نسخه رئیس کمیسیون صنایع مجلس برای ساماندهی بازار خودرو؛عرضه خودرو در بورس تقاضاهای کاذب را حذف می‌کندبه گزارش خودروکار، مصطفی طاهری درباره ساماندهی مشکلات موجود در بازار خودرو، گفت: عرضه خودرو در بورس کالا بهترین راهکار برای رفع این مشکلات است البته منظور از عرضه خودرو در بورس، به‌کارگیری سازوکار فعلی نیست به این معنا که باید مابه التفاوت حاصل از بهای فروش خودرو در بورس کالا و قیمت تعیین شده برای این کالا، برای هزینه کرد در زنجیره خودرو در اختیار دولت قرار گیرد.

نماینده مردم زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا عرضه خودرو در بورس موجب افزایش قیمت نخواهد شد؟ افزود: این مکانیزم موجب کاهش قیمت نیز می‌شود زیرا دونرخی بودن خودرو از بین می‌رود بنابراین تقاضاهای کاذب بازار حذف می‌شود و فقط مصرف‌کننده واقعی درصدد خرید است.

وی اضافه کرد: با عرضه خودرو در بورس با شرط مذکور، قیمت این کالا در بورس از بهای آن در بازار بیشتر نخواهد شد بلکه به تدریج کاهشی نیز می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: واردات خودرو نیز در اختیار دولت است و می‌تواند به عنوان ابزاری برای کنترل قیمت استفاده شود با تحقق این مهم از یک سو، در صورت درستی ادعای خودروسازان مبنی بر زیان‌ده بودن، این شرکت‌ها از زیان خارج می‌شوند و از سوی دیگر دولت منابع مناسبی برای بهبود زنجیره خودرو از نظر کمّی و کیفی در اختیار خواهد داشت.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره ممانعت وزارت صمت از عرضه خودرو در بورس نیز گفت: دلیل وزارت صمت از این اقدام، این است که در حال حاضر مابه التفاوت فروش خودرو در بورس کالا و قیمت تعیین شده برای این کالا به جیب تولیدکننده می‌رود بنابراین خودروسازان می‌توانند به منظور کسب سود بیشتر، عرضه را مدیریت کرده و منجر به افزایش قیمت خودرو شوند که این موضوع نیز با  راهکاری که پیش از این ارائه دادم، رفع خواهد شد.


منبع: خانه ملت


انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب