جزئیات ترور نخست وزیر سابق ژاپن+ آخرین وضعیت جسمانی اوبه گزارش تیتربرتر؛ با هدف قرار گرفتن شینزو آبه نخست وزیر سابق ژاپن طی یک سخنرانی، به نظر می رسد عمر رکوردار طولانی ترین دوره تصدی نخست وزیری به ساعت های آخر خود رسیده است.

ماجرای ترور شینزو آبه چه بود؟

ماجرای ترور شینزو آبه چه بود؟ ماجرای ترور شینزو آبه چه بود؟

شینزو آبه، نخست وزیر سابق ژاپن، روز جمعه، ۱۷ تیرماه، در شهر نارا در جنوب غربی این کشور هدف شلیک گلوله قرار گرفت. طبق گزارش ها حال نخست وزیر سابق وخیم بوده و علایم حیات در او دیده نمی شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری کیودو، رهبر سابق ژاپن در حال سخنرانی در یک کارزار انتخاباتی بود که صدای گلوله شنیده شد و آبه از ناحیه گردن هدف گلوله قرار گرفت. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که او هنگام سقوط بر زمین دست بر سینه خود می‌گذارد و در همان حال پیراهن وی مملو از خون می‌شود.

در خبرها آمده است که آبه از پشت سر با یک اسلحه دست‌سازِ خانگی هدف قرار گرفته است و تصویری از سلاحی که وی با آن ترور شد در شبکه های مجازی منتشر شده است.

با هدف قرار گرفتن آبه، خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت که قلب نخست وزیر سابق به راحتی نمی تواند خون پمپاژ کند و همین مساله گمانه زنی ها را نسبت به مرگ وی افزایش داده است. اما هنوز این خبر به طور رسمی اعلام نشده است.

بنابر گزارش ها مظنون به ترور نخست وزیر سابق ژاپن مردی ۴۰ ساله به نام تتسویا یاماگامی است که برای شلیک از تفنگ ساچمه‌ای بهینه سازی شده استفاده کرده است. طبق قوانین ژاپن این تنها سلاحی است که یک غیرنظامی می‌تواند داشته باشد. تصویر زیر لحظه دستگیری ضارب آبه را نشان می دهد.

ضمن اینکه هنوز از انگیزه ضارب خبری در دست نیست.

در تصاویری که در شبکه های اجتماعی منتشر شده تصویر فرد ضارب هنگامی سخنرانی آبه دیده می شود. ضارب در تصویر زیر فردی است که در کنار پرچم و پشت به جمعیت به حالت دست به کمر ایستاده و در انتظار موقعیت مناسب برای شلیک است.

به نوشته نیویورک تایمز، آبه پیش از زخمی شدن در روز جمعه، در یک رویداد تبلیغاتی در نارا سخنرانی می‌کرد و از رای‌دهندگان خواست که از حزب او در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه حمایت کنند.

سخنرانی هایی مانند سخنرانی آبه در ۲۰ روز قبل از انتخابات معمول است، تنها دوره ای که تبلیغات انتخاباتی مجاز است. حضور پلیس در اطراف سیاستمداران مشهوری مانند آبه امری عادی است، اما اختلالات و خشونت از هر نوع بسیار نادر است.

آخرین وضعیت جسمانی «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن پس از ترور

آخرین وضعیت جسمانی «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن پس از ترور آخرین وضعیت جسمانی «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن پس از ترور

بعد از انتقال «شینزو آبه» نخست‌وزیر سابق ژاپن به بیمارستان پس از ترور شدن توسط یک شخص مسلح حین سخنرانی در شهر «نارا»، اکنون از وخامت حال وی خبر می‌رسد.

یک مقام بیمارستان نارا، که آبه بعد از ترور شدن به آنجا منتقل گردیده، به خبرگزاری «رویترز» گفت که او هیچکدام از علائم حیاتی را نشان نمی‌دهد.

منابع بیمارستانی می‌گویند که نخست‌وزیر سابق ژاپن اکنون در وضعیت «ایست قلبی-تنفسی» است و گردش خون در رگ‌های وی متوقف شده است. ایست قلبی-تنفسی مرحله انتهایی هر وضعیت بحرانی جسمانی است که در صورت عدم رسیدگی فوری، بیمار جان خود را از دست می‌دهد.

«نوبو کیشی» وزیر دفاع ژاپن نیز خبر داد که آبه به دلیل خون زیادی که در پی ترور شدن از دست داده، در حال دریافت مستمر واحدهای خونی است.

شخص ضارب به پلیس ژاپن گفته که از عملکرد نخست‌وزیر سابق ژاپن ناراضی بوده، به همین دلیل او را ترور کرده است. رسانه‌های ژاپنی نیز این تصویر نزدیک را از سلاح احتمالا دست‌سازی که آبه با آن هدف قرار گرفته، منتشر کردند.

یک مقام اداره آتش‌نشانی و فوریت‌های اورژانس شهر نارا می‌گوید آبه از ناحیه سمت راست گردن و ترقوه چپ هدف اصابت گلوله قرار گرفته و اکنون در حال دست‌وپنجه نرم کردن با مرگ است.

رسانه های ژاپنی به نقل از پلیس گزارش دادند شخص ضارب به آنها گفته است که به دلیل کینه شخصی که نسبت به عقاید سیاسی آبه داشته، برای کشتن وی تلاش کرده است.

«فومیو کیشیدا» نخست‌وزیر کنونی ژاپن نیز ضمن محکوم کردن ترور آبه، به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم باور کنم که امنیت کافی [در زمان سخنرانی آبه] وجود داشته، اما برای مشخص شدن این موضوع باید تحقیقات انجام شود».

کیشیدا با دستور دادن به وزرای کابینه برای حضور در جلسه اضطراری، اظهار داشت: «چنین اقدام خشونت‌آمیزی در جریان مبارزات انتخاباتی غیرقابل قبول است و باید به شدیدترین وجه محکوم شود».

دفتر حزب لیبرال دموکرات ژاپن در شهر نارا اعلام کرد که حضور نخست‌وزیر سابق این کشور در کارزار انتخاباتی امروز به نمایندگی از نامزد مجلس علیا در انتخابات یکشنبه هفته آینده، شب گذشته قطعی شد و جزئیات متعاقباً برای هواداران منتشر گردید.

طبق گزارش رسانه های ژاپنی، شخص ضارب از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ به مدت سه سال در نیروی دریایی ژاپن مشغول بوده است.

برخی رسانه‌ها به نقل از «هیاکوتا نائوکی» - که او را دوست نزدیک شینزو آبه معرفی کرده‌اند - گزارش دادند که نخست‌وزیر سابق ژاپن بر اثر شدت جراحات در پی ترور شدن حین سخنرانی در شهر نارا، جان خود را از دست داده است.

یک خبرنگار آمریکایی درباره این ترور نوشت: «قتل سیاستمداران توسط افراد مسلح در ژاپن نادر است. آخرین موردی که به یاد دارم ایچو ایتو شهردار ناکازاکی در سال ۲۰۰۷ است که توسط یکی از اعضای یاکوزا مورد اصابت گلوله قرار گرفت».

شینزو آبه دو دوره، از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ به عنوان نخست وزیر ژاپن و رئیس حزب لیبرال دموکرات (LDP) و از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ مشغول به کار بود. او طولانی‌ترین زمان نخست‌وزیری در تاریخ ژاپن را داشت. آبه همچنین از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ در دوران نخست‌وزیری «جونیچیرو کویزومی» به عنوان وزیر ارشد کابینه خدمت کرد و در سال ۲۰۱۲ برای مدت کوتاهی رهبر اپوزیسیون بود.

نگاهی به زندگی سیاسی آبه

نگاهی به زندگی سیاسی آبه نگاهی به زندگی سیاسی آبه

هفتم شهریورماه سال ۱۳۹۹ بود که شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن اعلام کرد از سمت خود به دلیل برخی مشکلات جسمانی استعفا می کند. آبه رکورد طولانی ترین مدت زمان رهبری در تاریخ ژاپن را دارد. او حدود هشت سال به عنوان نخست وزیر ژاپن خدمت کرد و در طول این مدت ناظر بر روند بازیابی کشورش از بحرانهای مختلف اعم از زلزله، سونامی و فاجعه هسته ای بوده است.

آبه در اواخر دوران کاری خود با کاهش محبوبیت روبرو شد و نارضایتی از او در میان ژاپنی ها به بالاترین حد در طی دومین دور نخست وزیری اش رسیده بود.

شینزو آبه در سال ۲۰۰۶ به این سمت برگزیده شده بود. آبه جانشین «جونیچیرو کویزومی» شد که پس از پنج سال تصدی سمت نخست‌وزیری و رهبری حزب لیبرال دموکرات از این دو مقام کناره گرفته بود.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۲، آبه وزیر دفاع سابق را در انتخابات داخلی حزب لیبرال دموکرات شکست داد و سپس با یک پیروزی قاطع در انتخابات سرتاسری سال ۲۰۱۲ بار دیگر به نخست‌وزیری رسید.

در سال ۲۰۱۴، آبه با پیروزی مجدد در انتخابات موفق به حفظ اکثریت دو سومی خود در پارلمان در ائتلاف با حزب کمیتوی نو شد. به دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام در ژاپن و تشکیل پارلمان جدید، مجلس سفلای این کشور آبه را در سال ۲۰۱۵ مجددا به عنوان نخست وزیر تعیین کرد.

آبه در آخرین اظهار نظرهای خود از جمله معدود افرادی بود که زلنسکی را مقصر جنگ اوکراین عنوان کرد.

سال ۱۳۶۲ «شینزو آبه وزیر خارجه وقت ژاپن و پدر شینزو آبه با سفر به ایران برای پایان دادن به جنگ ایران و عراق تلاش کرد که البته چندان نتیجه بخش نبود. آبه پدر برای خاتمه جنگ با مسافرت به منطقه در سال ۱۳۶۶ طرح معروف خودش را دایر بر جداسازی آتش جنگ از خلیج فارس اعلام کرد که با استقبال ایران و عدم تمایل عراق رو به رو شد. این کشور همچنین ۱۰ میلیون دلار از بودجه مالی سالانه خود را در اختیار ناظران نظامی سازمان ملل متحد که در سال ۱۹۸۸ تشکیل شده بود، قرار داد تا بر آتش بس میان ایران و عراق نظارت کنند.

سال ۱۳۹۸ نیز آبه در سفر به تهران تلاش داشت تا با میانجی گری از تنش ها میان ایران و آمریکا بکاهد.

آنچه دیگران می خوانند: جزئیات شهادت علی اکبر رنجبر مأمور شیرازی ناجا جزئیات به شهادت رسیدن امین سعیدی در اسلامشهر

گردآرونده: محسن رضوی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب