افسردگی بعد از سکس

افسردگی بعد از سکسمعمولا رابطه جنسی به دلیل ترشح دوپامین و افزایش سروتونین خلق و خو را بهبود می بخشد، که از افسردگی جلوگیری می کند. اما افسردگی پس از رابطه جنسی حتی رابطه جنسی خوب و رضایت‌بخش چیزی است که بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود تجربه می‌کنند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که 41 درصد از مردان آن را در طول زندگی خود تجربه کرده اند. یک مطالعه دیگر دریافتند که 46 درصد از زنان حداقل یک بار در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند.

آنچه شما تجربه می کنید ممکن است افسردگی پس از مقاربت باشد. گیل سالتز، MD، دانشیار روانپزشکی در بیمارستان پرسبیتریان نیویورک توضیح می دهد: «دیسفوری پس از مقاربت (PCD) به احساساتی اشاره دارد که از غم و اندوه گرفته تا اضطراب، بی قراری، خشم – اساساً هر احساس بدی بعد از رابطه جنسی که معمولاً انتظار نمی رود. حتی می تواند شما را به گریه بیاندازد . PCD می تواند از 5 دقیقه تا 2 ساعت طول بکشد و می تواند با یا بدون ارگاسم اتفاق بیفتد.

مثلا،یک مطالعه 2020 دریافتند که علائم پس از مقاربت پس از رابطه جنسی توافقی و همچنین فعالیت جنسی عمومی و خودارضایی وجود دارد.

چه چیزی باعث افسردگی بعد از سکس می شود؟

افسردگی بعد از رابطه جنسی تا حدودی رایج است اما اکثر کسانی که بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می کنند ممکن است از صحبت کردن یا درخواست کمک در مورد رفع مشکل خودشان بترسند یا خجالت بکشند. از طرفی هم برخی از انواع رابطه های جنسی می توانند منجر به بروز افسردگی بعد از آنها شوند. ما در این مقاله از پزشکت سعی کرده ایم انواع رابطه های جنسی که ممکن است با بروز افسردگی همراه باشند را مورد بررسی قرار دهیم. تا اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که بعد از سکس، دچار افسردگی می شوید بتوانید علل احتمالی وضعیت خود را بشناسید.

دانیل شر، روانشناس بالینی و درمانگر جنسی آنلاین می گوید: «پاسخ کوتاه این است که ما نمی دانیم چه چیزی باعث PCD می شود. “هنوز تحقیقات محکم کافی انجام نشده است.”

رابطه جنسی بدون رضایت شخصی

بسیاری از ما در زمینه جنسی با خودمان صادق نیستیم. ممکن است به این دلیل باشد که شما به شریک خودتان وابسته هستید، بنابراین درگیر خشنود کردن شریک زندگی خود می شوید و به رابطه ای تن می دهید که زیاد به آن علاقه و رضایت ندارید.

شما در این شرایط فکر می کنید که مجبور هستید و «باید» این رابطه را قبول کنید. زیرا متاهل شریک زندگی خود را دوست دارید، بنابراین خستگی یا خلق و خوی خود را نادیده می گیرید و زمانی که در اعماق وجودتان می خواهید بخوابید یا کارهایتان را انجام دهید، برخلاف میل خود تن به رابطه می دهید. اگر اغلب متوجه می‌شوید که مستقیماً بعد از یک برخورد جنسی یا حتی در روز بعد کمی احساس ناراحتی می‌کنید، دفعه بعد از خود بپرسید که آیا این تجربه همان چیزی است که من در حال حاضر می‌خواهم؟ یا احساس تنش در شکم و شانه های خود و احساس ترس دارید؟

رابطه جنسی که شما را ارضا نمی کند.

در برخی شرایط، اگر رابطه جنسی شما را ارضا نکند می توانند منجر به احساس ضعف بعد از آن شوند. رابطه جنسی که برای ایجاد احساس رضایت برای شما کافی نباشد، می تواند منجر به ایجاد ناامیدی و سردرگمی شود. و اگر مجبور هستید که در حین رابطه کارهایی را انجام دهید که از آن لذت نمی برید یا آنها را دوست ندارید، این شرایط می‌تواند منجر به رنجش و عزت نفس پایین شود. مهم این است که در این مورد با شریک زندگی خود صحبت کنید و اجازه ندهید همه چیز ادامه پیدا کند.

نوشته های مشابه
دفعات ایده آل برای رابطه جنسی | پزشکتدفعات ایده آل برای رابطه جنسی | پزشکت
دفعات ایده آل برای رابطه جنسی
درمانگر جنسی چیست؟ | پزشکتدرمانگر جنسی چیست؟ | پزشکت
درمانگر جنسی چیست؟

رابطه جنسی که از نظر جسمی صدمه می زند.

اگر رابطه جنسی به شما صدمه می زند و منجر به درد و آسیب شما می شود، شما را مجبور می کند که وضعیت جسمی خود را نادیده بگیرید، بدون شک رابطه جنسی برای شما با احساس ضعف در شما همراه خواهد بود. اگر رابطه جنسی دردناک است، مهم است که علت اصلی آن را بررسی کنید. درد حین رابطه جنسی می تواند ناشی از عفونت، یائسگی، فیبروم، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا در مردان، پروستاتیت باشد.

سکس گاه به گاه یا پنهانی

یک بررسی که توسط محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا انجام شد، تقریباً 4000 دانشجوی دگرجنسگرا را در مورد خلق و خوی و عادات جنسی آنها مورد بررسی قرار داد و ادعا کرد که بین رابطه جنسی معمولی و سطوح بالاتر افسردگی و اضطراب در مردان و زنان ارتباط وجود دارد. البته این مطالعه افراد را تنها از یک گروه سنی مورد بررسی قرار داد، و به بررسی عوامل استرس‌زای دیگری در زندگی آنها پرداخت، بنابراین می‌توان نتایج را مورد بحث قرار داد. در عین حال، با توجه به اینکه چند نفر از ما عزت نفس و اعتماد به نفس پایینی داریم، کاملاً منطقی است که رابطه جنسی گاه به گاه یا پنهانی، باعث ایجاد خلق و خوی ضعیف شود.

رابطه جنسی گاه به گاه یک فضای اعتماد یا امنیت ایجاد نمی کند، بلکه فضایی را ایجاد می کند که در آن از نظر ظاهر و عملکرد مورد قضاوت قرار می گیریم، و اگر این یک عمل پنهانی باشد، می تواند باعث ایجاد احساس گناه و شرم شود. یک مطالعه جدیدتر در دانشگاه کرنل در آمریکا نشان داد که در یک گروه مطالعه، آنهایی که از رابطه جنسی گاه به گاه احساس بهتری داشتند، به طور کلیشه‌ای، مردان خودشیفته بودند.

رابطه جنسی در هنگام افسردگی

اگرچه به نظر می رسد که گاهی اوقات داشتن رابطه جنسی در هنگام افسردگی می تواند منجر به تقویت خلق و خو شود. اما مطمئناً همیشه اینطور نیست. اگر افسردگی شما مربوط به عزت نفس، اعتماد به نفس یا سوء استفاده در دوران کودکی باشد، رابطه جنسی می تواند احساس بدتری در شما ایجاد کند و الگوهای باورهای منفی قدیمی را تحریک کند.

اگر افسردگی شما به ترس از طرد شدن مربوط می شود و از نظر جنسی با فردی که با او احساس امنیت نمی کنید درگیر هستید، قطعاً بعد از رابطه جنسی دچار بی ثباتی بیشتری می شوید.

اعتیاد به رابطه جنسی (از جمله پورنوگرافی)

اگر برای فرار از واقعیت و یا حتی تسکین دردهای عاطفی خود را مجبور به برقراری رابطه می کنید، به ناچار بلافاصله پس از آن دچار افسردگی خواهید شد. پورنوگرافی به طور فزاینده ای نوعی رابطه جنسی اعتیاد آور است و مغز شما را درگیر می کند.

سکس اینترنتی

مطالعه‌ای روی افرادی که از سایت‌های سکس آنلاین در دانشگاه فناوری ملبورن انجام شد. 1325 مرد را در استرالیا و آمریکا مورد بررسی قرار دادند که به طور متوسط 12 ساعت در هفته را از چت آنلاین یا وب‌کم یا پورن اینترنتی استفاده می‌کردند. بررسی ها نشان داد که 27 درصد این افراد افسرده متوسط تا شدید، 30 درصد دارای سطوح بالایی از اضطراب و 35 درصد دارای استرس متوسط تا شدید را تجربه می کنند. در حالی که این درست است که افرادی که به دنبال سکس آنلاین هستند احتمالاً قبلاً به دنبال تسکین استرس هستند یا احساس ضعف و یا تنهایی می کنند و به دنبال حواس پرتی هستند. همچنین بررسی ها نشان می دهد هر چه فرد بیشتر درگیر سکس آنلاین باشد، سطح استرس در آنها بالاتر است.

هورمون های بدن و افسردگی بعد از سکس

علاوه بر این، این وضعیت می تواند مربوط به هورمون هایی باشد که در عشق و وابستگی نقش دارند. “در طول رابطه جنسی، فرآیندهای هورمونی، فیزیولوژیکی و احساسی شما به اوج می رسد. شما سطح غیر قابل باوری از تحریک فیزیکی و غیره را تجربه می کنید. سپس، ناگهان، همه چیز متوقف می شود و بدن و ذهن شما باید به حالت اولیه بازگردند. این “افت” فیزیولوژیکی است که می تواند باعث ایجاد حس ذهنی نارسایی شود.

احساسات شما در مورد رابطه جنسی

شر می گوید: «یک نظریه دیگر این است که افرادی که احساس گناه ناخودآگاه زیادی در مورد رابطه جنسی دارند ممکن است در نتیجه PCD را تجربه کنند. این در افرادی که در زمینه‌های به شدت انتقادی یا محافظه‌کارانه بزرگ شده‌اند، بیشتر است. جایی که رابطه جنسی بد یا کثیف توصیف شده است.»

همچنین ممکن است فقط نیاز به استراحت از رابطه جنسی داشته باشید.

رابرت توماس، درمانگر جنسی می‌گوید: «احساس افسردگی پس از مقاربت می‌تواند به سادگی ناشی از این واقعیت باشد که شما از نظر فیزیکی یا عاطفی برای رابطه جنسی آماده نیستید» . “احساس گناه و دوری عاطفی پس از رابطه جنسی ممکن است نشانه ای از عدم وجود ارتباط کافی عمیق با شریک زندگی خود باشد.”

اگر قبلاً در زندگی روزمره خود احساس استرس، اضطراب یا ناراحتی می‌کنید، رابطه جنسی ممکن است موقتی باعث حواس‌پرتی شود. واقعاً سخت است که این احساسات را برای مدت طولانی کنار بگذارید. اگر با یک اختلال اضطرابی یا افسردگی زندگی می کنید، ممکن است علائم PCD را نیز تجربه کنید.

درمان افسردگی بعد از سکس چیست؟

اول، بدانید که هر چه احساس می کنید، نباید برای شریک زندگی خود وانمود کنید که خوشحال هستید یا احساس واقعی خود را پنهان کنید. اشکالی ندارد که به خودتان اجازه دهید غم و اندوه را تجربه کنید.

شر می‌گوید: «گاهی اوقات فشار ناشی از تلاش برای از بین بردن غم و اندوه، احساس خوب بودن را برای فرد سخت‌تر می‌کند. بعد، با خودتان چک کنید و مطمئن شوید که از نظر جسمی و روانی احساس امنیت می کنید.

اگر احساس راحتی می کنید، سعی کنید در مورد احساس خود با شریک زندگی خود صحبت کنید. اگر می دانید به آنها بگویید چه چیزی شما را آزار می دهد. گاهی اوقات، فقط بیان احساسات خود باعث می شود کمی احساس بهتری داشته باشید. اگر ترجیح می دهید تنها باشید، این نیز اشکالی ندارد.

در اینجا چند سوال خوب وجود دارد که باید از خود بپرسید:

آیا کار خاصی وجود داشت که شریک زندگی من برای تحریک احساس افسردگی من انجام داد؟ برای چه چیزی احساس افسردگی می کنم؟ آیا یک رویداد توهین آمیز یا آسیب زا را دوباره تجربه کردم؟

«اگر این اتفاق گاهی رخ می‌دهد، نگران آن نباشید. بلکه به این فکر کنید که ممکن است از نظر احساسی برای شما چه اتفاقی بیفتد یا به ذهنتان خطور کند. سالتز می‌گوید این می‌تواند برای شما مفید باشد.

با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید. در حالی که افسردگی بعد از رابطه جنسی غیر معمول نیست، بسیار نادر است که بعد از فعالیت جنسی منظم احساس افسردگی کنید. اما اگر این اتفاق خیلی مکرر رخ می دهد، نباید نادیده گرفته شود.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که افسردگی پس از رابطه جنسی در روابط شما تداخل داشته باشد. باعث ترس یا اجتناب از صمیمیت شما شود، یا اگر سابقه سوء استفاده در گذشته داشته باشید.

یک درمانگر، روانپزشک یا سایر متخصصان سلامت روان می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه اتفاقی دارد می‌افتد و گزینه‌های درمانی را با شما بررسی کند.

اگر شریک زندگی تان احساس افسردگی کرد چه باید کرد؟

اگر متوجه شدید که همسرتان بعد از رابطه جنسی احساس افسردگی می کند، اولین و بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که نیازهای او را بررسی کنید.

از آنها بپرسید که آیا می خواهند در مورد آن صحبت کنند. اگر این کار را کردند، گوش کنید. سعی کن قضاوت نکنی

بپرسید آیا کاری وجود دارد که می توانید برای کمک به آنها انجام دهید . برخی از افراد دوست دارند وقتی غمگین هستند در آغوش گرفته شوند. دیگران فقط می خواهند کسی در نزدیکی باشد.

اگر نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند، سعی کنید توهین نکنید. آنها ممکن است آماده نباشند در مورد چیزی که آنها را آزار می دهد صحبت کنند.

اگر آنها می گویند که نمی خواهند در مورد آن صحبت کنند، اشکالی ندارد که بعداً در همان روز یا حتی چند روز دیگر با آنها تماس بگیرید. مهم است که به آنها بفهمانید که وقتی آماده هستند در کنار آنها هستید.

اگر این اتفاق زیاد می افتد، بد نیست از آنها بپرسید که آیا به صحبت با یک درمانگر یا سایر متخصصان سلامت روان فکر کرده اند. وقتی درخواست می کنید ملایم باشید و سعی کنید در صورت رد این ایده ناراحت نشوید. شما نمی خواهید این احساس را در آنها ایجاد کنید که می گویید شکسته اند یا احساسات آنها را باطل کنید.

اگر همچنان نگران هستید، همیشه می‌توانید از آنها در مورد دریافت مجدد کمک بپرسید.

بهترین کاری که می توانید به عنوان یک شریک حامی انجام دهید این است که به هر نحوی که نیاز دارند در کنار آنها باشید.

احساس افسردگی بعد از رابطه جنسی بسیار رایج است. اما اگر به طور مرتب اتفاق می افتد، در رابطه شما تداخل می کند، یا باعث می شود که شما به طور کلی از رابطه جنسی و صمیمیت اجتناب کنید، بهتر است با یک درمانگر تماس بگیرید.

سخن آخر

بهترین چیز در رابطه با رابطه جنسی این است که به خودتان گوش دهید. اگر به طور مداوم پس از رابطه جنسی، خلق و خوی ضعیفی دارید یا نگران هستید که مشکلی در این زمینه دارید، از کمک گرفتن نترسید. یک مشاور یا درمانگر خوب که در مسائل جنسی تخصص دارد، می‌تواند به شما آرامش دهد و محیطی امن و غیرقابل قضاوت ایجاد کند که در آن بتوانید در مورد مشکل خود صحبت کنید و از استرس و افسردگی بعد از سکس پیشگیری کنید.

var params = {limit: 5, online:true, skill: [15]};
منبع
https://www.harleytherapy.co.ukhttps://www.healthline.com

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب