بررسی عملکرد دارایکم و پالایشی یکم تا فروردین 1401به گزارش تیتربرتر؛ شاخص بورس ۰.۷ درصد افت و شاخص‌های کل هموزن و فرابورس به ترتیب ۰.۷ و ۱.۴ درصد کاهش را در هفته گذشته نصیب سرمایه‌گذاران خود کردند.

آخرین وضعیت بورس تا هفته سوم تیر 1401

آخرین وضعیت بورس تا هفته سوم تیر 1401 آخرین وضعیت بورس تا هفته سوم تیر 1401

 

از ابتدای امسال تا پایان هفته گذشته در حالی شاخص بورس بیش از 9.9درصد افزایش و شاخص هموزن و شاخص فرابورس به ترتیب 20.17درصد و 9.6 درصد رشد داشته‌اند، که در هفته گذشته شاخص بورس افت 0.7درصدی، شاخص هموزن 0.7درصد کاهش و شاخص فرابورس 1.4درصد افت را نصیب سرمایه‌گذاران کرده‌اند.

بر پایه این گزارش، خرده‌فروشی بجز وسایل نقلیه با 5 درصد، تامین آب، برق و گاز با 4.5 درصد، انتشار، تکثیر با 4 درصد، قند و شکر با 2.8 درصد و کاشی و سرامیک با 2.1 درصد بیشترین اثر مثبت و خودرو و ساخت قطعات با 5.1 درصد، ساخت دستگاه‌ها و وسایل ارتباطی با 4.8 درصد، بانک‌ها و موسسات اعتباری با 4.4 درصد، لاستیک و پلاستیک با 3.6 درصد و خدمات فنی و مهندسی با 3.4 درصد بیشترین تاثیر منفی در نماگر بازار بورس را در 5 روز معاملتی هفته گذشته به ثبت رساندند.

ر روزهایی که حقیقی ها اصرار بر خروج پول خود از بورس دارند، حقوقی ها مجبور به خرید سهام حقیقی ها می شوند اما توان حقوقی ها هم تا یک جایی ادامه خواهد داشت و پس از آن حمایت از نمادها کم رنگ می شود و افت قیمت سهام رخ می دهد.

حقیقی ها در روز چهارشنبه گذشته 360 میلیارد تومان پول از بازار خارج کردند. این در حالی است که در روز سه شنبه 200 میلیارد تومان پول از بازار خارج شده بود. اثر این موضوع زمانی جدی تر گرفته می شود که بدانیم حقیقی ها در سه هفته متوالی در حال خروج پول از بازار بوده اند و طی این سه هفته، بورس نه تنها رشد نکرده بلکه با شیب ملایم در حال افت بوده است.

از طرفی ارزش معاملات هم به عددهای بسیار پایینی رسیده که نگران کننده است. روز چهارشنبه ارزش معاملات خرد به کمتر از 3200 میلیارد تومان رسید و در همین هفته گذشته، رکورد کاهش ارزش معاملات خرد در سال 1401 شکسته شد.

رکود ناشی از افت ارزش معاملات

کم شدن ارزش معاملات بورس نشان دهنده رکودی عمیق در بازار سهام است و تا زمانی که ارزش معاملات به صورت متوالی رشد نکند، نمی توان انتظار رشد از قیمت ها و شاخص ها را داشت.

با این توصیف، برای بازار امروز هم افت قیمت سهام البته با شیب کم پیش بینی می شود. شاخص ها هم گرچه نوسان کمی در مدت اخیر داشته اند و رشد و افت آن ها بسیار کوچک بوده، اما همچنان میل به کاهش دارند.

 ارزش پالایش یکم تا ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ، امروز این نماد با قیمت پایانی ۷۴ هزارو ۹۹۰ ریال معامله و با  مثبت ۰.۳ درصد بسته شد که نسبت به آخرین روز معاملات ۲۰ ریال افزایش یافت.

مطالب مرتبط: پیش بینی بورس فردا 21 فروردین 1401 زمان پایان اصلاح بورس در سال 1401

بررسی عملکرد دارایکم و پالایشی یکم تا فروردین 1401

بررسی عملکرد دارایکم و پالایشی یکم تا فروردین 1401 بررسی عملکرد دارایکم و پالایشی یکم تا فروردین 1401

 

در خرداد ماه که شاخص کل با افت نسبی همراه بود نیز گروه بانکی ، بیمه ، پالایشی ها و خودریی ها با افت خود شاخص کل را متاثر کردند.

در سه ماهه اول امسال دو صندوق دارا یکم و پالایشی یکم نسبت به رشد شاخص کل بازار و تورم سه ماهه اول سال، رشد کمتری را داشتند که متاثر از رشد ضعیف سهام های گروه بانکی و بیمه و پالایشی ها در این سه ماه بود.

دارایکم و پالایشی در مقایسه با شاخص کل

در بررسی های گذشته اکو ایران این 3 صنعت در بین صنایع بزرگ بازار کمترین رشد این 3 ماهه را داشتند و ترمز های اصلی شاخص بورس بوده اند. در خرداد ماه که شاخص کل با افت نسبی همراه بود نیز گروه بانکی ، بیمه ، پالایشی ها و خودریی ها با افت خود شاخص کل را متاثر کردند. این روند در حالی بود که صنایع سبک تر بازار در این سه ماهه از رشد شاخص بازار و تورم فصلی جلو زدند و سود خوبی را نصیب سهامداران خود کردند.

عملکرد سهام های گروه پالایشی و دارایکم

در گروه پالایشی یکم ، نماد شبریز با رشد 67 درصدی بهترین عملکرد را بین سهام های گروه پالایشی در این سه ماهه از سال داشته است. نماد شبندر نیز با بازدهی 21 درصدی دومین نماد این گروه است که رشد بیشتری را نسبت به شپنا و شتران که کمتر از 6 درصد رشد داشتند، تجربه کرد. صندوق پالایشی یکم نیز با 6.1 درصد رشد فصل بهار را پشت سر گذاشت.

در گروه دارایکم نیز نماد البرز با 35.6 درصد رشد بیشترین بازدهی را در بین نماد های این گروه داشت در صورتی که باقی سهام های این صندوق بین 10 تا منفی10 درصد بازدهی داشتند همچنین صندوق دارایکم نیز با بازدهی منفی 9 درصد سه ماه اول 1401 را به پایان رساند. 

آنچه دیگران میخوانند: سرنوشت حقیقی های بازار بورس در سال 1401 جزییات فراخوان واگذاری سهام عدالت به جاماندگان از خرداد 1401

گردآورنده: علی اکبر رضایی

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب