جزییات ورود عرضه اولیه جدید در راه بورس/ 17 تیر 1401به گزارش تیتربرتر؛ سرپرست مدیریت پذیرش شرکت بورس اوراق بهادار تهران گفت: برای انجام ۱۶ عرضه اولیه برنامه‌ریزی شده است اما اینکه این برنامه چند درصد محقق شود، به شرایط بازار، تمایل متقاضیان و... بستگی دارد.

10 شرکت جدید در صف عرضه اولیه بورس

10 شرکت جدید در صف عرضه اولیه بورس 10 شرکت جدید در صف عرضه اولیه بورس

جواد سرکانیان، اظهار داشت:‌ در حال حاضر 10 شرکت جدید در جریان عرضه اولیه سهام در بورس قرار دارند و به همین تعداد از شرکت‌ها در جریان درج نماد در بورس تهران هستند.

مدیر پذیرش بورس تهران ادامه داد: پرونده 40 شرکت در مرحله تکمیل مدارک برای پذیرش در بورس قرار دارند که جزئیات آن در سامانه بورس تهران قرار گرفته است.

سرکانیان در پاسخ به این پرسش که چه تسهیلاتی برای جذب و پذیرش شرکت‌ها در بورس قائل می‌شوید؟ اظهار داشت: ما تابع شرایط و دستورالعمل بورس اوراق بهادار تهران هستیم و این دستورالعمل‌ها هم تلاش دارند فرایند جذب و پذیرش شرکت‌ها تسریع شود.

وی اضافه کرد: شرکت‌های متقاضی برای پذیرش در بورس هم نقش مهمی در تسریع روند درج و پذیرش در بورس دارند یعنی هر چه سریع‌تر مدارک موردنیاز بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کنند زودتر پذیرش می‌شوند.

مدیر پذیرش بورس تهران اظهار داشت: همچنین شرکت‌های مشاور پذیرش باید زمینه پذیرش سریع‌تر شرکت‌ها در بورس را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کنند و ما هم باید دستورالعمل و قوانین را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در این زمینه رعایت کنیم.

به گزارش فارس، یکی از روش‌های جذب نقدینگی شرکت‌ها از طریق بورس و بازار سرمایه انجام عرضه اولیه سهام این شرکت‌ها در بورس و همچنین سلب حق تقدم و صرف سهام است. به این وسیله شرکت‌های متقاضی می‌توانند از طریق بازار سرمایه به تامین منابع و نقدینگی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود اقدام کنند.

درگیری بورس با چند عدد ثابت!

درگیری بورس با چند عدد ثابت! درگیری بورس با چند عدد ثابت!

به نظر می رسد حفظ کانال یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد برای شاخص کل بورس حیاتی شده است و در هفته ای که گذشت هر روزی که شاخص نزولی بود و به مرز یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد نزدیک می شد، در روز بعد شاهد صعود بی جان آن بودیم. صعودی که هرگز دوام نمی آورد و در روز معاملاتی بعدی دوباره رنگ قرمز به تابلوی معاملاتی برمی گشت.

بر این اساس در روز شنبه شاخص کل بورس ۱۲ هزار و ۸۳ واحد کاهش یافت و در رقم یک میلیون و ۵۰۱ هزار واحد ایستاد. در روز یکشنبه شاخص کل بورس در ساعات میانی معاملات تا رقم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هم سقوط کرد اما در ساعات پایانی توانست روندی صعودی به خود بگیرد و در نهایت با ۱۳۴۶ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۵۰۲ هزار واحد رسید.

شاخص کل بورس امروز در روز دوشنبه ۴۱۷۰ واحد صعود تا رقم یک میلیون و ۵۰۷ هزار واحد افزایش یافت و در روز سه شنبه نیز با ۳۸۷۰ واحد افزایش به رقم یک میلیون و ۵۱۱ هزار واحد رسید اما عمر این صعود کوتاه بود و این بازار درحالی به تعطیلات پایان هفته رفت که شاخص کل در روز چهارشنبه با ۸۴۷۷ واحد سقوط تا رقم یک میلیون و ۵۰۲ هزار واحد کاهش یافت.

صبر استراتژیک سهامداران

صبر استراتژیک سهامداران صبر استراتژیک سهامداران

در هفته اخیر ارزش معاملات خرد بورس کاهش یافت و میانگین روزانه آن 433 میلیارد تومان کمتر از هفته پیشین بود.

میانگین ارزش معاملات خرد بورس 3 هزار و 428 میلیارد تومان بود که نسبت به رقم 4 هزار و 861 میلیاردی هفته پیشین، افت 11 درصدی داشته است. کمترین رقم ارزش معاملات خرد به روز دوشنبه برمی‌گردد که ارزش معاملات خرد 3 هزار و 97 میلیارد تومان بود که کمترین رقم در سال جاری است. همچنین بیشترین رقم هفته نیز در روز سه‌شنبه ثبت شد که به رقم 3 هزار و 428 میلیارد تومان بالغ شد. 

در هفته‌ اخیر میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 15 هزار و 364 میلیارد تومان بود و به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 55 درصد بود.

جدول معاملات  

در این هفته نماد بانکی دی صدرنشین جدول معاملات بودند و بیشترین حجم معاملات را داشت. روز شنبه نمادهای وکار، خگستر و شپنا بیشترین ارزش معاملات بازار را داشتند و دی، شستا و وکار بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند. روز یکشنبه خگستر و دی بیشترین ارزش معاملات را داشتند و روز دوشنبه کگل، وکار و خزامیا در صدر قرار داشتند. 

روز سه‌شنبه بیشترین ارزش معاملات به نمادهای پالایشی شپنا و شبندر تعلق داشت. روز چهارشنبه بیشترین ارزش معاملات به شپنا، فولاد و شاوان اختصاص داشت و دی، شستا و دانا بیشترین حجم معاملات را داشتند. 

ارزش معاملات ثانویه اوراق بدهی

در هفته‌ اخیر میانگین ارزش معاملات اوراق بدهی افت داشت اما سهم اوراق از معاملات بازار سهام افزایش یافت. میانگین روزانه ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه در هفته اخیر 15 هزار و 364 میلیارد تومان بود که نسبت به هفته پیشین کاهش 42 درصدی داشته است. این هفته به طور میانگین سهم ارزش معاملات اوراق درآمد ثابت در بازار سهام 55 درصد بود. 

مطالب مرتبط: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

چه عواملی بورس را نزولی کرد؟

چه عواملی بورس را نزولی کرد؟ چه عواملی بورس را نزولی کرد؟

در هفته‌ای که گذشت، بورس افت کمتر از یک درصدی را ثبت کرد و از محدوده یک میلیون و ۵۱۳ هزار واحدی به سطح یک میلیون و ۵۰۲ هزار واحدی رسید.

علیرضا محمدی، کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت‌ها ارزنده‌اند و بیشتر فعالان از بازار سهام انتظار کسب بازدهی دارند. اما بازار مجدد به مشکل روزهای پاییز و زمستان سال گذشته دچار و ارزش معاملات افت کرد.

وی ادامه داد: بی‌پولی در بازار سهام و افت قابل ملاحظه حجم و ارزش معاملات سبب شده تا بازار در دومین هفته تابستان رمقی نداشته باشد. در واقع شاهد تحرک چندانی در نماگرها نبودیم. شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در این هفته فقط هزار واحد رشد کرده و فعلا شاهد حفظ حمایت مهم یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد هستیم.

محمدی افزود: شاخص هم‌وزن نیز شرایط مشابهی داشته است. رزش معاملات این هفته اما نسبت به هفته‌های قبلی روند نزولی داشت. سهامدارن حقیقی نیز همچون هفته گذشته بیشتر تمایل به خروج از بازار داشته‌اند. ریشه و دلایل این تصمیم به شرایط بازار و عوامل موثر بر فضای اقتصاد کلان و بازارهای خارجی بستگی دارد.

ریسک‌های پیش روی بورس

محمدی در ادامه توضیح داد: در حال حاضر بازار سهام که در انتظار ارائه گزارش‌های فصل بهار  بوده و با ریسک‌های جدیدی روبه‌رو است. همین موضوع سبب می‌شود تا به عملکرد مطلوب شرکت‌ها (با توجه به گزارش‌های ماهانه فعالیت شرکت‌ها) بی‌توجهی شود. اگرچه از هفته گذشته مجددا احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای کم رنگ شده و تاثیر این موضوع در بازار ارز و تحولات نرخ ارز قابل لمس بوده است. اما در روزهای اخیر اخبار بازارهای جهانی نیز ریسک بازار سهام را افزایش داده است. همین موضوع می‌تواند پیش زمینه‌ای برای فشار فروش در هفته‌های آتی باشد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در واقع در این هفته قیمت‌های جهانی در آستانه برگزاری نشست فدرال رزرو و احتمال افزایش نرخ بهره توسط این نهاد به منظور کنترل تورم فراینده آمریکا، وارد فاز اصلاحی شدند. البته جهش شاخص دلار نیز در این التهاب بی‌تاثیر نبوده است. یکی از امیدهای بازار جهانی قیمت نفت است که احتمال می‌رود با از دست رفتن سطح ۱۰۰ دلار شاهدت افت بیشتر نیز باشیم.

تاثیر قیمت‌های جهانی روی بازار

وی توضیح داد: به هرحال صنایع صادرات‌محور در بورس سهم بزرگی داشته است. از طرفی با توجه به اینکه شرکت‌های داخلی همواره به منظور حفظ سهم از بازار جهانی و به بهانه تحریم‌ها، عمدتا با ارائه تخفیف قیمتی، محصولاتشان را با بهای پایین‌تری از نرخ جهانی به فروش رسانده‌اند. ریسک کاهش قیمت‌های جهانی در بازار سهام به خوبی قابل درک است. به نظر می‌رسد بی‌رمقی معاملات در هفته جاری با این موضوع در ارتباط بوده است.

محمدی تصریح کرد: البته موضوعات کلان اقتصاد داخلی نیز در روزهای اخیر به نفع بازار نبوده است. چرا که در داخل و در محافل اقتصادی این بحث مطرح شده است که دولت و مشاوران اقتصادی دولت به منظور کنترل تورم و جلوگیری از شتاب فزاینده آن به دنبال افزایش نرخ بهره هستند. این سیاست اگرچه به طور موقت درمانی برای تورم خواهد بود، اما یکی از معضلات بازار سهام بوده و اجرای آن به بازار ضربه می‌زند.

وی توضیح داد: بار دیگر شاهد دخالت سیاستگذاران اقتصادی در مسیر منطقی و مکانیزم بازار سهام هستیم. اگرچه بارها فعالان بازار سهام از مسئولان و سیاستگذاران اقتصادی و صنعتی خواسته‌اند تا در روند بازار اخلال نکنند. اما در این هفته شاهد اظهار نظر معاون وزارت صمت در خصوص قیمت سیمان و تعیین نرخ حاکثر ۵۰ هزار تومان برای هر پاکت بودیم.

قیمت‌گذاری دستوری آفت اقتصاد کشور

قیمت‌گذاری دستوری آفت اقتصاد کشور قیمت‌گذاری دستوری آفت اقتصاد کشور

این کارشناس بازار توضیح داد: در واقع موضوع قیمت‌گذاری دستوری یکی از آفات سیاستگذاری اقتصادی کشور است. هر بار در یک صنعت معضلات و مشکلات خاصی را ایجاد کرده و در نهایت به نفع ویژه خواران و به ضرر سهامداران بوده است. این دیدگاه و در امان نبودن نرخ فروش شرکت‌ها از دستورات و بخشنامه‌های شبانه، یکی از موضوعات اساسی است که ضمن افزایش ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سهام، سهامداران را از این بازار فراری داده و در نهایت مشوق سوداگری در بازارهایی غیر مولد است.

وی به حقوق سهامداران اشاره کرده و گفت: مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در هفته جاری ضمن نامه‌نگاری با ریاست مجلس شورای اسلامی خواستار خروج طرح تنظیم بازار کالاهای مشمول الزام به عرضه در بورس‌های کالایی از دستور کار مجلس و ارجاع این طرح به کمیسیون اقتصادی و الحاق آن به طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار پس از اصلاحات اساسی و رفع ابهامات شد. همچینن طبق ماده ۱۸ «قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی»، دولت مکلف است کالای پذیرفته شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند.

شرکت‌های برتر بورس کدام‌اند؟

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به گروه‌های برتر بازار گفت: دسته‌بندی نمادهای با ارزش بازار بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان حکایت از این دارد که ۲۱ شرکت در مجموع حدود ۴۸ درصد ارزش بازار بورس و فرابورس را به خود اختصاص داده‌اند. بیشترین ارزش بازار به هلدینگ خلیج فارس تعلق دارد که تقریبا ۴۱۱ هزار میلیارد تومان است.

محمدی بیان کرد: شرکت سرمایه‌گذاری غدیر نیز با ارزش بازار ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی آخرین عضو این دسته‌بندی است. این ۲۱ شرکت در هفته گذشته به طور متوسط بازدهی منفی یک درصدی را ثبت کردند. ارزش کل بازار نیز در این هفته همین میزان افت را تجربه کرده است.

آنچه دیگران می خوانند: زمان ثبت نام مجدد جاماندگان سهام عدالت در سال 1400 مبلغ قسط ماهیانه وام سهام عدالت چقدر است؟+شرایط

گردآورنده: زهرا فرامرزی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب