برنامه ایران و روسیه برای حذف دلار در سال 2022به گزارش تیتربرتر؛ علی صالح‌آبادی رئیس کل بانک مرکزی ایران پس از مذاکراتی مفصل با رئیس کل بانک مرکزی، «الکساندر نوواک» معاون نخست‌وزیر، «ماکسیم ریشتنیکوف» وزیر توسعه اقتصادی و «الکسی اورشوک» معاون بین‌الملل نخست وزیر روسیه گفت: خوشبختانه تفاهمات خوبی در زمینه‌های مختلف بانکی، مالی و اقتصادی با روسیه بدست آمد که در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد و تجار دو کشور نتایج آن را لمس خواهند کرد.

برنامه ایران و روسیه برای حذف دلار

برنامه ایران و روسیه برای حذف دلار برنامه ایران و روسیه برای حذف دلار

 

صالح‌آبادی ضمن اشاره به توافق ایران و روسیه برای استفاده از ارز‌های ملی در مبادلات اقتصادی بین دو کشور افزود: موضوع استفاده از ارز‌های ملی، یکی از محور‌های مهم رایزنی با مقامات بلندپایه اقتصادی روسیه بود و به زودی شاهد اجرایی شدن تفاهم‌های بدست آمده خواهیم بود.

علی صالح‌آبادی درباره استفاده از پیامرسان‌های بومی به جای سوئیفت هم گفت: هم اکنون ایران برای جایگزینی سوئیفت، از سامانه‌های پیام رسان بین بانکی بومی استفاده می‌کند و روسیه نیز پیامرسان‌های بومی خود را دارد که می‌تواند مبنایی برای همکاری بانکی بین دو کشور باشد.

وی با بیان اینکه ایجاد بستر‌های مالی، یکی از مهمترین محور‌های توسعه اقتصادی به شمار می‌رود افزود: این سفر توانست زمینه‌های بسیار خوبی برای روابط تجار و بازرگانان دو کشور ایجاد کند و از این به بعد فعالیت‌های تجاری در بستر‌های جدید و با سهولت بیشتر انجام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی به اراده سیاسی روسای جمهور ایران و روسیه برای توسعه و تعمیق همکاری‌های دو کشور اشاره و تاکید کرد: خوشبختانه علاقمندی فراوانی برای توسعه روابط در هر دو طرف وجود دارد.

علی صالح‌آبادی گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی برای افزایش حجم مبادلات اقتصادی وجود دارد و همه‌چیز مهیای رشد سریع مناسبات بین دو کشور است.

از نظر  فعالان بازار  با حذف دلار 4 هزار و 200 تومانی و هم چنین افزایش قیمت نفت در ماه های اخیر، ظرفیت بازارساز برای عرضه اسکناس آمریکایی در بازار آزاد بالا رفته است. به عقیده این دسته از معامله گران در سال های گذشته، دولت بخشی از ظرفیت ارزی خود را صرف ارائه دلار 4 هزار و 200 تومانی به کالاهای اساسی می کرد. بازار ساز تقویت می شود

با حذف ارز 4هزار و 200تومانی بازارساز می تواند ظرفیت آن را به بازار آزاد تخصیص دهد. در کنار این در دوران محدودیت های کرونایی، قیمت نفت بسیار پایین آمده بود. با این حال با آغاز جنگ روسیه و اوکراین قیمت نفت افزایش قابل توجهی یافت و این موضوع نیز می تواند در درآمدهای ارزی ایران موثر باشد. نگاه تهران به حواله درهم ، دلار هرات و سلیمانیه

از طرفی هم عده ای از  معامله گران باور دارند افرایش قیمت نرخ حواله درهم و قیمت دلار در هرات و سلیمانیه انتظارات صعودی در تهران را تقویت کرده است.

برخی از تحلیلگران معتقدند  افزایش نقدینگی و  کالاهای اساسی در کنار فضای مه آلود برجام موجب شده که قدرت معامله گران افزایشی بیشتر باشد.

مطالب مرتبط: آثار حذف ارز ترجیحی از چه زمانی مشخص می شود؟ تبعات حذف ارز ترجیحی از چه زمانی مشخص می شود؟

سیاست حذف ارز ترجیحی چه منافعی دارد؟

سیاست حذف ارز ترجیحی چه منافعی دارد؟ سیاست حذف ارز ترجیحی چه منافعی دارد؟

 

محمد صابر شاهنوش کارشناس اقتصادی، اظهار کرد: اعمال سیاست حذف ارز ترجیحی با رویکرد میان مدت و بلندمدت قطعا به نفع اقتصاد خواهد بود. وجود کسری بودجه 450 هزار میلیارد تومانی مصداق بارز ضرورت تغییر سیاست ولو با تبعات کوتاه مدت آن است.

وی افزود: روند تخصیص ارز ترجیحی یک روند معیوب است که با اصلاح آن می‌توان نسبت به بهبود وضعیت توزیع مجدد درآمدی اقدام کرد.کافی‌است در نظر بگیریم که بیش از ۷۰ میلیارد دلار در دوره دوم فعالیت دولت قبلی در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی پرداخت شده است که نه تنها به بهبود شرایط کمک نکرده، بلکه به دلیل عدم وجود پشتوانه مناسب از سمت ذخایر ارزی بانک مرکزی تنها و تنها موجبات تورم هرچه بیشتر و کاهش قدرت خرید مردم شده است.

کارشناس صنعت و معدن بیان داشت: در هرصورت وجود ارز ترجیحی و تخصیص به آن کالاهای خاص نیز می‌تواند موجبات فساد مالی شده و از طرفی تحت تاثیر رشد تورمی دولت را با کسری بودجه مواجه سازد. فقط در همین یک‌سال اخیر بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار ارز ترجیحی داده شده است. آیا تخصیص این ارزها منجر به کنترل قیمت (حتی کالاهایی که از این نوع ارز استفاده می‌کنند) شده است؟ جواب قاعدتاً خیر است. جالب‌تر آنکه با افزایش قیمت کالای دیگر و همچنین نوسانات ارزی و ایجاد شکاف بیشتر میان ارز ترجیحی و ارز دولتی و ارز بازار آزاد، سود حاصل از سوداگری برای فعالان حوزه کالاهای اساسی بیشتر از سود حاصل واردات و صادرات می‌شود. این‌ها همه بیانگر ایجاد فساد ارزی و به تبع افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول خواهد بود و هست.

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: لذا با وجود پذیرش منطق اقتصادی این موضوع که نتایج اجرای طرح حذف و هدفمندی یارانه‌ها در زمان و شرایط نامناسب موجب افزایش سطح عمومی قیمت‌ها است و بخش زیادی از مردم جامعه به زیر خط فقر منتقل می‌شوند و از سوی دیگر کاهش قدرت خرید خانوار باعث کاهش سبد مصرفی غذایی خانواده می‌شود و به تدریج موجب ایجاد سوء‌تغذیه و بروز امراض برای بخش‌هایی از جامعه فراهم می‌شود، باید واقف به این موضوع بود که وجود نظام ارزی چندگانه و شکل‌گیری شرایط فساد ارزی، وجود تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی و لزوم نگاه بلندمدت به موضوع اقتصاد کشور و اصلاحات ساختاری ضرورت حذف نرخ ارز ترجیحی را ایجاب می‌کند.

وی بیان داشت: یکی از الزامات پیشرفت اقتصادی به‌خصوص در عرصه تولید و اشتغال پایه‌ریزی شرایط رقابتی است. در حالی که با وجود ارز ترجیحی و تخصیص آن در جهت عکس حرکت می‌کنیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: نکته‌ اساسی دیگر در ضرورت حذف ارز ترجیحی بحث اختلاف قیمت به عنوان دلیل اصلی قاچاق است. تعرفه بالا برای واردات کالا اگرچه عامل مهمی در ایجاد شکاف قابل توجه بین قیمت کالا در داخل و خارج است، اما باید در کنار دیگر سیاست‌ها، سیاست‌های ارزی و سایر سیاست‌های کلان مورد ارزیابی قرار گیرد. وی افزود: در حال حاضر علی‌رغم تعرفه‌های بالا محاسبه حقوق گمرک با نرخ ارز ترجیحی 4200 صورت می‌گیرد که به مراتب اثرگذاری منفی بالاتری بر پدیده قاچاق دارد. بحث کولبری و حمایت مسئولین استان‌های مرزی از این عمل به عنوان یک شغل و حتی بیمه کردن کوله بران نیز علامت روشن از ناهماهنگی بین سیاست‌های مختلف نظام حکمرانی و ایجاد هزینه‌های بلندمدت بسیار بیشتر از منافع کوتاه مدت ناشی از این دست اقدامات است. بنابراین مبارزه جدی با پدیده قاچاق خود مصداق بارز توجه به شرایط خاص کنونی اقتصاد ایران و لزوم حذف ارز ترجیحی است.

آنچه دیگران میخوانند: زمان واریز حقوق کارکنان در شهریور 1400 تاثیر تحولات افغانستان بر قیمت دلار

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب