌ها گامی مهم برداشته‌ایم.

وی افزود: می‌توانیم با ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی، میعانات گازی و خدمات فنی و مهندسی را صادر کنیم و درآمد ارزی و همچنین ارزش افزوده بیشتری را برای کشور به دست آوریم. در چنین شرایطی از طریق پالایشگاه‌های فراسرزمینی، رشد اقتصادی برای کشور حاصل شده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در سفر اخیر آقای اوجی، وزیر نفت، به کشورهای حوزه آمریکای جنوبی قراردادهایی در زمینه سهامداری در پالایشگاه‌های فراسرزمینی به امضا رسید. این قرارداد فرصت و زمینه خوبی است تا همکاری نفتی با کشور ونزوئلا داشته باشیم.

وی افزود: کشورهای حوزه آمریکای لاتین در گذشته هم ثابت کردند که روابط اقتصادی خوبی با ما دارند. به عنوان مثال کشور ونزوئلا با ما یک قرارداد یک میلیارد دلاری برای ساخت کشتی داشت که کشتی را تحویل دادیم و همکاری خوبی حاصل شد. در حوزه انرژی هم می‌توانیم این همکاری را ادامه دهیم. نفت ونزوئلا بسیار غلیظ است و صادرات میعانات گازی ما می‌تواند آن را مرغوب کند. همچنین می‌توانیم در کنار این صادرات در ساخت پالایشگاه و صنایع پتروشیمی‌شان مشارکت کنیم.

میرتاج‌الدینی ادامه داد: ما می‌توانیم علاوه بر روابط اقتصادی و تجاری با کشور ونزوئلا این روابط و همکاری را با کشورهای همسایه و آسیای میانه هم داشته باشیم. به عنوان مثال می‌توانیم به کشور تاجیکستان گاز صادر کنیم و در مقابل آب به دست آوریم. گسترش روابط بین‌المللی ایران با سایر کشورها از طریق نفت می‌تواند تأثیرات مطلوبی برای کشور داشته باشد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به این‌که پیش‌فروش نفت خام در پالایشگاه‌های فراسرزمینی بازار صادراتی ما را تضمین می‌کند، گفت: زمانی که یک پالایشگاه در کشوری احداث می‌شود ما می‌توانیم نفت‌مان که خوراک آن پالایشگاه محسوب می‌شود را به آن کشور به فروش برسانیم. از این طریق فروش نفت را تضمین و کمک شایانی به رشد اقتصادی کشور کرده‌ایم. در حقیقت در مدت زمان کم به بازدهی بالا می‌رسیم و تحریم‌ها برای کشور خنثی می‌کنیم. با پیش‌فروش نفت و صادرات خدمات فنی مهندسی می‌توانیم تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم و علاوه بر سرمایه‌گذاری و فروش تضمینی نفت کشور؛ زمینه ایجاد منابع ارزی پایدار را با تبدیل نفت خام ایران به محصولات پالایشی نظیر بنزین در پالایشگاه‌های فراسرزمینی فراهم کرده که خود منجر به خنثی‌سازی تحریم‌ها نیز خواهد شد.

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۷ قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۱/۰۴/۱۷

به نقل از رویترز، قیمت نفت در اولین ساعات معاملات در روز جمعه کاهش یافت که دلیل آن را می‌توان سردرگمی سرمایه‌گذاران به‌خاطر نگرانی درمورد کمبود عرضه نفت در بازار و همچنین ترس از رکود اقتصادی دانست که ممکن است تقاضای نفت را پایین بیاورد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 11 سنت معادل 0.11 درصد کاهش به 104 دلار و 54 سنت رسید. هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 34 سنت معادل 0.33 درصد کاهش 102 دلار و 39 سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی دومین کاهش هفتگی خود را تجربه می‌کنند. قیمت نفت آمریکا 8 درصد و نفت برنت 9 درصد در روز سه‌شنبه سقوط کردند. اما کنار گذاشتن ترس از تورم و تمرکز دوباره سرمایه‌گذاران بر کمبود عرضه در بازار، مانع کاهش قیمت بیشتر در بازارهای کالا شد.

البته تحلیلگران عقیده دارند بی‌ثباتی‌های اقتصادی همچنان باعث رکود خواهد شد و قیمت کالاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

بانک‌های مرکزی سراسر دنیا در حال افزایش نرخ بهره جهت مقابله با تورم هستند. این اقدام ترس از تورم و کاهش تقاضای نفت به‌خاطر بالا رفتن هزینه وام‌گیری را افزایش می‌دهد.

گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور 8.2 میلیون بشکه در هفته منتهی به اول ژوئیه افزایش‌یافته که نتیجه کاهش فعالیت پالایشگاهی در آمریکاست.

آنچه دیگران می خوانند: بازار نفت سال 2021 را چگونه آغاز می کند؟ پیش‌بینی بازار نفت ایران با روی کار آمدن دولت جو بایدن

گردآورنده: زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب