ادعای قطب سوم شدن زر خودرو روؤیا یا واقعیت؟زر خودروزر خودرو

به نظر می رسد سرانجام زمزمه های پاییزه رنگ حقیقت به خود گرفته و زر خودرو رسماً ورود خود به صنعت خودروسازی را اعلام کرده است. این اعلام حضور با نکاتی جالبی همراه شده است و باید دید که ادعای قطب سوم شدن زرخودرو رؤیا خواهد بود یا رنگ واقعیت خواهد گرفت؟

به گزارش پایگاه خبری اسب بخار، اعلام ورود یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی به جمع خودروسازان به نوبه خود خبر قابل توجهی محسوب می شود؛ در واقع، کم تر دیده شده است که در ایران یک شرکت که بدون تجربه حضور در صنعتی نیامده ادعاهای زیادی داشته باشد. قطب سوم خودروسازی، رقابت با سایپا و ایران خودرو، تولید یک میلیون دستگاه خودرو، احداث کارخانه و تمرکز بر تولید خودروهای اقتصادی بخش اصلی اولین خبر رسمی بازوی خودروسازی زر ماکارون، یعنی زر خودرو را تشکیل می دهد. اما همین نحوه ورود به این صنعت و اخباری که منتشر شده است نیامده زر خودرو و آینده آن را با ابهام و پرسش هایی همراه کرده است.

در واقع، این امر که در ایران بی سابقه است و اندک تجربه هایی که در این عرصه وجود دارد چندان تجربه خوبی نبوده اند و در عمل باعث تخریب آن برندها شده اند. با این حال، زر ماکارون که یکی از قطب های اصلی تولید و صادرات ماکارونی محسوب می شود، بالاخره گویا تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و قصدش برای ورود به خودروسازی بسیار جدی است. این مسئله از یک سو، می تواند نوید بخش باشد؛ افزایش میزان تولید، رقابت، ایجاد اشتغال، ورود سرمایه های جدید، جلوگیری از مهاجرت های شغلی، افزایش تعداد نیروهای متخصص در شهری مانند هشتگرد بخشی از این حضور می تواند باشد، اما از سوی دیگر، باید دید آیا ادعاهای مطرح شده، اجرایی و قابل تحقق هستند؟ آیا ادعاهای مطرح شده بی پایه است و یا از طرح آن قصد دارند موضوع دیگری را مطرح کنند؟

در واقع، بسیار بعید است شرکتی با سابقه، تجربه و پتانسیل زر ماکارون بی گدار به  آب بزند؛ یعنی پیش از زمزمه های در گوشی و غیر رسمی که در پاییز سال گذشته به گوش می رسید، این شرکت قطعاً اقدامات مطالعاتی و مقدماتی خود را انجام داده و به نتیجه رسیده است که می تواند در این عرصه هم موفق باشد. به بیان ساده، زر ماکارون با علم بر این که خودروسازی با تولید مواد غذایی تفاوت ماهوی دارد پا به این عرصه گذاشته است، چراکه تنها در کلمه صنعت با هم برابر هستند. گروه، افراد و بخش هایی که با آن سروکار دارند نیز شبیه به هم نیستند، یعنی زنجیره تأمین، تهیه مواد اولیه، نوع سرمایه گذاری، بازار هدف، خلق و خوی مصرف کنندگان، برخورد و نگاه مسئولان، قوانین، طرف های خارجی، بازار رقابت داخلی و خارجی به طور کل و اساس در مسیر متفاوتی نسبت به هم حرکت می کنند. بنابراین آن ها بدون هدف و برنامه این ادعاها را مطرح نکرده اند.

در این میان، به نظر می رسد که زر ماکارون یا با نام خودرویی که فعلاً زر خودرو است، در همین ابتدا اقدام به ارسال پیام به گروه های مختلف کرده است. از یک سو، می خواهد قطب سوم خودروسازی شود، ادعایی که هنوز از سوی بزرگان بخش خصوصی این صنعت مطرح نشده است، پس در این شرایط قطب سوم شدن به این معنی است که زر خودرو می خواهد در حد و اندازه ای فراتر از خودروسازان بزرگ حاضر فعالیت کند. در واقع، می خواهد مسئولان و متولیان امر با این دیدگاه به این برند نگاه کنند. برندی که حتی هنوز نام قطعی ندارد و هنوز حتی گلنک کارخانه اش بر زمین نخورده و یک پیچ نبسته است. این یک پیام می تواند باشد، اما در شرایطی که قرار است سهام مالکیت دو خودروساز بزرگ تعیین تکلیف شوند، این ادعا و تولید یک میلیون دستگاه خودرو اقتصادی رنگ و بوی دیگری پیدا می کند. به بیان ساده، از یک سو بنا بر هشت فرمان رئیسی باید سهام واگذار شوند و از سوی دیگر، تأکید بر تولید خودروهای اقتصادی است. حتی وزارت صمت نیز در آیین نامه جدید واردات، که هنوز تعیین تکلیف نشده است، نگاه ویژه ای به خودروهای اقتصادی دارد. در این وضعیت بدون تردید مدیران این شرکت نوظهور می دانند که یک میلیون دستگاه خودرو یعنی چه. آن ها می دانند که تولید این میزان خودرو نیازمند چه سرمایه ای است. ضمن این که، حضور در کنسرسیوم زم مج (زرماکارون، ماموت، میهن و گلرنگ) از خیز و تمایل آن ها برای خرید سهام یکی از دو غول جاده مخصوص خبر می دهد. بنابراین ادعای تولید یک میلیون خودرو می تواند پیامی به فروشندگان سهام باشد. کارشناسان صنعت خودرو معتقد هستند که این شرکت در یک سال نمی تواند هم کارخانه تأسیس و تجهیز کند و یک میلیون تولید کند. به نظر زر خودرو نیز این موضوع را می داند، اما با توجه به بیان توان مالی، اگر مالک یکی از دو غول جاده مخصوص شود، باز هم این امکان وجود نخواهد داشت؟

در این میان، مشخص نیست که زر خودرو به طور مستقل اقدام به تولید خودرو خواهد کرد یا سایر اعضای کنسرسیوم نیز در این برنامه نقش خواهند داشت؟ البته هنوز این شرکت فقط مجوزهای لازم را اخذ کرده است. آن گونه که مدیر اجرایی این گروه بیان کرده است، تاکنون مجوزهای لازم برای تولید خودرو از وزارت صمت را دریافت کرده و زمین کارخانه در هشتگرد را هم تهیه کرده‌اند. همچنین مذاکراتی با چندین برند صورت گرفته که هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است. با این حال، چندی پیش نیز بنیان‌گذار زر ماکارون گفته بود: «قرار است انقلابی در صنعت خودروسازی ایران ایجاد شود و خودرو‌های کاملاً متفاوتی وارد بازار شود. خودروهایی متفاوت با آن چه در ۴۰ سال گذشته تولید شده است.»

البته این سخنان برای بسیاری آشناست؛ سخنانی که تنها در حد همان حرف مانده است. باید دید این تولیدکننده مواد غذایی که به صنعت خودروسازی ورود کرده است و می خواهد قطب سوم شود، آیا می تواند انقلاب مدنظر را ایجاد کند یا نهایتاً یک برند دیگر به چینی سازهای کشور اضافه خواهد شد.

علی طجوزی

پایگاه خبری اسب بخار

تازه ترین اخبار و ویدیوهای خودرویی را در کانال تلگرام، آیگپ و اینستاگرام اسب بخار دنبال کنید.

نظر خود را بنویسید

آخرین مطالب